Raspberry Pi Streamer

Μηνύματα
96
Reaction score
10
@ZaBBalos καλησπέρα, αντικατέστησα το router/modem της vodafone με το FRITZbox 7490. Εχω συνδέσει με εξωτερικό σκληρό θύρα 3.0 το box. Ο Η/Υ βλέπει τον εξωτερικό δίσκο μέσω της εφαρμογής AVM mediaserver όπως και το volumio βλέπει τους φακέλους του εξωτερικού σκληρού από την επιλογή mediaservers. Aπό την επιλογή sources/add new drive εμφανίζεται ο FRITZ-NAS και συμπληρώνω τα πεδία.
ALIAS: FRITZNAS
NAS IP ADDRESS: FRITZ-NAS
PATH: Fidelity
File share type: cifs η και nfs
έχω χρησιμοποιήσει όλα τα options ver=1.0, ver=2.0, ver=3.0
αλλά δεν είναι εφικτό το mount
 

Μηνύματα
96
Reaction score
10
Αντικατέστησα το router/modem της vodafone με το FRITZbox 7490. Εχω συνδέσει με εξωτερικό σκληρό θύρα 3.0 το box. Ο Η/Υ βλέπει τον εξωτερικό δίσκο μέσω της εφαρμογής AVM mediaserver όπως και το volumio βλέπει τους φακέλους του εξωτερικού σκληρού από την επιλογή mediaservers. Aπό την επιλογή sources/add new drive εμφανίζεται ο FRITZ-NAS και συμπληρώνω τα πεδία.
ALIAS: FRITZNAS
NAS IP ADDRESS: FRITZ-NAS
PATH: Fidelity
File share type: cifs η και nfs
έχω χρησιμοποιήσει όλα τα options ver=1.0, ver=2.0, ver=3.0
αλλά δεν είναι εφικτό το mount
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ τέτοια συσκευή. Πρέπει να βρεις την ip, αυτό το FRITZ-NAS πως προέκυψε?
 

Μηνύματα
96
Reaction score
10
Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ τέτοια συσκευή. Πρέπει να βρεις την ip, αυτό το FRITZ-NAS πως προέκυψε?
To FRITZ-NAS το παίρνει αυτόματα. Προσπαθώ να δοκιμάσω λύσεις χρηστών από το forum του volumio
 


H

HuxFlux

Guest
To FRITZ-NAS το παίρνει αυτόματα. Προσπαθώ να δοκιμάσω λύσεις χρηστών από το forum του volumio
Δε βαζεις moode να ξεμπερδευεις λεω εγω; :p

Tώρα αν θες να επιμεινεις με το volumio δοκιμασε στο path αυτό:
192.168.χ.χ/FRITZNAS

Οπου 192.168.χ.χ η ΙP του Fritz

Σαν type βάλε nfs για αρχη

Αν δε σε αφήνει να διώξεις το FRITZ-NAS τότε δοκίμασε το εξής στο path:
FRITZ-NAS/FRITZNAS
πάλι ως nfs

Mount flags: ro,nolock,vers=4.0
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
96
Reaction score
10
Δε βαζεις moode να ξεμπερδευεις λεω εγω; :p

Tώρα αν θες να επιμεινεις με το volumio δοκιμασε στο path αυτό:
192.168.χ.χ/FRITZNAS

Οπου 192.168.χ.χ η ΙP του Fritz

Σαν type βάλε nfs για αρχη

Αν δε σε αφήνει να διώξεις το FRITZ-NAS τότε δοκίμασε το εξής στο path:
FRITZ-NAS/FRITZNAS
πάλι ως nfs

Mount flags: ro,nolock,vers=4.0
Μέχρι το πρόσφατο update του volumio (θα δοκιμάσω το moode εννοείται...) είχα στο DLNA των windows τους μουσικους φακέλους μου και τους έβλεπε μια χαρά το volumio είτε αυτοί οι φάκελοι βρίσκονταν σε εξωτερικό δίσκο είτε στον εσωτερικό δίσκο του Η/Υ. Οταν έκανα update το volumio βλέπει μόνο τον φάκελο του εσωτερικού δίσκου.
Στο πεδίο path δίνεις όλη την διαδρομή μέχρι τον φάκελο μουσικής η FRITZ-NAS/FRITZNAS/Fidelity ?
Επιλογή για SMB mount δεν έχει;
To volumio δεν έχει επιλογή SMB
@ZaBBalos
Μέχρι το πρόσφατο update του volumio είχα στο DLNA των windows τους μουσικους φακέλους μου και τους έβλεπε μια χαρά το volumio είτε αυτοί οι φάκελοι βρίσκονταν σε εξωτερικό δίσκο είτε στον εσωτερικό δίσκο του Η/Υ. Οταν έκανα update το volumio βλέπει μόνο τον φάκελο του εσωτερικού δίσκου. Τον εξωτερικό δίσκο συνδεδεμένο με τον H/Y πώς θα τον κάνω mount?
 
