Αγορά κατάλληλων ηχείων

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.664
Προφανώς αν είναι να αλλάξεις av processor θα ξεκινήσεις να χτίζεις από το μηδέν ένα νέο σύστημα.

Αναλόγως των οικονομικών δυνατοτήτων, καθορίζεται η πορεία σου.

Αν θες 7 ή 9 δορυφοράκια, υπέθεσε μέσο κόστος 500€ έκαστο, δηλαδή 3,5-4,5κ τα ηχεία, κι άλλα 2κ τα σαμπ.
Και 1,5 ο av processor και κάτι ψιλά ακόμα θα χρειαστείς.

Σκέψου που θα φτάσεις, γιατί ξεκίνησες με 1κ για ηχεία και πας στο δεκαρικο εύκολα. Πολύ εύκολα.
 



I

iason

Guest
Το φοβάμαι λίγο και αυτό αλλά σε τέτοια νούμερα προς το παρόν δεν μπορώ να κινηθώ..!!
Έχεις σκεφτεί να πάρεις ηχομπαρα ? Θα σου μείνουν και λεφτά, θα γλυτώσεις και τα ματσαρισματα με τα καλώδια.........
 

Μηνύματα
244
Reaction score
690
Κι εφόσον αποφάσιζες να πας σε ενεργούς δορυφόρους κι επεξεργαστή με ανεξάρτητες προενισχυτικές εξόδους για κάθε κανάλι και sub αντιστοίχως,τότε μπορούν κάλλιστα τα sub να είναι διαφορετικής προέλευσης από τους δορυφόρους.
Διότι θ'αναλάβει ο ίδιος ο επεξεργαστής τους όρους ομαλής ενσωμάτωσης.
Δλδ για να καταλάβω το κυριότερο σε αυτήν την περίπτωση είναι πως θα ρυθμιστούν τα ηχεία?? Θα μπορούσαν δλδ να συνδεθούν και σε κάποιον πιο απλό επεξεργαστή χωρίς ανεξάρτητες προενισχυτικές εξόδους?

Ένας φίλος που έχει στούντιο και εκεί ήταν και η πρώτη φορά που άκουσα ενεργά ηχεία δεν έχει ενισχυτή.... Αν δεν κάνω λάθος τα έχει συνδεμένα στην κονσόλα!
Ρωτάω γιατί τυχαίνει να έχω και μια κονσόλα στην κατοχή μου... 20200103_215250.jpg
Έχεις σκεφτεί να πάρεις ηχομπαρα ? Θα σου μείνουν και λεφτά, θα γλυτώσεις και τα ματσαρισματα με τα καλώδια.........
Ηχόμπαρα δλδ? Είναι κάτι αντίστοιχο στην ποιότητα με αυτο που σκέφτομαι?
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Δλδ για να καταλάβω το κυριότερο σε αυτήν την περίπτωση είναι πως θα ρυθμιστούν τα ηχεία?? Θα μπορούσαν δλδ να συνδεθούν και σε κάποιον πιο απλό επεξεργαστή χωρίς ανεξάρτητες προενισχυτικές εξόδους?

Ένας φίλος που έχει στούντιο και εκεί ήταν και η πρώτη φορά που άκουσα ενεργά ηχεία δεν έχει ενισχυτή.... Αν δεν κάνω λάθος τα έχει συνδεμένα στην κονσόλα!
Ρωτάω γιατί τυχαίνει να έχω και μια κονσόλα στην κατοχή μου... View attachment 149472

Ηχόμπαρα δλδ? Είναι κάτι αντίστοιχο στην ποιότητα με αυτο που σκέφτομαι?
Νάτα μας! :roflmao:
 



Μηνύματα
244
Reaction score
690
Έχω την εντύπωση πως ο andon που έστησε ένα τέτοιο σύνολο με τα t7v και μάλιστα είναι πολύ ικανοποιημένος από ότι κατάλαβα, έχει έναν πιο απλό ενισχυτή..... (Χωρίς ντιρακ εννοώ)
Δε θα μπορούσα να πάρω και εγώ έναν τέτοιο να στήσω σιγά σιγά τα ηχεία μου τα sub μου και μετά έχει ο Θεός?

