Αρωμα hi-end απο Θεσσαλονικη.


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Αυτό τα είπε όλα... έχεις δίκιο.

Το θέμα είναι πως αν δεν υπάρχει ισχυρό κίνητρο (π.χ. επαγγελματικό), ή επάρκεια χώρου-χρόνου, όλα τα παραπάνω παραμύθια είναι πολύ ελκυστικά για να τα αφήσεις πίσω. Και χρειάζεται αρκετή δουλειά + χρήμα-χρόνος-υπομονή-επιμονή για να φτιάξεις κάτι σωστό. Επίσης όπως είπες στους περισσότερους αρέσει το παραμύθι (και σε εμένα).
Από τότε που ακούω σε μικρότερο χώρο από μικρή απόσταση + sub's (2) έχω χάσει μέρος από το παραμύθι... (μικρό βέβαια γιατί ακούω χωρίς φροντίδα μετρήσεις). Ακούω καλύτερα (έτσι μου φαίνεται :biggrin: ) αλλά μου λείπουν λίγο τα παραπάνω καμμιά φορά... Το μυαλό κλειδώνει συχνά (έστω και στα παραμύθια).
Όλα τα παραπάνω είναι σαν τις χρωστικές για τον καλλωπισμό των τροφίμων... καμμιά προσφορά ουσιαστική, συχνά επιβλαβής, αλλά.... :rolleyes:
Περίπου.

Η αλήθεια είναι ακόμα πιο "πικρή".

1. Ηχεία μακριά από τον πίσω τοίχο, όχι (μόνο) γιατί βρίσκουμε διασκεδαστική την αντήχηση πίσω από τα ηχεία, αλλά γιατί είναι απαραίτητη για να φέρει μια κάποια ισορροπία ανάμεσα στα δύο ηχεία, που δε παίζουν ισορροπημένα μεταξύ τους εκ των πραγμάτων χωρίς ισοστάθμιση, άρα χρειαζόμαστε το ένα λάθος για να καλύψει το άλλο.

2. Χωρίς σωστή κλίση στα ηχεία, γιατί είναι τρίγωνο πανοράματος, κι άμα βάλεις την σωστή θα είναι πολύ στενή η εικόνα. Είναι άλλο ένα απαραίτητο λάθος.

3-4. Θέση ακρόασης τέρμα πίσω, σε τρίγωνο πανοράματος, όχι (μόνο) για να ακούμε κυρίως αντηχησεις του χώρου άρα πιο ισορροπημένα τα 2 κανάλια (αφού λείπει ισοστάθμιση), αλλά κυρίως για να ακούμε μπάσο από τον πίσω από μας τοίχο, διότι αλλιώς μπάσο δεν έχει, αφού δεν έχει σαμπ, που να βρεθεί. Μας είναι απαραίτητη αυτή η θέση, χωρίς σαμπ, έστω να ακούμε τα modes του χώρου, από το ολότελα, καλή κι η Παναγιώταινα.

Βέβαια, κλειδώνει το αυτί στο λάθος μετά από πολλά χρόνια λάθος ακρόασης, νομίζεις πως έτσι είναι το σωστό, νομίζεις πως αυτό είναι το σωστό το μπάσο.
Μέχρι να βρεθείς σε κάνα Άθενς μαστερινγκ, να ακούσεις στουντιακου επιπέδου μπάσο από μεγάλα ζώα, ακριβά Βαρβάτα μόνιτορ με μεγάλα γουφερ και στουντιακου επιπέδου εντοιχισμένο σαμπ, και τότε όσο γκαζμάς κι αν είσαι, λες τι ακούω ο μ@λάκας τόσο καιρό.

Τε πα, μεγάλη κουβέντα.

Φυσικά ο νταποστ έχει δίκιο στα σημεία.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Ρε συ αφού έχει ο άλλος 3 τετραγωνικά χιλιόμετρα μπουχαρες κάτω, τα ηχεία στο τέρμα βάθος κήπος και ο καναπές ακρόασης τσακωμενος με τα ηχεία κόλλησε στον απέναντι τοίχο κι αν είχε κι άλλο θα πήγαινε και πιο πίσω.

