Βασικα για ισοσταθμιση χωρου

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Σαν να με κάλεσε κάποιος? :) Το θέμα είναι, ως επδεκτικός που θεωρώ ότι είμαι, πόσο πιθανό είναι να τα καταφέρω ακολουθώντας τη μεθοδολογία του Bhutia? Πιστεύω ότι κατανοώ τί πρέπει να κάνω ( ακόμα και αν δεν έχω ασχοληθεί ακόμα ), ο Bhutia τα λέει πολύ αναλυτικά, αλλά είναι μόνο αυτό, η αναλυτική περιγραφή των βημάτων ή και κάτι άλλο;
...
Εάν δεν το έχεις συλλάβει,τη δική σου περίπτωση είχα κατά νου για την παρουσίαση της απλούστερης μεθόδου με το mathaudio.Και ακόμα περιμένω να μας πεις εντυπώσεις από την εφαρμογή του...Εντάξει,δεν απαίτησα να πάρεις και...sub. ;)
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Εάν δεν το έχεις συλλάβει,τη δική σου περίπτωση είχα κατά νου για την παρουσίαση της απλούστερης μεθόδου με το mathaudio.Και ακόμα περιμένω να μας πεις εντυπώσεις από την εφαρμογή του...Εντάξει,δεν απαίτησα να πάρεις και...sub. ;)
Το "πρόβλημα" με το mathaudio είναι ότι απαιτεί windows και έχω βολευτεί αφάνταστα με το daphile. Βέβαια, οι όποιες ακουστικές διαφορές έχω εντοπίσει μεταξύ αυτού και των jriver και foobar, είναι τίποτα μπροστά στη διόρθωση που καταλαβαίνω ότι πρόκειται να γίνει. Μου άρεσε και ιδιαίτερα το ότι το daphile αφήνει ένα τεράστιο μέρος των πόρων του συστήματος ελεύθερο, αλλά οκ. Σε τελική ανάλυση είναι μια καλή αρχη.
Πιο πολύ το στήσιμο του μικροφώνου βαριέμαι και ειδικά τις τελευταίες μέρες που ήμουν στο τρέξιμο με τα της γέννας, όσες φορές άναβα το σύστημα, άραζα και άκουγα μουσική. Πάντως, εξακολουθεί να μου φαίνεται ενδιαφέρουσα η προσέγγιση με το rephase. Απο την άλλη, μπορώ να φτιάξω με τον εύκολο τρόπο και να πειραματιστώ και με τον πιο δύσκολο. Οι μετρήσεις θα υπάρχουν άλλωστε.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Το "πρόβλημα" με το mathaudio είναι ότι απαιτεί windows και έχω βολευτεί αφάνταστα με το daphile. Βέβαια, οι όποιες ακουστικές διαφορές έχω εντοπίσει μεταξύ αυτού και των jriver και foobar, είναι τίποτα μπροστά στη διόρθωση που καταλαβαίνω ότι πρόκειται να γίνει. Μου άρεσε και ιδιαίτερα το ότι το daphile αφήνει ένα τεράστιο μέρος των πόρων του συστήματος ελεύθερο, αλλά οκ. Σε τελική ανάλυση είναι μια καλή αρχη.
Πιο πολύ το στήσιμο του μικροφώνου βαριέμαι και ειδικά τις τελευταίες μέρες που ήμουν στο τρέξιμο με τα της γέννας, όσες φορές άναβα το σύστημα, άραζα και άκουγα μουσική. Πάντως, εξακολουθεί να μου φαίνεται ενδιαφέρουσα η προσέγγιση με το rephase. Απο την άλλη, μπορώ να φτιάξω με τον εύκολο τρόπο και να πειραματιστώ και με τον πιο δύσκολο. Οι μετρήσεις θα υπάρχουν άλλωστε.
Πάνω απ'όλα να σου ζήσει και να το χαίρεσαι...μακριά από καλωδιώσεις.Από κάπου όμως πρέπει να ξεκινήσεις.
Και μην περιμένεις ν'άλλαζα ο ίδιος μέχρι και λειτουργικό σύστημα για χάρη σου... :lol:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Δοκίμασα ακόμα και τη μέθοδο με το ΄΄κουνιστό μικρόφωνο΄΄ (υπό τους όρους που έθεσε ο DF ακόμα και στη φορά κρατήματος ανάλογα με το μετρούμενο ηχείο),διαπιστώνοντας ότι ενώ ομαλοποιεί την απόκριση πλάτους για την επικείμενη ισοστάθμιση,δεν διευκολύνει στο πεδίο του χρόνου για τη φασική διόρθωση.
Για διόρθωση χρόνου-φάσης δεν βοηθάει το ΜΜΜ, χρειάζεται παραδοσιακή μέτρηση στην θέση ακρόασης.
Μια ολοκληρωμένη μέτρηση απαιτεί συνδυασμό των δυο τεχνικών- το ΜΜΜ σε γλιτώνει απο τα averages.

