Ενεργά Ηχεία

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
βλέπεις ότι είμαι ο μοναδικός που σου μιλά ακόμα σοβαρά εδώ μέσα...και το εκμεταλλεύεσαι.... αυτό βλέπω εγώ:roflmao:
Έχεις και παράπονο Χάρη??
Σου έδωσα συνταγή για θεϊκή φασολάδα κι εσύ... :idk: :idk:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Έχεις και παράπονο Χάρη??
Σου έδωσα συνταγή για θεϊκή φασολάδα κι εσύ... :idk: :idk:
Λέανδρε....φασολάδα δεν φτιάχνω ποτέ....μου την στέλνει η Σταυρούλα ή η πεθερά μου...οπότε τσάμπα μπήκες στον κόπο....είμαι υπερ ευχαριστημένος και από τις 2

αν μπορείς να απαντήσεις στην ερώτησή μου καλώς...διαφορετικά καταλήγουμε στα στα ίδια με τα καλώδια ρεύματος που δεν μου απάντησες ποτέ σε αυτό που σε ρωτούσα....και για 2η φορά σε βάζω στο αρχείο

δική σου η επιλογή συμπεριφοράς απέναντι μου;)
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Λέανδρε....φασολάδα δεν φτιάχνω ποτέ....μου την στέλνει η Σταυρούλα ή η πεθερά μου...οπότε τσάμπα μπήκες στον κόπο....είμαι υπερ ευχαριστημένος και από τις 2

αν μπορείς να απαντήσεις στην ερώτησή μου καλώς...διαφορετικά καταλήγουμε στα στα ίδια με τα καλώδια ρεύματος που δεν μου απάντησες ποτέ σε αυτό που σε ρωτούσα....και για 2η φορά σε βάζω στο αρχείο

δική σου η επιλογή συμπεριφοράς απέναντι μου;)
Ρώτα τους... ειδικούς Χάρη ξέρουν καλύτερα!!
Άλλωστε είναι πολλοί!!
Εγώ ξέρω από φασολάδες! :wink:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Ρώτα τους... ειδικούς Χάρη ξέρουν καλύτερα!!
Άλλωστε είναι πολλοί!!
Εγώ ξέρω από φασολάδες! :wink:
αν ξέρεις από φασολάδες υπάρχει αντίστοιχο νήμα Λέανδρε
και εφόσον λες πως δεν γνωρίζεις....τότε πως τοποθετείσαι και χρησιμοποιείς ορισμούς που δεν είσαι σε θέση να εξηγήσεις?

υπενθύμιση
εσύ μίλησες κατηγορηματικά και απόλυτα για την εντοιχισμένη τοποθέτηση

Μια π@π@ρια τοποθέτηση είναι, με τα ηχεία σ εσοχή για να διορθώνει τη μ@λ@κι@ της εντοιχισης που χάνει το βάθος της ηχητικής σκηνής!!
Βλέπεις δηλαδή κάτι σωστό σ'αυτό εσύ???
από την ώρα που κατηγορείς κάτι...καλό είναι να είσαι και σε θέση να απαντήσεις και στο γιατί

διαβάζουν και άλλοι τα θέματα του avsite ...δεν είμαστε μπιζ μπιζέ;)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
.το γκειν που δεινει ο τοιχος μεσουψηλα δε μου αρεσει ασχετα εαν ειναι συμφασικο...
Στα υψηλά δεν γίνεται να έχει γκεϊν.
Στα μεσαία θα έχει, εφόσον ακτινοβολεί προς τα πίσω το μεγάφωνο που βγάζει αυτές τις συχνότητες.
Προφανώς γι'αυτό το λόγο χρησιμοποιείται απορρόφηση πίσω από το ηχείο και πέριξ αυτού, μέσα στο χώρο εντοιχισμού, ώστε να μαζέψουν τα μεσαία.
Προφανώς 3-δρομες σχεδιάσεις ευνοούνται σε σχέση με διδρομες, ιδίως σε μιντ θόλου με κλειστή πίσω όψη και κατά βάση καρδιοειδη λοβό.
αναγκάστηκα να πάρω βάσεις για να βγουν απ΄το λαγούμι
Καλά έκανες.
Το λαγούμι δεν ισοδυναμεί με εντοιχισμό.
Θέλει τρόπο.
Δε το συνεχίζω, γιατί υποπτεύομαι πως
1. Δεν έχεις σαμπ
2. Δεν έχεις κρος
3. Δεν έχεις σοβαρή ισοστάθμιση χώρου
4. Δεν έχεις νορμάλ χρόνους αντήχησης

Δηλαδή, δεν έχει νόημα η κουβέντα, και σίγουρα δεν έχουν νόημα τα συμπεράσματα που έβγαλες από το λαγούμι, κι ούτε συσχετίζονται με τις χάρες του εντοιχισμού.

