Αγορά κατάλληλων ηχείων

Μηνύματα
244
Reaction score
690
Όσες φορές προσπάθησα να ανακαλύψω τι μπορεί και τι δυνατότητες έχει αυτός ο ενισχυτής όλες μα όλες τις φορές απογοητευτικα!!!!
Τώρα θα μου πείτε τι περίμενες να κάνει με 250€ που τον πήρα και θα έχετε και δίκαιο.....

Οπότε μπαίνω και στην αναζήτηση AV processor που να μπορούν να συνδεθούν πάνω του τα ενεργά ηχεία και subs!
 

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.359
Μάλλον θα χρειαστείς και μια παρέμβαση στον χώρο... Το ένα ηχειο δεν μπορεί να είναι στην γωνία και το άλλο χωρίς πλαϊνό τοίχο......
IMG_20200103_165706.jpg
Αυτό πρέπει να κάνω κι εγώ......
 

Μηνύματα
244
Reaction score
690
Μάλλον θα χρειαστείς και μια παρέμβαση στον χώρο... Το ένα ηχειο δεν μπορεί να είναι στην γωνία και το άλλο χωρίς πλαϊνό τοίχο......
View attachment 149454
Αυτό πρέπει να κάνω κι εγώ......
Αυτό είναι πολύ δύσκολο και νομίζω ότι θα συμβιβαστώ με όποιο αρνητικό αποτέλεσμα!!!
Όπως νομίζω θα είχα και με οποιοδήποτε σύστημα... είτε δικαναλου είτε με παθητικά ηχεία... μερικές φορές δε μπορούμε να τα έχουμε όλα!!!
Κάτι τέτοιο ίσως θα μου έκανε την δουλειά?
Κάτι τέτοιο ίσως μου έκανε την δουλειά?

Δε μπορώ να καταλάβω τι κάνω λάθος και γράφω εδώ μέσα σαν απάντηση......
 
Last edited:

Μηνύματα
244
Reaction score
690
Θα μπορούσα να έχω κάποιες γνώμες για AV με ντιρακ όσο πιο οικονομικούς γίνεται για να μπορέσω να πάρω και κανένα ηχείο?
Κάποιος Ναντ ίσως που διάβασα σε άλλa threads?
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.010
Αυτόν εδώ λες.

 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Θα μπορούσα να έχω κάποιες γνώμες για AV με ντιρακ όσο πιο οικονομικούς γίνεται για να μπορέσω να πάρω και κανένα ηχείο?
Κάποιος Ναντ ίσως που διάβασα σε άλλa threads?
Με φόρα μπήκε ο φίλος . Μπράβο!
Εγώ αν ξεκινούσα τώρα να χτίσω πολυκάναλο θα πήγαινα σε προενισχυτή av με τελικούς συν παθητικά ηχεία ή ενεργά.
 


Μηνύματα
244
Reaction score
690
Αυτόν εδώ λες.

Αυτός δλδ πόσες προ ενισχύσεις έχει?
Μέχρι πόσα ενεργά ηχεία μπορεί να οδηγήσει?
 




Μηνύματα
244
Reaction score
690
Με πολλαπλάσιο κόστος.
Ο στόχος μου δεν είναι να ξεφύγω στα χρήματα αλλά δεν θα ήθελα να πάρω κάτι που αύριο μεθαύριο θα ήθελα να το αντικαταστήσω....
Θα προτιμούσα να το στήσω σταδιακά έστω και αν χρειαστεί να πάρω μόνο τον ενισχυτή τώρα και αργότερα ότι προσθέτω να μένει και να αξίζει τα λεφτά του..το κυριότερο!!
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ο στόχος μου δεν είναι να ξεφύγω στα χρήματα αλλά δεν θα ήθελα να πάρω κάτι που αύριο μεθαύριο θα ήθελα να το αντικαταστήσω....
Θα προτιμούσα να το στήσω σταδιακά έστω και αν χρειαστεί να πάρω μόνο τον ενισχυτή τώρα και αργότερα ότι προσθέτω να μένει και να αξίζει τα λεφτά του..το κυριότερο!!
Πρώτα επιλέγουμε ηχεία οριστικοποιώντας επίσης τη διαρρύθμιση αυτών στο χώρο και τελευταίο τον επεξεργαστή.
Χρειάζεται υπομονή έστω και αν σου πάρει αρκετό καιρό να συντεθεί και να παίξει το προγραμματισμένο setup.

