Μετατροπή παθητικού ηχείου σε ενεργό - αξίζει το κόπο;


Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
δεν εχει νοημα να ψαξεις κατι τετοιο.
θα σε παει το πραμμα μονο του εκει που πρεπει
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.109
Reaction score
30.056
εδώ πάμε να το βελτιώσουμε όχι να το κάνουμε ίδιο.

Για να βελτιώσεις κάτι παει να πει ότι μπορείς κατ' ελάχιστον να το αναπαράξεις ίδιο.
Αλλιώς κινδυνεύει κανείς να γίνει μαθητευόμενος μάγος.

Και ούτως ή άλλως τα εγγενή οφέλη της κατάργησης ενός παθητικού κρος αποτελούν από μόνα τους βελτίωση, πριν καν δηλαδή πέσει περαιτέρω χέριασμα.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Άρα, τουλάχιστον 1.75 μέτρα. Το'πιασα!!



Μακάρι να ήταν αυτό το μόνο κόλλημα, αλλά στη περίπτωση του δικού μου που έχει δύο μεγάφωνα για τις χαμηλές, να υποθέσω ότι μετράμε απο το κέντρο των δύο;



Σκέφτηκες κι εσύ το μικρό ηχείο στο λιβάδι;;;


Θα σε στεναχωρήσω, μένω σε ρετιρέ, οπότε έχω τη ταράτσα απο πάνω μου! :p
Νικ μην ψαρώνεις, προχώρα.
Είπαμε μετρήσεις κοντά στους 5 πόντους για αρχή το tweeter. 10 τα midbass.
Ναι στην μέση των 2.

Δεν χρειάζεσαι καμία ταράτσα. Στο σαλόνι σου με όσες μαξιλάρες μπορείς γύρω γύρω για απορρόφηση. Και μέτρηση κοντά κοντά . Μετά βλέπουμε.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
διαφωνω.
αν εχεις σχεδιασει καμια 20αρια ηχεια μαλλον μπορεις να το κανεις nearfield .
αν οχι θα κανεις πιο πολλα λαθη.
εκτος αυτου αναλογως σχεδιου και θεσης ακροασης η μετρηση στο 1 μετρο και στην πραγματικη θεση μπορει να διαφερουν ακουστη ποσοτητα msec , ιδιως αν ο ακροατης δεν καθεται στο ενδιαμεσο των δυο μεγαφωνων
Το dsp όμως δεν είναι σε θέση να συμμαζέψει τις λεπτομέρειες; Ή το έχω καταλάβει λάθος;
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
τα μαξιλαρια δεν κανουν τιποτα στον κλειστο χωρο μετρησης.
το dsp δεν δουλευει μονο του
πρεπει να του πεις τι να κανει.
για να του πεις τι θα κανει πρεπει να διακρίνεις το προβλημα
για να γινει αυτο πρεπει να το μετρησεις σωστα και να μπορεις να αξιολογησεις τη μετρηση.
οταν εχεις συσσωρευμενη εμπειρια , μπορεις να αντικαταστησεις μερος της μετρησης με την εμπειρια.
το rew δεν ξερω τι κανει , εγω δουλεψα με το λογισμικο της hypex
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Όχι , το dsp θα το χρησιμοποιήσεις αργότερα.
Φιάχνεις πρώτα μία σταθερή πλατφόρμα με όσο το δυνατόν λιγότερα λάθη , να δουλέψεις πάνω της , και μετά την βελτιώνεις στα σημεία, με το dsp.
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
ζηλεύουμε Δημητράκη?
Εγω προσπαθώ συνεχώς να απλοποιώ την ζωή μου, όχι να την κάνω πιο περίπλοκη.

