Μετά από καιρό...

Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
Ανάλογα από τα λεφτά που θα κάνει. Αν βρω τίποτα μτχ σε καλή τιμή θα το χτυπήσω πρώτο μάλλον.
 


Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
Έλεγα μπας και κάνω λίγο υπομονή να πάρω Epson αλλά δε το βλέπω στο άμεσο μέλλον.
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Αν θυμάμαι καλά, οι Epson δεν έχουν αρκετά ευρυγώνιο φακό και δεν ανοίγουν ικανοποιητικά μεγάλη εικόνα, αν τους έχεις πάνω από το κεφάλι σου ή μέχρι 20-30 πόντους πίσω.
 

Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
Μα δεν έχω τέτοιο πρόβλημα ;).
Το θέμα είναι ότι στον dedicated μοιραία θα καταλήξω σε epson, οπότε είναι καλή αγορά ένας dlp. Εκτός όπως ανέφερα αν πάρω ένα μτχ φτηνό να κάνω δουλεια μου κάνα χρόνο.
 

Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
Λοιπόν μετά το χαμό που γίνεται στο νήμα του μέλους Γιανννης είπα να βάλω και εγώ μερικές μετρήσεις από την υπογα για να βγάλετε άφθονο μένος απέναντι μου μπας και το δικό μου θρεντ πέθανε στις τρεις σελίδες. 8-)
Παμε λοιπον
Ενα rt60 (one third octave) 20-20000
Post automatically merged:

Εδω ενα 0-200 no smoothing. Το μονο eq ειναι απο τον προ στο σαμπ το οποιο εχει band pass 40-118 απο τον crown.
Post automatically merged:

 

Attachments

Last edited:


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.869
Reaction score
77.469
Λοιπόν μετά το χαμό που γίνεται στο νήμα του μέλους Γιανννης είπα να βάλω και εγώ μερικές μετρήσεις από την υπογα για να βγάλετε άφθονο μένος απέναντι μου μπας και το δικό μου θρεντ πέθανε στις τρεις σελίδες. 8-)
Παμε λοιπον
Ενα rt60 (one third octave) 20-20000
Post automatically merged:

Εδω ενα 0-200 no smoothing. Το μονο eq ειναι απο τον προ στο σαμπ το οποιο εχει band pass 40-118 απο τον crown.
Post automatically merged:
τι έβαλες καλε και πήγε τόσο?
το έντυσες με μαλλί προβάτου?
 


Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Από αυτό που λέει συνάγεται το συμπέρασμα ότι μέτρησε μόνο από κάποια συχνότητα και κάτω.


Εδω ενα 0-200 no smoothing. Το μονο eq ειναι απο τον προ στο σαμπ το οποιο εχει band pass 40-118 απο τον crown.
 

Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
Να προσθέσω ότι ο χώρος είναι 2.92 μέτρα πλάτος* 4.30 μέτρα μήκος * 1.92 μέτρα ύψος. Θα προσπαθήσω να βάλω διάχυση σε κάποια σημεία που έχει απορρόφηση αλλά το κύριο πρόβλημα στην απορρόφηση είναι το ταβάνι που βρίσκεται μόλις 80 εκατοστά πάνω από το tweeter. Επίσης τα υλικά που χρησιμοποίησα για την ηχητική φροντίδα ουσιαστικά δεν κάνουν τίποτα στις πολύ χαμηλές συχνότητες και αυτό δεν νομίζω να μπορεί να διορθωθεί.
Post automatically merged:

Θέλει δουλειά
Για πες
Post automatically merged:

Κατω απο 0,15, απο τους 150 και πανω?!
Μηπως το πεθανες λιγο?
Αν πω τώρα ότι εκεί είμαι by the book σύμφωνα με τη jbl πως θα σου φανεί;
Εμένα προσωπικά μου ακούγεται αφύσικο με τόση απορρόφηση και καθαρά υποκειμενικά πιστεύω ότι θα ήθελε λιγότερη για ακρόαση μουσικής σε δικαναλο. Για προβολή ταινιων σε πολυκάναλο μόνο καλό πιστεύω έκανε η απορρόφηση. Μπορώ και ακούω ξεκούραστα σε εξωφρενικές εντάσεις... Το umik μέτρησε 120 +db σε πολλές σκηνές στο ready player one.
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.869
Reaction score
77.469
Να προσθέσω ότι ο χώρος είναι 2.92 μέτρα πλάτος* 4.30 μέτρα μήκος * 1.92 μέτρα ύψος. Θα προσπαθήσω να βάλω διάχυση σε κάποια σημεία που έχει απορρόφηση αλλά το κύριο πρόβλημα στην απορρόφηση είναι το ταβάνι που βρίσκεται μόλις 80 εκατοστά πάνω από το tweeter. Επίσης τα υλικά που χρησιμοποίησα για την ηχητική φροντίδα ουσιαστικά δεν κάνουν τίποτα στις πολύ χαμηλές συχνότητες και αυτό δεν νομίζω να μπορεί να διορθωθεί.
Post automatically merged:


Για πες
Post automatically merged:


Αν πω τώρα ότι εκεί είμαι by the book σύμφωνα με τη jbl πως θα σου φανεί;
Εμένα προσωπικά μου ακούγεται αφύσικο με τόση απορρόφηση και καθαρά υποκειμενικά πιστεύω ότι θα ήθελε λιγότερη για ακρόαση μουσικής σε δικαναλο. Για προβολή ταινιων σε πολυκάναλο μόνο καλό πιστεύω έκανε η απορρόφηση. Μπορώ και ακούω ξεκούραστα σε εξωφρενικές εντάσεις... Το umik μέτρησε 120 +db σε πολλές σκηνές στο ready player one.
τελικά...τα πήγες μαρή εκεί που μας έλεγες ?:party:
αντε...ανέβασε φωτόζζ για τον @PPG :biggrin:


Υ.Γ. Τα μπάσα μόνο με μπασοπαγίδες..εστιασμένα στα χαμηλά... 8-)
 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
Για ξεκίνημα κοψε την κορυφή στα 70Hz. Κόψε 7db και βλέπουμε.
Δεν έχω minidsp ακόμα αλλά δεν είμαι και σίγουρος ότι περνει eq από αυτό που είδα μέχρι στιγμής. Μόλις βάλω το minidsp μαζί με τα Dayton είναι το πρώτο που θα κάνω μιας και το πρόβλημα στα 48 μπορεί να διορθωθεί από τα Dayton και μόνο, ενώ αυτό στα 70 πρέπει να διορθωθει μόνο από το jbl...
Για το rt60 θέλω σχολιασμό
Post automatically merged:

τελικά...τα πήγες μαρή εκεί που μας έλεγες ?:party:
αντε...ανέβασε φωτόζζ για τον @PPG :biggrin:


Υ.Γ. Τα μπάσα μόνο με μπασοπαγίδες..εστιασμένα στα χαμηλά... 8-)
Δεν έχει φωτό, να σκάσει ο ppg
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Αλέξανδρε χωρίς να είμαι και ο πιο σχετικος αλλά διαβάζοντας τις διαστάσεις του χώρου μιλάμε πλέον για κανονική σπηλιά. Βασικά θα έπρεπε να αλλάξεις και το nickname σε caveman :tongue:

Ο λόγος που πήγες σε τέτοιο χώρο ποιος ήταν; Απλά υπήρχε σαν ξεχωριστός και το έκανες για να μην ενοχλείς τα υπόλοιπα μέλη- και να μην σε ενοχλούνε ή υπολογίζεις ότι θα κερδίσεις κάτι σε φροντίδα ή αλλαγή setup ή κάτι άλλο; Δηλαδή πχ σε τέτοιο χώρο κερδίζεις σε εντάσεις;
Sorry για τις πολλές ερωτήσεις αλλά μου έκαναν εντύπωση οι διαστάσεις. Ειδικά το ύψος!!!
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.869
Reaction score
77.469
Δεν έχω minidsp ακόμα αλλά δεν είμαι και σίγουρος ότι περνει eq από αυτό που είδα μέχρι στιγμής. Μόλις βάλω το minidsp μαζί με τα Dayton είναι το πρώτο που θα κάνω μιας και το πρόβλημα στα 48 μπορεί να διορθωθεί από τα Dayton και μόνο, ενώ αυτό στα 70 πρέπει να διορθωθει μόνο από το jbl...
Για το rt60 θέλω σχολιασμό
Post automatically merged:


Δεν έχει φωτό, να σκάσει ο ppg
δεν ξέρω τι σκ@τά έβαλες....αλλά το ρτ το ισοπέδωσες...:party:
αν φέρεις και τα 100 και κάτω θα είσαι κομπλέ...
αν δεν μπορέσεις να το κατεβάσεις τόσο και στις χαμηλές....
κοίταξε να το ανεβάσεις στις υπόλοιπες συχνότητες κάπου στο 0.3
 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
Ήθελα να είμαι κάπου μόνος μου για να ακούω σε εντάσεις που κάνουν τις γάτες να τρέχουν. Σίγουρα πιστευα ότι θα έχω όφελος από την ηχητική φροντίδα αλλα ο βασικός λόγος είναι ότι ήθελα να δοκιμάσω στην πράξη να φτιάξω ένα δωμάτιο. Το βασικό λάθος που έκανα και δεν θα επαναληφθεί στον επόμενο χώρο είναι ότι ξεκίνησα να φτιάξω το χώρο χωρίς να έχω κάνει πρώτα μετρήσεις. Δεν ξέρω αν θα μπορούσα να έχω κάνει κάτι καλύτερο στα πολύ χαμηλά αλλά σίγουρα θα είχα καλύτερη εικόνα τι πρέπει να αντιμετωπίσω.
Post automatically merged:

δεν ξέρω τι σκ@τά έβαλες....αλλά το ρτ το ισοπέδωσες...:party:
αν φέρεις και τα 100 και κάτω θα είσαι κομπλέ...
αν δεν μπορέσεις να το κατεβάσεις τόσο και στις χαμηλές....
κοίταξε να το ανεβάσεις στις υπόλοιπες συχνότητες κάπου στο 0.3
Είναι πολύ το 0.3 για τόσο μικρό χώρο και για τις εντάσεις που ακούω. Μια προσπάθεια να το ανεβάσω θα γίνει πάντως.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
Ας κατέβει όσο θέλει, δε σε νοιάζει.

Αυτό.που σε νοιάζει όμως, είναι στα ντουβάργια να βλέπεις διάχυση. Άμα βλέπεις απορρόφηση, έχεις κάνει κάποιο λάθος.
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Εμένα η γάτα μου παρατήρησα οτι όταν ακούω ταινίες σε εντάσεις ενηλίκων:) κάνει κάτι νιάου, σαν ουάου ,πολύ περίεργα σου λέω και γενικότερα πηγαινοέρχεται συνεχώς νευρικά. Για αυτό όταν το κάνω πλέον την στέλνω βόλτα για ψώνια πριν βάλω ταινία με άγριες διαθέσεις:p:p
Οπότε φαντάζομαι εκεί σε εσένα τι θα γίνεται!!
Για τις μετρήσεις ας πούνε οι ειδήμονες!!;)
 

Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
Ας κατέβει όσο θέλει, δε σε νοιάζει.

Αυτό.που σε νοιάζει όμως, είναι στα ντουβάργια να βλέπεις διάχυση. Άμα βλέπεις απορρόφηση, έχεις κάνει κάποιο λάθος.
Η απόσταση ηχείου από το ντουβαρι είναι 10 cm και παρόλα αυτά έχει διάχυση στα early reflections... Το ταβάνι και το δάπεδο κάνουν τη ζημια νομίζω που αναγκαστικά είναι φουλ στην απορρόφηση με αυτό το ύψος.
Post automatically merged:

Πάντως σε σχέση με το σαλόνι δεν υπαρχει σύγκριση στο πολυκάναλο.
 
Last edited:


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.091
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top