Αρωμα hi-end απο Θεσσαλονικη.

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Σε εμβαδον ρε πεινασμενε!!

Και αμα δεν ηταν παχυ-3 χαλια σαντουιτς ειναι-ποιος σας ακουγε παλι!
μη μιλάς με ορολογία φαγητού....έχουμε αλλάξει κατηγορία....
άλλο το σάντουιτς του κυρ Γιάννη απέναντι....και άλλο η τοστιά στα Τρίκαλα
θα μπερδευόμαστε.....


μόνο με φούτσες και μικρόφωνα...... από εδώ και πέρα για να συνεννοούμαστε:lolsign:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.113
Reaction score
124.683
Υπερβολες. Τον... Ζαπαντη τον εχει για πλακα... :D :D :D
Για ακόμα μια φορά, επιτρέψτε μου να επισημάνω ότι μπροστά στον ζαπαντη, δεν ξέρω τίποτα. Απολύτως τίποτα.

Μηδέν.
Post automatically merged:

Και να το συνεχίσω.

Εγώ; Απλώς ψωνίζω, αυτός ξέρει. Ζαπ.
Για κάθε κίνηση που κάνω, μιλάμε στο τηλέφωνο.
Ακόμα και για ρουν σέρβερ πάνω σε νας σέρβερ, και για καλώδια. Ο,τι και να δείτε στο δικό μου σεταπ, τον ζαπαντη ρωτάω πριν το κάνω.
Πολύ πριν το κάνω.
Τρινοβ πήρα επειδή μου είπε ο ζαπ να πάρω.
Αν μου έλεγε να μην πάρω, δε θα έπαιρνα. Χωρίς ερωτήσεις.
Στα τυφλά.

Για μια ακόμα φορά. Θενκς ζαπ.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Η μεγαλύτερη αισχροκέρδεια είναι umik-1, πληρώνεις λεφτά για να καταστρέψεις την ψυχολογία σου και να πρέπει να ξοδέψεις κι άλλα χρήματα κατόπιν. Αν η ελεύθερη αγορά λειτουργούσε as intended θα έπρεπε να σε πληρώνουν για να το πάρεις.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.415
Reaction score
27.700
:drinks:
Για ακόμα μια φορά, επιτρέψτε μου να επισημάνω ότι μπροστά στον ζαπαντη, δεν ξέρω τίποτα. Απολύτως τίποτα.

Μηδέν.
Post automatically merged:

Και να το συνεχίσω.

Εγώ; Απλώς ψωνίζω, αυτός ξέρει. Ζαπ.
Για κάθε κίνηση που κάνω, μιλάμε στο τηλέφωνο.
Ακόμα και για ρουν σέρβερ πάνω σε νας σέρβερ, και για καλώδια. Ο,τι και να δείτε στο δικό μου σεταπ, τον ζαπαντη ρωτάω πριν το κάνω.
Πολύ πριν το κάνω.
Τρινοβ πήρα επειδή μου είπε ο ζαπ να πάρω.
Αν μου έλεγε να μην πάρω, δε θα έπαιρνα. Χωρίς ερωτήσεις.
Στα τυφλά.

Για μια ακόμα φορά. Θενκς ζαπ.
Γιατί ο Ζαπάντης πρέπει να είναι εντός του φόρουμ;

Γιατί θα πρέπει απλά να ακούμε όταν μιλάει;

Για αυτό. :rolleyes:

Zap roles.

:drinks:
Post automatically merged:

Η μεγαλύτερη αισχροκέρδεια είναι umik-1, πληρώνεις λεφτά για να καταστρέψεις την ψυχολογία σου και να πρέπει να ξοδέψεις κι άλλα χρήματα κατόπιν. Αν η ελεύθερη αγορά λειτουργούσε as intended θα έπρεπε να σε πληρώνουν για να το πάρεις.
Μπα, έπρεπε να είναι το πρώτο πράγμα που όλα τα μαγαζιά θα έπρεπε να δίνουν όταν ζητούσαμε να ακούσουμε σύστημα.

Αν υπήρχε τότε.

Τώρα υπάρχει.

Οπότε λαπτοπάκι, Umicάκι, Toole και καφεδάκι.

