Από nordost σε κάτι άλλο !!!

P

PMC

Guest
Το τελευταίο που θέλω είναι να σου πηγαίνω κόντρα.
Έχεις έρθει και με έχεις βοηθήσει παρά πολύ και σου είμαι πολύ υποχρεωμένος.
Συγνώμη αν σε εκνευρίζω.

Το πράγμα αυτό που γίνεται με τα γαμω καλωδια δεν το καταλαβαίνω.
Σε κάποιες περιπτώσεις σίγουρα κάνουν δουλειά.

Είναι και θέμα γούστου στην τελική .....δεν είναι όλα μια ευθεία.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Σε κάποιες περιπτώσεις σίγουρα κάνουν δουλειά.
Ιδίως στις ανίατες.
Ο ρόλος του σετάπ μας (κι ο χώρος μαζί) είναι να αξιολογήσουμε τα πολύμπριζα και τα καλώδια
Ο ρόλος του σετάπ μας είναι να είναι τόσο μα τόσο αναλυτικό, ώστε να ακούμε διαφορές στα πολυμπριζα και στα καλώδια. :biggrin:

Διότι μόνο το Χάι Ενδ το σετάπ είναι ικανό να αναδείξει τέτοιες διαφορές.

Αμ πως. :tongue:
 

P

PMC

Guest
Ιδίως στις ανίατες
Με είδες εμένα ρε Κώστα να ασχολουμε ποτέ με καλωδια?
Ξέρει κανείς τι καλωδια έχω?
Αυτά που έχω ....με αυτά έγινε η ισοσταθμιση ....τέλος. Ότι και ναναι....
Don’t touch! Πλέον.....

Αλλά αφήστε και κανα χριστιανό να πει την εμπειρία του από τα καλωδια !
Μπορεί κάποιος να το βρει χρήσιμο.
Και ας είναι και λάθος !
Ας μην έχει σωστές μετρήσεις!
Μπορεί να του αρέσει !
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Τι από τα δυο ισχύει και γιατί δώσαμε τόσα λεφτά για τριννοβ τελικά ?
Ισοσταθμιση απλή κάνεις με δωρεάν προγράμματα.. Μια χαρούλα. Αληθινή ισοσταθμιση, με αληθινά αποτέλεσμα, προβλέψιμα. Ποτέ δεν θα το δεις αυτο να γίνεται με καλωδια.
Ο Τρινοβ είναι το κατι παραπανω, δεν συγκρίνεται με την απλή ισοσταθμιση. Δεν υπαρχει κατι καλύτερο σε software ισοσταθμισης.
Τα σαμπ είναι ξεχωριστή συζητηση, μιας και οι περισσότεροι προενισχυτες δεν εχουν εξόδους σαμπ με κροσόβερ.

Όμως τα καλωδια κάνουν ακριβως αυτό! Κόβουν ενοχλητικές συχνοτητες .
Όχι. Δείξε μου μία μετρηση παρακαλώ, πριν και μετά, όπου τα καλωδια ισοσταθμισαν προβλημα χωρου (και όχι προβλημα γούστου)
Ο επεξεργαστής κόβει τις ενοχλητικές συχνοτητες !
Που όμως σε χαμηλές στάθμες όχι μόνο δεν είναι ενοχλητικές αλλά είναι πολύ ευχάριστες.
Στην στάθμη αναφοράς όμως που γίνεται η ισοσταθμιση ....πιθανών να ενοχλούν.
Μια ακρόαση θα σε πείσει . Είμαι Σίγουρος.
Συνεχίζεις να εκτίθεσαι. Διάβασε το βιβλίο
Αυτο που ακούς και σου αρέσει σε χαμηλή στάθμη χωρίς ισοσταθμιση (την όποια καμπύλη εχεις αυτήν την στιγμή, δεν ξέρω ποια είναι) είναι τονισμένες χαμηλές συχνότητες που λειτουργούν ως loudness. Τα έχουμε γραψει επανειλλημενως και εδώ, το αυτο μας σε χαμηλή στάθμη χρειάζεται σχετικά περισσότερο μπασο, δες και τις καμπύλες Fletcher Munson
9054E0EC-7029-48FA-A85E-989A94E303BE.png


Δεν έχω να ακούσω κάτι για να πειστώ. Το ξέρω, σε χαμηλή στάθμη τα room modes πολλές φορές ακούγονται ευχάριστα.


