Astronaut Jr. 2ch hi-fi set up

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Αν γίνει αυτό που ελπίζω και υποψιάζομαι ότι θα γίνει, θα γίνω ο πιο φανατικός αντικαλωδιάκιας. Χειρότερος απο τους γιατρούς. Απλά θέλω να ακολουθήσω αντίστροφα τα βήματα που με έφεραν στα καλώδια. και να πάρω άλλη κατεύθυνση. Δείτε με σαν τον κοντορεβυθούλη του audio ένα πράγμα. Τώρα μαζεύω τα πετραδάκια μου. :p
@Γιάνννης, σήμερα θα στήσω με βάση αυτά που πρότεινε ο doc, οπότε εκ των πραγμάτων θα φύγει αρκετά η θέση ακρόασης απο τον πίσω τοίχο. 1 με 1.25 μέτρα απο αυτόν. Θα μετρήσω και τα δύο και βλέπουμε.

@Dimifoot Όχι απλά συμφωνώ ως προς το τραπέζι, αλλά αν θυμάσαι τί έγραφα στις αρχές αυτού του νήματος, ήταν εύκολα διακριτή η διαφορά με το αυτί. Ευκαιρία να δούμε σε τί βαθμό επηρεάζει λοιπόν. Ωχ μεσούλα μου.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Βρε Κώστα, δεν είπα ότι δεν θα το κάνω. Το θεωρώ προφανές πια ότι πρέπει να πλησιάσω, αλλά είναι απορίας άξιον το τί θα γίνει σε συνδυασμό με το έπιπλο. Μάλλον αύριο θα έχω νέα μέτρηση.

Λέω να βάλω και κάποια καλώδια ( κατασκευαστή δεν θα πω γιατί θα βγάλεις καντήλες ), σαφώς πιο φτηνά απο τα kimber, 2.5άρι πολύκλωνο σαν τα belden αλλά με μπλεντάζ. Καμία σχέση δηλαδή με πλεχτό, στριμμένο ή κάτι παρόμοιο. Να το μπουμπουνήσω ή να κρατήσουμε την αναφορά με το kimber προς το παρόν αφού με αυτό ξεκίνησα;
Αν γίνει αυτό που ελπίζω και υποψιάζομαι ότι θα γίνει, θα γίνω ο πιο φανατικός αντικαλωδιάκιας. Χειρότερος απο τους γιατρούς. Απλά θέλω να ακολουθήσω αντίστροφα τα βήματα που με έφεραν στα καλώδια. και να πάρω άλλη κατεύθυνση. Δείτε με σαν τον κοντορεβυθούλη του audio ένα πράγμα. Τώρα μαζεύω τα πετραδάκια μου. :p
@Γιάνννης, σήμερα θα στήσω με βάση αυτά που πρότεινε ο doc, οπότε εκ των πραγμάτων θα φύγει αρκετά η θέση ακρόασης απο τον πίσω τοίχο. 1 με 1.25 μέτρα απο αυτόν. Θα μετρήσω και τα δύο και βλέπουμε.

@Dimifoot Όχι απλά συμφωνώ ως προς το τραπέζι, αλλά αν θυμάσαι τί έγραφα στις αρχές αυτού του νήματος, ήταν εύκολα διακριτή η διαφορά με το αυτί. Ευκαιρία να δούμε σε τί βαθμό επηρεάζει λοιπόν. Ωχ μεσούλα μου.
Η απεξάρτηση από διάφορα καλωδιακά παρελκόμενα είναι μια καθημερινή μάχη που θα κρατήσει...για πάντα.One day at a time... ;)
Από τις μακρύτερες του ενδεδειγμένου θέσεις ακρόασης δε,ακόμα δυσκολότερη...Minute by minute.:sneaky:

Και δεν ομιλώ με απαξιωτικό τόνο,γιατί παίρνει και τον εαυτό μου η μπάλα.
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Η απεξάρτηση από διάφορα καλωδιακά παρελκόμενα είναι μια καθημερινή μάχη που θα κρατήσει...για πάντα.One day at a time... ;)
Από τις μακρύτερες του ενδεδειγμένου θέσεις ακρόασης δε,ακόμα δυσκολότερη...Minute by minute.:sneaky:

Και δεν ομιλώ με απαξιωτικό τόνο,γιατί παίρνει και τον εαυτό μου η μπάλα.
Α, δεν ξέρω για εσάς, εγώ έχω ψηθεί κιόλας. Να ακούσω αυτό που θέλω ή έστω τη συμπεριφορά που περιμένω και πήραν τον πούλο. :p ( με το συμπάθειο )

Το πιο δύσκολο είναι να αλλάζεις θέσεις στα ατμος.