Αν έχουμε όρεξη να ακούσουμε καντήλια :gotcha: τα γνωστά, εδώ.
Υγειονομικό, Μπούτιας κλπ...

Αν δεν, υπάρχει Ζαπάντης, Καστρουνής κλπ

Ειναι τοσο απλά που φάγαμε τόσο χρόνο και χρήμα τζάμπα,........... τόσα χρόνια.

Κυνηγώντας τον απόλυτο ήχο.

Π @ Π @ Ρ Ι Ε Σ
 
Last edited:

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Βασικά αυτό που περιγράφει ο Κώστας είναι η απλή κοινή λογική που πρέπει να μας διακατέχει όλους. Αν δηλαδή ο Ζαπαντης βγάλει ακτινογραφία θα έχει άποψη η απλά θα ρωτήσει τον Κώστα; Το ίδιο πράγμα ακριβώς είναι. Η μόνη διαφορά απλά είναι ότι στο επάγγελμα του Ζαπαντη έχουμε όλοι άποψη. Σαν τις κωλοτρυπίδες ένα πράμα.
Φανταστείτε τώρα κάποιος να σας έλεγε ότι έβγαλε ακτινογραφία και ότι έχει άποψη. Μάλιστα αυτή η άποψη είναι αντίθετη με αυτή του γιατρού του και αυτός επιμένει ότι βλέπει χροιές στην ακτινογραφία που ο γιατρός και εσείς δεν μπορείτε να δείτε γιατί είστε τυφλοί. Ισχυρίζεται μαλιστα ότι αν αλλάξει και καλλωδιο τροφοδοσίας στο φως αλλάζει και η εικόνα.
Πως θα σας φαινόταν;
Υ.Γ ήρθα να κλέψω πελάτες. Ελάτε να κραξετε λίγο και το δικό μου νήμα. Όλοι με το γιανννη ασχολείστε:(:(
 




Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Η μεγαλύτερη αισχροκέρδεια είναι umik-1, ... η ελεύθερη αγορά ...
... ειμαι σχεδον σιγουρος πως στην ελλαδα πωληθηκε μονον ενα γιουμικ το οποιο περιφερεται αδεσποτο εντος της επικρατειας προσφεροντας απλοχερα πικρα στον εκαστοτε μετρουμενο (μουα εξαιρουμενου :biggrin: ) ... :biggrin:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.113
Reaction score
124.683
Δεν υπήρξε ποτέ κανένας, στα χρονικά, που να έβαλε μικρόφωνο στο χώρο ακρόασης, και μετά να μη βελτίωσε αισθητά το αποτέλεσμα, με οποιαδήποτε λύση κι αν ακολούθησε.

Ποτέ.

Είδε τα όποια προβλήματα, και έκανε τις όποιες ενέργειες μπορούσε ώστε να τα εξαλείψει - μειώσει, και είδε με τα ματάκια του την βελτίωση που άκουσε μετά.

Όσοι δεν έχουν βάλει μικρόφωνο να πάρουν μετρήσεις από το σετάπ τους, ζουν στην κοσμαρα τους, τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.

Δεν νοείται σεταπ όντιο χωρίς μετρήσεις. Απλώς δεν.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.113
Reaction score
124.683
Όλο το φάσμα ανέβασε να δούμε.

Κάτω από τα 80, μη κοιτάς τίποτα. Μπορείς να βάλεις τη μέτρηση να ξεκινάει από τα 70 και πάνω. Άσε τα από κάτω ήσυχα.

Όντως, κόκκινη και πράσινη τρώγονται.
Σε τι απόσταση ηχείου από πίσω τοίχο βγήκαν αυτές;
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
... γκχχ γκχ ... βρε παιδια ασχετο ... παιζει να με παρακολουθουν στο νετ ?
μερικες σελιδες πιο πριν επαρετηρησα μια επιπολαιη ψυχρα αναμεσα σε δυο συνφορουμιτες - δεν εσχολιασα καθοτι δεν ειμαι τεθιος - αλλα τωρα μου βγαζει αυτο
79284252_1004524909913205_5237107740047835136_o.jpg


πειτε μου οτι θελετε ... :focus:
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Μάλλον η κόκκινη, ή η πράσινη.
Βάλτες ανα δυο να τις εξετάσεις πιο λεπτομερειακά.
Σημαντική βελτίωση :thumbsup:
Αυτο συμπερανα και εγω!Οι θεσεις αυτες ειναι στα 70 απο μπροστα τοιχο.Στα 50 και 35 ειναι μεγαλυτερες οι διακυμανσεις!Δεν ηθελα να ανεβασω μονο τις 2 που φαινονται καλυτερες για να μην πολωσω καποιον.
Post automatically merged:

Όλο το φάσμα ανέβασε να δούμε.

