Audyssey MultEQ Editor app

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Αυτό ακριβώς.
Umik δεν υπάρχει..
είναι δίκοπο μαχαίρι. όσο δε το έχεις ακούς μουσική και βλέπεις ταινίες.

¨οταν το πάρεις ακούς για κάνα χρόνο πιου πιου αλλάζεις όλο σου το σύστημα, μετράς για κάνα εξάμηνο πιου πιου και το καλοκαίρι του 2021 θα γυρίσεις στις παλιές καλές συνήθειες, να ακούς μουσική και να βλέπεις ταινίες ΣΩΣΤΑ !!!!
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
ναι...ειναι προβλεψη η αυτοματη ισοσταθμιση απο οποια μηχανηματα κανουν αυτοματη ισοσταθμιση....
.....γιαυτο εχουν μετα τις βοηθειες π.χ.app ωστε να το φτιαξεις οπως θες η να κανεις διορθωση.

σε γενικες γραμμες αν δεν υπαρχουν σοβαρα θεματα οτι δειχνει ισχυει .....;)

π.χ. ολα αυτα πρεπει να ειναι οπως τα δειχνει......μιλαμε παντα για κατω απο +/-3db αποκλιση

 


Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Ερωτηση, η καμπυλη που φτιαχνουμε απ την εφαρμογη εφαρμοζεται στις ηδη προυπαρχουσες reference & flat η ειναι ξεχωριστη; Μπορω δλδ να αλλαζω ωστε να ακουω τη διαφορα τις δικες του απ τις δικες μου ή κολλαει πανω σ αυτες;
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Μπορείς να έχεις όσες καμπύλες θέλεις..... Από την αρχική φτιάχνεις ότι θέλεις και την κάνεις save...
Η αρχική παραμένει και οποία καμπυλη περνάς με τις διορθώσεις που έχεις κανει αυτή ακούς
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Για να γυρίσω στην αρχική θα πρέπει να την έχω κάνει save και να την ξαναστείλω?

Η επιλέγοντας ξανά reference η Flat από το menu του ενισχυτή ακυρώνει αυτή που του είχα στείλει?
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Για να γυρίσω στην αρχική θα πρέπει να την έχω κάνει save και να την ξαναστείλω?

Η επιλέγοντας ξανά reference η Flat από το menu του ενισχυτή ακυρώνει αυτή που του είχα στείλει?
Να την έχεις σώσει. Εγώ πάντα κανω ένα copy την αρχική και μετά αρχίζω και παίζω

Screenshot_20191211-121536_MultEQ.jpg

και είναι περίπου 50 δεύτερα υπόθεση να περάσεις όποια σε ευχαριστεί. on the fly, όπως βλέπεις ταινία πετάς μια άλλη και συνεχίζεις να βλέπεις
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Παιδια ακομα δεν εχει διευκρινιστει, η reference και η flat παραμενουν διαθεσιμες ξεχωρα απ αυτες της εφαρμογης ή δεν υφιστανται; Θελω να πω εχω φτιαξει μια καμπυλη και θελω να κανω απ ευθειας συγκριση Α-Β της δικης μου με τη flat, γινεται;
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Παιδια ακομα δεν εχει διευκρινιστει, η reference και η flat παραμενουν διαθεσιμες ξεχωρα απ αυτες της εφαρμογης ή δεν υφιστανται; Θελω να πω εχω φτιαξει μια καμπυλη και θελω να κανω απ ευθειας συγκριση Α-Β της δικης μου με τη flat, γινεται;
Η σύγκριση θα γίνει με κάποιο όργανο? (umik)

Τρέχεις το audyssey από το app. Σου βγάζει ένα αποτέλεσμα. Το περνάς στον av

Αυτή είναι η default ρύθμιση ( reference - flat - left,right bypass)

Κάνεις copy την αρχική ρύθμιση και αρχίζεις και πειράζεις και φτιάχνεις όσα αρχεία θέλεις. κάθε φορά που περνάς ένα αρχείο και έχεις πειράξει το οτιδήποτε αυτό γίνεται αυτομάτως το default στον av, αυτό παίζει.

Οπότε αν θες να συγκρίνεις κάτι, τραβάς με την αρχική ρύθμιση μια μέτρηση με το umik και την σώζεις σαν ''αρχική"
Μετά φτιάχνεις το καινούργιο αρχείο όπως Θέλεις το περνάς μέσα και τραβάς καινούρια μέτρηση και συγκρίνεις τα αποτελέσματα.

Αν εννοείς τις 2 υπάρχων μετρήσεις που αποθηκεύονται μέσα (reference - flat) πατάνε πάνω στο εκάστοτε αρχείο που περνάς.
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Οπότε τα πάντα γίνονται bypass και χρησιμοποιεί μόνο ότι του στείλαμε.

Όλα τα άλλα απλά δεν υπάρχουν.
Ουσιαστικά πλέον το app είναι το κέντρο του Audyssey και τίποτα άλλο.

Τη reference όπως την ξέραμε την επαναφέρουμε ΜΌΝΟ αν τρέξουμε Audyssey μέτρηση με το τηλεκοντρόλ.
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Η σύγκριση θα γίνει με κάποιο όργανο? (umik)

Τρέχεις το audyssey από το app. Σου βγάζει ένα αποτέλεσμα. Το περνάς στον av

Αυτή είναι η default ρύθμιση ( reference - flat - left,right bypass)

Κάνεις copy την αρχική ρύθμιση και αρχίζεις και πειράζεις και φτιάχνεις όσα αρχεία θέλεις. κάθε φορά που περνάς ένα αρχείο και έχεις πειράξει το οτιδήποτε αυτό γίνεται αυτομάτως το default στον av, αυτό παίζει.