Ρωτάω γιατί παίζει και ένας pioneer στις αγγελίες lx 56. 9.2 που από ότι βλέπω έχει αρκετές pre out !

Υ.Γ Αυτή την στιγμή ακούω μουσική από δύο ηχεία Sony από ένα stereo hi-fi από όταν ήμουν παιδάκι....και δύο ηχεία παθητικά καινούργια να πάρω , θα δω τεράστια διαφορά πόσο μάλλον να βάλω 5.1 ενεργά...... αυτό!
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Έλα να το πάρουμε αλλιώς.... τι θες να κάνεις;
Να ακούς μουσική και που και που καμιά ταινία; να βλέπεις ταινίες εεε κι ας παίζει και λίγο ράδιο το πρωί; κάτι άλλο;
Εγώ π.χ, έχω ας πούμε προτεραιότητα το home studio... αν δω καμιά ταινία δε με νοιάζει ακόμα και αν τη δω με ...ένα ηχείο, οπότε τα Cambridge Audio δεν θα τα έπαιρνα ποτέ... για σένα όμως ίσως να είναι ιδανικά...
 

Μηνύματα
244
Reaction score
690
Έλα να το πάρουμε αλλιώς.... τι θες να κάνεις;
Να ακούς μουσική και που και που καμιά ταινία; να βλέπεις ταινίες εεε κι ας παίζει και λίγο ράδιο το πρωί; κάτι άλλο;
Εγώ π.χ, έχω ας πούμε προτεραιότητα το home studio... αν δω καμιά ταινία δε με νοιάζει ακόμα και αν τη δω με ...ένα ηχείο, οπότε τα Cambridge Audio δεν θα τα έπαιρνα ποτέ... για σένα όμως ίσως να είναι ιδανικά...
Θέλω να παίζει ποιοτική μουσική να ακούω κιθάρες ντράμς σαξόφωνα σαν να είναι μέσα στο σαλόνι μου και όποτε γουστάρω να το δίνω και ένα γκάζι να κουνιέται λίγο η οικοδομή.... και όλα αυτά όσο πιο οικονομικά γίνεται !

Δε θα κάτσω να σκάσω άμα το ηχείο είναι 10 πόντους πιο πίσω και λίγο πιο πάνω και δεν έχω τοίχο κτλ. Ότι αποτέλεσμα πάρω θα είναι αποδεκτό!
Θα προτιμούσα δλδ να ξέρω οτι θα έχει περιθώρια βελτίωσης και όχι ότι έχω κάνει τα πάντα δλδ μετακόμισα, χώρισα , χρεωθηκα για να ακούω μουσική..... Ότι μπορέσω να κάνω στο μέλλον σε λογικά πλαίσια θα το κάνω....!
Νομίζω ήμουν κατανοητός!

Όσο για ταινίες είμαι σίγουρος ότι και να κάνω θα με ευχαριστεί...
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Καλά σε κατάλαβα ότι εκτός από φόρα έχεις και απαιτήσεις!
Οπότε ξεκίνα δυνατά με σωστές και καλές αγορές και σιγά σιγά θα το χτίσεις.;)
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.638
Reaction score
77.058
Διάβασα τώρα το τελευταίο που αναφέρεις για γκάζια και οικοδομές
και πήγα και στο πρώτο για μπάτζετ στο 1000ρικο

θα σου έλεγα να κοιτάξεις κάποιες αγγελίες για τα jbl 8320 ή 8340a
και αν μπορείς να τα ακούσεις κιόλας με τον ενισχυτή που ήδη έχεις...θα παίξουν
ίσως όχι για γκρέμισμα...αλλά αν αργότερα μεγαλώσουν οι απαιτήσεις σου...τα κρατάς για δορυφόρους και συμπληρώνεις μια πιο δυνατή μπροστινή 3άδα με ότι θέλεις από jbl....έχει μεγάλη γκάμα

