Ymz3606 2ch system

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.458
Reaction score
74.950
Πολύ περισσότεροι απο αυτούς που αναφέρετε, το forum δεν έχει αποκλειστικά δικάναλα και μουσική.

Τι είναι τα UMIKs, καλώδια, μηχανάκια και ηχεία να τα δείχνουμε στις φωτό; :roflmao:
 
Last edited:

Μηνύματα
7.297
Reaction score
11.842
Υπάρχει βέβαια και η λύση του επαγγελματία που θα έρθει με τον εξοπλισμό του, θα μετρήσει, θα προτείνει και θα υλοποιήσει μια λύση που θα στρώσει τον χώρο. Ε, εκεί μιλάμε για ένα σετ high end καλωδίων (σε κάποιες περιπτώσεις, λιγότερο απο ένα σετ high end καλωδίων ), αλλά δεν βολεύει αν κάποιος θέλει να παίζει καθημερινά ή δεν θέλει να βάλει άμεσα υλικά φροντίδας ( όπως εγώ, προς το παρόν ).
 

Μηνύματα
691
Reaction score
1.102


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.101
Μουσική τα πάντα εκτός μεταλ

Για τα καλώδια που λες. Μέσα στους τοίχους ο ηλεκτρολόγος εχει βάλει ( παλιά επί Σημίτη) καλώδια ηχειωντου κιλού (λεανδρε δίνω πάσα.. ). Τα καλώδια αυτά ξεκινούν από την μέσα γωνια του γάμμα σχήματος του δωματίου και καταλήγουν σε πριζακια εκατέρωθεν του μπουφέ που βλέπετε στην κάτοψη. Ίσως να μπορούσαν να αντικατασταθούν.
Φρι Φιλντ δεν !
Η ήδη υπάρχουσα εντοιχισμένη καλωδίωση μόνο ζημιά στο ηχητικό αποτέλεσμα μπορεί να σου κάνει.. τόσο λόγω ποιότητας καλωδίων, όσο και των ενώσεων-πριζων κλπ. Ομοίως μια πιθανή αντικατάσταση των υπαρχόντων εσωτερικών καλωδιώσεων με κάποιο άλλο καλώδιο μπορεί να βελτιώσει λίγο τη κατάσταση, όχι όμως ανάλογη των μηχανημάτων σου.
Η λύση στη καλωδίωση είναι εξωτερικά ελεύθερα καλώδια μιας και το μήκος τους θα είναι μικρότερο, χωρίς πολλές ενώσεις και θα μπορείς να δοκιμάσεις πιο καλώδιο ταιριάζει περισσότερο σε σένα.
Από εκεί και πέρα, το λόγο έχει το budget σου και οι δοκιμές!! :wink: :wink:
 


Μηνύματα
691
Reaction score
1.102
Ο Λέανδρος πήρε την πάσα. Τώρα εάν έβαλε γκολ, το avr θα κρίνει.

Λοιπόν, για να συνεισφέρω στο κρίσιμο, δια το βίο μας ως νεώτεροι Έλληνες, debate ενεργά ή παθητικά ηχεία:
Πριν τρία τέσσερα χρόνια είχα ακούσει συγκριτικά στον ίδιο χώρο (γνωστή αντιπροσωπεία) τρία σεταπ με την ίδια ακριβώς διευθέτηση στο χώρο, πηγή και καλώδια ισχύος κλπ:
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Πάμε καλά;;;
Η διευθέτηση με την ανταπόκριση του χώρου υποφέρουν και ασχολούμαστε πρώτα με την ποιότητα στις εντοιχισμένες καλωδιώσεις ;;;
Μην χάνεις την ψυχραιμία σου φίλτατε γκουρού!
Άλλωστε οι καλωδιώσεις είναι εντοιχισμένες και δε θα χρειαστεί να ασχοληθούμε και με τα στηριΧτικά τους!;)
Τώρα εάν έβαλε γκολ
Ο εν λόγω ,ούτε σε κενή εστία!
 


Μηνύματα
7.297
Reaction score
11.842
Ναι, αλλά τα καλώδια θεωρητικά είναι κάθετα προς το καλώδιο ρεύματος, ενώ πίσω απο τα ρακ μας συνήθως γίνεται ο κακός χαμός. Απο την άλλη, έχουμε επιπλέον επαφές και ένα το πιο πιθανό, κακής ποιότητας καλώδιο. Προτείνω BELDEN!!! :p :p :p
 


Μηνύματα
691
Reaction score
1.102
Μην χάνεις την ψυχραιμία σου φίλτατε γκουρού!
Άλλωστε οι καλωδιώσεις είναι εντοιχισμένες και δε θα χρειαστεί να ασχοληθούμε και με τα στηριΧτικά τους!;)

Ο εν λόγω ,ούτε σε κενή εστία!
Λέανδρος μην μασάς. Ξέρω ότι τιμας το όνομα σου (Λέων και ανήρ)!!!
Λέανδρε μη μασάς (Κογιας is around...). Ξέρω ότι τιμας το όνομα σου (Λέων και ανήρ)!!!
Λοιπόν. το ενεργό ηχείο, όχι απλώς αυτοενισχυομενο (πασίγνωστης αγγλικής εταιρειας που η επωνυμία της λήγει σε c) είχε σαφώς στερεοτερο είδωλο, με αδρές απεικονίσεις, ωστόσο υστερούσε σε βάθος σκηνης της συμφωνικής ορχήστρας συγκριτικά με το σεταπ με παθητικά ηχεια.
Η αίσθηση της μουσικότητας (την ορίζω ως την ικανότητα να σου γεννά συναισθήματα) ήταν πάνω κάτω η ίδια με ελαφρά υπεροχή των ενεργών ηχειων, λόγω ίσως μεγαλύτερης αληθοφάνειας.
Αυτά, παίρνω ποπκορν...
 
