Ymz3606 2ch system

Μηνύματα
691
Reaction score
1.102
Δεν υπαρχει σαλονι να μην εχει αντηχησεις, ΜΟΝΟ αν εχεις αποκλειστικα ενα δικοσου χωρο ,οπως εχουμε εμεις οι μεγαλοαστοι ο ντοκτορ και εγω και κανεις αλλος στο αβουσαιτ :roflmao: :wink::biggrin::geek: ακου επαναλαμβανω τον μπουτια
Αντελήφθην !!
Προσοχή!!


Ένας κολλητός μου είναι μπασίστας σε συμφωνική. Λοιπόν του αρέσει πολυ. Ακούω τον μπουτια, το καταλαβααααα!!
 


Μηνύματα
691
Reaction score
1.102
Λοιπόν, σινιορε μπουτια:
Αξίζει να δοκιμάσω το σεταπ διευθυτημενο στο μετρό του δυνατού στον διαγώνιο άξονα από την πάνω άκρη της μπαλκονόπορτας;
Δεύτερον, στο τωρινό σεταπ να ανοίξω στα 3,2 μέτρα το ισοπλευρο τρίγωνο; Έχω την εντύπωση ότι το πλαναρ Τουίτερ έχει φτωχή off-axis απόκριση (αν τα διατυπώνω σωστά.
Τριτον, οι πρώτες ανακλάσεις πέφτουν πάνω στην δίφυλλη συρόμενη πόρτα αριστερό τοιχωματικο όριο και στην μπαλκονόπορτα δεξιό τοιούτο.

Που στο καλό να βάλω απορροφητικά πάνελ;;;;;;;
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.288
Reaction score
13.195
ευγε νεε μου σε καλο δρομο εισαι ,να ακους και τον συναδελφο μπασιστα, κατι ξερουμε και εμεις οι μουσικοι παντος το σεταπιον ειναι μια χαρα μου αρεσουν τα βιτους, δεν εχεις πικ απ απ οτι ειδα δεν πειραζει κανεις δεν ειναι τελειος :drinks: :)
 

Μηνύματα
691
Reaction score
1.102
Ευχαριστώ ! Και γω 9 χρόνια σε ωδείο, οξυζενέ ωδείο πέρασα. Με ακορντεόν και πιάνο σπίτι. Μάλιστα για να περιαυτολογησω, είχα παίξει ακορντεόν στην Δευτέρα Γυμνασίου, στην ραδιοφωνική εκπομπή "μικροί καλλιτέχνες" της τότε (ΥΕΝΕΔ εεε οχι) ερτ σε πανελλήνια μεταδοση... Σε νιώθω και ασπάζομαι τα γραπτά σου
Λέανδρε ;;;!!!
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Διορθωση και προσθήκη:
Επειδή το cd player συνδέεται με καλώδιο rca παφθηνο με τον όρο, εάν λέανδρε έχεις κανένα xlr interconnect, έλα να το ΔΟΚΙΜΑΣΟΥΜΕ τρώγοντας καλαμάκια...
Να φωνάξετε και τον Ευάγγελο τον Αρ ,να σας πει εντυπώσεις από το πικάπ που του έστησε ο Λεανδρος..:roflmao::roflmao::roflmao:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Λοιπόν, σινιορε μπουτια:
Αξίζει να δοκιμάσω το σεταπ διευθυτημενο στο μετρό του δυνατού στον διαγώνιο άξονα από την πάνω άκρη της μπαλκονόπορτας;
Δεύτερον, στο τωρινό σεταπ να ανοίξω στα 3,2 μέτρα το ισοπλευρο τρίγωνο; Έχω την εντύπωση ότι το πλαναρ Τουίτερ έχει φτωχή off-axis απόκριση (αν τα διατυπώνω σωστά.
Τριτον, οι πρώτες ανακλάσεις πέφτουν πάνω στην δίφυλλη συρόμενη πόρτα αριστερό τοιχωματικο όριο και στην μπαλκονόπορτα δεξιό τοιούτο.

