REW


Μηνύματα
820
Reaction score
995
Αυτό είναι το SAM με 10% μείωση σε κάθε μέτρηση και OFF. Το OFF είναι λίγο διαφορετικό από το 0%. Με Dirac έχω πρόβλημα γιατί δεν μου βγάζει το start πλήκτρο να μετρήσω:help: (trial).
 


Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Drioannis ανοιξε νημα με το συστημα σου να σε βοηθησουμε εκει, εδω ας προσπαθησουμε να εχουμε θεματα που αφορουν αποκλειστικα το προγραμμα και καποιες λειτουργιες που δεν αναφερονται στη βασικες λειτουργιες του που πρεπει να αναγνωστουν στην αρχη στο help .
[DOUBLEPOST=1515915914][/DOUBLEPOST]
Λοιπόν, χρ. ευθυγράμμιση σαμπ με δορυφόρο με χρήση REW και umik-1. (Το παρακάτω είναι μία παραλλαγή του αντίστοιχου νήματος του Χάρη που αφορά χρ. ευθυγράμμιση μονάδων ηχείου με το ίδιο μικρόφωνο αλλά με παλιότερη έκδοση του REW.)

1. Ιδανικά κλείνουμε τις οπές bass reflex του δορυφόρου.

2. Μετράμε σαμπ και κάθε δορυφόρο ξεχωριστά. Μικρόφωνο στη θέση ακρόασης.
Αποφασίζουμε που θα κόψουμε.

3. Επιλέγουμε στα preferences του REW 'use acoustic timing reference'.

View attachment 60501

4. Ενεργοποιούμε το cross τόσο για το δορυφόρο όσο και για το σαμπ. Π.χ. 100Hz. Μετράμε με εύρος μια οκτάβα κάτω και μια επάνω από το σημείο cross που επιλέξαμε. Π.χ. από 50Hz έως και 200Hz.

5. Πρώτα π.χ. το δορυφόρο μόνο του. Επιλέγουμε impulse και %FS.
View attachment 60498

6. Στη συνέχεια το σαμπ μόνο του:

View attachment 60499

7. Προσθέτουμε delay στο δορυφόρο ή μετακινούμε το σαμπ προς το μικρόφωνο και ξαναμετράμε μόνο το δορυφόρο ή το σαμπ, αντίστοιχα. Εγώ πρόσθεσα delay στο δορυφόρο:

View attachment 60500

8. Δοκιμάζουμε ότι όλα πήγαν καλά "παίζοντας" με το διακόπτη φάσης 0-180 μοίρες του σαμπ. Αν όλα πήγα καλά, πρέπει στο 180 να έχουμε ακύρωση στην περιοχή πέριξ του cross.

9. Μετράμε και τα δύο μαζί και βλέπουμε τι ΕQ χρειάζεται ή δοκιμάζουμε κάποιο αυτόματο room correction.
Mπορουμε αντι αυτου ή και ως τσεκαρισμα να ελεγξουμε τα ιχνη των ηχειων μας ... δηλαδη σαμπ και δορυφορων? στις ιδιες συχνοτητες παλι 1 οκτ πανω -κατω...δε ξερω ποσο ακριβεστερη ειναι αυτη η μετρηση απο το step...
 



Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Δεν ειναι μονο αυτο το κριτηριο για επιλογη ενος πολυκαναλου και δε γνωριζω ποσο καλυτερα μπορει απο οντισι προ..η και τη διαχειριση πολαπλων σαμπς... αν δεν κανω λαθος arcam και nad εχουν, ποιο συγκεκριμενα ρωτα εκει στους πολυκαναλους ...
Πολλες δουλειες Μακη :thumbsdown:
 

Μηνύματα
136
Reaction score
22
Γνωριζει καποιος γιατι σε καθε μετρηση και πολλες φορες στο ιδιο σημειο το ποσοστο του curvature στο Filtered IR Graph αλλάζει σημαντικά?

Σε μια μετρηση πχ ειναι στο 4.8% και μετα στο ιδιο σημειο ειναι 84.4%

Βρήκα το παρακάτω. Μπορει καποιος να μας το εξηγήσει λίγο παραπάνω? για το two-stage decay curve.
Curvature
(T30/T20 - 1) expressed as a percentage, providing an indication of how the slope of the decay curve is changing. Values from 0 to 5% are typical, higher than 10% is suspicious and may indicate that the room has a two-stage decay curve. If curvature is negative the results should be treated with caution as they may be in error.
 


Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.824
Να κάνω μία ερώτηση σχετικά με το μικρόφωνο umik 1; Απ ό,τι κοίταγα στα χαρακτηριστικά του έχει καλώδιο 1,5 μέτρο, αν κάποιος δεν έχει λάπτοπ κι η θέση ακρόασης είναι μακρύτερα απ τον υπολογιστή από 1,5 μέτρο, δέχεται το μικρόφωνο άλλο μεγαλύτερο σε μήκος καλώδιο ή θα έχει επίπτωση στην ακρίβεια μέτρησης;
 



Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.824
Ο λόγος που ρώτησα είναι γιατί έχω ένα φωτοσπεκτρόμετρο για ρύθμιση εικόνας φαντάζομαι θα ξέρετε το οποίο πέραν του δικού του καλωδίου ναι μεν δουλεύει αλλά δεν καλιμπράρεται, δλδ. όποτα πατάω για καλιμπράρισμα βγάζει error, το περίεργο είναι ότι αν πάρω μετρήσεις ακόμα κι έτσι δε δείχνει διαφορές σε σχέση με το δικό του καλώδιο που δέχεται και το καλιμπράρισμα κι αναρωτιόμουν αν το ίδιο συμβαίνει και στο umik 1 το οποίο κάποια στιγμή θα θελα να αποκτήσω.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Να κάνω μία ερώτηση σχετικά με το μικρόφωνο umik 1; Απ ό,τι κοίταγα στα χαρακτηριστικά του έχει καλώδιο 1,5 μέτρο, αν κάποιος δεν έχει λάπτοπ κι η θέση ακρόασης είναι μακρύτερα απ τον υπολογιστή από 1,5 μέτρο, δέχεται το μικρόφωνο άλλο μεγαλύτερο σε μήκος καλώδιο ή θα έχει επίπτωση στην ακρίβεια μέτρησης;
εμένα μου ήρθε με 3 μέτρα
 


Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.824
Χμμμ στην ελληνική σελίδα πώλησης του συγκεκριμένου μικροφώνου στα περιεχόμενα συσκευασίας το γράφει μήκος 1,5 μέτρο.
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.316
Reaction score
7.841
Επιτελους αναβαθμιστηκε ο simulator στην εκδοση 35.
Μπηκαν 5 μνημες και μπορεις να μετακινεις συμμετρικα τα ηχεια.
Παιξτε υπευθυνα :smile:
 


Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.316
Reaction score
7.841
Ειναι τοσο καλο και χρησιμο, που μου φανηκε δικαιο να πατησω το donate.
Σκεφτειτε που θα ειμασταν χωρις αυτο το εργαλειο.
Θα ειχαμε μεινει στις υγρες μεσαιες.
Εχουμε δωσει ενα σωρο χρηματα για απειρως πιο αχρηστα πραγματα σε αυτο το χομπι.
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.677
Μηνύματα
2.869.779
Members
37.944
Νεότερο μέλος
MORPH
Top