Το τελευταίο που θέλω είναι να σου πηγαίνω κόντρα.
Έχεις έρθει και με έχεις βοηθήσει παρά πολύ και σου είμαι πολύ υποχρεωμένος.
Συγνώμη αν σε εκνευρίζω.
Αν εχεις σοβαρά και τεκμηριωμένα επιχειρήματα, παρακαλώ να τα παραθέτεις για να μαθαίνουμε όλοι. Καθόλου δεν εκνευρίζομαι οταν μαθαίνω.
Αν ειναι να μου λες για απόψεις, γούστα και ακροάσεις, άστο. Δεν εκνευρίζομαι, και ούτε και ενδιαφέρομαι.
Δεν εχω να μάθω τίποτα απο απόψεις. Επιστήμη είναι, όχι μαγεία. Δεδομένα θέλω.

Απλως παει τζάμπα το βιβλίο. Και όχι μόνο το βιβλίο.
 

Μηνύματα
8.981
Reaction score
12.388
Με είδες εμένα ρε Κώστα να ασχολουμε ποτέ με καλωδια?
Ξέρει κανείς τι καλωδια έχω?
Αυτά που έχω ....με αυτά έγινε η ισοσταθμιση ....τέλος. Ότι και ναναι....
Don’t touch! Πλέον.....

Αλλά αφήστε και κανα χριστιανό να πει την εμπειρία του από τα καλωδια !
Μπορεί κάποιος να το βρει χρήσιμο.
Και ας είναι και λάθος !
Ας μην έχει σωστές μετρήσεις!
Μπορεί να του αρέσει !
Πες τη μαγικη λεξη εχετε δικιο....αυτο κανω και εγω με την πεθερα μου...πιανει παντα 8-)
 

K

kimon

Guest
"Κάνουν αυτό ακριβως που κάνει και ο ψηφιακός επεξεργαστής . Κόβουν - μειώνουν - διαμορφώνουν συχνοτητες. "
(τα καλώδια)

Δεν γνωρίζω ούτε μια εταιρεία κατασκευής καλωδίων που να έχει δημοσιεύσει έστω και μια μέτρηση που να αποδεικνύει το παραπάνω.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.134
Reaction score
26.693
Όμως τα καλωδια κάνουν ακριβως αυτό! Κόβουν ενοχλητικές συχνοτητες .
Αν ισχύει όντως κάτι τέτοιο, είναι απαράδεκτο. Να πληρώνεις έναν κόσμο χρήματα (κάποια συνολάκια μάλιστα κοστίζουν 5 & 6ψήφια ποσά) για να σού αλλοιώνουν το σήμα με τρόπο παντελώς ανεξέλεγκτο. Και θάπρεπε πρώτοι απ' όλους οι αγνοί πιουρίστες χαγιντάδες, φανατικοί του... λεςς ιζ μορ, να τρέξουν με κουκούλες κουκ κλουξ κλαν και δαυλούς να κάνουν στάχτη όλα αυτά τα εργοστάσια που φιάνουν τέτοια του διαόλου πράματα...
Τζιοβάνι είσαι άνθρωπος ανοιχτόμυαλος. Σκοπός του σετάπ είναι να αναπαραγάγει όσο το δυνατόν πιο πιστά το αρχείο. Είτε είναι βινύλιο είτε σιντί είτε στρημ, οτιδήποτε. Το καλώδιο οφείλει να συνδέει τα μηχανήματα μόνο, να είναι σαν να μην υπάρχει. Τα λογισμικά έρχονται μετά, με διπλό ρόλο. Να διορθώσουν κατά το δυνατόν ορισμένα σφάλματα και να σού παράσχουν τη δυνατότητα να επιφέρεις μεταβολές που εσύ επιθυμείς, κατά το γούστο σου πλέον. Αν κάνουν τη δουλειά αυτή τα καλώδια, έτσι στην τύχη, θα είναι σαν να κοιτάζεις εικαστικές δημιουργίες με παραμορφωτικούς είτε χρωματιστούς φακούς.
 



Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
875
Reaction score
806
Το πράγμα αυτό που γίνεται με τα γαμω καλωδια δεν το καταλαβαίνω.
Σε κάποιες περιπτώσεις σίγουρα κάνουν δουλειά.
Κάτι κάνουν σίγουρα.
Ισοστάθμιση πάντως δύσκολα.
Μάλλον πιο πολύ έχει να κάνει με την "διαφάνεια" του σήματος που περνάει.

Δεκτό , σίγουρα κάποιες παράμετροι επηρεάζονται.
Δεν βλέπω την ισοστάθμιση όμως με την έννοια που αναφέρθηκε παραπάνω.
Επίσης ακόμη και από αυτή την εταιρεία αν δεχθώ τα παραπάνω δεν βλέπω ένα καλώδιο με μετρήσεις.
Πχ θέλω βρε παιδί μου να ενισχύσω το χαμηλό μου ή να ρίξω λίγο της ψηλές.
Ποιο καλώδιο πρέπει να πάρω για να το κάνω;
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Ιδίως στις ανίατες.

Ο ρόλος του σετάπ μας είναι να είναι τόσο μα τόσο αναλυτικό, ώστε να ακούμε διαφορές στα πολυμπριζα και στα καλώδια. :biggrin:

Διότι μόνο το Χάι Ενδ το σετάπ είναι ικανό να αναδείξει τέτοιες διαφορές.

Αμ πως. :tongue:
Ακριβώς έτσι ντοκτορ!

Όσο πιο σωστό το σεταπ, τόσο μεγαλύτερες οι διαφορές που επιφέρουν τα πολυμπριζο και τα καλώδια στον ήχο.
Αντιθέτως τώρα, όσο πιο δεύτερης διαλογής είναι τα μηχανήματα, τόσο περισσότερο επιβάλλεται η χρήση των μογκαμομπελντενακιων και των εν γένει καλωδίων του διευρου για να ...κουκουλωσουμε τα κακώς κείμενα του ήχου που παράγουν τα δευτεροκλασατα μηχανήματα.:smile::smile:
Κανένας δεν ισχυρίστηκε ότι μ ένα καλώδιο θα κάνεις έναν nad 3020a να παίξει σαν ongaku!!!
Αν έχεις όμως έναν ενισχυτή ή το οποίο μηχάνημα που να είναι πιο προσεγμένο, πιο ποιοτικό, τότε μπορείς να αξιοποιήσεις στο έπακρο τις δυνατότητες του με ένα σωστό καλώδιο.
Απλά πράγματα Ντοκ για άλλη μια φορά!!:wink::wink:
 

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Όταν κάποιος πράττει όπως του υποδείξουμε σαν φίλοι που είμαστε είναι το καλύτερο παιδί και πρωτοπόρος. Αν δεν του αρέσει το αποτέλεσμα και εκφράσει την άποψη του ( αφού ζήσει καιρό μαζί του όπως λέει και ο "δάσκαλος" ) τότε σίγουρα είναι μαύρη μαγεία

Ο Jiovani κανει μια έντιμη και θαρραλεα
επισημανση και μπράβο του:
Στο σαλονι, και σε πολλά στουντιο
εδώ που τα λεμε,
εκτός από τις μετρήσεις
και το αντικειμενικό του πράγματος
υπάρχει και η προτίμηση.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Τι από τα δυο ισχύει και γιατί δώσαμε τόσα λεφτά για τριννοβ τελικά ?
Και μη μου πεις ....γούστο μας και καπέλο μας . Σε σάιτ τεχνολογίας είμαστε.

Όμως τα καλωδια κάνουν ακριβως αυτό! Κόβουν ενοχλητικές συχνοτητες .

Για μένα είναι υπερβολές.