Που στο καλό να βάλω απορροφητικά πάνελ;;;;;;;
Καταρχάς κυκλοφορούν και μετακινούμενα πάνελ...
Ομοίως θα μπορούσε να γίνει και για διαχυτικές διατάξεις...

Γνώμη μου είναι να μείωνες λίγο τις διαστάσεις στο στερεοφωνικό τρίγωνο αντί να τις αύξανες.Και κατά προτίμηση να μεγάλωναν οι αποστάσεις για καθένα εκ των ηχείων από τα - αφρόντιστα - πλευρικά τοιχώματα.

Μην πας κατευθείαν σε διαγώνια διευθέτηση,πρώτα προσπαθείς να εξισορροπούσες την κατάσταση με συμβατική.
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
................................. εφόσον θα υφίσταται ακλόνητο κεντρικό είδωλο στην προκύπτουσα ηχητική σκηνή.
Μια πρακτική ερώτηση παρακαλώ.
Πως ακριβώς ορίζεται το "ακλόνητο" κεντρικό είδωλο;
Το να παραμένει π.χ ο τραγουδιστής στο κέντρο ανεξάρτητα από την θέση του ακροατή; (νομίζω ότι αυτό είναι ανέφικτο, από ό,τι έχω τσεκάρει ακόμη και στο σύστημα του Κώστα Ear),
ή όταν ο ακροατής παραμένει σταθερός στο κέντρο μεταξύ των μεγαφώνων να παραμένει σταθερά στο κέντρο και το είδωλο του τραγουδιστή (μάλλον εύκολο στις περισσότερες περιπτώσεις);
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Μια πρακτική ερώτηση παρακαλώ.
Πως ακριβώς ορίζεται το "ακλόνητο" κεντρικό είδωλο;
Το να παραμένει π.χ ο τραγουδιστής στο κέντρο ανεξάρτητα από την θέση του ακροατή; (νομίζω ότι αυτό είναι ανέφικτο, από ό,τι έχω τσεκάρει ακόμη και στο σύστημα του Κώστα Ear),
ή όταν ο ακροατής παραμένει σταθερός στο κέντρο μεταξύ των μεγαφώνων να παραμένει σταθερά στο κέντρο και το είδωλο του τραγουδιστή (μάλλον εύκολο στις περισσότερες περιπτώσεις);
Βάλε να παίξει μονοφωνικό πρόγραμμα.Θα πρέπει το σχηματιζόμενο ηχητικό πεδίο να είναι εστιασμένο ως προς το πλάτος ακριβώς στο μέσον μεταξύ των ηχείων για θέση ακροατή στο sweet spot.
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Βάλε να παίξει μονοφωνικό πρόγραμμα.Θα πρέπει το σχηματιζόμενο ηχητικό πεδίο να είναι εστιασμένο ως προς το πλάτος ακριβώς στο μέσον μεταξύ των ηχείων για θέση ακροατή στο sweet spot.
Ναι, οκ. Το ακλόνητο δεν καταλαβαίνω. Όπου έχω ακούσει, αν γύρεις έστω και λίγο προς τα δεξιά ή αριστερά, μετακινείται παρομοίως και το είδωλο (φυσικό βέβαια, αφού πλησιάζεις πιο κοντά στο αριστερό ή δεξιό ηχείο). Δηλαδή δεν είναι ακλόνητο. Μήπως να μην λέμε ακλόνητο, αλλά κεντραρισμένο είδωλο;
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ναι, οκ. Το ακλόνητο δεν καταλαβαίνω. Όπου έχω ακούσει, αν γύρεις έστω και λίγο προς τα δεξιά ή αριστερά, μετακινείται παρομοίως και το είδωλο (φυσικό βέβαια, αφού πλησιάζεις πιο κοντά στο αριστερό ή δεξιό ηχείο). Δηλαδή δεν είναι ακλόνητο. Μήπως να μην λέμε ακλόνητο, αλλά κεντραρισμένο είδωλο;
Ακλόνητο υπό την έννοια όταν ο κεντρικά εστιασμένος ερμηνευτής μεταβαίνει σε διαφορετικές οκτάβες να μην μετακινείται το είδωλο.Ούτε και στη διάσταση του ύψους.... :sneaky:
Για σταθερή θέση κεφαλής ακροατή επί του sweet spot.Μπορείς να δοκιμάσεις και με αρχεία ροζ θορύβου καθένα επικεντρωμένο σε διαφορετική ζώνη οκτάβας.
Υπάρχουν βεβαίως και αρχιτεκτονικές στην διάταξη μονάδων όπως και τρόποι τοποθέτησης που συντελούν στο να διατηρείται σε μεγάλο ποσοστό ο εστιασμός των ειδώλων ακόμα κι εκτός του sweet spot.Είναι ζήτημα...πολικής απόκρισης και εξισορρόπησης στις επιμέρους στάθμες.
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.421
Reaction score
125.665
Τοποθετημένα με το τρίγωνο ακρόασης στον διαγώνιο άξονα, σημαίνει κατά βάση μηδενική στροφή προς τα έσω των ηχείων σε σχέση με το οπίσθιο τοιχωματικό όριο, άρα περαιτέρω αύξηση της στάθμης της πρώτης ανάκλασης από τα πλαϊνά τοιχωματικά όρια, ακόμα και με αύξηση του toe in στα όρια που επιτρέπει η οφ αξις απόκριση.

