Τελικά... ολική αναβάθμιση

audioj

Επαγγελματίας
Μηνύματα
327
Reaction score
75
Εφ'οσον το μπασο υπαρχει με τον αλλον ενισχυτη,το προβλημα ειναι αλλου και οτι καλωδιο και να βαλετε,μονο λεφτα θα πεταξετε. Το προβλημα μου μοιαζει,σαν το ενα ηχειο να ειναι σε αναποδη φαση. Δοκιμαστε να αλλαξετε την πολικοτητα μονο στο ενα ηχειο και γραψτε μας τι παρατηρειτε. Ο Α-10 ,αν θυμαμαι καλα,εχει καλωδια απο την πλακετα του μεχρι τις μπορνες των εξοδων του. Μηπως εχει επισκευαστει και καποια εξοδος εχει κολληθει αναποδα? Δοκιμαστε αυτο που σας ειπα και βλεπουμε.
 


Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.711
ΑΝ και λιγο ψιλοασχετο γραψε σε τι αποσταση ακους από τα ηχεια και ποση αποσταση εχουν αυτά μεταξυ τους.
(λογικα αυτά δεν εχουν αλλαξει πριν και μετα τις αλλαγες)
3 μέτρα μεταξύ τους
Και 3 μέτρα από θέση ακροασης
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Και τα δύο είναι σε γωνία....
Ο άνθρωπος που μου πούλησε τον ενισχυτή είναι σίγουρος για τα καλώδια....
Μένει να δούμε μόλις τα αλλάξω αν θα αλλάξει το αποτέλεσμα....και πόσο;
Ναι αλλα με τον προηγουμενο ενισχυτη και τα ιδια καλωδια,ο ηχος σε ικανοποιει στα μπασσα.

Μηπως στον αλλον ενισχυτη εχεις ανεβασει το ρυθμιστικο των μπασσων ή χρησιμοποιεις loudness?Διοτι ειναι πολυ απιθανο ο προηγουμενος να οδηγει καλυτερα τα γουφερ...
 

Μηνύματα
635
Reaction score
575
Ειναι φανερο οτι χρειαζεται να επικεντρωθεις μονο στο θεμα που παρουσιαζεται απ την αλλαγη ενισχυτη. Μη μετακινησεις τιποτα, μη διορθωσεις κατι αλλο, μην αλλαξεις καλωδια η θεση στα ηχεια. Ισως εχει ανατιναχθει παλιοτερα ο ενισχυτης κι επισκευαστηκε ασχημα. Αν μπορεις βαλε φωτο απο το εσωτερικο να δουν αυτοι που ξερουν και να μιλησουν. Θα μπορουσε να εχει καει ας πουμε απλα μια ασφαλεια ή κατι απλο και να μην παιζουν ολες οι μοναδες των ηχειων.
 

Μηνύματα
15.048
Reaction score
20.822
η αναποδη φαση ακουγεται εντονα οχι μονο στα χαμηλο αλλα και στην εικονα.
αν εχεις αναποδη φαση δεν εχεις κεντρο.
ακους ηχο "απο παντου" αλλα με αδιευκρυνιστες θεσεςι οργανων
αν εχεις τετοιο θεμα , ενα απο τα δυο καλωδια ειναι αναποδα (+/-)
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.711
Ναι αλλα με τον προηγουμενο ενισχυτη και τα ιδια καλωδια,ο ηχος σε ικανοποιει στα μπασσα.

Μηπως στον αλλον ενισχυτη εχεις ανεβασει το ρυθμιστικο
Πάντα φλατ
Μερικές φορές το χαμηλωνα και λίγο
Εφ'οσον το μπασο υπαρχει με τον αλλον ενισχυτη,το προβλημα ειναι αλλου και οτι καλωδιο και να βαλετε,μονο λεφτα θα πεταξετε. Το προβλημα μου μοιαζει,σαν το ενα ηχειο να ειναι σε αναποδη φαση. Δοκιμαστε να αλλαξετε την πολικοτητα μονο στο ενα ηχειο και γραψτε μας τι παρατηρειτε. Ο Α-10 ,αν θυμαμαι καλα,εχει καλωδια απο την πλακετα του μεχρι τις μπορνες των εξοδων του. Μηπως εχει επισκευαστει και καποια εξοδος εχει κολληθει αναποδα? Δοκιμαστε αυτο που σας ειπα και βλεπουμε.
Θα το κάνω και θα σε πω..... Ευκολο αυτο
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.884
Reaction score
34.286
Μηπως πριν την αλλαγη , το μπασο σου ηταν ασαφες, αργο και πλαδαρο και με την αλλαγη και την παραπανω ισχυ, εσφιξε το μπασο και εγινε πιο στακατο, πιο γρηγορο και αυτο το μεταφραζεις η μεταφραστηκε σε ελλειψη χαμηλου?

Ανεβασε λιγο παραπανω απ το κανονικο σταθμες και δες λιγο εκει υψηλοτερο τι γινεται αν προφανως ειναι καλυτερα τωρα?
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.924
Reaction score
12.588
η αναποδη φαση ακουγεται εντονα οχι μονο στα χαμηλο αλλα και στην εικονα.
αν εχεις αναποδη φαση δεν εχεις κεντρο.
ακους ηχο "απο παντου" αλλα με αδιευκρυνιστες θεσεςι οργανων
αν εχεις τετοιο θεμα , ενα απο τα δυο καλωδια ειναι αναποδα (+/-)
Ακόμα κι αυτό όμως κάποιοι δεν το πιάνουν με την πρώτη, ονόματα δε λέμε οικογένειες δε θίγουμε. :angel:
 

Μηνύματα
518
Reaction score
460
Φίλε anakin επειδή ο ενισχυτής έχει περάσει από τα χέρια μου καινούργιος ,αλλά και από άλλους δυο φίλους, επίσης καινούργια μηχανήματα είχαν σε όλους μας την ίδια συμπεριφορά.Μεγάλη ισχύ αλλά καθόλου μπάσο .σίγουρα οι αλλαγές καλωδίων δεν θα σου δώσουν λύση ούτε οι αλλαγές λυχνιών ,νομίζω ότι είναι θέμα σχεδίασης!
 



