REW



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.498
Ξέρω γιορτινές μέρες...όταν μπορέσεις πες μου κάτι παραπάνω.
1.Ακύρωση στα 35Hz.

2.Μεταξύ 80-200 Hz εχεις διαφορές ανάμεσα στα δυο κανάλια της τάξης των 10db. Και μάλιστα με τον ένα κανάλι να παίζει δυνατότερα απο 80-120 και το άλλο απο 120-200. 10 db κάθε φορά. Δηλαδη θα παίζει πχ ένα βιολοντσέλο νότες, η λα θα ακούγεται πιο δυνατά απο το ενα ηχείο και η ντο απο το άλλο. Θα πηγαίνει πέρα δώθε η εικόνα.

3.Απο 200-300 εχει λακκούβα, μάλλον ακύρωση απο το πάτωμα.

4.Και μετά φουσκωματάκι στα μεσαία, μάλλον εύηχο.

5. Εχεις περίεργο και υπερβολικά μακρόστενο δωμάτιο, με μικρά περιθώρια μετακίνησης των ηχείων μπρος-πίσω και αριστερά -δεξιά.

6.Το RT60 δεν ειναι κακό, και μπορει να βελτιωθεί.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.498
Στα σχέδιά μου είναι το DIRAC. Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.
Κάνε και μια προσπάθεια με τα ηχεία πιο κοντά στον τοίχο (να πανε προς τα πίσω δλδ), μηπως γλιτώσεις απο τις ακυρώσεις
 

Μηνύματα
93
Reaction score
75
Ειχα και γω την τηλεόραση μεταξυ των ηχείων και μου χαλουσε την στερεοφωνικη εικονα!την ξαποστειλα και ησυχασα!
 

Μηνύματα
818
Reaction score
977
Ειχα και γω την τηλεόραση μεταξυ των ηχείων και μου χαλουσε την στερεοφωνικη εικονα!την ξαποστειλα και ησυχασα!
Μου είναι δύσκολο να τοποθετήσω αλλού την τηλεόραση. Κάτι έχω σκεφτεί αλλά θα δούμε αν υλοποιηθεί στο μέλλον.
 


Μηνύματα
32
Reaction score
14
Καλησπερα στην παρεα.
Εκανα και γω τις πρωτες μετρησεις με Dayton Omnimic v2 και οριστε τα αποτελεσματα.Ο χωρος ειναι μικρο δωματιο που προσεγγιζει το εσχατο 3χ3χ3 (ειναι περιπου 3.4χ3.6χ2.7) και τα επιπλα δεδομενου του χωρου ειναι πολλα (2 βιβλιοθηκες,ραφια,γραφειο,κρεβατι,μοκετα).Οποτε δεν υπαρχουν πολλα περιθωρια στις θεσεις των ηχειων.Επισης το αριστερο ηχειο ειναι σε γωνια και κοντα στην μπαλκονοπορτα εξου και ο τονισμος στους 50.Ελπιζω οι μετρησεις να ειναι σωστες.

SPL both.jpg
Left.jpg
Right.jpg
Left+Right.jpg
RT60.jpg
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.498
Καλησπερα στην παρεα.
Εκανα και γω τις πρωτες μετρησεις με Dayton Omnimic v2 και οριστε τα αποτελεσματα.Ο χωρος ειναι μικρο δωματιο που προσεγγιζει το εσχατο 3χ3χ3 (ειναι περιπου 3.4χ3.6χ2.7) και τα επιπλα δεδομενου του χωρου ειναι πολλα (2 βιβλιοθηκες,ραφια,γραφειο,κρεβατι,μοκετα).Οποτε δεν υπαρχουν πολλα περιθωρια στις θεσεις των ηχειων.Επισης το αριστερο ηχειο ειναι σε γωνια και κοντα στην μπαλκονοπορτα εξου και ο τονισμος στους 50.Ελπιζω οι μετρησεις να ειναι σωστες.

View attachment 87440 View attachment 87436 View attachment 87438 View attachment 87437 View attachment 87439
Άλλος για Dirac? Για περάστε παρακαλώ :D

Μετρήστε, να φάτε την πίκρα, μετρήστε. Και αφήστε στην άκρη το καλωδιοκυνηγητό. Τι νόημα εχει οταν η απόκριση ειναι στο +-15db?

Mετρήστε όλοι. Για να ξέρουμε για τι μιλάμε, για τι διαφωνούμε. Μετρήστε.

Αγαπητε @Supreme κατι πρέπει να κάνεις. Και το αποτέλεσμα θα σε ανταμείψει.
 

