Astronaut Jr. 2ch hi-fi set up

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.135
Reaction score
26.694

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Το GLM πάει 360€ extra.

2 x Genelec 8350
Εξαίρετα από αισθητικής άποψης και όσα παραπάνω χρήματα θα δίνονταν για το ζεύγος συν sub συν GLM αντισταθμίζονται σε οικονομία χρόνου ως προς την ταλαιπωρία και αμφιβολίες σε μετρητικά αποτελέσματα από την πλευρά του χρήστη.
Γκρίζα,ούτε με...σφαίρες.Βάσεις εννοείται στο ίδιο χρώμα.

Καλώδια ρεύματος τα δικά τους ή Belden,ενώ για διασύνδεσης μπορεί να βάλει κάτι ποιοτικό,κυριλέ και συνάμα προσιτό,όπως τα VanDamme - εκτός και αν έχει την εντύπωση ότι δεν θα του ΄΄έκανε΄΄ κάτι εγκεκριμένο από τους αρμοδίους των Abbey Road Studios.

Αλλά να ξέρει ότι σημαίνουν ολοκληρωτική αλλαγή φιλοσοφίας ως προς τη δόμηση setup.Δεν νοείται πισωγύρισμα ύστερα από όλα αυτά.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Έκανα κι εγώ τις μετρήσεις μου σήμερα.
Ανεβάζω ανά κανάλι, με και χωρίς το τραπέζι στο χώρο. Δοκιμή στα 30 εκατοστά πλάτη ηχείου απο μπροστινό τοίχο και θέση ακρόασης στο ένα μέτρο απο τον πίσω τοίχο. 1/6 smoothing.
15_12_left.jpg
15_12_right.jpg
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Έκανα κι εγώ τις μετρήσεις μου σήμερα.
Ανεβάζω ανά κανάλι, με και χωρίς το τραπέζι στο χώρο. Δοκιμή στα 30 εκατοστά πλάτη ηχείου απο μπροστινό τοίχο και θέση ακρόασης στο ένα μέτρο απο τον πίσω τοίχο. 1/6 smoothing.
View attachment 147409 View attachment 147410
omg.... ένα τραπεζάκι αλλάζει 2db σχεδόν όλο το φάσμα;;;
Σίγουρα δεν κούνησες και τίποτα άλλο;
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
omg.... ένα τραπεζάκι αλλάζει 2db σχεδόν όλο το φάσμα;;;
Σίγουρα δεν κούνησες και τίποτα άλλο;
Νope. Όλα τα ίδια, μόνο το τραπεζάκι ( που μάλιστα ήταν τραβηγμένο όλο μπροστά, κολλητά στο ρακ ).
Ωπ! Τώρα κατάλαβα τι λες, η διαφορά σε όλο το φάσμα οφείλεται στο ότι μέτρησα με λίγο διαφορετική ένταση προφανώς ( αφού είχα σβήσει το σύστημα μέχρι να βγάλω το τραπέζι ).
 
Last edited:
  • Wow
Reactions: PMC

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Έτσι πως εχεις τις μετρήσεις βαλε σε ενα γράφημα το L/R με τραπέζι και σε ενα αλλο χωρίς.
 




Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Δεν υπάρχει σωτηρία.
Δίνω ελάχιστες εως μηδαμινές πιθανότητες να καταφέρει κάποιος να ξεφύγει από τον συνδυασμό αμπασου με τονισμενες μεσαίες.
Μόλις μπει το eq θα ξενερώσει.

