Ηχητικη φροντιδα και proderm...

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Μετρησεις... ωραια... τι μετρησεις;
Υπαρχει καποιος μπουσουλας καπου; Καποιο step by step?
Δεν εχω σκοπο να το κανω studio... να βελτιωσω λιγο τον ηχο που ηδη με ικανοποιει πολυ , θελω..
Και κατι ακομα... πανελς σα κ αυτα που σκεφτομαι να χρισημοποιησω, εχει βαλει κανεις; Να πει καμια γνωμη...
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Αααα ξεχασα... ισως μπει sub καποια στιγμη... στο μακρυνοοοο μελον..
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Κοιτα να δεις που ο θειος Κωστας παιζει να χει δικιο και να χωρανε τα πραγματα μου ετσι οπως τα πε....
Και παιζει να βρεθει και ταμαμ χωρος , μελλοντικα, για 2 σαμπ...

Θα επανελθω...
 
Last edited:

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Χωρίς ισοστάθμιση, δε στήνεται με τίποτα η απλή στερεοφωνια εκεί μέσα, όπως και μια χονδρική τονική ισορροπία.
Για να εχω μια εικονα, πιθανων για μελοντικη χρηση... ποια ειναι και ποσο κοστιζει μια οικονομικη - αξιολογη λυση για ισοσταθμηση σε δικαναλο, με δυνατοτητα να μπει κ sub..
Εφοσον θα γινει απο οτι βλεπω ριζικη αναδιαταξη, γιατι να μην γινει η απαραιτητη προεργασια..

Πριν λιγο εκανα κουβεντα με την γυναικα, και μου δωσε το οκ σχεδον για οποιαδηποτε αλλαγη θελω να κανω.. καθεται ωραια η φαση επειδη μετα απο 15 χρονια θελει μια αλλαγη, Ειναι να παρουμε και νεο καναπε, και με την διαταξη που προτεινε ο ear μπαινει και μεγαλυτερος σε μεγεθος καναπες Οποτε ακομα ποι χαρουμενη η γυναικα..
Οποτε περα απο τους τοιχους, μπαινει στο παιχνιδι και το πατωμα..

Περιμενω τον αδερφο μου, να κουβεντιασουμε το πως θα μπορουσε να γινει ενα πλώτο πατωμα.. Θα γουσταρα ξυλο απο πανω , αλλα μαλον θα βολευτω με laminate που μπορω να το βαλω και μοναχος μου..
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.871
Reaction score
20.362
Για να εχω μια εικονα, πιθανων για μελοντικη χρηση... ποια ειναι και ποσο κοστιζει μια οικονομικη - αξιολογη λυση για ισοσταθμηση σε δικαναλο, με δυνατοτητα να μπει κ sub...
MiniDSP SHD: για crossover, ισοστάθμιση (Dirac), ενσωμάτωση subwoofers, DAC, network streamer.

Για τιμή ρώτα στην ελληνική αντιπροσωπεία.
 


Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Σημερα παρελαβα τα ποωτα δειγματα... και μου φαινονται πολυ αξιολογα... ριχτε μια ματια..
Φτιαγμενα απο σκληρο pvc, και αν μετρησα καλα , το παχος, ειναι καπου 30mm... δεν ειναι λεπτουλια δηλαδη...
Πως το βλεπετε, θα κανουν δουλεια στο να μοιρασουν τις ανακλασεις?
IMG_1925.JPG IMG_1926.JPG IMG_1927.JPG IMG_1928.JPG IMG_1929.JPG
ποιο πολυ το τελευταιο σκεφτομαι.. αυτο:
IMG_1930.JPG
 







Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Σημερα παρελαβα τα ποωτα δειγματα... και μου φαινονται πολυ αξιολογα... ριχτε μια ματια..
Φτιαγμενα απο σκληρο pvc, και αν μετρησα καλα , το παχος, ειναι καπου 30mm... δεν ειναι λεπτουλια δηλαδη...
Πως το βλεπετε, θα κανουν δουλεια στο να μοιρασουν τις ανακλασεις?
View attachment 168036 View attachment 168037 View attachment 168038 View attachment 168039 View attachment 168040
ποιο πολυ το τελευταιο σκεφτομαι.. αυτο:
View attachment 168041
Πολυ ομορφα και σιγουρα αποτελεσματικα!

Ποσο κοστισαν τελικα;Σαν υλικο ειναι οσο στιβαρο πρεπει;
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Το κοστος ειναι καπου 5ε το ενα, 50x50... στιβαρό δε θα το λεγα ιδιαιτερα, αλλα με προσεκτικο κολημα , θα ειναι τουμπανο...
χθες πηρα τιμες για πετροβαμβακα 75κιλων, γυψοσανιδε κτλ..σιγα σιγα να μαζευω τα υλικα...
μελεταω προσεκτικα κ το στησιμο,,, να γινει οσο γινεται ποιο συμμετρικο...
θελει σκεψη...
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.389
Reaction score
1.843
Σαφώς θα είναι πολύ καλύτερα από ολόγυμνο τοίχο, αλλά με 30mm μέγιστο ανάγλυφο, μην περιμένεις ιδιαίτερη διάχυση, παρά μόνον στις υψηλές συχνότητες - εκτιμώ πάνω από 5000Ηz. Το φλάττερ-εκο όμως, μάλλον θα το μειώνουν αισθητά.
Ως προς το γενικότερο στήσιμο (αν ακολουθήσεις την διάταξη του EAR), παρατηρώ οτι οι πρώτες πλάγιες ανακλάσεις, είναι από τη μία στην εσοχή του δυτικού τοίχου, και από την άλλη κάπου μεταξύ ανοικτής πόρτας και μπαλκονόπορτας. Αν γέμιζες την εσοχή με ράφια και ακανόνιστα βιβλία (ή έστω ένα σωρό ακανόνιστα αντικείμενα) και έψηνες την κυρά για μία αντίστοιχη στενή κατακόρυφη στήλη-βιβλιοθήκη-ραφιέρα στον ανατολικό τοίχο, θα πετύχαινες και κάποια διάχυση αλλά και καλύτερη συμμετρία των πρώτων ανακλάσεων, που είναι και αυτό που μετράει.