Θα χρειαστεί οπωσδήποτε treatment της γωνίας που θα βρίσκεται ανάμεσα στα δύο ηχεια, πράγμα.που έχω προτείνει να συνδυάζεται με σαμπ σε αυτή τη γωνιά.

Τοποθετημένα αμφότερα τα ηχεία σε ένα τοιχωματικό όριο, με την προβλεπόμενη κλίση προς τα έσω για ον αξις, συν το μέγιστο δυνατό toe in, ελαχιστοποιεί την στάθμη της πρώτης ανάκλασης από τα πλαϊνά τοιχωματικά όρια.

Μπορεί να έχει μαλλιασει η γλώσσα μας, αλλά τα βασικά δε τα κάνετε.

Έχουμε πει 100000 φορές πως σε untreated χώρους τα μόνα διαθέσιμα όπλα είναι nearfield και toe in.

Ούτε με ένεση...





Η απομάκρυνση των ηχείων από τα τοιχωματικά όρια θα επιφέρει σημαντικές βελτιώσεις σε untreated χώρους, ελαχιστοποιώντας την έμμεση και αυξάνοντας την άμεση, με ταυτόχρονη μείωση της απόστασης ακροασης.

Οι όποιες ακυρώσεις προκύψουν από την αυξημένη απόσταση των δορυφόρων από τα οπίσθια τοιχωματικά όρια, δε θα πρέπει να απασχολούν κανέναν, διότι αυτές θα βρίσκονται στο συχνοτικο πλαίσιο που θα πρέπει να αναπαράγεται από τα σαμπ. Τα οποία, οπως έχουμε ξαναπεί, τοποθετούνται στις ιδανικές για αυτά θέσεις, κι όχι στο τρίγωνο ακρόασης. Είναι το τρίγωνο των Βερμούδων, του κακού μπάσου.

Αλλά κουκούτσι μυαλό.
 
Last edited:

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.934
Reaction score
12.616
Οι δόκτωρες ( νομίζω όχι με umik ), wnet, ο Γιάνννης, εγώ, υποθέτω ο Petros_Dalipis. Απο τα μέλη που συζητάμε τακτικά έως καθημερινά, σίγουρα 5 άτομα, πιθανώς 6 και περισσότεροι.
Είμαι κι εγώ, που έχω Behringer ECM8000 γιατί είμαι παλιός. Και πλέον μετράω για δύο γιατί έχω παχύνει.