τις τελευταίες μέρες που ήμουν στο τρέξιμο με τα της γέννας
Ωπ! Τις ευχές μου!!!
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
μακριά από καλωδιώσεις.
Αυτό είναι το μόνο σίγουρο!
Από κάπου όμως πρέπει να ξεκινήσεις.
Και μην περιμένεις ν'άλλαζα ο ίδιος μέχρι και λειτουργικό σύστημα για χάρη σου... :lol:
Και να άλλαζες λειτουργικό, δεν θα γινόταν τίποτα. Το daphile μπουτάρει κατ'ευθείαν στην εφαρμογή και ο χρήστης δεν έχει καμία επαφή με το λειτουργικό ( γμτ, πρέπει να ετοιμάσω και τον οδηγό που έταξα, είμαι τελειομανής και ήθελα να το κάνω μέσω vmware για να έχω καλά screenshots ). Το καλό του daphile όμως είναι ότι δέχεται τα FIR που παράγει το rephase και όπως είπα, καταλανώνει ελάχιστους πόρους απο το σύστημα ( υποθέτω ότι είναι αβαντάζ να υπάρχει περίσσευμα υπολογιστικής δύναμης για τις διεργασίες της ισοστάθμισης ).

Πάνω απ'όλα να σου ζήσει και να το χαίρεσαι
Ωπ! Τις ευχές μου!!!

Ευχαριστώ! Αύριο μας έρχεται!! :D
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Αντε με το καλό. Και όταν μεγαλώσει να την κάνεις σωστή high endού , οχι γιαλαντζί.
Ξέρεις εσύ. :drinks:
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Αντε με το καλό. Και όταν μεγαλώσει να την κάνεις σωστή high endού , οχι γιαλαντζί.
Ξέρεις εσύ. :drinks:
Ναι, θα της μάθω τα βασικά. Καλώδια, καααααααακα! :lolsign:
να σας ζησει βρε Astronaut Jr. !!!
.....αγορι η κοριτσι ?
Ευχαριστώ! Κορίτσαρος!
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Αυτό είναι το μόνο σίγουρο!


Και να άλλαζες λειτουργικό, δεν θα γινόταν τίποτα. Το daphile μπουτάρει κατ'ευθείαν στην εφαρμογή και ο χρήστης δεν έχει καμία επαφή με το λειτουργικό ( γμτ, πρέπει να ετοιμάσω και τον οδηγό που έταξα, είμαι τελειομανής και ήθελα να το κάνω μέσω vmware για να έχω καλά screenshots ). Το καλό του daphile όμως είναι ότι δέχεται τα FIR που παράγει το rephase και όπως είπα, καταλανώνει ελάχιστους πόρους απο το σύστημα ( υποθέτω ότι είναι αβαντάζ να υπάρχει περίσσευμα υπολογιστικής δύναμης για τις διεργασίες της ισοστάθμισης ).





Ευχαριστώ! Αύριο μας έρχεται!! :D
Για τις μετρήσεις και την όλη επεξεργασία των αποτελεσμάτων δεν παρουσιάστηκε καμία υστέρηση σε laptop Windows 64bit επαγγελματικών προδιαγραφών ενδεικτικά από ultrabook επεξεργαστή i5 8GB RAM έως workstation i7 32GB RAM.

Η δε φόρτωση κι εφαρμογή αρχείων wav με τις διορθωτικές Κρουστικές Αποκρίσεις σε μηχανή συνέλιξης αναπαραγωγού ήταν απροβλημάτιστη μέχρι και 192 KHZ PCM ακόμα και σε παλαιό επαγγελματικό laptop άνω της δεκαετίας (υπάρχουν και κάποια PC με τη δέουσα αξιοπιστία DF) με Intel Core 2 Duo - Windows 32bit 2GB RAM.Βεβαίως με επιλεγμένη μορφή αρχείων 32 bit στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Περίσσεια υπολογιστικής ισχύος χρειάζεται όσο θα αυξάνονται οι τιμές δειγματοληψίας στα παραγόμενα αρχεία και τα απαιτούμενα taps με μήκη FFT στις διορθωτικές αποκρίσεις.
 