( Αν δε την ψήσεις και για κάτι τέτοιο στο ταβάνι :biggrin: . . .
είσαι σούπερ )
 

Μηνύματα
280
Reaction score
113
Το σημαντικό είναι ότι σου επέτρεψε η γυναίκα σου να κάνεις αλλαγές στο σαλόνι!!!!!!!!!!!!!!
Η ιδανική σαλοτραπεζαρία τις περισσότερες φορές δεν είναι συμβατή με τον ιδανικό χώρο ακρόασης.
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Σαφώς θα είναι πολύ καλύτερα από ολόγυμνο τοίχο, αλλά με 30mm μέγιστο ανάγλυφο, μην περιμένεις ιδιαίτερη διάχυση, παρά μόνον στις υψηλές συχνότητες - εκτιμώ πάνω από 5000Ηz. Το φλάττερ-εκο όμως, μάλλον θα το μειώνουν αισθητά.
Ως προς το γενικότερο στήσιμο (αν ακολουθήσεις την διάταξη του EAR), παρατηρώ οτι οι πρώτες πλάγιες ανακλάσεις, είναι από τη μία στην εσοχή του δυτικού τοίχου, και από την άλλη κάπου μεταξύ ανοικτής πόρτας και μπαλκονόπορτας. Αν γέμιζες την εσοχή με ράφια και ακανόνιστα βιβλία (ή έστω ένα σωρό ακανόνιστα αντικείμενα) και έψηνες την κυρά για μία αντίστοιχη στενή κατακόρυφη στήλη-βιβλιοθήκη-ραφιέρα στον ανατολικό τοίχο, θα πετύχαινες και κάποια διάχυση αλλά και καλύτερη συμμετρία των πρώτων ανακλάσεων, που είναι και αυτό που μετράει.

( Αν δε την ψήσεις και για κάτι τέτοιο στο ταβάνι :biggrin: . . .
είσαι σούπερ )
μμμ δεν θελω να πω πολλα, αλλα μαλλον θα χουμε πολλες αλλαγες αυτο το καλοκαιρι.. σε ολα τα μετωπα..

Θα επανελθω, γιατι αυτες τις μερες εχω τοση δουλεια που βαραω 14 ωρα...
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
μμμ δεν θελω να πω πολλα, αλλα μαλλον θα χουμε πολλες αλλαγες αυτο το καλοκαιρι.. σε ολα τα μετωπα..
Παιδιά ο Σήφης μάλλον αλλάζει ΚΑΙ γυναίκα, γι'αυτό του επιτρέπονται οι παρεμβάσεις στο σαλόνι.

:angel:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Άκυρο εντελώς. Από πολλές απόψεις:
- Δεν έχει αρκετό βάθος (μόνο 4 εκ)
- το υλικό είναι πορώδες και κάνει σημαντική απορροφηση (θέλει βάψιμο ώστε να κλείσουν οι πόροι)
- το pattern είναι ιδιαίτερα φτωχό για να κάνει αξιοπρεπές scattering/diffusion σε ένα σημαντικό συχνοτικό εύρος.

Χίλιες φορές να δεις QRD diffusers (1D) αφού πρόκειτε για τοίχους που έχουν και μετρήσεις και δουλευόυν σωστά.
Επίσης να αρχίζεις να βάζεις διαχύτες ή απορροφηση χωρίς να έχεις μετρήσει και να έχεις καταλήξει σε τελικές θέσεις (ή σχεδόν τελικές) είναι εντελώς λάθος. H μεγαλύτερη παγίδα είναι να να χρειαστεί στα σημεία που βάζεις το οποιο treatment από πίσω να χρειάζεται bass trap. Επισης άλλη αποτελεσματικότητα έχει το diffuser, άλλη το scattering και άλλη η απορροφηση. Θέλει μετρήσεις και μελέτη των υλικών που πρόκειται να χρησιμοποιήσεις.
Μόνο που ισχύουν όλα αυτά εις τη νιοστή δύναμη για άγνωστων προδιαγραφών υλικά επένδυσης όπως λουλούδι,αναρρίχηση,split κ.τ.τ.

Η απόκριση στις πρώτες οκτάβες μπορεί να βελτιωθεί σημαντικά με κατάλληλη τοποθέτηση των ηχείων,εγκατάσταση ζεύγους τουλάχιστον sub με επίσης κατάλληλη τοποθέτηση.Αυτές πρέπει να είναι οι πρώτες ενέργειες αντί για μπασοπαγίδες και ανυψώσεις σε πατώματα,ψευδοροφές και τα συναφή.Αν είχες δε setup κατάλληλο προς εντοίχιση κι
ευχέρεια να γινόταν χωρίς οικογενειακές ταραχές,ακόμα ομαλότερη θα γινόταν η απόκριση στις κρίσιμες πρώτες οκτάβες.

Σε κάποιο δικό μου setup π.χ. εκτός των ηχείων έχουν εντοιχιστεί μέχρι και τα συνοδά ηλεκτρονικά.
1591427786829.png

Μετρησεις... ωραια... τι μετρησεις;
Υπαρχει καποιος μπουσουλας καπου; Καποιο step by step?
Δεν εχω σκοπο να το κανω studio... να βελτιωσω λιγο τον ηχο που ηδη με ικανοποιει πολυ , θελω..
1591427935723.png
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.182
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top