Last edited:

H

HuxFlux

Guest
Μέχρι το πρόσφατο update του volumio (θα δοκιμάσω το moode εννοείται...) είχα στο DLNA των windows τους μουσικους φακέλους μου και τους έβλεπε μια χαρά το volumio είτε αυτοί οι φάκελοι βρίσκονταν σε εξωτερικό δίσκο είτε στον εσωτερικό δίσκο του Η/Υ. Οταν έκανα update το volumio βλέπει μόνο τον φάκελο του εσωτερικού δίσκου.
Στο πεδίο path δίνεις όλη την διαδρομή μέχρι τον φάκελο μουσικής η FRITZ-NAS/FRITZNAS/Fidelity ?

To volumio δεν έχει επιλογή SMB
@ZaBBalos
Μέχρι το πρόσφατο update του volumio είχα στο DLNA των windows τους μουσικους φακέλους μου και τους έβλεπε μια χαρά το volumio είτε αυτοί οι φάκελοι βρίσκονταν σε εξωτερικό δίσκο είτε στον εσωτερικό δίσκο του Η/Υ. Οταν έκανα update το volumio βλέπει μόνο τον φάκελο του εσωτερικού δίσκου. Τον εξωτερικό δίσκο συνδεδεμένο με τον H/Y πώς θα τον κάνω mount?
Δίνεις μονο το path ως το volume , να του δειξεις δηλαδη σε ποιο volume να ψαξει. Τωρα αν εχεις κι αλλα αρχεια/φακελους πλην μουσικης, αυτο δεν ειναι προβλημα, φτανει να υπαρχει volume να ψαξει.
Χοντρικα σε ενα ΝΑS, το volume ειναι κατι σαν το partition οπως το ξερεις στα windows.
Αρα αν στο ΝAS σου εχεις πχ 3 volumes:
-Media
-Documents
-Backups

Εσυ θα πρεπει να δωσεις στο volumio κατι σε στυλ FRITZ-NAS/Media ή και με την ΝΑS IP καρφωτά δηλαδή: 192.168.*.*/Media

Απ'ότι καταλαβαίνω όμως υπάρχει ένα volume με alias name FRITZNAS οπότε με FRITZ-NAS/FRITZNAS θεωρητικά πρέπει να παίξει.
 

Μηνύματα
96
Reaction score
10
Δίνεις μονο το path ως το volume , να του δειξεις δηλαδη σε ποιο volume να ψαξει. Τωρα αν εχεις κι αλλα αρχεια/φακελους πλην μουσικης, αυτο δεν ειναι προβλημα, φτανει να υπαρχει volume να ψαξει.
Χοντρικα σε ενα ΝΑS, το volume ειναι κατι σαν το partition οπως το ξερεις στα windows.
Αρα αν στο ΝAS σου εχεις πχ 3 volumes:
-Media
-Documents
-Backups

Εσυ θα πρεπει να δωσεις στο volumio κατι σε στυλ FRITZ-NAS/Media ή και με την ΝΑS IP καρφωτά δηλαδή: 192.168.*.*/Media

Απ'ότι καταλαβαίνω όμως υπάρχει ένα volume με alias name FRITZNAS οπότε με FRITZ-NAS/FRITZNAS θεωρητικά πρέπει να παίξει.
καλησπέρα, δίνω τα παρακάτω:
ALIAS: FRITZ.NAS
NAS IP ADDRESS: 192.168.""""
PATH: FRITZ.NAS\TOSHIBA_EXT\Fidelity (έχω βάλει και όλο το link Music\Folders\TOSHIBA_EXT\Fidelity)
FILE SHARE TYPE: nfs/cifs (έχω προσπαθήσει και με τα 2)
USERNAME: κενό
PASSWORD: κενό
OPTIONS: κενό

δυστυχως τίποτα....
 

H

HuxFlux

Guest
καλησπέρα, δίνω τα παρακάτω:
ALIAS: FRITZ.NAS
NAS IP ADDRESS: 192.168.""""
PATH: FRITZ.NAS\TOSHIBA_EXT\Fidelity (έχω βάλει και όλο το link Music\Folders\TOSHIBA_EXT\Fidelity)
FILE SHARE TYPE: nfs/cifs (έχω προσπαθήσει και με τα 2)
USERNAME: κενό
PASSWORD: κενό
OPTIONS: κενό

δυστυχως τίποτα....
Ta options στα εχω δωσει πιο πανω.
File share οτι εχεις δηλωσει στο Fritz πρεπει να μπει και στο volumio
Το Toshiba_EXT εισαι σιγουρος πως ειναι το volume name? Πιο πανω ανεφερες κατι για FRITZ-NAS σαν alias. Επιμενω νa δοκιμασεις το 192.168.*.*/FRITZ-NAS.

Επισης εχει σημασια να εισαι προσεκτικος στα slash. Τα εχεις βαλει αναποδα και δεν προκειται να δουλεψουν. Ουτε το fritz ουτε και το volumio εχουν σχεση με windows.
 