είναι σωστά ηχεία με ανοχές σε γκάζια και σε eq χωρίς να τα λυπάσαι
+ συμπληρώνονται εύκολα και με αούγκανα φθηνά subs...PA
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Διάβασα τώρα το τελευταίο που αναφέρεις για γκάζια και οικοδομές
και πήγα και στο πρώτο για μπάτζετ στο 1000ρικο

θα σου έλεγα να κοιτάξεις κάποιες αγγελίες για τα jbl 8320 ή 8340a
και αν μπορείς να τα ακούσεις κιόλας με τον ενισχυτή που ήδη έχεις...θα παίξουν
ίσως όχι για γκρέμισμα...αλλά αν αργότερα μεγαλώσουν οι απαιτήσεις σου...τα κρατάς για δορυφόρους και συμπληρώνεις μια πιο δυνατή μπροστινή 3άδα με ότι θέλεις από jbl....έχει μεγάλη γκάμα

είναι σωστά ηχεία με ανοχές σε γκάζια και σε eq χωρίς να τα λυπάσαι
+ συμπληρώνονται εύκολα και με αούγκανα φθηνά subs...PA
Δεν παίζει το χιλιάρικο.
Ούτε για τη στοιχειώδη φροντίδα του χώρου δεν φτάνει!!
Άλλωστε κάπως έτσι ( με "βολικές" σκέψεις ) δεν ξεκινήσαμε όλοι μας... :D
 

Μηνύματα
244
Reaction score
690
Διάβασα τώρα το τελευταίο που αναφέρεις για γκάζια και οικοδομές
και πήγα και στο πρώτο για μπάτζετ στο 1000ρικο

θα σου έλεγα να κοιτάξεις κάποιες αγγελίες για τα jbl 8320 ή 8340a
και αν μπορείς να τα ακούσεις κιόλας με τον ενισχυτή που ήδη έχεις...θα παίξουν
ίσως όχι για γκρέμισμα...αλλά αν αργότερα μεγαλώσουν οι απαιτήσεις σου...τα κρατάς για δορυφόρους και συμπληρώνεις μια πιο δυνατή μπροστινή 3άδα με ότι θέλεις από jbl....έχει μεγάλη γκάμα

είναι σωστά ηχεία με ανοχές σε γκάζια και σε eq χωρίς να τα λυπάσαι
+ συμπληρώνονται εύκολα και με αούγκανα φθηνά subs...PA
Το 1000€ έχει να κάνει με την αγορά 2 μπροστινών ηχείων και ενός sub για αρχή....
Βέβαια δεν υπολόγιζα ότι θα χρειαστω και άλλον AV οπότε βάζω και τον ενισχυτή μέσα και ίσως γίνει μια υπέρβαση στο ποσό ή αγοραστεί λίγο αργότερα το sub ...

Εντάξει... τρόπος του λέγειν να κουνιέται η οικοδομή αν και είμαι σίγουρος ότι στο τέλος αν μπει και το δεύτερο sub θα κουνιούνται πολλά πράγματα τουλάχιστον μέσα στο σπίτι!!!
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Αφού όλοι θα προτείνουμε και κάτι διαφορετικό μιας και το budget των 1000€ που έβαλε ο φίλος στην αρχή δεν μπορεί να καλύψει τις απαιτήσεις του τελευταίου post να δοκίμαζε και klipsch. Ακόμη και με τον δικό του av θα πάρει αρκετά γκάζια (μέχρι εκεί) και υπάρχουν πολλά σε αγγελίες αν ψάξει.

οτιδήποτε άλλο και αν κάνεις φίλε μου υπολόγιζε άλλο ένα μηδενικό για σύγχρονο av + ηχεία παθητικά ή ενεργά + sub(s) + κάποιο treatment στο χώρο σου αν δεν υπάρχει παντόφλα.
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.638
Reaction score
77.058
Δεν παίζει το χιλιάρικο.
Ούτε για τη στοιχειώδη φροντίδα του χώρου δεν φτάνει!!
Άλλωστε κάπως έτσι ( με "βολικές" σκέψεις ) δεν ξεκινήσαμε όλοι μας... :D
η φροντίδα του χώρου μπορεί να γίνει και με φτηνά μέσα....
ένα rt60 να ρίξει είναι αρκετό σε πρώτη φάση για να απολαμβάνει τα στοιχειώδη ''σωστά''...αρκεί να γνωρίζει τα προβλήματα του χώρου με μια μέτρηση και μετά εστιάζει σταδιακά

