Ymz3606 2ch system

Μηνύματα
690
Reaction score
1.100
Καλησπέρα σε όλους. Έχω ένα παλιό desktop computer το οποίο δεν χρησιμοποιω. Αξίζει να το μετατρέψω σε server nas; Ποια χαρακτηριστικά πρέπει να παραθέσω;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 



wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Καλησπέρα σε όλους. Έχω ένα παλιό desktop computer το οποίο δεν χρησιμοποιω. Αξίζει να το μετατρέψω σε server nas; Ποια χαρακτηριστικά πρέπει να παραθέσω;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Τι επεξεργαστή, RAM, κάρτα δικτύου έχει;
Η κάρτα γραφικών είναι αδιάφορη.

Βασικά αν έχεις 2 GB Ram, μια κάρτα δικτύου Gigabit, και ένα επεξεργαστή από ...ας πούμε Core 2 Duo και πάνω, στήνεις ένα OMV ( https://www.openmediavault.org/ ) και είσαι άρχοντας.

Σε HP microserver Gen 8 με Celeron & 4GB Ram, τρέχω OMV, virtual machine για local DNS & virtual machine για Roon Server... σκυλί...
 
Last edited:

Μηνύματα
690
Reaction score
1.100
Εγω ξερω μονο απο CD...

Γιατι δεν το δοκιμαζεις να ακουσεις πως παιζει;Σε αντιπαραβολη με το CD σου;
Γιανννη το cd player που διαθετω παίζει ωραία τα cd μου. Δεν θα σταματήσω να παίζω με το cd player.
Ωστόσο Θέλω να μπω στον κόσμο του computer audio streaming etc. Γι'αυτό και ρώτησα
Τι επεξεργαστή, RAM, κάρτα δικτύου έχει;
Η κάρτα γραφικών είναι αδιάφορη.

Βασικά αν έχεις 2 GB Ram, μια κάρτα δικτύου Gigabit, και ένα επεξεργαστή από ...ας πούμε Core 2 Duo και πάνω, στήνεις ένα OMV ( https://www.openmediavault.org/ ) και είσαι άρχοντας.

Σε HP microserver Gen 8 με Celeron & 4GB Ram, τρέχω OMV, virtual machine για local DNS & virtual machine για Roon Server... σκυλί...
Δηλαδή, εάν στήσω ένα omv, σημαίνει ότι θα κάνω στριμινγκ με αυτο., Σωστά; Και μετά θα χρειαστω ακόμη ένα dac για σύνδεση στον προενισχυτη, σωστά;
 
Last edited:

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Θα σου προτείνω αυτό που έχω κάνει εγώ. Κουτί mini pc σε οριζόντια θέση και βάλτο στο ρακ και καθάρισες. Ούτε νας ούτε ξεχνάς.
Αθόρυβα ανεμιστηράκια στο τροφοδοτικό και επεξεργαστή αν ακούς μουσική αργά σε υπερβολικά χαμηλές εντάσεις.
Πέτα και ένα ρούνη μέσα, ριπάρισε όλα τα σιντί σου, αν δεν έχεις πάνω από 200 κάνε και μία συνδρομή τιντάλ και μπάι μπάι όλα τα άλλα. ;)
(Αυτό είναι , κάτω από τον πολυκάναλο )
88248322_855113261581839_5298703957688844288_n.jpg
 

Μηνύματα
690
Reaction score
1.100
Τι επεξεργαστή, RAM, κάρτα δικτύου έχει;
Η κάρτα γραφικών είναι αδιάφορη.

Βασικά αν έχεις 2 GB Ram, μια κάρτα δικτύου Gigabit, και ένα επεξεργαστή από ...ας πούμε Core 2 Duo και πάνω, στήνεις ένα OMV ( https://www.openmediavault.org/ ) και είσαι άρχοντας.