(υποθέτω ότι έγινε αντιληπτό ότι η πρόταση για Belden ήταν αστειάκι καθώς ως γνωστόν δεν είμαι σε θέση να προτείνω καλώδιο)
Γιατί όχι? Ο καθένας μπορεί να το κάνει.
 

Μηνύματα
691
Reaction score
1.102
Αγαπ
Τοποθετημένα με το τρίγωνο ακρόασης στον διαγώνιο άξονα, σημαίνει κατά βάση μηδενική στροφή προς τα έσω των ηχείων σε σχέση με το οπίσθιο τοιχωματικό όριο, άρα περαιτέρω αύξηση της στάθμης της πρώτης ανάκλασης από τα πλαϊνά τοιχωματικά όρια, ακόμα και με αύξηση του toe in στα όρια που επιτρέπει η οφ αξις απόκριση.

Θα χρειαστεί οπωσδήποτε treatment της γωνίας που θα βρίσκεται ανάμεσα στα δύο ηχεια, πράγμα.που έχω προτείνει να συνδυάζεται με σαμπ σε αυτή τη γωνιά.

Τοποθετημένα αμφότερα τα ηχεία σε ένα τοιχωματικό όριο, με την προβλεπόμενη κλίση προς τα έσω για ον αξις, συν το μέγιστο δυνατό toe in, ελαχιστοποιεί την στάθμη της πρώτης ανάκλασης από τα πλαϊνά τοιχωματικά όρια.

Μπορεί να έχει μαλλιασει η γλώσσα μας, αλλά τα βασικά δε τα κάνετε.

Έχουμε πει 100000 φορές πως σε untreated χώρους τα μόνα διαθέσιμα όπλα είναι nearfield και toe in.

Ούτε με ένεση...





Η απομάκρυνση των ηχείων από τα τοιχωματικά όρια θα επιφέρει σημαντικές βελτιώσεις σε untreated χώρους, ελαχιστοποιώντας την έμμεση και αυξάνοντας την άμεση, με ταυτόχρονη μείωση της απόστασης ακροασης.

Οι όποιες ακυρώσεις προκύψουν από την αυξημένη απόσταση των δορυφόρων από τα οπίσθια τοιχωματικά όρια, δε θα πρέπει να απασχολούν κανέναν, διότι αυτές θα βρίσκονται στο συχνοτικο πλαίσιο που θα πρέπει να αναπαράγεται από τα σαμπ. Τα οποία, οπως έχουμε ξαναπεί, τοποθετούνται στις ιδανικές για αυτά θέσεις, κι όχι στο τρίγωνο ακρόασης. Είναι το τρίγωνο των Βερμούδων, του κακού μπάσου.

Αλλά κουκούτσι μυαλό.
Αγαπητέ Κώστα έχεις δίκιο, ώρες ώρες απορώ για τα κίνητρά σου να απαντάς σε ότι ρωτάμε. Δεν κάνω πλάκα, αλλά η διεύθυνση του forum θα μπορούσε να σκεφτεί κάτι σε online courses επ αμοιβή...
Ιδού και ο τελικός κριτής της υψηλής πιστότητας του σεταπ. Ετοιμάζεται για Σεχραζάτ ακρόαση
 

Attachments


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.101
Πάμε καλά;;;
Η διευθέτηση με την ανταπόκριση του χώρου υποφέρουν και ασχολούμαστε πρώτα με την ποιότητα στις εντοιχισμένες καλωδιώσεις ;;;
αγαπητέ γκουρουδάκομ...
όοοολοι οι υπόλοιποι πάμε απολύτως καλά!! :laugh: :laugh:
εσύ??? :sneaky::sneaky:
Η απάντηση μου αφορούσε αν έκανες το κόπο να διαβάσεις την ερώτηση του..σπιτονοικοκύρη του νήματος αποκλειστικά στο εξής:
"Για τα καλώδια που λες. Μέσα στους τοίχους ο ηλεκτρολόγος εχει βάλει ( παλιά επί Σημίτη) καλώδια ηχειωντου κιλού (λεανδρε δίνω πάσα.. ). Τα καλώδια αυτά ξεκινούν από την μέσα γωνια του γάμμα σχήματος του δωματίου και καταλήγουν σε πριζακια εκατέρωθεν του μπουφέ που βλέπετε στην κάτοψη. Ίσως να μπορούσαν να αντικατασταθούν.
Φρι Φιλντ δεν ! "
Σ' αυτό απάντησα γκουρουδάκομ..σ'αυτό!
 
