Βασικα για ισοσταθμιση χωρου


Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.008
Οχι η θέση είναι στα 4,40 περίπου από τον τοίχο πίσω από τα ηχεία . Από τον άλλο τοίχο στο τζάκι απέχει , άλλα 8 και μέτρα.
 





Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Να σου ζήσει το μπεμπόνι @Astronaut Jr. !! 🤰🤱💐❤


costas EAR:
"Μικροδιαφορές στη θέση του μικροφώνου για την μάστερ μέτρηση, θα έχουν ως αποτέλεσμα ακόμα και στο βινταζ σχεδόν μονοφωνικό τύπου Λεάνδρου σεταπ, περιττά φίλτρα και διαφοροποιήσεις (έστω και μικρές) στάθμης μεταξύ των ολίγων αυτών ηχείων, αλλά και εφαρμογή καθυστέρησης, που είναι βέβαιο πως θα κάνουν μόνο κακό."

Εδώ θα πρέπει να δωθεί μια απάντηση από το μέλος @leandros σχετικά με το παλαιολιθικό μονοφωνικό setup του. :angel:
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Εχει ένα άνοιγμα 3 μέτρα που είναι η τραπεζαρία. 3χ4 νομίζω.
Mεγαλο πλεονεκτημα το μηκος ,βοηθα πολυ κατω απο τα 20hz εισαι με αβανταζ και κατω απο τα 15hz ,αρκει να μπορεις να τον γεμισεις...
 





costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.101
Reaction score
124.656
Δεν έχω βάλει μοιρογνωμόνιο, η απόσταση από την θέση ακρόασης είναι 3 μέτρα , και απόσταση tweeters μεταξύ τους 2,55
Στις 50,1° είσαι, σου λείπουν 9,9° για να είσαι νόμιμος χαϊφιντελάς.

Μπορώ να συγχωρήσω απόκλιση 0,1° αλλά μη ζητάς παραπάνω, δε γίνονται θαύματα.

Άϊντε, ζμπρώξε 22,5 πόντους προς τα όξου κάθε ηχείο, μνιά πιθαμή, μην γίνεσαι τετχιος.
 
Last edited:



Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.049
Reaction score
20.456
Καλημέρα ξανά! Θα σου ηταν εύκολο να μου πεις για απόσταση ηχειων στα 2.6 m σε ισοσκελες τρίγωνο πόσο θα πρέπει να είναι οι ακμές? Ρωτώ γιατί εχω κάνει υπολογισμό με χαρακες και διαβήτη στις 30 μοίρες και δεν γνωριζω εαν είναι απολυτα σωστό. 2.71 & 2.38 για τις ακμές!

Ευχαριστώ!!
Δεν ξέρω αν σας απήντησε ο astronaut ("έτρεξα" το νήμα στα γρήγορα). Σας ξέφυγαν αρκετά χιλιοστά, προφανώς λόγω των ανοχών στο χαρτί, αλλά τίποτε το φοβερό. Μια χαρά.

ltsap1.jpg
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Να σου ζήσει το μπεμπόνι @Astronaut Jr. !! 🤰🤱💐❤


costas EAR:
"Μικροδιαφορές στη θέση του μικροφώνου για την μάστερ μέτρηση, θα έχουν ως αποτέλεσμα ακόμα και στο βινταζ σχεδόν μονοφωνικό τύπου Λεάνδρου σεταπ, περιττά φίλτρα και διαφοροποιήσεις (έστω και μικρές) στάθμης μεταξύ των ολίγων αυτών ηχείων, αλλά και εφαρμογή καθυστέρησης, που είναι βέβαιο πως θα κάνουν μόνο κακό."

Εδώ θα πρέπει να δωθεί μια απάντηση από το μέλος @leandros σχετικά με το παλαιολιθικό μονοφωνικό setup του. :angel:
Ευχαριστώ @Alfee24 !

Ναι, σε πολλά.

Στις αποστάσεις όμως, δικαίως.

Έχω και πάτημα το Trinnov webinar τώρα, δοξασοι βρήκα δικαιολογία.