Κάποιοι εξ ημών έχουν πληρώσει για συσκευές που τις έβαλαν να παίξουν μήνες αργότερα.Χωρίς την παραμικρή αμφιβολία ή ανυπομονησία για το τελικό αποτέλεσμα.
 

Μηνύματα
244
Reaction score
690
Πρώτα επιλέγουμε ηχεία οριστικοποιώντας επίσης τη διαρρύθμιση αυτών στο χώρο και τελευταίο τον επεξεργαστή.
Χρειάζεται υπομονή έστω και αν σου πάρει αρκετό καιρό να συντεθεί και να παίξει το προγραμματισμένο setup.

Κάποιοι εξ ημών έχουν πληρώσει για συσκευές που τις έβαλαν να παίξουν μήνες αργότερα.Χωρίς την παραμικρή αμφιβολία ή ανυπομονησία για το τελικό αποτέλεσμα.
Θεωρείς ότι πρέπει πρώτα να αγοράσω τα ηχεία και μετά κάποιον av processor για να τα βάλω να παίξουν? Νόμιζα το αντίθετο...!
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.010
Θεωρείς ότι πρέπει πρώτα να αγοράσω τα ηχεία και μετά κάποιον av processor για να τα βάλω να παίξουν? Νόμιζα το αντίθετο...!
Στο λέει αυτό γιατί:

1) ο χώρος διαλέγει τα ηχεία και όχι ο ιδιοκτήτης του χώρου.
2) τα specs των ηχείων θα καθορίσουν τον σωστό για αυτά ενισχυτή.
 

Μηνύματα
244
Reaction score
690
Στο λέει αυτό γιατί:

1) ο χώρος διαλέγει τα ηχεία και όχι ο ιδιοκτήτης του χώρου.
2) τα specs των ηχείων θα καθορίσουν τον σωστό για αυτά ενισχυτή.
Αν είναι παθητικά φαντάζομαι θα παίξει ρόλο η επιλογή του ενισχυτή... Αν είναι ενεργά ισχύει το ίδιο?
Έχω μπερδεύει τελείως και βλέπω να επιλέγω τα 5.1 που πρότεινε ο φίλος Nick πιο πάνω!!!
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.010
Με τα ενεργά πας σε άλλα μονοπάτια και κοστολόγια.

Το set της Cambridge Audio που σου προτάθηκε θεωρώ θα σε καλύψει.
 

Μηνύματα
244
Reaction score
690
Με τα ενεργά πας σε άλλα μονοπάτια και κοστολόγια.

Το set της Cambridge Audio που σου προτάθηκε θεωρώ θα σε καλύψει.
Θα τα βάλω κάτω να δω αν αξίζει να επενδύσω σε κάτι παραπάνω γιατί τα νούμερα αγριεψαν......και αν όχι θα πάω σε αυτήν την επιλογή του set 5.1
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Θα τα βάλω κάτω να δω αν αξίζει να επενδύσω σε κάτι παραπάνω γιατί τα νούμερα αγριεψαν......και αν όχι θα πάω σε αυτήν την επιλογή του set 5.1
Κι εφόσον αποφάσιζες να πας σε ενεργούς δορυφόρους κι επεξεργαστή με ανεξάρτητες προενισχυτικές εξόδους για κάθε κανάλι και sub αντιστοίχως,τότε μπορούν κάλλιστα τα sub να είναι διαφορετικής προέλευσης από τους δορυφόρους.
Διότι θ'αναλάβει ο ίδιος ο επεξεργαστής τους όρους ομαλής ενσωμάτωσης.
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.664
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top