Αγορά κατάλληλων ηχείων

Μηνύματα
244
Reaction score
690
Έχω διαβάσει αρκετά και αυτό που κατάλαβα είναι ότι κάθε περίπτωση είναι διαφορετική...
από θέμα χώρου, budget , το τι έχει ο καθένας στην κατοχή του και το τι θέλει να πετύχει!!!

Έτσι αποφάσισα να ανοίξω θέμα με το δικό μου πρόβλημα και να σας παιδεψω και εγώ λιγο... καλοπροαίρετα πάντα!

Έχω στην κατοχή μου έναν ενισχυτή 5,1 της pioneer μοντέλο vsx520
Τον αγόρασα διότι ήταν σε προσφορά και όχι γιατί ήθελα home cinema (απλά δεν είχα κάτι άλλο μέχρι τότε )
Αυτή την στιγμή και τόσο καιρό παίζει με ότι βρήκα μπροστά μου από ηχεία

(κάποια Sony που είχα από ένα παλιό HiFi σύστημα)
και θα ήθελα να προχωρήσω στην αγορά καινούργιων η μεταχειρισμένων ηχείων σε καλή κατάσταση για να πάρω κάτι παραπάνω από αυτό που μου δίνει αυτή την στιγμή ο ενισχυτής!!!

Η περιγραφή είναι περιληπτική οπότε οποιαδήποτε απορία με ρωτάτε!

Κάθε άποψη και γνώμη δεκτή .

Επίσης αν θα μπορούσα να πάρω κάτι παραπάνω με την προσθήκη κάποιου τελικού η δικαναλου ενισχυτή θα το σκεφτόμουν και αυτό!

Το budget μου κυμαίνεται περίπου στα 1000€
 

Attachments


Μηνύματα
244
Reaction score
690
Επειδή δεν βλέπω να μου προτείνει κάποιος κάτι και μετά από λίγη μελέτη και βάση τις μουσικές μου απαιτήσεις ,θα κάνω λίγο πιο απλή την ερώτηση μου ελπίζοντας την ανταπόκριση σας.....και κυρίως αυτών που από ότι έχω καταλάβει έχουν ασχοληθεί περισσότερο με το κομμάτι των ενεργών ηχείων!!!

Με βάση την μικρή διαφορά χρημάτων και με μελλοντική δημιουργία ενός τουλάχιστον 5.1
ή 5,2 συστήματος μέσα στο σαλόνι, χωρίς όμως να με απασχολεί ιδιαίτερα η τελειότητα της θέσης ακρόασης για λόγους που αντιλαμβάνεστε οι περισσότεροι, ποίο απο τα δύο ηχεία είναι μία καλή βάση για αγορά στην αρχή 2 ΤΕΜ. και 1 sub???

Επίσης τι άλλο θα χρειαστεί σε πρώτη φάση?

Adam t7v
Presonus E8
SmartSelect_20200103-144217_Chrome.jpg
 


Μηνύματα
244
Reaction score
690
Το σαλόνι μου από τον απέναντι τοίχο που έχω τώρα τα ηχεία μου έχει απόσταση 2,90μ.

Από πίσω είναι σχεδόν κολλημένο στον τοίχο!
Το ξέρω ότι δεν είναι ιδανικά στημένο για ήχο αλλά δεν πρόκειται να αλλάξω την θέση του!

Αυτό που ίσως αν χρειαστεί και έχει τόσο μεγάλη διαφορά στο αποτέλεσμα είναι να φέρω τα μπροστινά ηχεία πιο κοντά στο σαλόνι!!
Μια πρόχειρη κάτοψη...
 

Attachments

Last edited:

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.358
Ίδιο πράμα με το δικό μου.... Στρίβει όλο αυτό με τον καναπέ να κοιτά τον τοίχο απέναντι από την κουζίνα;
 
Last edited:



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Ο av ενισχυτής σου από ότι κατάλαβα έχει εξόδους line level μόνο για τα 2 κυρίως ηχεία, άρα, αν θες να πάρεις ενεργά ή τελικούς ενισχυτές, αυτό είναι εφικτό μόνο για 2 ηχεία.