Πλάκα με κανείς?
Που πιστεύει ο αστροναύτης ότι θα φτιάξει τριννοβ με διάβασμα και αφιέρωση προσωπικού χρόνου?
Κρίνεται επιβεβλημένο μετά από αυτό το μήνυμα να μας εξηγούσες με δικά σου λόγια τρόπους και συνθήκες υπό τα οποία δεδομένα καλώδια επηρεάζουν την απόκριση πλάτους και την κρουστική.
Άλλωστε σε ιστότοπο που δίνει βάση στα τεχνικά δεδομένα γράφουμε...:sneaky:

Ο αστροναύτης μπορεί να είναι υπερβολικά φιλόδοξος προτού καν να έχει ψηθεί σε διαδικασίες διόρθωσης.Διότι δεν είναι οι τελευταίες παίξε-γέλασε.Καθεμία περίπτωση setup μπορεί ν'απαιτήσει εναλλακτικούς τρόπους χειρισμού και συμβιβασμούς στις καμπύλες που θα πιστοποιούνταν μονάχα με ακροάσεις από τον άμεσα ενδιαφερόμενο.

Την ευχρηστία και τις δυνατότητες του Trinnov είναι αδύνατον να τα ξεπεράσουμε,γι αυτό και το σχετικό νήμα είχε τίτλο "Τύφλα να χει το Dirac" ...και όχι Trnnov.Δεν διαθέτουμε καν το εξειδικευμένο μικρόφωνο που συνοδεύει το δεύτερο και δεν υποκαθίσταται με συμβατικά ιδίως σε πολυκαναλικά setup.Στα δικαναλικά όμως χάρη σε μελετημένη εξαρχής χωροταξία και με συμβατικό μικρόφωνο μπορεί να γίνει προσέγγιση.
Ακριβώς έτσι ντοκτορ!

Όσο πιο σωστό το σεταπ, τόσο μεγαλύτερες οι διαφορές που επιφέρουν τα πολυμπριζο και τα καλώδια στον ήχο.
Αντιθέτως τώρα, όσο πιο δεύτερης διαλογής είναι τα μηχανήματα, τόσο περισσότερο επιβάλλεται η χρήση των μογκαμομπελντενακιων και των εν γένει καλωδίων του διευρου για να ...κουκουλωσουμε τα κακώς κείμενα του ήχου που παράγουν τα δευτεροκλασατα μηχανήματα.:smile::smile:
Κανένας δεν ισχυρίστηκε ότι μ ένα καλώδιο θα κάνεις έναν nad 3020a να παίξει σαν ongaku!!!
Αν έχεις όμως έναν ενισχυτή ή το οποίο μηχάνημα που να είναι πιο προσεγμένο, πιο ποιοτικό, τότε μπορείς να αξιοποιήσεις στο έπακρο τις δυνατότητες του με ένα σωστό καλώδιο.
Απλά πράγματα Ντοκ για άλλη μια φορά!!:wink::wink:
Το ίδιο ισχύει και για τα λογισμικά διόρθωσης.Η διαφορά είναι ότι πιστοποιείται με μετρητικά δεδομένα και όχι...λόγια του αέρος. :sneaky:
 
Last edited:

K

kimon

Guest
Κάτι κάνουν σίγουρα.
Ισοστάθμιση πάντως δύσκολα.
Μάλλον πιο πολύ έχει να κάνει με την "διαφάνεια" του σήματος που περνάει.



Δεκτό , σίγουρα κάποιες παράμετροι επηρεάζονται.
Δεν βλέπω την ισοστάθμιση όμως με την έννοια που αναφέρθηκε παραπάνω.
Επίσης ακόμη και από αυτή την εταιρεία αν δεχθώ τα παραπάνω δεν βλέπω ένα καλώδιο με μετρήσεις.
Πχ θέλω βρε παιδί μου να ενισχύσω το χαμηλό μου ή να ρίξω λίγο της ψηλές.
Ποιο καλώδιο πρέπει να πάρω για να το κάνω;
Εκείνο που θέλω να πω είναι ότι κάποιο καλώδιο δυνητικά μπορεί να αλλάξει τον ήχο ενός ενισχυτή με τυχαίο και μη προβλέψιμο τρόπο, όταν επηρεάσει αρνητικά (δηλαδή ρίχνοντάς το σε ταλάντωση, κάτι που ενέχει κίνδυνο καταστροφής τόσο του ενισχυτή, όσο και των μεγαφώνων) το στάδιο εξόδου.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ο Jiovani κανει μια έντιμη και θαρραλεα
επισημανση και μπράβο του:

Στο σαλονι, και σε πολλά στουντιο
εδώ που τα λεμε,
εκτός από τις μετρήσεις
και το αντικειμενικό του πράγματος
υπάρχει και η προτίμηση.
Δεν σημαίνει ότι είναι και...ολόσωστες όμως,τόσο η μεν όσο και η δε. :sneaky:
 


Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
875
Reaction score
806
Συμφωνώ.
Και για αυτό που - δεν - κάνουν πληρώνεις συνήθως τα καλά καλώδια.
Εκείνο που θέλω να πω είναι ότι κάποιο καλώδιο δυνητικά μπορεί να αλλάξει τον ήχο ενός ενισχυτή με τυχαίο και μη προβλέψιμο τρόπο, όταν επηρεάσει αρνητικά (δηλαδή ρίχνοντάς το σε ταλάντωση, κάτι που ενέχει κίνδυνο καταστροφής τόσο του ενισχυτή, όσο και των μεγαφώνων) το στάδιο εξόδου.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Με τη σειρά λοιπόν, μετά θα απαντήσω και στα σχόλια του @jiovani75 ως προς τις απόψεις μου:

Μάλλον πιο πολύ έχει να κάνει με την "διαφάνεια" του σήματος που περνάει.
Με τη προϋπόθεση ότι δεν έχουμε ένα καλώδιο που φέρνει θόρυβο στη πληροφορία που μεταφέρει, αξίζει να αναρωτηθούε που οφείλεται αυτή η μεταβολή της διαφάνειας. Μήπως έχει να κάνει με τσίμπημα συχνοτήτων αφού το κάθε καλώδιο έχει χαρακτηριστικά που λειτουργούν ως παθητικά φίλτρα;

Πχ θέλω βρε παιδί μου να ενισχύσω το χαμηλό μου ή να ρίξω λίγο της ψηλές.
Ποιο καλώδιο πρέπει να πάρω για να το κάνω;
Στη πραγματικότητα δεν θα ενισχύσεις, αλλά θα υποβιβάσεις λιγότερο. Κανένα καλώδιο δεν κάνει ενίσχυση, είναι παθητικός εξοπλισμός. Υποβιβάζει μόνο. Ανάλογα τα χαρακτηριστικά του, υποβιβάζει κάτι περισσότερο, κάτι λιγότερο. Μάλλον πρέπει να κοιτάξεις τα βασικά χαρακτηριστικά ( χωρητικότητα, επαγωγικότητα, ακόμα προσπαθώ να τα καταλάβω όλα ). Αλλά και πάλι, υπάρχουν στοιχεία που μεταβάλονται μέσα στο συχνοτικό φάσμα. Οπότε, το λες και τζόκερ. Αν σου κάτσει;

Κανένας δεν ισχυρίστηκε ότι μ ένα καλώδιο θα κάνεις έναν nad 3020a να παίξει σαν ongaku!!!
Αν όμως βάλεις ένα σύστημα με ongaku στον χειρότερο δυνατό χώρο και βάλεις τον 3020α σε ένα τέλειο χώρο για το δεδομένο σύστημα...?

εκτός από τις μετρήσεις
και το αντικειμενικό του πράγματος
υπάρχει και η προτίμηση.
Φυσικά. Αλλά εγώ μιλάω για ορθή λειτουργία, όχι για το γούστο του καθένα. Του κερατά δηλαδή κι εγώ θέλω λίγη γλύκα στις μεσαίες. Αλλά όχι τις λαμπάτες μεσαίες. Αυτό όμως είναι το γούστο μου. Αυτά που περιγράφω είναι οι απαιτήσεις μου ώστε το σύστημα να λειτουργεί (όσο πιο) σωστά μέσα στον χώρο. Να ακούω στερεοφωνικά.