Κάτω από τα 80, μη κοιτάς τίποτα. Μπορείς να βάλεις τη μέτρηση να ξεκινάει από τα 70 και πάνω. Άσε τα κάτω ήσυχα.

Όντως, κόκκινη και πράσινη τρώγονται.
Σε τι απόσταση ηχείου από πίσω τοίχο βγήκαν αυτές;
Κωστα τωρα που εστρωσα αρκετα τα χαμηλα,παω tweaking για τριγωνο μπακλαβα και full range sweep.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.113
Reaction score
124.683
Βρε μπαγλαμά, δορυφόρος είναι, πρέπει να δούμε όλο το φάσμα.

Όσο πιο κοντά πάει στον πίσω τοίχο, τόσο.πιο καλά στα μπάσα, αλλά το δικό σου ηχείο δεν βγάζει μπάσα, οπότε αυτό δε σε νοιάζει καθόλου.

Δε χρειάζεται εξηγήσεις.
Κόλλα τα και μέτρα.

Θέλω μέτρηση κολλητά. Και δεύτερη μέτρηση με πυκνή απορρόφηση πίσω από το ηχείο, κολλητά στον τοίχο.

Μετά θέλω μέτρηση πιο μπροστά. Μέχρι 80cm μπορεί να απέχει η πρόσθια μπάφλα του δορυφόρου από τον πίσω τοίχο.

Η πρόσθια μπάφλα του σαμπ απαγορεύεται να απέχει πάνω από 80cm, και ιδανικά πρέπει να είναι κάτω από 60.

Ο δορυφόρος απαγορεύεται να απέχει (η πρόσθια μπάφλα) 80-120 από τον πίσω τοίχο.

Βάζε μετρήσεις.

Οι διακυμάνσεις στις 2 πρώτες οκτάβες δε με νοιάζουν καθόλου. Μιλάμε για δορυφόρους τώρα...
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Βρε μπαγλαμά, δορυφόρος είναι, πρέπει να δούμε όλο το φάσμα.

Όσο πιο κοντά πάει στον πίσω τοίχο, τόσο.πιο καλά στα μπάσα, αλλά το δικό σου ηχείο δεν βγάζει μπάσα, οπότε αυτό δε σε νοιάζει καθόλου.

Δε χρειάζεται εξηγήσεις.
Κόλλα τα και μέτρα.

Θέλω μέτρηση κολλητά. Και δεύτερη μέτρηση με πυκνή απορρόφηση πίσω από το ηχείο, κολλητά στον τοίχο.

Μετά θέλω μέτρηση πιο μπροστά. Μέχρι 80cm μπορεί να απέχει η πρόσθια μπάφλα του δορυφόρου από τον πίσω τοίχο.

Η πρόσθια μπάφλα του σαμπ απαγορεύεται να απέχει πάνω από 80cm, και ιδανικά πρέπει να είναι κάτω από 60.

Ο δορυφόρος απαγορεύεται να απέχει (η πρόσθια μπάφλα) 80-120 από τον πίσω τοίχο.

Βάζε μετρήσεις.

Οι διακυμάνσεις στις 2 πρώτες οκτάβες δε με νοιάζουν καθόλου. Μιλάμε για δορυφόρους τώρα...
Παρτο χαλαρα γτ με μπερδεψες.

Η καλυτερη μετρηση που βλεπεις ειναι αυτη στα 70 μπαφλα τοιχο.

Στα 35 εχει περισσοτερες διακυμανσεις.

Θες να σου συγκρινω τις 2;

Δεν καλυφθηκες;

Το μπασσο να στρωσω πρωτα και μετα το υπολοιπο φασμα ειναι πιο ευκολο.