Είναι λίγο δύσκολα τα πράγματα..

Νομίζω πως δεν είναι καλή επιλογή να πας σε ενεργά, αν δεν έχεις σκοπό αργότερα να αλλάξεις av processor ώστε να έχεις προενισχυτικές εξόδους για όλα τα ηχεία.

Αν τυχόν, τότε σε χαμηλά κοστολογια θα σου πρότεινα το 10" KRK, 3 δρόμων, που έχει και οικονομικό δικό του σαμπ, για να πάρεις σε δεύτερο χρόνο πιθανώς, αν δε σου φτάνουν τώρα τα λεφτά.


Δες και το kali in8.

Και το τζαμπαντάν τανοϊ:
 

Μηνύματα
244
Reaction score
690
Εχει εξόδους preout o pioneer? Πόσες;
Να σου πω την αλήθεια δεν έχω και τις απαραίτητες γνώσεις για το πώς πρέπει να συνδεθούν!
Πιο πάνω έχω φωτογραφία του ενισχυτή.... Έχει εξόδους???
Νομίζω πως δεν είναι καλή επιλογή να πας σε ενεργά, αν δεν έχεις σκοπό αργότερα να αλλάξεις av processor ώστε να έχεις προενισχυτικές εξόδους για όλα τα ηχεία.
Με αυτόν που έχω τώρα δλδ θα μπορούσα να συνδέσω 2 ενεργά ηχεία και ένα sub που θέλω να πάρω για αρχή?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Με αυτόν που έχω τώρα δλδ θα μπορούσα να συνδέσω 2 ενεργά ηχεία και ένα sub που θέλω να πάρω για αρχή?
Έτσι νομίζω...
Δες τις εξόδους του av σου.
 

Μηνύματα
244
Reaction score
690
Έτσι νομίζω...
Δες τις εξόδους του av σου.
Άμα σου πω δεν ξέρω που πρέπει να συνδεθούν..... Νομίζω κατάλαβα όμως
Εκεί που λέει pre sub και από κάτω που έχει R και L !
Ένα σε κάθε ηχείο πάει???
 

Attachments

Last edited:


Μηνύματα
244
Reaction score
690
Απο διπλα φιλε Mpanis δεν εβγαλες ακρη ε ? :(
Μπαααα με τίποτα!
Η αλήθεια είναι ότι μέχρι τώρα και δε το είχα πάρει ζεστά αλλά έψαχνα μόνο για παθητικά ηχεία και με τον ενισχυτή που είχα δε νομίζω ότι είχα και πολλές επιλογές!
Έγινε ψιλό ανακαίνιση τώρα στο σαλόνι και το πήρα απόφαση ότι πρέπει κάτι να κάνω!!!!

Επίσης δε νομίζω ότι με βοήθησε κάποιος από δίπλα όσο θα ήθελα.... αλλά άλλο αυτό!!!
Ο av ενισχυτής σου από ότι κατάλαβα έχει εξόδους line level μόνο για τα 2 κυρίως ηχεία, άρα, αν θες να πάρεις ενεργά ή τελικούς ενισχυτές, αυτό είναι εφικτό μόνο για 2 ηχεία.

Είναι λίγο δύσκολα τα πράγματα..

Νομίζω πως δεν είναι καλή επιλογή να πας σε ενεργά, αν δεν έχεις σκοπό αργότερα να αλλάξεις av processor ώστε να έχεις προενισχυτικές εξόδους για όλα τα ηχεία.

Αν τυχόν, τότε σε χαμηλά κοστολογια θα σου πρότεινα το 10" KRK, 3 δρόμων, που έχει και οικονομικό δικό του σαμπ, για να πάρεις σε δεύτερο χρόνο πιθανώς, αν δε σου φτάνουν τώρα τα λεφτά.