Ο αστροναύτης μπορεί να είναι υπερβολικά φιλόδοξος προτού καν να έχει ψηθεί σε διαδικασίες διόρθωσης.Διότι δεν είναι οι τελευταίες παίξε-γέλασε.Καθεμία περίπτωση setup μπορεί ν'απαιτήσει εναλλακτικούς τρόπους χειρισμού και συμβιβασμούς που θα πιστοποιούνταν μονάχα με ακροάσεις από τον άμεσα ενδιαφερόμενο.
Ισχύει. Και ξέρω ότι θα δυσκολευτώ. Ίσως γι'αυτό και δεν το έχω ξεκινήσει ακόμα. Γιατί ξέρω ότι θα βουτήξω στα βαθιά. Ξέρεις τί θα γίνει αν κάτι δεν μου στρώνει και υπάρξει υπόννοια ότι θα απαιτηθούν εναλλακτικοί τρόποι χειρισμού σε επίπεδο software,ε? :D

Την ευχρηστία και τις δυνατότητες του Trinnov είναι αδύνατον να τα ξεπεράσουμε,γι αυτό και το σχετικό νήμα είχε τίτλο ."Τύφλα να χει το Dirac" ...και όχι Trnnov.Δεν διαθέτουμε καν το εξειδικευμένο μικρόφωνο που συνοδεύει το δεύτερο και δεν υποκαθίσταται με συμβατικό ιδίως σε πολυκαναλικά setup.Στα δικαναλικά όμως και με συμβατικό μικρόφωνο μπορεί να γίνει προσέγγιση.
Φυσικά. Αλλά επαναλαμβάνω, ο δημιουργός του rephase έχει δημοσιεύσει τις μετρήσεις που έβγαλε τόσο με χρήση rephase, όσο με dirac και trinnov. Δεν λέει ότι τα πιάνει 100% ή ότι τα ξεπερνάει ( άρα δεν λέει ότι είναι κορόιδα όσοι έχουν αγοράσει τέτοιο εξοπλισμό ), αλλά λέει ότι και με το rephase αν χρησιμοποιηθεί σωστά, μπορεί να γίνει καλή δουλειά, αρκετά κοντά στα εξειδικευμένα μηχανήματα. Προσωπικά και το 80% του τρίνοβ να πιάσω, ικανοποιημένος θα είμαι. Άλλωστε το έχω πει ότι έχω βάλει πλώρη για dirac ( δεν με παίρνει για τρίνοβ, σόρι ).
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
...
Ισχύει. Και ξέρω ότι θα δυσκολευτώ. Ίσως γι'αυτό και δεν το έχω ξεκινήσει ακόμα. Γιατί ξέρω ότι θα βουτήξω στα βαθιά. Ξέρεις τί θα γίνει αν κάτι δεν μου στρώνει και υπάρξει υπόννοια ότι θα απαιτηθούν εναλλακτικοί τρόποι χειρισμού σε επίπεδο software,ε? :D
Ενδεικτικώς αναφέρω ότι το πλέον δύσκολο setup για την εφαρμογή ικανοποιητικής διόρθωσης στάθηκε μέχρι τώρα το ΄΄τρομακτικό΄΄ Panasonic.
Το πιο ΄΄εύκολο΄΄ ήταν με τα ακουστικά.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Ως προς τις παρατηρήσεις του @jiovani75 τώρα:

(Αστροναύτης )
Ναι, αλλά μη παραβλέπουμε το γεγονός ότι ο trinnov και το dsp γενικότερα δεν κάνει μόνο ισοστάθμιση, δεν πειράζει μόνο τη καμπύλη, πειράζει σε χρονικό επίπεδο .

- αυτό το γράφεις για το δικαναλο ?
Αυτό ισχύει σε όσα κανάλια χρησιμοποιούμε, άρα όχι μόνο για το δικάναλο. Οι γιατροί και ο Μπούτιας ας με διορθώσουν αν κάνω λάθος. Δεν μιλάμε για απλό πείραγμα καμπύλης εδώ. Έχει εξηγήσει και ο @Dimifoot τους λόγους που δεν παρεμβαίνουμε απλά συχνοτικά άνω της συχνότητας schroeder ( αν το γράφω σωστά ) , υπάρχουν και αναφορές στο διαδίκτυο σχετικά.