Μηνύματα
32
Reaction score
14
Το θέμα είναι τι μπορώ να κάνω.Παθητικη ισοστάθμιση χώρου δεν μπορώ να κάνω (ο χώρος είναι σχετικα προσωρινός),ενεργή ισοσταθμιση, αναμένεται μέχρι τέλους του μήνα (Hypex DLCP).Επίσης το θέμα του χαμηλού ευελπιστώ να το λύσω με την προσθήκη ιδιοκατασκευης σαμπ που έρχεται οσονουπω και ελπίζω με έξυπνα crossing points να διορθωθεί.Τωρα τα υπόλοιπα νομίζω ότι δεν είναι και χαλια για τυπικό οικιακό χώρο.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.498
(ο χώρος είναι σχετικα προσωρινός)
Ουδέν μονιμότερον....στο κάτω κάτω τα bass traps δεν ειναι μόνιμες κατασκευές.
ενεργή ισοσταθμιση, αναμένεται μέχρι τέλους του μήνα (Hypex DLCP)
Αρκεί;
Επίσης το θέμα του χαμηλού ευελπιστώ να το λύσω με την προσθήκη ιδιοκατασκευης σαμπ που έρχεται οσονουπω και ελπίζω με έξυπνα crossing points να διορθωθεί.
Αρκεί;;;;
Τωρα τα υπόλοιπα νομίζω ότι δεν είναι και χαλια για τυπικό οικιακό χώρο.
Συμφωνώ.
 

Μηνύματα
32
Reaction score
14
Προφανώς και το DSP δεν θα λύσει τα προβλήματα του χώρου που είναι ξεκάθαρα λόγω διαστάσεων και λόγω γωνίας.Απλα θα βοηθήσει την κατάσταση.Οσον αφορά το σαμπ πιστεύω ότι αν κόψω τα ηχεία ψηλά και το σαμπ χαμηλά αφήνοντας ένα κενό στους 50 και με σωστή τοποθέτηση του σαμπ(χρησιμοποιώντας τις ακυρώσεις υπέρ μου) θα καταφέρω να το στρώσω λίγο.Το πρόβλημα βέβαια θα είναι η χρονική ευθυγράμμιση σαμπ με ηχεία αλλά εκεί μπαίνει στο παιχνίδι το Hypex.


Υ.Γ:Μια απορία,γιατί όταν την μετρηση την κάνω με 1 sweep βγάζει διαφορετική τελείως καμπύλη από ότι όταν την κάνω με 4 συνεχόμενα?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.498
Ασε +5db στα 55Hz πάντως. Αλλιώς δεν θα σου αρέσει.

Για το άλλο που ρωτάς δεν έχω ιδέα.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.869
Reaction score
77.469
Υ.Γ:Μια απορία,γιατί όταν την μετρηση την κάνω με 1 sweep βγάζει διαφορετική τελείως καμπύλη από ότι όταν την κάνω με 4 συνεχόμενα?
στις μεσοχαμηλές μόνο να φανταστώ?
 

Μηνύματα
32
Reaction score
14
Κυρίως ναι.Μιλαμε ότι μπορεί να μου κάνει και μια βύθιση στους 300 της τάξης των 20 dB η οποία λογικα δεν υπάρχει (π.χ με pink noise και rta).
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.313
Reaction score
7.826
Μηπως είναι εποχικη επιδημια αυτό στους 55?
Να παρουμε αντιβιωση γιατρε μου?
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Waterfalls. Ρυθμισεις ΧΥΖ.->0-42-150
axial limits .-> 45-105 . fr 20-200hz.
time range 900ms (για αρχη αυτο..αναλογως συσωρευσης αυξανετε-μειωνετε)
50-60 hz λιγο πολυ ολοι εχουμε θεματα :).
Η αποκριση συχνοτητας ειναι σημαντικη ,ακομη περισσοτερο οι χρονοι αποσβεσεις ,η πρωτη αλλωστε ειναι ενα συνολο χρονων καθυστερημενων και μη και μπορει να ειναι ιδια με μια αλλη αποκριση συχνοτητας σε αλλο χωρο ομως με καλυτερους χρονους αποσβεσης,εσεις τι λετε ποσο διαφορετικα θα ακουγονται? :thumbsdown:
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Υ.Γ:Μια απορία,γιατί όταν την μετρηση την κάνω με 1 sweep βγάζει διαφορετική τελείως καμπύλη από ότι όταν την κάνω με 4 συνεχόμενα?
Είναι bug του REW, μία να κάνεις
[DOUBLEPOST=1515693802][/DOUBLEPOST]Πολύ χάλασε το φόρουμ, όλοι μικρόφωνα πήρανε !!
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.088
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top