Σε HP microserver Gen 8 με Celeron & 4GB Ram, τρέχω OMV, virtual machine για local DNS & virtual machine για Roon Server... σκυλί...
Δηλαδή, εάν στήσω ένα omv, σημαίνει ότι θα κάνω στριμινγκ με αυτο., Σωστά; Και μετά θα χρειαστω ακόμη ένα dac για σύνδεση στον προενισχυτη, σωστά;
Τι επεξεργαστή, RAM, κάρτα δικτύου έχει;
Η κάρτα γραφικών είναι αδιάφορη.

Βασικά αν έχεις 2 GB Ram, μια κάρτα δικτύου Gigabit, και ένα επεξεργαστή από ...ας πούμε Core 2 Duo και πάνω, στήνεις ένα OMV ( https://www.openmediavault.org/ ) και είσαι άρχοντας.

Σε HP microserver Gen 8 με Celeron & 4GB Ram, τρέχω OMV, virtual machine για local DNS & virtual machine για Roon Server... σκυλί...
Λοιπόν έχει :

Intel core 2 quad cpu @ 2.66Ghz.

Ram 4GB.

atheros l1 gigabit ethernet 10/100/1000base - T Controller.
 
Last edited:

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Δηλαδή, εάν στήσω ένα omv, σημαίνει ότι θα κάνω στριμινγκ με αυτο., Σωστά; Και μετά θα χρειαστω ακόμη ένα dac για σύνδεση στον προενισχυτη, σωστά;
Και ναι και όχι, θα χρειαστείς κάποια συσκευή που θα μπορεί να βλέπει αρχεία στο δίκτυο και να τα παίζει.
Αυτή είναι η απαίτηση.
Μπορεί να είναι προενισχυτής, μπορεί κάποιο raspberry pi, μπορεί να είναι άλλος υπολογιστής... ανάλογα με το υπόλοιπο σύστημα σου.
Εγώ π.χ. παίζω μουσική από τον υπολογιστή μου ή το tablet (τραβάνε από το NaS).


Λοιπόν έχει :
Intel core 2 quad cpu @ 2.66Ghz.
Ram 4GB.
atheros l1 gigabit ethernet 10/100/1000base - T Controller.
Άνετος, αν έχει και όσα Serial ATA χρειάζεσαι για τους δίσκους σου είναι οκ.
 

Μηνύματα
690
Reaction score
1.100
Καλησπέρα μετά από καιρό από το παρόν νήμα.
Πεπεισμένος για τα πλεονεκτήματα των ενεργών ηχείων, θα ήθελα μια δυο συμβουλές από τους γνώστες στο εξής:

Για να στήσω ένα minimal 2way σύστημα στο σαλόνι μου (55τμ, ισόπλευρο τρίγωνο ~3μ) με streamer dac + cd transport Διαδικτυακό ράδιο, αρχεία υψηλής ανάλυσης, πολύπλοκη μουσική πχ συμφωνική τι θα προτείνατε? Δυνατότητες ενσωμάτωσης subs και ισοστάθμισης καλοδεχούμενες. Στάθμες 80db+ στη θέση ακρόασης. θα προτιμούσα για ευκολία χειρισμού streamer/dac, όχι λαπτοπ/pc.

Θα ήθελα 2-3 γνώμες/προτάσεις από όσους έχουν ακούσει/διαθέτουν τέτοια setups.

Budget συνολικού setup ας πούμε στο budget των Grimm 25k€ τιμή καταλόγου.
Γνωρίζω ότι κατά καιρούς έχει συζητηθεί το θέμα, αλλά δεν μπορώ να διαβάσω τα πάντα εδώ.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
ymz3606
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Ωχ, ωχ. με τέτοιο budget για ενεργά στέρεο θα πάρει φωτιά το forum :roflmao: :roflmao: :roflmao: .

Εγώ χωρίς να το γνωρίζω ή να το έχω ψάξει θα πήγαινα για κάποια εκ των Kii ή D & D με 2 ή καλύτερα 4 subs. Αν όπως νομίζω όλα αυτά έχουν ψηφιακές εισόδους θα έβαζα ένα SHD studio για πηγή και κάπου Roon. Τα ρέστα treatment.
 