Last edited:

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Αγαπ
Αγαπητέ Κώστα έχεις δίκιο, ώρες ώρες απορώ για τα κίνητρά σου να απαντάς σε ότι ρωτάμε. Δεν κάνω πλάκα, αλλά η διεύθυνση του forum θα μπορούσε να σκεφτεί κάτι σε online courses επ αμοιβή...
Ιδού και ο τελικός κριτής της υψηλής πιστότητας του σεταπ. Ετοιμάζεται για Σεχραζάτ ακρόαση
Τωρα καταλαβα γιατι δεν πηρες ηχεια με τουιτερ θολου! :lolsign:

Ετοιμη την βλεπω να πατησει το...κουμπακι που γυαλιζει!!
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.101
Πολύ δοκιμή, κουράστηκα...
Δοκιμή και πλάνη, βαρέθηκα...
Πάω να δοκιμάσω κατ'σουβλακια.
δε χρειάζονται δοκιμή τα σουβλάκια ντόκτορ!! :smile: :smile:
πες να σου στείλουν το pdf με τα χαρακτηριστικά τους και..τις καμπύλες ψησίματος τους και...χόρτασες!!!:tongue::tongue:
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Ακλόνητο υπό την έννοια όταν ο κεντρικά εστιασμένος ερμηνευτής μεταβαίνει σε διαφορετικές οκτάβες να μην μετακινείται το είδωλο.Ούτε και στη διάσταση του ύψους.... :sneaky:
Για σταθερή θέση κεφαλής ακροατή επί του sweet spot.Μπορείς να δοκιμάσεις και με αρχεία ροζ θορύβου καθένα επικεντρωμένο σε διαφορετική ζώνη οκτάβας.
Υπάρχουν βεβαίως και αρχιτεκτονικές στην διάταξη μονάδων όπως και τρόποι τοποθέτησης που συντελούν στο να διατηρείται σε μεγάλο ποσοστό ο εστιασμός των ειδώλων ακόμα κι εκτός του sweet spot.Είναι ζήτημα...πολικής απόκρισης και εξισορρόπησης στις επιμέρους στάθμες.
Οκ, τωρα ναι. Κατανοητό
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.101
Ανταποδίδω ευγενή άνδρα!
Αν υπήρχαν τα τριάκοντα αργύρια, οπότε μένω στο παρόν σεταπ. Το οποίο ανεξάρτητα από τις αντηχήσεις στο σαλόνι που το έχω τώρα είναι με δυο λόγια, αρκουντως αναλυτικό ώστε να δείχνει με την μία οποιαδήποτε αλλαγή στα σύνορα και ταυτόχρονα ικανοποιητικά ικανό να με καθηλώνει με ποικιλία μουσικων.

Διορθωση και προσθήκη:
Επειδή το cd player συνδέεται με καλώδιο rca παφθηνο με τον όρο, εάν λέανδρε έχεις κανένα xlr interconnect, έλα να το ΔΟΚΙΜΑΣΟΥΜΕ τρώγοντας καλαμάκια...
έχω μόνο rca προς το παρόν φίλτατε @ymz3606 !!!
αν βοηθάν στη δοκιμή σου ευχαρίστως!...άλλωστε, για σουβλάκια δε λέω ποτέ όχι!!:smile:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.665
Μηνύματα
2.869.381
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top