Καλά από τον ίδιο ηχειά ψωνίζετε;
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Λίγο καλύτερα.
Ερώτηση: γιατι πάτε και αγοράζετε ηχεία με τονισμένα μεσαία;
Έλα μου ντε. Στρεβλές απόψεις της εποχής. Η αλήθεια είναι ότι τότε ήταν τρομακτική η έννοια "φλατ" της σειράς studio που ήταν και η ναυαρχίδα της MA ( τότε ). U know, φλατ, σκληρό. Τώρα το studio θα αγόραζα ή κάτι παρόμοιο ( αν ψώνιζα παθητικό ).
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Θύμισε μου, γιατί δεν τα πηγές πιο κοντά;
Στη θέση που μπορώ να τοποθετήσω ακριβώς τα ηχεία για να έχω τρίγωνο βρίσκει το ηχείο στο πολύπριζο και δεν είχα όρεξη να τα ξηλώσω όλα, οπότε τα έφερα πιο έξω για να είμαι στο 1 μέτρο απο τον πίσω τοίχο. Εννοείται ότι θα μετρήσω και κολλητά.
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Μέτρα το ένα τουλάχιστον κολλητά να δούμε τι γίνεται
Είχα βάλει το αριστερό κολλητά, αλλά επειδή σκάλωσα στο δεξί, τα έβγαλα και τα δύο. Οπότε αύριο θα το ξαναπάω πίσω και θα μετρήσω.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Νέες μετρήσεις σήμερα! Δόκτωρες, να σας στείλω το mdat του rew να συσκεφτείτε; Έκανα πολλές μετρήσεις με ανοιχτή και κλειστή τη πόρτα του σαλονιού ( έχω την εντύπωση ότι με ανοιχτή παίζει καλύτερα), με και χωρίς τραπέζι, με μαξιλάρια πίσω απο τη θέση ακρόασης ( κι όμως, επηρεάζουν λίγο στα χαμηλά ) και με καλυμμένη ή όχι τη τηλεόραση.

Εν ολίγοις, κολλητά τα ηχεία, η τραμπάλα έφτιαξε κατά πολύ:
left_right_23_!2.jpg
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Είδα όλο το αρχείο μετρήσεων, και πράγματι αυτές οι δυο είναι οι καλύτερες.
Αν και βλέποντας τα spectro πιστεύω πως με προσθήκη subs θα είναι καλύτερα με κλειστή πόρτα.

Δεν θυμάμαι, η θέση ακρόασης είναι κολλημένη σε τοίχο ή όχι; έχουμε φωτό; (βαριέμαι να ψάξω :))

Τώρα πρέπει να γίνουν μετρήσεις 25-30cm αριστερα και δεξιά της θέσης ακρόασης και να βγουν Averages για L και R.

Αν ισχύει η καμπύλη που βλέπουμε θα πρέπει να εφαρμοστούν 3-4 φιλτράκια (πμ ;)).

Αλλά κυρίως να αγοραστούν σαμπς+Dirac χτες...δυστυχώς δεν έχουμε τίποτα κάτω απο 70Hz, και φυσικά σε κορυφώσεις δεν θα μας αρκούν ούτε αυτά που βλέπουμε.


RT astro.jpg
 
Last edited:

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Επανέρχομαι χωρίς να έχω κάτι να προσθέσω, παρά τις μετρήσεις που έκανα κατόπιν δυνατού σφιξίματος στις μπόρνες των ηχείων και τις αντιπαραθέτω με τις τελευταίες που έγιναν στις ίδιες θέσεις των ηχείων. Ηχητικά η διαφορά είναι πασιφανής, αλλά δεν μου έκανε τη χάρη να φέρει στα ίσια της τη καμπούρα μετά τους 10Κ.
Συμπέρασμα λοιπόν: σφίγγουμε (καλά) τις μπόρνες!!!
 

Attachments


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Επανέρχομαι χωρίς να έχω κάτι να προσθέσω, παρά τις μετρήσεις που έκανα κατόπιν δυνατού σφιξίματος στις μπόρνες των ηχείων και τις αντιπαραθέτω με τις τελευταίες που έγιναν στις ίδιες θέσεις των ηχείων. Ηχητικά η διαφορά είναι πασιφανής, αλλά δεν μου έκανε τη χάρη να φέρει στα ίσια της τη καμπούρα μετά τους 10Κ.
Συμπέρασμα λοιπόν: σφίγγουμε (καλά) τις μπόρνες!!!
Πες μου οτι δεν καταλαβα καλα...Αυτη η διαφορα οφειλεται σε χαλαρη συνδεση;Κατι αλλο μαλλον συμβαινει...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.182
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top