Με αυτά που περιγράφετε δεν θα ασχολιόμουν παρά μόνο αν έμπαινα σε καραντίνα για κορονοϊό για τριετία και πάνω.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
τα μαξιλαρια δεν κανουν τιποτα στον κλειστο χωρο μετρησης.
το dsp δεν δουλευει μονο του
πρεπει να του πεις τι να κανει.
για να του πεις τι θα κανει πρεπει να διακρίνεις το προβλημα
για να γινει αυτο πρεπει να το μετρησεις σωστα και να μπορεις να αξιολογησεις τη μετρηση.
οταν εχεις συσσωρευμενη εμπειρια , μπορεις να αντικαταστησεις μερος της μετρησης με την εμπειρια.
το rew δεν ξερω τι κανει , εγω δουλεψα με το λογισμικο της hypex
Κάνουν , μειώνουν τις πρώτες ανακλάσεις.
Το dsp είπαμε , μετά.
Το πρόβλημα θα το δεί αφού πάρει μετρήσεις .
Για να πάρει σωστές μετρήσεις με την μικ΄ροτερη συμμετοχή του χώρου , θέλει close micking.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Aκόμα και με τις ίδιες ρυθμίσεις του παθητικού κρος, η απουσία του δεν σημαίνει απο μόνη της βελτίωση; Πέραν δηλαδή της βελτιστοποίησης των ρυθμίσεων, αρκετοί δεν έχουμε ασχοληθεί με τα υλικά του κρος προκειμένου να το βελτιώσουμε;
ναι αλλα συνήθως τα παθητικά κρος δεν είναι και πολύ καλοσχεδιασμένα.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Εγω προσπαθώ συνεχώς να απλοποιώ την ζωή μου, όχι να την κάνω πιο περίπλοκη.

Με αυτά που περιγράφετε δεν θα ασχολιόμουν παρά μόνο αν έμπαινα σε καραντίνα για κορονοϊό για τριετία και πάνω.
Well , guess what? First sample in your area, καλαμαριά.
 


Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Την πλάκα του θέλει να κάνει ο Νίκος. Όπως εγώ τότε με τα mission, που τελικά άκουσα τη συμβουλή του CostasEAR και πήγα και πήρα ενεργά.
Καλά ! εσύ ληγμένα έχεις πάρει :laugh: αλλά ας μην το κάνουμε θέμα. :laugh::lolsign:
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Για να βελτιώσεις κάτι παει να πει ότι μπορείς κατ' ελάχιστον να το αναπαράξεις ίδιο.
Αλλιώς κινδυνεύει κανείς να γίνει μαθητευόμενος μάγος.

Και ούτως ή άλλως τα εγγενή οφέλη της κατάργησης ενός παθητικού κρος αποτελούν από μόνα τους βελτίωση, πριν καν δηλαδή πέσει περαιτέρω χέριασμα.
για να απαντήσω λοιπόν στην ερώτηση σου το dsp μπορεί αρκεί να μπορέσεις να μετρήσεις το συνδυασμο μεγαφωνων και κρος ένα ένα μεγάφωνο σε nearfield και να την φτιάξεις ιδια.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
ναι αλλα συνήθως τα παθητικά κρος δεν είναι και πολύ καλοσχεδιασμένα.
Στα σοβαρά ηχεία , όπως αυτά που φιάχνει ο φίλος μου ο Αντώνης , είναι και παραείναι.
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Την πλάκα του θέλει να κάνει ο Νίκος. Όπως εγώ τότε με τα mission, που τελικά άκουσα τη συμβουλή του CostasEAR και πήγα και πήρα ενεργά.
"Τη πλάκα μου", 'νταξ... Να ακούσω μέχρι που μπορεί να φτάσει το συγκεκριμένο σύνολο ( όσο βέβαια επιτρέπει και ο χώρος, ο τωρινός και ο επόμενος ). Να ξεκαθαριστεί όμως, όχι τη πλάκα μου με όσους συμμετέχουν στη κουβέντα.

Η μεθοδολογία μέτρησης ποια είναι; Υποθέτω ότι για την ασφάλεια του tweeter θα πρέπει να μπει ο πυκνωτης που ανέφερε και ο Petermeni. Μετά; Βοηθά σε κάτι να μετρήσω την αντίσταση του κάθε μεγαφώνου;

Δέχομαι bullying για τα ηχεία μου!!!
Να τους στείλουμε στον διευθυντή για τις απαραίτητες συστάσεις..!!
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Στα σοβαρά ηχεία , όπως αυτά που φιάχνει ο φίλος μου ο Αντώνης , είναι και παραείναι.
Μωρέ και στα δικά μου DIY ηχεία τα crossovers είναι πολύ καλά σχεδιασμένα (όχι από εμένα, από το φίλο μου το Μανώλη), αλλά μ'αυτά και με τ'άλλα, ε δε φτιάχνουμε και σοβαρό στατιστικό δείγμα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.155
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top