Οπότε αν θες να συγκρίνεις κάτι, τραβάς με την αρχική ρύθμιση μια μέτρηση με το umik και την σώζεις σαν ''αρχική"
Μετά φτιάχνεις το καινούργιο αρχείο όπως Θέλεις το περνάς μέσα και τραβάς καινούρια μέτρηση και συγκρίνεις τα αποτελέσματα.

Αν εννοείς τις 2 υπάρχων μετρήσεις που αποθηκεύονται μέσα (reference - flat) πατάνε πάνω στο εκάστοτε αρχείο που περνάς.
Αργότερα θα γίνει κι αυτό (μέτρηση με το umik) αλλά γενικά δε με κατάλαβες, εννοώ αν μπορεί ο ενισχυτής να κρατήσει τις default καμπύλες ή έστω τη μία απ τις δύο, κι ουσιαστικά να μπορείς να πειράζεις τη μία εξ αυτών με την εφαρμογή και να έχεις μία γρήγορη σύγκριση Α-Β. Για παράδειγμα, παίζω μουσική κι έχω αφήσει την default reference που βγήκε αυτόματα με την ισοστάθμιση, θα θελα μέσω της εφαρμογής να στείλω την καμπύλη που έχω κάνει εγώ ώστε να ακούσω τη διαφορά του αυτόματου με του πειραγμένου και το αντίστροφο.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Αργότερα θα γίνει κι αυτό (μέτρηση με το umik) αλλά γενικά δε με κατάλαβες, εννοώ αν μπορεί ο ενισχυτής να κρατήσει τις default καμπύλες ή έστω τη μία απ τις δύο, κι ουσιαστικά να μπορείς να πειράζεις τη μία εξ αυτών με την εφαρμογή και να έχεις μία γρήγορη σύγκριση Α-Β. Για παράδειγμα, παίζω μουσική κι έχω αφήσει την default reference που βγήκε αυτόματα με την ισοστάθμιση, θα θελα μέσω της εφαρμογής να στείλω την καμπύλη που έχω κάνει εγώ ώστε να ακούσω τη διαφορά του αυτόματου με του πειραγμένου και το αντίστροφο.
Όχι ότι πέρνας παίζει. Δεν κρατάει δευτερη
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Οπότε τα πάντα γίνονται bypass και χρησιμοποιεί μόνο ότι του στείλαμε.

Όλα τα άλλα απλά δεν υπάρχουν.
Ουσιαστικά πλέον το app είναι το κέντρο του Audyssey και τίποτα άλλο.

Τη reference όπως την ξέραμε την επαναφέρουμε ΜΌΝΟ αν τρέξουμε Audyssey μέτρηση με το τηλεκοντρόλ.
Δε νομίζω ότι χρειάζεται να ξανά τρέξεις Audyssey, πατάς clear all και στα επαναφέρει στην αρχική ισοστάθμιση που στα είχε σιδερωμένα, το δοκίμασα.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Δε νομίζω ότι χρειάζεται να ξανά τρέξεις Audyssey, πατάς clear all και στα επαναφέρει στην αρχική ισοστάθμιση που στα είχε σιδερωμένα, το δοκίμασα.
Σωστά. αρκεί να υπάρχει έστω μια μέτρηση αποθηκευμένη.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
αν θυμαμαι καλα οποια καμπυλη περνατε απο το APP παταει πανω στην reference .....
.....η αλλαγη σε flat (απο το audyssey μενου)θα ακουτε 20 -20khz μια ευθεια .....

ετσι μπορειτε να δειτε τις οποιες διαφορες σε συγκριση.......

Παιδια ακομα δεν εχει διευκρινιστει, η reference και η flat παραμενουν διαθεσιμες ξεχωρα απ αυτες της εφαρμογης ή δεν υφιστανται; Θελω να πω εχω φτιαξει μια καμπυλη και θελω να κανω απ ευθειας συγκριση Α-Β της δικης μου με τη flat, γινεται;
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Νομίζω ότι και η flat πατάει στις ρυθμίσεις που κάνουμε από το app για την reference απλά χωρίς roll off ψηλά.

Τhe Audyssey Flat setting (also called Music in some products) uses the MultEQ filters in the same way as the Audyssey curve, but it does not apply a high frequency roll-off. This setting is appropriate for very small or highly treated rooms in which the listener is seated quite close to the loudspeakers. It is also recommended for all rooms when the receiver is in THX processing mode. This allows THX re-equalization to operate exactly as it was intended.
 


Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
δεν βγάζω μικρόφωνο. Αν δεν έρθει καινούργιο ηχείο, θα μείνει στο κουτί το.

όποιος έχει όρεξη ας κάνει μέτρηση να το εξακριβώσουμε.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
οταν βεω χρονο........αυτο θυμαμαι απο παλια παντως που το ειχα κανει....

αν θυμαμαι καλα οποια καμπυλη περνατε απο το APP παταει πανω στην reference .....
.....η αλλαγη σε flat (απο το audyssey μενου)θα ακουτε 20 -20khz μια ευθεια .....

ετσι μπορειτε να δειτε τις οποιες διαφορες σε συγκριση.......
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.280
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top