Τυχερουλη, δεν έχεις ατμος.
Όντως... Αλλά και πάλι, κάποια στιγμή θα πάρω subs...
 


Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Το πιο δύσκολο είναι να αλλάζεις θέσεις στα ατμος.

Τυχερουλη, δεν έχεις ατμος.
Αυτό πραγματικά είναι τρόμος. Πριν ένα χρόνο πήρα χαμπάρι τι λαλακία εχω κάνει με αυτά αλλά ευτυχώς
που δεν το διόρθωσα γιατί δεν ήταν και σωστή η θέση των μπροστινών :D
Τώρα που μετρήσαμε ξέρουμε τις σωστές θέσεις και ετοιμαζόμαστε ψυχολογικά για ξηλώματα:)
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Α, δεν ξέρω για εσάς, εγώ έχω ψηθεί κιόλας. Να ακούσω αυτό που θέλω ή έστω τη συμπεριφορά που περιμένω και πήραν τον πούλο. :p ( με το συμπάθειο )

Όντως... Αλλά και πάλι, κάποια στιγμή θα πάρω subs...
Για να καταλάβεις πόσο αψήφιστα σχολιάζεις,ισοδυναμεί κάτι τέτοιο με το θράσος να διασκευάζει κανείς στίχους του Νίκου Γκάτσου... ;)



Μέτρα τις φορές
που καθείς θε να βοηθήσει
βρες και τις φορές
που ο χώρος δεν θα στην πει
πήγαινε να βρεις
με μικρόφωνο και πισι,
κάθησε ν’ ακούσεις
του subwoofer τη φωνή.

Όλες τις μετράω
τις αποστάσεις μα που να πάω;
Χροιές και απεικονίσεις
έχουν όλα προδοθεί.
Τώρα δορυφόρους
τα ηχεία στων sub τους όρους
αχ το Νόμο τούτονε
τον έχω βαρεθεί.

Ψάξε να τους βρεις
πάνω στη Μακεδονία,
ψάξε και καλώδια
να φτιάξεις τη σκηνή
κι αν δεν σου την πουν
μη σε πιάνει αδημονία,
μέτρα κοσμοναύτη μου
τραβώντας το σκοινί.

Εκατοστά όλο αλλάζω
για sub μόνο κουβεντιάζω;
Λάδια και τηγανίτες
έχουν όλα προδοθεί.
Τώρα δορυφόρος
στο πλήθος των sub o χώρος,
ανώμαλη απόκριση
κι αν έχω βαρεθεί.
Αυτό το έργο φίλε μου
κι αν έχω ξαναδεί...
 
Last edited:


Μηνύματα
348
Reaction score
685
Η απεξάρτηση από διάφορα καλωδιακά παρελκόμενα είναι μια καθημερινή μάχη που θα κρατήσει...για πάντα.One day at a time... ;)
Η απεξάρτηση τουλάχιστον έιναι τζάμπα.
Το θέμα είναι να ξεπεραστεί αντικειμενικά και ψυχολογικά η οικονομική πληγή που προκάλεσαν αυτά... Και αυτή είναι μια μάχη που χάνω. Κάθε μέρα.....
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Η απεξάρτηση τουλάχιστον έιναι τζάμπα.
Το θέμα είναι να ξεπεραστεί αντικειμενικά και ψυχολογικά η οικονομική πληγή που προκάλεσαν αυτά... Και αυτή είναι μια μάχη που χάνω. Κάθε μέρα.....
Ο ίδιος είχα την ευτυχία να μην ξοδέψω υπέρογκα ποσά για καλώδια.Πάντα άκουγα μια λογική φωνή καθώς ενεργοποιούσε εκείνη ...κάβουρες στην τσέπη πάνω από κάποιο όριο.
Γι αντικραδασμικά κατέφευγα σε αυτοσχέδια,εμπνεόμενος κάθε φορά από οτιδήποτε μου γυάλιζε.
Από ικριώματα έχω επίσης συναρμολογήσει δικά μου με προσιτό κόστος υλικών κι εξαρτημάτων.
Ο πειρασμός όμως είναι δεδομένος,άσχετα με το ότι έχω ξεφύγει από το σπορ με...γδαρσιματάκια.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Η απεξάρτηση τουλάχιστον έιναι τζάμπα.
Το θέμα είναι να ξεπεραστεί αντικειμενικά και ψυχολογικά η οικονομική πληγή που προκάλεσαν αυτά... Και αυτή είναι μια μάχη που χάνω. Κάθε μέρα.....
Τσούζει λίγο και θα τσούξει περισσότερο, αλλά αν είναι να σταματήσει η αιμορραγία και να κλείσει η πληγή, χαλάλι.

Ο ίδιος είχα την ευτυχία να μην ξοδέψω υπέρογκα ποσά για καλώδια.Πάντα άκουγα μια λογική φωνή καθώς ενεργοποιούσε εκείνη ...κάβουρες στην τσέπη πάνω από κάποιο όριο.
Γι αντικραδασμικά κατέφευγα σε αυτοσχέδια,εμπνεόμενος κάθε φορά από οτιδήποτε μου γυάλιζε.
Από ικριώματα έχω επίσης συναρμολογήσει δικά μου με προσιτό κόστος υλικών κι εξαρτημάτων.
Ο πειρασμός όμως είναι δεδομένος,άσχετα με το ότι έχω ξεφύγει από το σπορ με...γδαρσιματάκια.
εν καιρώ θα με ενδιέφεραν συμβουλές για αντικραδασμικά αν μιλάμε για χαμηλού κόστους υλοποιήσεις και επιβαβαιώνεται η χρησιμότητά τους. Κάθε πράγμα στον καιρό του.
Post automatically merged:

:D
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Τσούζει λίγο και θα τσούξει περισσότερο, αλλά αν είναι να σταματήσει η αιμορραγία και να κλείσει η πληγή, χαλάλι.
εν καιρώ θα με ενδιέφεραν συμβουλές για αντικραδασμικά αν μιλάμε για χαμηλού κόστους υλοποιήσεις και επιβαβαιώνεται η χρησιμότητά τους. Κάθε πράγμα στον καιρό του.
:D
Το μόνο που γίνεται να επιβεβαιωθεί,είναι ότι η απόκρισή σου μπορεί να διορθωθεί με τις ενδεδειγμένες μεθόδους,έστω και αν ο ίδιος θα έμενες...αδιόρθωτος. :sneaky:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.655
Το μόνο που γίνεται να επιβεβαιωθεί,είναι ότι η απόκρισή σου μπορεί να διορθωθεί με τις ενδεδειγμένες μεθόδους,
Αυτό είναι το μόνο βέβαιο.

Μυαλό δε βλέπω να βάζει. Πολύ αβέβαιο.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Τσούζει λίγο και θα τσούξει περισσότερο, αλλά αν είναι να σταματήσει η αιμορραγία και να κλείσει η πληγή, χαλάλι.



εν καιρώ θα με ενδιέφεραν συμβουλές για αντικραδασμικά αν μιλάμε για χαμηλού κόστους υλοποιήσεις και επιβαβαιώνεται η χρησιμότητά τους. Κάθε πράγμα στον καιρό του.
Post automatically merged:

:D
Ασε τα αντικραδασμικα και ασχολησου με τα κραδασμικα!

Αυτα μας λειπουν!8-)
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Άντε, πάρε τις μετρήσεις που σου λέει ο ντοκτορ κι ο bhutiaς, κάνε κι αυτά που σου λένε για ισοσταθμισεις και dspια, κι αφού τελειώσεις με αυτά, μετά θα έχεις οοοολο το χρόνο ν ασχοληθείς με τα πραγματικά ουσιώδη.... δηλαδή καλώδια κι αντικραδασμικα!!
 