ΥΓ. Για του λόγου το αληθές, η ισοστάθμιση που μου πήρε 4-5 ώρες συνολικά, ε, τις πρώτες 3-4 ώρες κουνούσα χιλιοστό χιλιοστό όλα τα ηχεία, μέχρι να πέσουν "καρφί" στην προβλεπόμενη απόσταση και γωνία. Εντελώς καρφί, ώστε να μην έχει διόρθωση μέσω ισοστάθμισης.
Και στις μικρομετακινήσεις των ηχείων, έλεγχα ανελλιπώς την κατεύθυνση της ον αξις, με λέιζερ, ώστε καρφί το ακουστικό κέντρο του κάθε ηχείου να βλέπει το κέντρο του μικροφώνου.
Μανιωδώς η διαδικασία. Ιδρώτας.
Μικροδιαφορές στη θέση του μικροφώνου για την μάστερ μέτρηση, θα έχουν ως αποτέλεσμα ακόμα και στο βινταζ σχεδόν μονοφωνικό τύπου Λεάνδρου σεταπ, περιττά φίλτρα και διαφοροποιήσεις (έστω και μικρές) στάθμης μεταξύ των ολίγων αυτών ηχείων, αλλά και εφαρμογή καθυστέρησης, που είναι βέβαιο πως θα κάνουν μόνο κακό. ;)

Ακόμα και στην ακριβή τήρηση των αποστάσεων των μόλις δύο ηχείων από το μετρητικο μικρόφωνο, αν υφίσταται έστω και μικρή διαφορά κλίσης στα ηχεία, τα οποία δεν χαρακτηρίζονται από εντελώς ομοιογενή οφ αξις απόκριση, θα ακολουθήσουν μια σειρά περιττών φίλτρων από την αυτοματοποιημένη διαδικασία ισοστάθμισης, με στόχο να φτιάξει την λίγο οφ αξις απόκριση του ενός ίδια με την ον αξις του άλλου.

Γι'αυτό ευλαβική προσήλωση στις αποστάσεις, λέιζερ και γωνίες, όλα.

Ειδάλλως, μόνο κάτω από τη ζώνη σρόεντερ υπάρχει ασφάλεια, και εφαρμογή λίγων και όμοιων φίλτρων στα δύο κανάλια, ίσα ίσα για το ταργκετ κερβ, χονδρικά.

Έτσι όμως, δεν διορθώνονται οι εγγενείς (εκ κατασκευής) ακουστές μικροδιαφορές απόκρισης μεταξύ των ηχείων, όπως και οι επίκτητες λόγω χώρου, δηλαδή το ακλόνητο κεντρικό είδωλο, θα είναι ...κλονισμένο, ως προβλέπεται σε μη επιμελώς ισοσταθμισμένο σεταπ. ;)

Στο τέλος θα καταλάβουν όλοι, πως τα απλούστερα βασικά πράγματα, είναι ακόμα και στην πιο εξελιγμένη και επιμελώς πραγματοποιημένη ισοστάθμιση, τα μόνα ουσιαστικά ζητούμενα. 8-)
Να τον ακούς το ντοκτορ διαχυσιο φίλε @toolman !!
Έχει κατάφερει να στήσει το απόλυτο μονοφωνικό εργαλείο, χρησιμοποιώντας 11 ηχεία και 4 σαμπ!!:gotcha::gotcha:
Ο άρχοντας της μονοφωνιας!!
Χρησιμοποιώντας δε όλα τα τελευταίας τεχνολογίας ματζουνια..δε το λες και μικρό επίτευγμα!..9:tongue::tongue:
Μπράβο!!
 
Last edited:



Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Mεγαλο πλεονεκτημα το μηκος ,βοηθα πολυ κατω απο τα 20hz εισαι με αβανταζ και κατω απο τα 15hz ,αρκει να μπορεις να τον γεμισεις...
Το δικό μοy decibelόμετρο, λέει αυτά που γράφω.
Για πες τι εδειξε στα 15 hz και τι στα 20 hz?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.103
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top