Με τόσο χαλί κάτω, ποια πρίμα; Αν δε κοιτάζουν τα Τουίτερ στους πλαϊνούς τοίχους, πως διάλο να ανοίξει η εικόνα και να φτάσουν και κάποια πρίμα στον καναπέ στην άλλη άκρη;

Λάθη, λάθη, λάθη, λάθη, το ένα πάνω στο άλλο, κάθε επόμενο για να διορθώσει το προηγούμενο. Ευτυχώς που τα αφτιά μπορείς να τα κοροϊδεύεις τόσο εύκολα. Ευτυχώς να λες. Πάλι καλά.

Βεβαίως, άμα βάλεις έναν μαστερά εκεί μέσα να ακούσει, καραφλιάζει στα πρώτα πικοσεκόντ.
 

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Εδώ μέσα όμως, καταρχήν σταμάτα να δίνεις συμβουλές, για καναδυό χρόνια άκου μόνο τι σου λενε, πάνε να σου κάνει ιδιαίτερα ο τσομπανης αν δεχτεί, με 59€ την ώρα, σε 5-6 μήνες θα μάθεις το 1/10 από αυτά που ξέρει ο τσομπανης, ενώ για να πλησιάσεις σε γνώσεις τον νταποστ πιθανώς να θες πάνω από 25 χρόνια διάβασμα σε εντατικούς ρυθμούς.

Σε κανέναν από τους ανωτέρω, κι άλλους που μπήκαν στον κόπο να σου που δγιό κουβέντες, δε δικαιούσαι να τους λες "ξέρεις ποιος είμαι γω και τι ξέρω γω" γιατί δε ξέρεις τίποτα σε σχέση με αυτούς, φαίνεται από μακριά, κάνει μπαμ, δε χρειάζεται να στο αναλύσω πως φαίνεται, πίστεψέ με, λέω αλήθεια.
Υπερβολες. Τον... Ζαπαντη τον εχει για πλακα... :D :D :D
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Ρε συ αφού έχει ο άλλος 3 τετραγωνικά χιλιόμετρα μπουχαρες κάτω, τα ηχεία στο τέρμα βάθος κήπος και ο καναπές ακρόασης τσακωμενος με τα ηχεία κόλλησε στον απέναντι τοίχο κι αν είχε κι άλλο θα πήγαινε και πιο πίσω.

Με τόσο χαλί κάτω, ποια πρίμα; Αν δε κοιτάζουν τα Τουίτερ στους πλαϊνούς τοίχους, πως διάλο να ανοίξει η εικόνα και να φτάσουν και κάποια πρίμα στον καναπέ στην άλλη άκρη;

Λάθη, λάθη, λάθη, λάθη, το ένα πάνω στο άλλο, κάθε επόμενο για να διορθώσει το προηγούμενο. Ευτυχώς που τα αφτιά μπορείς να τα κοροϊδεύεις τόσο εύκολα. Ευτυχώς να λες. Πάλι καλά.

Βεβαίως, άμα βάλεις έναν μαστερά εκεί μέσα να ακούσει, καραφλιάζει στα πρώτα πικοσεκόντ.
Παλι το μεντιουμ μας κανεις;Ειναι κατα η εκκλησια σε αυτα,Πατερ!!! :king:

Το καημενο το χαλι ειναι ολο κι ολο 1.4 * 1 περιπου.Και ο καναπες απεχει 185 απο τον πισω τοιχο.Ειναι δηλαδη στο 34% περιπου.
 




wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
ΥΓ. Τα παίρνω από όλες τις εταιρίες, κανονικά. Τώρα τελευταία από την Κάλι. Και ξεκινάω να τα παίρνω χοντρά από την γκειθαιν. Έχω βαρεθεί, δεν ασχολούμαι άλλο με τετχιους, ας λένε ότι θέλουν, στα 3 μου.
Δε βγαίνουν λεφτά έτσι Κώστα... από εταιρίες καλωδίων ν' αρχίσεις να τα παίρνεις να δεις προκοπή! :roflmao: :roflmao:
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Παλι το μεντιουμ μας κανεις;Ειναι κατα η εκκλησια σε αυτα,Πατερ!!! :king:

Το καημενο το χαλι ειναι ολο κι ολο 1.4 * 1 περιπου.Και ο καναπες απεχει 185 απο τον πισω τοιχο.Ειναι δηλαδη στο 34% περιπου.
Γιάννη έχει δίκιο ο Κώστας για το χαλί. Σίγουρα τον πνίγει τον ήχο. Το έχω διαπιστώσει και εγώ ο αδαής εύκολα πριν ασχοληθώ με μετρήσεις όταν έβγαλε η γυναίκα μου μία φλοκατίτσα που έχω για να την καθαρίσει και μου έβαλε ένα μεγάλο χαλί :D
Βέβαια δεν θυμάμαι τι πάτωμα έχεις γιατί ίσως και σκέτο αυτό σου δημιουργήσει άλλα προβλήματα αλλά με το χαλί πάντως υπάρχει θέμα με τα πρίμα σίγουρα!
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Γιάννη έχει δίκιο ο Κώστας για το χαλί. Σίγουρα τον πνίγει τον ήχο. Το έχω διαπιστώσει και εγώ ο αδαής εύκολα πριν ασχοληθώ με μετρήσεις όταν έβγαλε η γυναίκα μου μία φλοκατίτσα που έχω για να την καθαρίσει και μου έβαλε ένα μεγάλο χαλί :D
Βέβαια δεν θυμάμαι τι πάτωμα έχεις γιατί ίσως και σκέτο αυτό σου δημιουργήσει άλλα προβλήματα αλλά με το χαλί πάντως υπάρχει θέμα με τα πρίμα σίγουρα!
Φιλε μου,σιγουρα σε καποιες περιπτωσεις!Εμενα ομως ειναι το μοναδικο χαλι,μικρο και σε στοχευμενο σημειο.Σκεψου οτι κουρτινες δεν εχω πχ.

Αν ομως το προβλημα στα ψηλα στην αποκριση δε λυθει με την κλιση των ηχειων-παρολο που το RT μου ειναι αριστο-θα μελετηθει η περιπτωση διεξοδικα!
 



Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Τι μικρό; αυτό που έχει πάχος σαν το παστίτσιο της γιαγιάς μου;
Θα πρέπει να το μελετήσουμε διεξοδικά. Στείλε ένα ταψί παστίτσιο της γιαγιάς και θα σου πω.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ακριβώς.

Η θεραπεία του χαϊεντά.
Ιδίως εφόσον λόγω εξέλιξης καταργήθηκαν τα...καλωδιακά κανάλια. :lolsign:
Θα πρέπει να το μελετήσουμε διεξοδικά. Στείλε ένα ταψί παστίτσιο της γιαγιάς και θα σου πω.
Είναι αντικειμενικώς προτιμότερον να έστελνε δείγμα από αυτό και όχι από...κάτι άλλο που προτάθηκε. :roflmao:
 


Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.116
Reaction score
30.060
Θα πρέπει να το μελετήσουμε διεξοδικά. Στείλε ένα ταψί παστίτσιο της γιαγιάς και θα σου πω.

Ένα;
Καλά τι σκούζουν τόσο καιρό για πολλαπλές μετρήσεις, τπτ δεν μάθαμε πια?!
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Σε εμβαδον ρε πεινασμενε!!

Και αμα δεν ηταν παχυ-3 χαλια σαντουιτς ειναι-ποιος σας ακουγε παλι!
Μαύρο...χαλι. :lolsign:
Dirty...Da-Harry..Άργησε αλλά βρέθηκε o νέο προσωνύμιο.... :D
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.310
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top