Δεν αποτελεί "προσωπική μου εκτίμηση" το ότι ο εντοιχισμος είναι η απολύτως βέλτιστη τοποθέτηση ηχείου. Αποτελεί βασική αρχή, γεγονός. Γνώμες δε ζητούνται επί των βασικών αρχών...
 


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Στα υψηλα δε γινεται να εχει γκειν στο τριδρομο της jenelec ,οχι για τη σειρα 800 της b&w ας πουμε....
Μια απλη διαιρεση της ταχυτητας του ηχου δια του μηκου κυματος της συχνοτητας αρκει(μαλλον το 1/4 λογω max πλατους)
Η τοποθετηση μου ηταν γενικη,ναι ομως και μονο απο τις μεσαιες ισχυει ...
Η σωστη εντοιχιση με μπετο,ή οτι μεγαλης μαζας ειναι δυσκολο να γινει σε σπιτι ,σιγουρα επαγγελματια με δειγματα δουλειας του...
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
αν ξέρεις από φασολάδες υπάρχει αντίστοιχο νήμα Λέανδρε
και εφόσον λες πως δεν γνωρίζεις....τότε πως τοποθετείσαι και χρησιμοποιείς ορισμούς που δεν είσαι σε θέση να εξηγήσεις?

υπενθύμιση
εσύ μίλησες κατηγορηματικά και απόλυτα για την εντοιχισμένη τοποθέτηση



από την ώρα που κατηγορείς κάτι...καλό είναι να είσαι και σε θέση να απαντήσεις και στο γιατί
!!
διαβάζουν και άλλοι τα θέματα του avsite ...δεν είμαστε μπιζ μπιζέ;)
Χάρη, ήμουν είμαι και θα είμαι κατηγορηματικός ότι αυτού του είδους η τοποθέτηση δεν απευθύνεται ούτε καν στην οικονομική ελίτ των μουσικόφιλων - gadgetακιδων παρά μόνο σε στουντιακες τοποθετήσεις κι αυτό με αρκετές υποχωρήσεις, μιας και ακόμα κι εκεί θέλουν περισσότερη ευελιξία και λογικότερο κόστος!!!.:wink:
Ειλικρινά, πιστεύεις ότι υπάρχουν στην Ελλάδα πάνω από 10 (και πολλά λέω) σπίτια με αυτή την αρχιτεκτονική τοποθέτηση ηχείων???
Είναι μια πρόταση λοιπόν χωρίς αντίστοιχου ενδιαφέροντος κοινό.
Σε μια οικιακή εγκατάσταση επομένως η εν λόγω πρόταση προκαλεί τουλάχιστον γέλια!!!
:p :p
Τα οποία πλεονεκτήματα λοιπόν της εντοίχισης είναι επομένως κενά περιεχομένου για το 99,9999% των αναγνωστών του σάιτ και δεν έχουν καμιά απολύτως πρακτική σημασία, είναι μια ακόμα άχρηστη πληροφορία απλά για να γεμίζονται σελίδες σε ένα ακόμη νήμα με ανεφάρμοστες ουσιαστικά επί του πρακτέου θεωρίες....:wink:
Αντιθέτως λοιπόν μια συνταγή για φασολάδα είναι πολύ χρησιμότερη και εφαρμόσιμη!!:smile:
 


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Οι παρωπίδες είναι το πρόβλημα και όχι ο τρόπος εγκατάστασης.

Απίστευτο.

Μερικοί εδώ μέσα μας δίνουν την αίσθηση ότι είναι 80+ ετών. Μπορεί και να είναι who knows.
πέστα βρε @alexis !!!
πεστα αγόρι μου!!
γι'αυτές τις παρωπίδες μιλάω κι εγώ!!
αμ μπράβο!! :thumbsup: :thumbsup:
...και όντως μπορεί να είναι και 80+ ετών!!..μ'αφού τα ξέρουν όλα!! :p :p
 
Last edited:

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Για το μελος που εγραψε πριν για διαχυση στο πατωμα-ειναι αρνητικο να το κανουμε αυτο για πολλους λογους!Το καλυτερο ειναι η απορροφηση αλλα δυσκολο να γινει ιδιως full range.

Και επειδη ως συνηθως παει πακετο αυτο που θα αναφερω με τα ενεργα σε πολλα στουντιο,το βαθος της εικονας παει περιπατο οταν εχουμε μια βαρβατη πρωτη ανακλαση απο την κονσολα!
 
Last edited:


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Ναι αλλά έχω γκόμενα που γουστάρει αχαλίνωτες συνιστώσες. :biggrin::biggrin:

.
Να μην πουμε και οτι δεν εχεις και ενεργα!

Φανταζομαι ουτε και pdf εχεις!

Απαγορευεται να ξαναγραψεις στο νημα και απαγορευεται να ξανακουσεις μουσικη!