Επισης πισω απο το ηχειο εχω επιλεκτικη ανακατευθυνση.

Θες να δεις κατι αλλο σε μετρηση;

scrap.jpg

Κοκ 70 ,πορτ 35
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.113
Reaction score
124.683
Θα προτιμηθεί απόσταση 70cm από τον πίσω τοίχο, αν έχει καλύτερη απόκριση σ'ολοκληρο το φάσμα.

Η απόκριση που μετράς στις 2 πρώτες οκτάβες, είναι πρακτικά άχρηστη.

Η σημαντικότερη ευθύνη του δορυφόρου είναι η τρίτη οκταβα, και μετά η τέταρτη, και φυσικά το υπόλοιπο φάσμα.

Επειδή έχεις αδύναμο δορυφόρο, σε ενδιαφέρει ιδιαίτερα το γκειν που μπορεί να πάρει από τον πίσω τοίχο στην 3η κυρίως οκτάβα, κι ίσως στην 4η.

Άμα δω σοβαρό γκειν στην 3η οκτάβα, μπορώ να υποχωρήσω σε διάφορες διακυμάνσεις αλλού, αρκεί αυτές να διορθώνονται εύκολα με dsp.

Το γκειν σε 3η και 4η οκτάβα, είναι χρυσάφι για σένα, δε μπορείς να το έχεις με ισοστάθμιση. Δεν αντέχει το Τουίτερ που έχεις για γουφερ.

Επαναλαμβάνω. Θέλω απόκριση σε όλο το φάσμα, μέχρι 20 χιλιοκυκλους.

Με ενδιαφέρει να βλέπω όλο το φάσμα, και δεν έχω κανένα ενδιαφέρον να βλέπω μετρήσεις στις 2 πρώτες οκτάβες.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Θα προτιμηθεί απόσταση 70cm από τον πίσω τοίχο, αν έχει καλύτερη απόκριση σ'ολοκληρο το φάσμα.

Η απόκριση που μετράς στις 2 πρώτες οκτάβες, είναι πρακτικά άχρηστη.

Η σημαντικότερη ευθύνη του δορυφόρου είναι η τρίτη οκταβα, και μετά η τέταρτη, και φυσικά το υπόλοιπο φάσμα.

Επειδή έχεις αδύναμο δορυφόρο, σε ενδιαφέρει ιδιαίτερα το γκειν που μπορεί να πάρει από τον πίσω τοίχο στην 3η κυρίως οκτάβα, κι ίσως στην 4η.

Άμα δω σοβαρό γκειν στην 3η οκτάβα, μπορώ να υποχωρήσω σε διάφορες διακυμάνσεις αλλού, αρκεί αυτές να διορθώνονται εύκολα με dsp.

Το γκειν σε 3η και 4η οκτάβα, είναι χρυσάφι για σένα, δε μπορείς να το έχεις με ισοστάθμιση. Δεν αντέχει το Τουίτερ που έχεις για γουφερ.

Επαναλαμβάνω. Θέλω απόκριση σε όλο το φάσμα, μέχρι 20 χιλιοκυκλους.

Με ενδιαφέρει να βλέπω όλο το φάσμα, και δεν έχω κανένα ενδιαφέρον να βλέπω μετρήσεις στις 2 πρώτες οκτάβες.
Χαχα.Και με τα μπασσα τι θα κανω;Θα φωναζω εσενα με ενα νταουλι να καθεσαι στη γωνια και να βαρας στα 130db????

Κατσε να βρω ενα αποδεκτο τριγωνο στα 70 να σου ανεβασω full και πες μου τι αλλο θες.Σε λιγα λεπτακια
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Γιάνννη ο Κώστας σου λέει πως δεν ενδιαφέρουν οι πρώτες οκτάβες γιατί θα βάλεις σαμπ(ς).
Εσύ προσπαθείς να σώσεις την κατάσταση χωρίς σαμπ(ς)....
......
ή θα το πάρεις αποφαση και θα βάλεις.... ή θα το πάρει ο Κώστας πως δε θα βάλεις και θα κάνετε ότι μπορείτε έτσι.... :p
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.408
Members
37.893
Νεότερο μέλος
tassos249
Top