Ενεργά Ηχεία


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.095
Reaction score
124.644
τρεια ηχεια ειναι αρκετα, εαν η ηχογραφηση εχει γινει με τρεια μικροφωνα, ο χερ ντοκτορ θελει να ακουει και της αντηχησεις πισω , αυτο εχει σχεση με την συμφωνικη μουσικη και πολυ καλος κανει ο κυριος διμις που ακουει τετοια μουσικη, στην τζαζ στη ροκ στο νταμπα ντουμπα η στον μομπη :) :lol: τι ρολο μπορει να παιξει ενα πολυκαναλο στα προαναφερθεντα ;
Κατανοώ ότι δεν κατανοείς :roflmao: τι ρόλο μπορεί να παίξει σε διάφορα είδη μουσικής η πολυκάναλη αναπαραγωγή, πέραν της κλασσικής.

Δυστυχώς, δεν γίνεται να στο εξηγήσω με τρόπο που να το καταλάβεις, κυρίως γιατί βαριέμαι να γράφω πάλι τα ίδια. :tongue:

Θα πρέπει να σε βάλω στην καρέκλα να ακούσεις. Τότε, θα καταλάβεις πόσο φτωχό είναι οτιδήποτε άλλο.

Μάλιστα, ιδίως στην ηλεκτρονική μουσική, που συμπεριλαμβάνει μέχρι Πινκ φλοϊντ, η πραγματική απόλαυση του πολυκάναλου ακούσματος είναι κλάσεις ανώτερη της απόλαυσης από κλασσική μουσική.

8-)
Είναι κρίμα να υπάρχουν τόσα offtopic εδώ όταν το thread του Γιανννη είναι ακόμα ενεργό.
Εγώ δεν ασχολούμαι άλλο με το μέλος Γιάνννηηηης. Κάηκε. Θα είχε φάει Μπαν αν μπορούσα. :tongue:

Δεν μπορώ, οπότε έφαγε αυτό που μπορώ. 8-)

Φιλ φρι να ασχοληθείτε όλοι σεις οι υπόλοιποι. Επειδή σταμάτησα εγώ, δε χρειάζεται να σταματήσετε κι εσείς! Ιδού πεδίον δόξης λαμπρό! :gotcha:


:party: :party: :party:





ΥΓ.


Τελευταίος "άξιος" (κατ'εμε) στην διαχείριση της όντιο κατηγορίας, ήταν ο βετ.

Με σημαντική προσφορά, δοκιμές, νέα πράγματα, αναλυτικές παρουσιάσεις προϊόντων, από ενισχυτές και ηχεία, μέχρι ψηφιακή ρία και αναλυτικά μάλιστα, όχι πρόχειρα, τι να πρωτοθυμηθω.

Πολύ δυνατός διαχειριστής της κατηγορίας.

Αξίζει απλά να το αναφέρω.

Συγκρίσεις δε κάνω, δε χρειάζεται. ;)
 
Last edited:

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
μρε κωστα οτι πολυκαναλο εχω ακουση ειναι πως το λετε εσεις ελα το βρηκα για τον ...... καβαλα :gamer: αμα ερθω σαλονικα και ακουσω της προκοπης ερθει ο Μπετοβεν με τον καραγιαν και τον γκεοργ σολντι στο δωματιο εστω της πολυκαναλης μουσικης θα γραψω διθυραμβικη κριτικη μετα δεν θα μιλαω καθολου οτι πει το μεγαλο αυτι τελεια και παυλα:drinks::hi:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.625
Reaction score
83.101
Εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί κάποιος που ακούει με "λάθος" τρόπο και δεν προκαλεί, πρέπει να γίνεται αντικείμενο χλεύης. Πάντα ζήλευα τους ανθρώπους που ικανοποιούνται εύκολα γιατί πάνω στην τελειομανία μου ήμουν δυστυχισμένος. Και είναι ανθρώπινο να καμαρώνουν μέσα στην άγνοιά τους.

Γιατί να υπάρχει δικτατορία στο audio; :o :biggrin:
 

Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247
Αλεξ αυτό συμβαίνει γιατί τα αισθήματα και οι νοοτροπίες των ανθρώπων διαφέρουν.Σε κάποιες περιπτώσεις (δευτερευόντως) υπάρχουν και συμφέροντα. Εντάξει όλα καλά,
 


christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
Ναι, αυτούς εννοώ. Γιατί δεν τους ακούς απο ενα ηχείο; Αφού είναι μονοφωνικοί
Δημητρη ακομα και η συμφωνιες του μπετοβεν με καραγιαν του 1962 ειναι στερεο, εχω και τις επομενες εκδοσεις, δεν εχω μονοφωνικα βινυλια. η ουτοπια ειναι να ερθει ημουζικ φεραιν στο δωματιο μου, αν ερθει η μουζικ φεραιν, οι pink fhttps://www.youtube.com/watch?v=DNYk0jI1cio&t=12sloyd ειναι βουτηρο στο ψωμι του σεταπιον μου
 

Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247
εγω βλεπω οτι φταινε τα stereo-τυπα..
(και η ελλειψη αντιληπτικης ικανοτητας, ταυτοχρονα με λανθανουσες εμπειριες και παραδειγματα)
Oχι ρε σύ. Δεν συμφωνώ.Μιλάμε για συναισθηματα.Μ αρέσει δε μ αρέσει.Σε κάποιους αρέσουν οι χοντρές.Δεν προσλαμβάνονται απ την βικτορια σικρετ αλλά του αλλουνού του αρέσουν. Υπάρχουν κάποιοι που ψήνονται και δέχονται να τους αρέσουν καλλιτέχνες και μουσικές που "πρεπει" να τους αρέσουν.Αλλοι το πάνε πιο πέρα και δέχονται να τους αρέσει και η ένταση ,το βόλιουμ, που θα κούνε. Ολα καλά.
 

Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Χρηστάρα άλλα λέει ο Κώστας. Τον κατανοώ , αλλά πίστεψέ με δεν είναι εύκολο.
Άλλο το βούτυρο στο ψωμί του δικού σου σετ απ και άλλο αυτό που λέει ο EAR.
Δεν θα το έγραφα αυτό αν δεν άκουγα τώρα και πριν λίγο Μαίρη Λίντα Live στο Ηρώδειο πολυκάναλα. Και ταυτόχρονα να είχα και αντιπαράθεση με τον φίλο και γκουρού μου που λέει εγώ δεν εντυπωσιάζομαι από το πολυκάναλο. Όταν θα το ακούσει σίγουρα θα αλλάξει γνώμη ,αλλά πάλι τα ίδια θα λέει.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.625
Reaction score
83.101
Αλεξ αυτό συμβαίνει γιατί τα αισθήματα και οι νοοτροπίες των ανθρώπων διαφέρουν.Σε κάποιες περιπτώσεις (δευτερευόντως) υπάρχουν και συμφέροντα. Εντάξει όλα καλά,
Ο λόγος που ρώτησα είναι επειδή το γούστο στην ακρόαση δεν ενοχλεί τον άλλον. Ούτε καπνίζει στη μούρη μας, ούτε περνάει με κόκκινο, ούτε μας παίρνει τη σειρά στην ουρά.

Αν υπάρχει συμφέρον και ο δυνητικός πελάτης έχει κατασταλαγμένη άποψη, έστω και λανθασμένη, γιατί πρέπει εμείς να ανακατευτούμε; Έχουμε κάποια άτυπη ηθική υποχρέωση; Εκτός κι αν υπάρχει πάλι συμφέρον από την αντίθετη πλευρά και υπερισχύει επειδή βάζει στο πραγματικά σωστό δρόμο τον μελλοντικό ακροατή.

Καταλαβαίνω τον Κώστα και είμαι μαζί του. Απλά δεν δέχομαι να είμαι ο τιμωρός του αδαούς ακροατή, έστω και φιγουρατζή. Λέμε το ορθό κι όποιος θέλει ακολουθεί. Σιγά το σοβαρό θέμα στο κάτω-κάτω.
 

Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Κι όμως πέρα από την πλάκα καλό είναι να αναφέρονται όλες οι πτυχές ακόμα και μεταξύ σοβαρού και αστείου για να βγαίνουμε και λίγο από την άγνοια!
Δεν συμφωνώ απόλυτα στο ότι κακώς απαντήθηκαν ερωτήματα που δεν έγιναν γιατί εγώ που ρωτώ κάτι αγνοώντας αυτά που πρέπει μάλλον δεν κάνω τις σωστές ερωτήσεις!
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
Oχι ρε σύ. Δεν συμφωνώ.Μιλάμε για συναισθηματα.Μ αρέσει δε μ αρέσει.Σε κάποιους αρέσουν οι χοντρές.Δεν προσλαμβάνονται απ την βικτορια σικρετ αλλά του αλλουνού του αρέσουν. Υπάρχουν κάποιοι που ψήνονται και δέχονται να τους αρέσουν καλλιτέχνες και μουσικές που "πρεπει" να τους αρέσουν.Αλλοι το πάνε πιο πέρα και δέχονται να τους αρέσει και η ένταση ,το βόλιουμ, που θα κούνε. Ολα καλά.
.... χαιρομαι γι΄αυτο αν υπαρχει απο πισω ανθρωπια, και συναισθημα, σε εσενα, λυπαμαι αλλα δεν το εχω δεδομενο ουτε το ενα ουτε το αλλο, σιγουρα οχι για ολους.
 



christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
Γιαννη το ειπα οτι δεν εχω ακουση τησ προκοπης πολυκαναλο, δεν ειμαι δογματικος αν παιζει καλυτερα να το υιοθετησω, πρεπει να ακουσω τη στα διαλα κανει, ελα ομως που εμενα δεν με ενδιαφερουν οι πυροβολισμοι ειτε απο πισω δεξια ειτε απο αριστερα ειτε υποχθονια, εμενα με ενδιαφερει το βιολι το φλαουτο το φαγκοτο τα κρουστα κλπ
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Χρηστάρα άλλα λέει ο Κώστας. Τον κατανοώ , αλλά πίστεψέ με δεν είναι εύκολο.
Άλλο το βούτυρο στο ψωμί του δικού σου σετ απ και άλλο αυτό που λέει ο EAR.
Δεν θα το έγραφα αυτό αν δεν άκουγα τώρα και πριν λίγο Μαίρη Λίντα Live στο Ηρώδειο πολυκάναλα. Και ταυτόχρονα να είχα και αντιπαράθεση με τον φίλο και γκουρού μου που λέει εγώ δεν εντυπωσιάζομαι από το πολυκάναλο. Όταν θα το ακούσει σίγουρα θα αλλάξει γνώμη ,αλλά πάλι τα ίδια θα λέει.
Ουδέποτε υποστήριξα ότι δεν είναι εντυπωσιακόν,αλλά πως όσο ανώτερο και να είναι δεν συγκινούμαι ο ίδιος αρκετά ώστε να το έβαζα σκοπό και να ξόδευα τα δέοντα γι αυτό κεφάλαια,ούτε και ταιριάζουν τα συνεπαγόμενα του πολυκαναλικού setup στον τρόπο ζωής μου.Ομοίως και για τον οικιακό κινηματογράφο.
 

Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247
.... χαιρομαι γι΄αυτο αν υπαρχει απο πισω ανθρωπια, και συναισθημα, λυπαμαι αλλα δεν το εχω δεδομενο ουτε το ενα ουτε το αλλο.
Δεδομένο σιγουρα όχι.Εσυ γιατί βαζεις κι ακούς μουσική;
Ουδέποτε υποστήριξα ότι δεν είναι εντυπωσιακόν,αλλά πως όσο ανώτερο και να είναι δεν συγκινούμαι ο ίδιος αρκετά ώστε να το έβαζα σκοπό και να ξόδευα τα δέοντα γι αυτό κεφάλαια,ούτε και ταιριάζουν τα συνεπαγόμενα του πολυκαναλικού setup στον τρόπο ζωής μου.
Απ την απάντηση μπορούμε να συμπεράνουμε ότι είσαι ο γκουρού του JM ;
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Δεδομένο σιγουρα όχι.Εσυ γιατί βαζεις κι ακούς μουσική;

Απ την απάντηση μπορούμε να συμπεράνουμε ότι είσαι ο γκουρού του JM ;
Αποκλείεται...Μόλις πρόσφατα άρχισε να με...κατανοεί. ;)
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
Εσυ γιατί βαζεις κι ακούς μουσική;
good point spmk , ελα μου ντε.. (πλεων δεν ειμαι σιγουρος)
Παντως δεν διαφωνουμε.. τοσο οσο νομιζεις, ειναι διαφορετικος ο κωδικας των λεξεων που χρησιμοποιω.
αν και το εχω σκεφτει αρκετα .. και εχω δωσει καποιες απαντησεις δεν πειθω ουτε τον ιδιο μου τον εαυτο..
επισης ειχα πει σε καποιο αλλο νημα..
λαθος επιλογες για τους σωστους λογους - δεκτο
σωστες επιλογες για λαθος λογους - δεν το δεχομαι - αλλα εχει σωστο αποτελεζμα
λαθος επιλογες για λαθος λογους - δεκτο κατ'εαξαιρεση
σωστες επιλογες για σωστους λογους - αναγκαστικα δεκτο.
 
Last edited:

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
παντος με τρωει ο κ.....μου να παω να ακουσω το σεταπιον του μεγαλου αυτιου εχει ωραιους μεζεδες αλλα θα θελει 50 ευρος και εγω μαζευω χρηματα να παρω οφωνο για μετρησης υψηλου επιπεδου ε ρε γλεντια :lol: :gamer:μπορω να του παω τσιπουρο σπιτικο αν και το μεγαλο αυτι πινει μαλτ κορεοζουμι:drinks::party::)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.034
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top