Το 1000€ έχει να κάνει με την αγορά 2 μπροστινών ηχείων και ενός sub για αρχή....
Βέβαια δεν υπολόγιζα ότι θα χρειαστω και άλλον AV οπότε βάζω και τον ενισχυτή μέσα και ίσως γίνει μια υπέρβαση στο ποσό ή αγοραστεί λίγο αργότερα το sub ...

Εντάξει... τρόπος του λέγειν να κουνιέται η οικοδομή αν και είμαι σίγουρος ότι στο τέλος αν μπει και το δεύτερο sub θα κουνιούνται πολλά πράγματα τουλάχιστον μέσα στο σπίτι!!!
μια χαρά σου φτάνουν τα λεφτά για αρχή...
εφόσον έχεις ενισχυτή και έχεις σκοπό να ασχοληθείς με το σπορ...θα προκύψουν ευκαιρίες σε αγγελίες για αγορά σύγχρονου ενισχυτή στο μέλλον...άλλωστε αν δεν έχεις σκοπό και περιθώριο για atmos ή auro 3d χρειάζεσαι απλά έναν 7καναλο+ που να υποστηρίζει true hd και τα σχετικά

Υ.Γ. ανέβασε μια φωτό από το σαλόνι αν μπορείς
 

Μηνύματα
244
Reaction score
690
Αφού όλοι θα προτείνουμε και κάτι διαφορετικό μιας και το budget των 1000€ που έβαλε ο φίλος στην αρχή δεν μπορεί να καλύψει τις απαιτήσεις του τελευταίου post να δοκίμαζε και klipsch. Ακόμη και με τον δικό του av θα πάρει αρκετά γκάζια (μέχρι εκεί) και υπάρχουν πολλά σε αγγελίες αν ψάξει.

οτιδήποτε άλλο και αν κάνεις φίλε μου υπολόγιζε άλλο ένα μηδενικό για σύγχρονο av + ηχεία παθητικά ή ενεργά + sub(s) + κάποιο treatment στο χώρο σου αν δεν υπάρχει παντόφλα.
Ωραία.... Να σε ρωτήσω λίγο κάτι γιατί δεν έχω καταλάβει!!!
Θεωρείς ότι είτε τα Cambridge που προτάθηκαν είτε τα Klipsch είτε οποιαδήποτε jbl (παθητικά όλα) με τον δικό μου ενισχυτή θα παίξουν καλύτερα στο χώρο μου από 5 presonus E8 και 2 Temblor t10 με έναν άλλον AV ( με τις κατάλληλες pre out χωρίς απαραίτητα να διαθέτει dirac και να κάνει πάνω από 600-700€)
Εγώ δε το πιστεύω με τίποτα
Και όλα αυτά χωρίς να αλλάξω τίποτα στον χώρο μου, το αν θα υπάρχει περιθώριο βελτίωσης είναι άλλο θέμα και ισχύει φαντάζομαι και για τις δύο περιπτώσεις!

Φιλικά πάντα και με πρόθεση να μάθω περισσότερα!!!
Καλά, ετοίμασε ένα δεκάρικο.

Καλό ταξίδι.
Γιατί να ετοιμάσω δεκαρικο! Προφανώς δεν μπορώ να εξηγήσω με σωστό γραπτό λόγο αυτό που θέλω!!!
 
Last edited:

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Ναι, μπορείς να βρεις έναν AV με pre out κάτω από 600 και αν και δε ρωτάς εμένα.... θα προτιμούσα αυτόν τον συνδυασμό με τα ενεργά....
Τα σχετικά με τον χώρο ισχύουν ότι και να πάρεις... και τα βασικά-βασικά βολεύονται εύκολα. Το πόσο θα το χοντρύνεις είναι άλλο θέμα και μπορεί να γίνει σταδιακά.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.219
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top