( αστροναύτης )
( αν νομίζεις ότι είναι απλό πράγμα, ξήλωσε τα πάνελ σου και ρύθμισε διαφορετικές στάθμες σε κάθε κανάλι που διαχειρίζεται ο τρίνοβ ή βάλε μόνο του τον bryston να παίξει ). Κάτι που κανένα καλώδιο ( δυστυχώς ) δεν παρέχει σαν δυνατότητα.


- το έχεις ξαναγράψει αυτό αλλά δεν του έδωσα σημασία....
Δεν δίνω σημασία σε πράγματα που δεν έχουν. Ειδικά σε μένα η διαφορα που έκαναν τα πάνελ είναι ελάχιστη .
Ο Dimifoot και ο bouthia μου είπαν ότι φταίει ο τρόπος που τα έβαλα. Μπορεί δεν ξέρω . Ο έαρ μου είπε ότι είναι λιγα.....
Υπάρχουν σπίτια που δεν την χρειάζονται . ( του Γιάννη του κοτσιδη για παράδειγμα έχει μια χαρά χρόνους )
Εμένα αν με ρωτήσεις θα σου πω πως είναι υπερβολή για κάποια σπίτια- σαλόνια .
Απαραίτητη σε ντετικειτιντ και άδειους χώρους.
Ωραία. Δοκίμασε λοιπόν να ακούσεις δικάναλα με ξηλωμένα τα πάνελ και με τον bryston προενισχυτή μόνο του. Θα καταλάβεις τί εννοώ. Κάνε και ένα mono test πριν και μετά. Τότε θα καταλάβεις ακριβώς τί εννοώ.

Θεωρείς ότι ο bryston ακούγεται χειρότερα από τον τριννοβ? ( σε stereo λειτουργία )
Μπορεί να κανείς και λάθος . Θέλει συζήτηση. Ο τριννοβ κόβει πολλά που στον bryston ακούγονται.
Τι είναι καλύτερο ? Να ακούγεται η πληροφορία η να κόβεται ?
Σε χαμηλές εντάσεις ο bryston είναι πολύ πιο ευχάριστος ......
Δεν θεωρώ ότι ο τρίνοβ παίζει καλύτερα απο τον Bryston και φυσικά μη σου περάσει απο το μυαλό ότι λέω κάτι κακό για τον Bryston. Γνωρίζεις ότι είμαι παλαβός γι'αυτή τη μάρκα. Απο την άλλη όμως, αυτό που μετράει είναι το τελικό αποτέλεσμα που ακούμε. Είμαι σίγουρος όμως ότι σε ένα όχι τέλειο χώρο, το σύστημα με ισοστάθμιση θα παίξει καλύτερα. Όχι επειδή είναι καλύτερος ο τρίνοβ, αλλά επειδή το μουσικό πρόγραμμα αποδίδεται πιο σωστά σύμφωνα με τις ανάγκες του χώρου.
Ο τρίνοβ ( και γενικότερα η ισοστάθμιση, dsp ) δεν κόβει πληροφορίες. Τις τροποποιεί σύμφωνα με τις επιρροές του χώρου, ώστε αυτό που ακούς να είναι όσο πιο κοντά σε αυτό που παίζει.

( αστροναύτης )
Είναι μάταιο να παίζει με καλώδια αν πρώτα δεν καταφέρει να λειτουργεί στερεοφωνικά ( όχι δικαναλικά, στερεοφωνικά ) το σύστημά του.

-Ελα πες ....δεν μπορεί ....κάποιος τρόπος θα υπάρχει να βγει αυτό από το μυαλό σου.......
Κανένας τρόπος δεν υπάρχει να βγει αυτό απο το μυαλό μου. Γιατί πολύ απλά, το έχω ακούσει. Και κανένα καλώδιο δεν μπορεί να φτιάξει τη κατάσταση της ανισορροπίας μεταξύ των ηχείων.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.115
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top