Παρε και ενα μπαν να ξεμπερδευεις! :tongue:
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Και επειδη ως συνηθως παει πακετο αυτο που θα αναφερω με τα ενεργα σε πολλα στουντιο,το βαθος της εικονας παει περιπατο οταν εχουμε μια βαρβατη πρωτη ανακλαση απο την κονσολα!
γι αυτό οι κονσόλες έχουν συγκεκριμένη κλίση....γι αυτό και η τοποθέτηση στουντιακών ηχείων με εντοιχισμό προϋποθέτει συγκεκριμένες κλίσεις τοίχων και ύψος τοποθέτησης ώστε να μην έχουμε περιπάτους :headbang: :headbang::lol:
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
γι αυτό οι κονσόλες έχουν συγκεκριμένη κλίση....γι αυτό και η τοποθέτηση στουντιακών ηχείων με εντοιχισμό προϋποθέτει συγκεκριμένες κλίσεις τοίχων και ύψος τοποθέτησης ώστε να μην έχουμε περιπάτους :headbang: :headbang::lol:
Η κλιση της κονσολας ειναι μονο για λογους εργονομιας.

Με τοποθετηση ενεργων επανω στην κονσολα,η πρωτη ανακλαση απο εκει ειναι αναποφευκτη με τις κλισεις που εχουν. 8-)
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Χάρη, ήμουν είμαι και θα είμαι κατηγορηματικός ότι αυτού του είδους η τοποθέτηση δεν απευθύνεται ούτε καν στην οικονομική ελίτ των μουσικόφιλων - gadgetακιδων παρά μόνο σε στουντιακες τοποθετήσεις κι αυτό με αρκετές υποχωρήσεις, μιας και ακόμα κι εκεί θέλουν περισσότερη ευελιξία και λογικότερο κόστος!!!.:wink:
Ειλικρινά, πιστεύεις ότι υπάρχουν στην Ελλάδα πάνω από 10 (και πολλά λέω) σπίτια με αυτή την αρχιτεκτονική τοποθέτηση ηχείων???
Είναι μια πρόταση λοιπόν χωρίς αντίστοιχου ενδιαφέροντος κοινό.
Σε μια οικιακή εγκατάσταση επομένως η εν λόγω πρόταση προκαλεί τουλάχιστον γέλια!!!
:p :p
Τα οποία πλεονεκτήματα λοιπόν της εντοίχισης είναι επομένως κενά περιεχομένου για το 99,9999% των αναγνωστών του σάιτ και δεν έχουν καμιά απολύτως πρακτική σημασία, είναι μια ακόμα άχρηστη πληροφορία απλά για να γεμίζονται σελίδες σε ένα ακόμη νήμα με ανεφάρμοστες ουσιαστικά επί του πρακτέου θεωρίες....:wink:
Αντιθέτως λοιπόν μια συνταγή για φασολάδα είναι πολύ χρησιμότερη και εφαρμόσιμη!!:smile:
άρα με αυτή τη λογική δεν πρέπει να ασχολούμαστε με καμία είδους καινοτομία σουπερκαρς γιατί δεν πρόκειται κανένας να το κυκλοφορήσει...


Υ.Γ. για τις συχνότητες του βάθους θα μου πεις?
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Η κλιση της κονσολας ειναι μονο για λογους εργονομιας.

Με τοποθετηση ενεργων επανω στην κονσολα,η πρωτη ανακλαση απο εκει ειναι αναποφευκτη με τις κλισεις που εχουν. 8-)
Με τόσα κουμπάκια και συρόμενα ρυθμιστικά, μπας και έχουμε να κάνουμε με μια άτυπη διάχυση;
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Η κλιση της κονσολας ειναι μονο για λογους εργονομιας.

Με τοποθετηση ενεργων επανω στην κονσολα,η πρωτη ανακλαση απο εκει ειναι αναποφευκτη με τις κλισεις που εχουν. 8-)
δες μια μελέτη για κατασκευή στούντιο και πως υπολογίζουν τις ανακλάσεις με τις μοίρες της κονσόλας σε σύγκριση με την κλίση των τοίχων και τα ξαναλέμε
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
άρα με αυτή τη λογική δεν πρέπει να ασχολούμαστε με καμία είδους καινοτομία σουπερκαρς γιατί δεν πρόκειται κανένας να το κυκλοφορήσει...


Υ.Γ. για τις συχνότητες του βάθους θα μου πεις?
Ξεκολλα με αυτες τις συχνοτητες-ξερεις οτι ρωτας μ@λακια!
Με τόσα κουμπάκια και συρόμενα ρυθμιστικά, μπας και έχουμε να κάνουμε με μια άτυπη διάχυση;
Και αυτη βλαβερη ειναι τοσο κοντα που αντανακλα.
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.149
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top