Last edited:

Μηνύματα
7.297
Reaction score
11.842
(υποθέτω ότι έγινε αντιληπτό ότι η πρόταση για Belden ήταν αστειάκι καθώς ως γνωστόν δεν είμαι σε θέση να προτείνω καλώδιο)

Λέανδρος μην μασάς. Ξέρω ότι τιμας το όνομα σου (Λέων και ανήρ)!!!

Λοιπόν. το ενεργό ηχείο, όχι απλώς αυτοενισχυομενο (πασίγνωστης αγγλικής εταιρειας που η επωνυμία της λήγει σε c) είχε σαφώς στερεοτερο είδωλο, με αδρές απεικονίσεις, ωστόσο υστερούσε σε βάθος σκηνης της συμφωνικής ορχήστρας συγκριτικά με το σεταπ με παθητικά ηχεια.
Η αίσθηση της μουσικότητας (την ορίζω ως την ικανότητα να σου γεννά συναισθήματα) ήταν πάνω κάτω η ίδια με ελαφρά υπεροχή των ενεργών ηχειων, λόγω ίσως μεγαλύτερης αληθοφάνειας.
Αυτά, παίρνω ποπκορν...
Τα ενεργά έπαιζαν με τη συνδρομή subwoofer(s)?
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.299
Reaction score
13.227
και audiophile cd, τώρα.Το misty το εχω σε βινυλιο και σε cd, ymz3606, το ακουσα απο τιταλ, δεν εχει καμμια μα καμμια σχεση με το βινυλιο, ακου τη σου λεει ο μπουτιας, αν ακουσης τον χερ ντοκτορ με 30000 ευρα εισαι αψογος ΄΄ηχητικα΄΄ κατα το ευγγελιο του χερ ντοκτορ,καλημερα μεσιε ντοτορε τα σεβη μου :hi: :wink::roflmao:
 


Μηνύματα
691
Reaction score
1.102
(υποθέτω ότι έγινε αντιληπτό ότι η πρόταση για Belden ήταν αστειάκι καθώς ως γνωστόν δεν είμαι σε θέση να προτείνω καλώδιο)



Τα ενεργά έπαιζαν με τη συνδρομή subwoofer(s)?
Όχι, και τιμολογιακα τα σεταπ ήταν πάνω κάτω ίδια αξιας.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.559
Reaction score
126.314
μπορείς να δοκιμάσεις πιο καλώδιο ταιριάζει περισσότερο σε σένα.
Από εκεί και πέρα, το λόγο έχει το budget σου και οι δοκιμές!!
Πολύ δοκιμή, κουράστηκα...
Δοκιμή και πλάνη, βαρέθηκα...
Πάω να δοκιμάσω κατ'σουβλακια.
 


Μηνύματα
691
Reaction score
1.102
Ανταποδίδω ευγενή άνδρα!
Αν υπήρχαν τα τριάκοντα αργύρια, οπότε μένω στο παρόν σεταπ. Το οποίο ανεξάρτητα από τις αντηχήσεις στο σαλόνι που το έχω τώρα είναι με δυο λόγια, αρκουντως αναλυτικό ώστε να δείχνει με την μία οποιαδήποτε αλλαγή στα σύνορα και ταυτόχρονα ικανοποιητικά ικανό να με καθηλώνει με ποικιλία μουσικων.
Ανταποδίδω ευγενή άνδρα!
Δεν υπάρχουν τα τριάκοντα αργύρια, οπότε μένω στο παρόν σεταπ. Το οποίο, ανεξάρτητα από τις αντηχήσεις στο σαλόνι που το έχω τώρα, είναι με δυο λόγια αναλυτικό ώστε να δείχνει με την μία οποιαδήποτε αλλαγή στα συνοδα και ταυτόχρονα ικανοποιητικά ικανό να με καθηλώνει με ποικιλία μουσικων.
Διορθωση και προσθήκη:
Επειδή το cd player συνδέεται με καλώδιο rca παφθηνο με τον όρο, εάν λέανδρε έχεις κανένα xlr interconnect, έλα να το ΔΟΚΙΜΑΣΟΥΜΕ τρώγοντας καλαμάκια...
 
Last edited:

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.299
Reaction score
13.227
Δεν υπαρχει σαλονι να μην εχει αντηχησεις, ΜΟΝΟ αν εχεις αποκλειστικα ενα δικοσου χωρο ,οπως εχουμε εμεις οι μεγαλοαστοι ο ντοκτορ και εγω και κανεις αλλος στο αβουσαιτ :roflmao: :wink::biggrin::geek: ακου επαναλαμβανω τον μπουτια
 


Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.756
Μηνύματα
2.874.872
Members
37.945
Νεότερο μέλος
LLLEFTERIS
Top