Last edited:

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Ασε τα αντικραδασμικα και ασχολησου με τα κραδασμικα!

Αυτα μας λειπουν!8-)
Εννοείται..!!
Λοιπόν, δεν αντιστάθηκα. Έφτιαξα στα γρήγορα φίλτρο για το κάθε κανάλι και έκατσα λίγο το μεσημέρι μετά τη δουλειά και τα δοκίμασα ( στις θέσεις απο όπου έβγαλα τις τελευταίες μετρήσεις ). Ενάντια βέβαια στον όρο που έθεσε ο dimifoot, αλλά είναι πείραμα οπότε συχγωρούμαι. Καθαρός ο ήχος, ευδιάκριτες οι πληροφορίες ( όπως στην "optimal" θέση ), νευρικό το μπάσο με όγκο και λεπτομέρεια. Στα κομμάτια με ντραμς που ακούω τακτικά, μέρα με τη νύχτα. Ακούγονται μεμβράνες, ακούγονται ακόμα περισσότερες λεπτομέρειες. Στη στερεοφωνική εικόνα, το μόνο που μου λείπει είναι αυτή η χωρική πληροφορία, η έκταση στης σκηνής με "αέρα" πίσω απο τα ηχεία ( σε σχέση με την "optimal" θέση. Κάποιοι λένε ότι είναι πλασματική αυτή η εικόνα, είναι ωραία όμως ). Πολύ ενθαρρυντική εμπειρία. Overall σημαντικό βήμα μπροστά και ακόμα δεν έχει γίνει τίποτα.
Και πολύ ξεκούραστο το αποτέλεσμα αφού επηρεάστηκαν και τα σπυριά που σχολίασε ο Κώστας τις προάλλες.
Πίσω στις παρεμβάσεις, πάμε μπροστά!
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Εννοείται..!!
Λοιπόν, δεν αντιστάθηκα. Έφτιαξα στα γρήγορα φίλτρο για το κάθε κανάλι και έκατσα λίγο το μεσημέρι μετά τη δουλειά και τα δοκίμασα ( στις θέσεις απο όπου έβγαλα τις τελευταίες μετρήσεις ). Ενάντια βέβαια στον όρο που έθεσε ο dimifoot, αλλά είναι πείραμα οπότε συχγωρούμαι. Καθαρός ο ήχος, ευδιάκριτες οι πληροφορίες ( όπως στην "optimal" θέση ), νευρικό το μπάσο με όγκο και λεπτομέρεια. Στα κομμάτια με ντραμς που ακούω τακτικά, μέρα με τη νύχτα. Ακούγονται μεμβράνες, ακούγονται ακόμα περισσότερες λεπτομέρειες. Στη στερεοφωνική εικόνα, το μόνο που μου λείπει είναι αυτή η χωρική πληροφορία, η έκταση στης σκηνής με "αέρα" πίσω απο τα ηχεία ( σε σχέση με την "optimal" θέση. Κάποιοι λένε ότι είναι πλασματική αυτή η εικόνα, είναι ωραία όμως ). Πολύ ενθαρρυντική εμπειρία. Overall σημαντικό βήμα μπροστά και ακόμα δεν έχει γίνει τίποτα.
Και πολύ ξεκούραστο το αποτέλεσμα αφού επηρεάστηκαν και τα σπυριά που σχολίασε ο Κώστας τις προάλλες.
Πίσω στις παρεμβάσεις, πάμε μπροστά!
Μην περιμενεις optimal στεροφωνια χωρις να παρεμβεις στις ανακλασεις του χωρου.

Και σιγουρα δε σου λειπει μονο το βαθος...Αριστερα δεξια μονο τα οργανα ακους τεραστια,να ξετρυπωνουν απο παντου...
 
Last edited:

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Μην περιμενεις optimal στεροφωνια χωρις να παρεμβεις στις ανακλασεις του χωρου.
Μπα, ούτε καν. Αλλά ήθελα να το ακούσω λίγο, σαν δοκιμή. Το κακό υπάρχει στον χώρο, απλά το έβαλα για λίγο κάτω απο το χαλί.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.097
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top