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Καλησπέρα μετά από καιρό από το παρόν νήμα.
Πεπεισμένος για τα πλεονεκτήματα των ενεργών ηχείων, θα ήθελα μια δυο συμβουλές από τους γνώστες στο εξής:

Για να στήσω ένα minimal 2way σύστημα στο σαλόνι μου (55τμ, ισόπλευρο τρίγωνο ~3μ) με streamer dac + cd transport Διαδικτυακό ράδιο, αρχεία υψηλής ανάλυσης, πολύπλοκη μουσική πχ συμφωνική τι θα προτείνατε? Δυνατότητες ενσωμάτωσης subs και ισοστάθμισης καλοδεχούμενες. Στάθμες 80db+ στη θέση ακρόασης. θα προτιμούσα για ευκολία χειρισμού streamer/dac, όχι λαπτοπ/pc.

Θα ήθελα 2-3 γνώμες/προτάσεις από όσους έχουν ακούσει/διαθέτουν τέτοια setups.

Budget συνολικού setup ας πούμε στο budget των Grimm 25k€ τιμή καταλόγου.
Γνωρίζω ότι κατά καιρούς έχει συζητηθεί το θέμα, αλλά δεν μπορώ να διαβάσω τα πάντα εδώ.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
ymz3606
Για ποιον λογο αποφασισες να κανεις αυτην την αλλαγη φιλε μου;
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Εχει πολλές και καλές λύσεις.
Kii+bxt+(Shd studio???), ή me geithain 901K+Subs. Grimm ισως, δεν ξέρω ποσο παει με τα σαμπάκια τους, τα D+D θα είναι λίγο προβλημα να βάλεις σαμπς. Genelec επισης, σιγουριά.

Παίζει ρόλο ο χώρος και η τοποθέτηση, πόσο κατευθυντικά ταιριάζει να είναι.

Εγώ μάλλον θα έπαιρνα τα πολύ μεγάλα geithain με τα 16αρι γουφερ και 10ρι μιντ, χωρίς σαμπ ( :o ) προς το παρόν, και ενα προ/ Roon ready streamer/ με ισοσταθμιση και subout με τα ρέστα. Στην αναβάθμιση, παίρνουμε και δυο σαμπς μόνο για την πρώτη οκτάβα.

 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Έτσι για σπάσιμο,😭
Ευκαιρίας δοθείσης,πες πώς σκοπεύεις να τα διευθετήσεις...Στην ίδια διάταξη με τα τωρινά; :sneaky:
 

Μηνύματα
690
Reaction score
1.100
Ευκαιρίας δοθείσης,πες πώς σκοπεύεις να τα διευθετήσεις...Στην ίδια διάταξη με τα τωρινά; :sneaky:
ναι έτσι έλεγα, σε ίσες αποστάσεις από πλαϊνούς τοίχους... όχι?
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Εδω θα γραψει ο καθενας το μακρυ του και το κοντο του. Εγω, για δικαναλο ενεργο, ψηφιζω δαγκωτό linkwitz lx. Πιθανοτατα με εξτρα (δικα του) σαμπ για να καλύψει το χωρο.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
ναι έτσι έλεγα, σε ίσες αποστάσεις από πλαϊνούς τοίχους... όχι?
Θυμάμαι όμως πως δεν ήταν αυτή η διάταξη στην αρχική χωροταξία.Πρέπει επίσης να ισχύσει και ισόπλευρο τρίγωνο με κατάλληλη επιλογή στη θέση ακρόασης καθώς και καταπολέμηση ανεπιθύμητων φαινομένων,όπως παρασιτική ενέργεια στις πρώτες οκτάβες και flutter echoes στις ανώτερες.Για την ακρίβεια,μην κοιτάξεις καν την αλλαγή του setuip άμα δεν έχεις πρώτα εξασφαλίσει ακλόνητο κεντρικό είδωλο και βασικές φροντίδες από το τωρινό σου κιόλας..Τα ενεργά ηχεία δεν πρόκειται να στα έφτιαχναν αυτά από μόνα τους.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top