Μηνύματα
635
Reaction score
575
Φίλε anakin επειδή ο ενισχυτής έχει περάσει από τα χέρια μου καινούργιος ,αλλά και από άλλους δυο φίλους, επίσης καινούργια μηχανήματα είχαν σε όλους μας την ίδια συμπεριφορά.Μεγάλη ισχύ αλλά καθόλου μπάσο .σίγουρα οι αλλαγές καλωδίων δεν θα σου δώσουν λύση ούτε οι αλλαγές λυχνιών ,νομίζω ότι είναι θέμα σχεδίασης!
Αν ειναι ετσι οπως τα λεει ο φιλος μας, τοτε μαλλον δεν θα σου κανει αυτος ο ενισχυτης... Τουλαχιστον δεν χαλασε και μπορεις να τον πουλησεις αν οντως δεν σου κανει. Τελευταια λυση πριν το κανεις ομως, ειναι να ξεκινησεις να τα μετακινεις μηπως και κεντραρει καπου ο ηχος και κανεις δουλεια!
Ψαξε για οδηγους τοποθετησης ηχειων!
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Κρατούμενο ένα...
Τα καλώδια κάνουν διαφορές σε ένα σύστημα.
Κρατούμενο δύο...
Οι διαφορές αυτές είναι μικρές έως ελάχιστες.

Στη περίπτωση σου, όπως τη περιγράφεις, δεν θα έχεις καμία αισθητή διαφορά!
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.711
Φίλε anakin επειδή ο ενισχυτής έχει περάσει από τα χέρια μου καινούργιος ,αλλά και από άλλους δυο φίλους, επίσης καινούργια μηχανήματα είχαν σε όλους μας την ίδια συμπεριφορά.Μεγάλη ισχύ αλλά καθόλου μπάσο .σίγουρα οι αλλαγές καλωδίων δεν θα σου δώσουν λύση ούτε οι αλλαγές λυχνιών ,νομίζω ότι είναι θέμα σχεδίασης!
Ειναι φανερο οτι χρειαζεται να επικεντρωθεις μονο στο θεμα που παρουσιαζεται απ την αλλαγη ενισχυτη. Μη μετακινησεις τιποτα, μη διορθωσεις κατι αλλο, μην αλλαξεις καλωδια η θεση στα ηχεια. Ισως εχει ανατιναχθει παλιοτερα ο ενισχυτης κι επισκευαστηκε ασχημα. Αν μπορεις βαλε φωτο απο το εσωτερικο να δουν αυτοι που ξερουν και να μιλησουν. Θα μπορουσε να εχει καει ας πουμε απλα μια ασφαλεια ή κατι απλο και να μην παιζουν ολες οι μοναδες των ηχειων.
 

Attachments



audioj

Επαγγελματίας
Μηνύματα
327
Reaction score
75

Οι πολικοτητες ειναι ενταξει στο εσωτερικο του. Καποια επεμβασουλα εχει γινει,καθ'οτι ενας πυκνωτης εχει αλλαχθει μονο στο ενα καναλι,κατι που δεν συνισταται,αφου οτι αλλαζουμε,το αλλαζουμε και στα δυο καναλια για να εχουν παρομοια συμπεριφορα. Δειτε στα ρελε απο τι καλωδιο περναει το + των εξοδων στα ηχεια και αυτοματα θα καταλαβετε γιατι οτι καλωδιο και να βαλετε,δεν θα αλλαξει απολυτως τιποτα. Δοκιμη δεν κανατε πριν τον αγορασετε? Αν ναι, ηταν ενταξει και μετα προεκυψε το προβλημα?
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Γενικά πάντως μιλώντας, με αφορμή τη δική σου περίπτωση, είναι λάθος το σκεπτικό της αναβάθμισης από τη βάση. Σε ένα σύστημα πάντα ξεκινάμε από τα ηχεία, αυτό είναι το Α και το Ω. Όταν έχεις ένα ζευγάρι 20ετίας από μάλλον χαμηλή σειρά (δεν τα ξέρω τα ηχεία το υποθέτω) η αλλαγή τους με σύγχρονα, κατάλληλα για το χώρο, ηχεία θα βελτιώσει πολύ το αποτέλεσμα. Μετά κοιτάς για ενισχυτές και τέλος για πηγή.
 

Μηνύματα
12.859
Reaction score
10.073
Καποια επεμβασουλα εχει γινει,καθ'οτι ενας πυκνωτης εχει αλλαχθει μονο στο ενα καναλι,κατι που δεν συνισταται,αφου οτι αλλαζουμε,το αλλαζουμε και στα δυο καναλια για να εχουν παρομοια συμπεριφορα.
Ποιός πυκνωτής είναι αλλαγμένος; Δεν μπορώ να τον βρω.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Ο ενισχυτής γνωρίζουμε πόσες ώρες λειτουργίας έχει και σε τι κατάσταση είναι οι λυχνίες του;
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.649
Μηνύματα
2.868.854
Members
37.941
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top