Last edited:


Μηνύματα
12.829
Reaction score
10.048
Εάν δεν το έχεις συλλάβει,τη δική σου περίπτωση είχα κατά νου για την παρουσίαση της απλούστερης μεθόδου με το mathaudio.Και ακόμα περιμένω να μας πεις εντυπώσεις από την εφαρμογή του...Εντάξει,δεν απαίτησα να πάρεις και...sub. ;)
Εμένα να με συγχωρείς, λόγω προσωπικών προβλημάτων δεν έχω μπει στο θέμα πάνω από μήνα. Το mathaudio το χρησιμοποιώ. Ελπίζω σύντομα να έχω το προνόμιο να διαβάσω τα πολύτιμα γραπτά σου στο θέμα.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Εμένα να με συγχωρείς, λόγω προσωπικών προβλημάτων δεν έχω μπει στο θέμα πάνω από μήνα. Το mathaudio το χρησιμοποιώ. Ελπίζω σύντομα να έχω το προνόμιο να διαβάσω τα πολύτιμα γραπτά σου στο θέμα.
Εύχομαι ολόψυχα να επιλυθούν σύντομα χωρίς απώλειες.Δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας για την παρουσίαση.
Πιθανότατα θα σου είναι ήδη οικεία τα σχετικά με το mathαudio.
 

Μηνύματα
303
Reaction score
432
Baby boom! Χαμος!

Αστροναυτη με το καλο να υποδεχτεις το νεο μελος! Να ναι υγιης και χαρουμενη για παντα στην ζωη της!

Φανταζομαι οτι θα το ξερεις αλλα εγω θα το πω ελπιζοντας να το δεις εγκαιρως. Εμεις γεννησαμε λητω αλλα νομιζω οτι παρομοια τακτικη εφαρμοζεται παντου...λογω κορωναιου απο την στιγμη που θα κανετε εισαγωγη περαν του οτι δεν επιτρεπονται επισκεψεις ο συνοδος δηλαδη εσυ θα πρεπει απαξ και μπει να μη βγει μεχρι το περας της νοσηλειας. Αν βγεις δε ξαναμπαινεις...δεν επιτρεπεται... Οποτε ετοιμασου καταλληλως!

Και παλι με το καλο!
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Baby boom! Χαμος!

Αστροναυτη με το καλο να υποδεχτεις το νεο μελος! Να ναι υγιης και χαρουμενη για παντα στην ζωη της!

Φανταζομαι οτι θα το ξερεις αλλα εγω θα το πω ελπιζοντας να το δεις εγκαιρως. Εμεις γεννησαμε λητω αλλα νομιζω οτι παρομοια τακτικη εφαρμοζεται παντου...λογω κορωναιου απο την στιγμη που θα κανετε εισαγωγη περαν του οτι δεν επιτρεπονται επισκεψεις ο συνοδος δηλαδη εσυ θα πρεπει απαξ και μπει να μη βγει μεχρι το περας της νοσηλειας. Αν βγεις δε ξαναμπαινεις...δεν επιτρεπεται... Οποτε ετοιμασου καταλληλως!

Και παλι με το καλο!
Ευχαριστώ! Να σας ζήσει και το δικό σας ( αγόρι, κορίτσι; ) ! Ναι, έχω ενημερωθεί και έχω ετοιμαστεί καταλλήλως! Ευχαριστώ για την επισήμανση!
 


Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
john δεν πρεπει νασαι πανω απο 44 μοιρες !!!!
......εισαι εκτος προδιαγραφων ...:p
φοβαμαι μηπως εισαι και εκτος πολυκαναλου..!!!!

εκτος αν καθεσαι εκει στα λουλουδια ;)


?
Κάντα λίγο δίφραγκα , γιατί με τα 50ευρα έχω θέμα. Που είναι οι 44 μοίρες?
 



Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
ο.jpg

να στο κανω και 2φραγκα...
το οριζοντιο με το καθετο μου βγαζουν περιξ 44 μοιρες .
ετσι δεν ειναι ; ;)

και εγω ετσι ακουω, δεν ειναι κακο ;)
 
Last edited:

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Δεν έχω βάλει μοιρογνωμόνιο, η απόσταση από την θέση ακρόασης είναι 3 μέτρα , και απόσταση tweeters μεταξύ τους 2,55
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.221
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top