Δες και το kali in8.

Και το τζαμπαντάν τανοϊ:
Για τα presonus e8 τι λες?
Είναι πολύ κοντά και στο budget αλλά και με προσιτό sub..
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Άμα σου πω δεν ξέρω που πρέπει να συνδεθούν..... Νομίζω κατάλαβα όμως
Εκεί που λέει pre sub και από κάτω που έχει R και L !
Ένα σε κάθε ηχείο πάει???
Ρίξε μια ματιά στο manual ;)
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Για τα presonus e8 τι λες?
Είναι υποδεέστερες επιλογές από αυτές που σου πρότεινα.

Επειδή θες αρκετή απόσταση ακρόασης, νομίζω πως το 10" τριδρομο krk είναι το καλύτερο δυνατό σενάριο.


ΥΓ. Δεν είμαι βέβαιος ότι συνδέονται στον av σου... Αυτά που δείχνεις δεν είναι για κυρίως ηχεία έξοδοι.
Αν δεν έχει, απλώς δε μπορείς να βάλεις ούτε ενεργά, ούτε τελικούς ενισχυτές.
Δυστυχώς.

Και αν πάρεις μεγαλύτερα ηχεία, μάλλον δε θα φτάνει ο ενισχυτής σου για να τα παίξει σωστά.
Είναι χαμηλών δυνατοτήτων οδήγησης.

Ίσως μια λύση πολυκάναλου σεταπ όπως τα boss acoustimass με το δικό τους σαμπ του πακέτου, να είναι η καλύτερη επιλογή για αυτόν τον av που έχεις, ή κάποια παρόμοιας φιλοσοφίας πρόταση από κεφ κλπ.
 
Last edited:

Μηνύματα
244
Reaction score
690
Είναι υποδεέστερες επιλογές από αυτές που σου πρότεινα.

Επειδή θες αρκετή απόσταση ακρόασης, νομίζω πως το 10" τριδρομο krk είναι το καλύτερο δυνατό σενάριο.
Και ένα sub αργότερα γιατί με αυτά φτάνουμε το ταβάνι του budget και έχουμε κάνει την αρχή ... έτσι?
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας εκ των προτέρων!
Όπως καταλαβαίνετε οι γνώσεις είναι ελάχιστες αλλά η θέληση για μάθηση μεγάλη!!!
 


Μηνύματα
244
Reaction score
690
Είναι υποδεέστερες επιλογές από αυτές που σου πρότεινα.

Επειδή θες αρκετή απόσταση ακρόασης, νομίζω πως το 10" τριδρομο krk είναι το καλύτερο δυνατό σενάριο.


ΥΓ. Δεν είμαι βέβαιος ότι συνδέονται στον av σου... Αυτά που δείχνεις δεν είναι για κυρίως ηχεία έξοδοι.
Αν δεν έχει, απλώς δε μπορείς να βάλεις ούτε ενεργά, ούτε τελικούς ενισχυτές.
Δυστυχώς.

Και αν πάρεις μεγαλύτερα ηχεία, μάλλον δε θα φτάνει ο ενισχυτής σου για να τα παίξει σωστά.
Είναι χαμηλών δυνατοτήτων οδήγησης.

Ίσως μια λύση πολυκάναλου σεταπ όπως τα boss acoustimass με το δικό τους σαμπ του πακέτου, να είναι η καλύτερη επιλογή για αυτόν τον av που έχεις, ή κάποια παρόμοιας φιλοσοφίας πρόταση από κεφ κλπ.
Με ποιο av processor θα μπορούσε να δουλέψει ένα σύστημα 5.2 ή και παραπάνω?
Τι τιμές κυμαίνονται?
Υπάρχει πιο οικονομική λύση για να συνδεθούν ενεργά ηχεία ?
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • loggeo
    Projectors

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.211
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top