Μηνύματα
96
Reaction score
10
Ta options στα εχω δωσει πιο πανω.
File share οτι εχεις δηλωσει στο Fritz πρεπει να μπει και στο volumio
Το Toshiba_EXT εισαι σιγουρος πως ειναι το volume name? Πιο πανω ανεφερες κατι για FRITZ-NAS σαν alias. Επιμενω νa δοκιμασεις το 192.168.*.*/FRITZ-NAS.

Επισης εχει σημασια να εισαι προσεκτικος στα slash. Τα εχεις βαλει αναποδα και δεν προκειται να δουλεψουν. Ουτε το fritz ουτε και το volumio εχουν σχεση με windows.
Ta options στα εχω δωσει πιο πανω.
File share οτι εχεις δηλωσει στο Fritz πρεπει να μπει και στο volumio
Το Toshiba_EXT εισαι σιγουρος πως ειναι το volume name? Πιο πανω ανεφερες κατι για FRITZ-NAS σαν alias. Επιμενω νa δοκιμασεις το 192.168.*.*/FRITZ-NAS.

Επισης εχει σημασια να εισαι προσεκτικος στα slash. Τα εχεις βαλει αναποδα και δεν προκειται να δουλεψουν. Ουτε το fritz ουτε και το volumio εχουν σχεση με windows.
Ta slash στο volumio είναι πάντα \ αν προσπαθήσεις να τα βάλεις / το σύστημα τα διορθώνει αυτόματα. Δοκίμασα και αυτό που πρότεινες αλλά και πάλι δεν λειτουργεί το mount. Προς το παρόν η μόνη λύση είναι από την επιλογή media servers του volumio να δω το AVM Fritz και μετά τον εξωτερικό δίσκο.
 

D

Deleted member 35

Guest
Μια σχετικά θεωρητική ερώτηση. Έχω ένα Rpi 4 το οποίο λόγω κορονοϊού βρίσκεται στο συρτάρι. Επίσης ακούω μουσική από ένα ζευγάρι Yamaha NX-N500 τα οποία είναι μεν Musiccast αλλά δεν συνδυάζονται με άλλα προϊόντα ώστε να έχω πολυκάναλο.

Λέω να αγοράσω ένα Hifiberry DAC με οπτική και να δώσω έξοδο σε ένα σετ Logitech Z906. Με 350€ θα έχω ένα σύστημα surround το οποίο θα παίζει με Roopie XL. Δε με ενδιαφέρουν οι ταινίες αλλά η μουσική.

Σκέφτομαι κάτι τέτοιο διότι έχω διπλό πρόβλημα. Το μικρό πρόβλημα είναι το δωμάτιο που είναι "κελί φυλακής" σε διαστάσεις. Το σοβαρότερο θέμα είναι το κόστος. Ένας σοβαρός ενισχυτής και σοβαρά ηχεία θέλουν κάμποσα χρήματα και δεν ξέρω το κατά πόσο θα αξίζει να αντικαταστήσω τα Yamaha που έχω τώρα για κάτι τέτοιο. Ενώ με τη λύση που σκέφτηκα θα έχω μια μεσοβέζικη λύση με σχετικά χαμηλό κόστος.

Ξέχασα να αναφέρω πως θα παίζει σαν Roon endpoint.
 

Μηνύματα
115
Reaction score
235
Θα σου λυσει τα χέρια το raspi, αλλά στη θέση σου μάλλον θα έψαχνα τρόπο να ενσωματώσω 1-2 sub στο υπάρχον σεταπ παρά να πάω σε surround.
 


D

Deleted member 35

Guest
Θα τρελαθώ και θα έχω και δίκιο. Χτες που το ψιλοέψαχνα πέτυχα κάπου που έγραφε ότι στην SPDIF ότι του δώσεις θα το βγάλει. Τώρα διαβάζω ότι το GPIO header του RPi είναι μόνο δικάναλο.:headbang:

Όσο για το Sub δεν με ενδιαφέρει διότι τα ηχεία είναι δίπλα στην οθόνη. Ακούω στα 40-50 εκατοστά και σχετικά χαμηλά σε ένταση. Αν κάποια στιγμή αλλάξω χώρο έχω στο υπόγειο έναν σχεδόν καινούριο Denon PMA-720AE και θα πάρω ένα ζευγάρι δαπέδου να κάνω δουλειά. Τώρα αναγκαστικά βολεύομαι με τα Yamaha. Απλά θα ήθελα να χρησιμοποιήσω το RPi για πολυκάναλο και να μην μπλέξω το PC με έξτρα οδηγούς. Έχω κλείσει από το BIOS την κάρτα ήχου και παίζω μόνο με το USB DAC των ηχείων μου.

Όπως καταλαβαίνετε με τρώει ο κώλος μου για χαζομάρες και ψάχνομαι.
 

Μηνύματα
13.609
Reaction score
6.564
Εχεις τα Yamaha NX-N500 και θελεις να ακους απο τα logitech? Δεν ξερω τι θα κανεις με το πολυκαναλο σημα,αλλα για ηχεια παρε 3 αυτοενισχυομενα ηχεια ,για να κρατησεις την ηχητικη ποιοτητα σε ενα αξιοπρεπες επιπεδο.
 

D

Deleted member 35

Guest
Μα δε γίνεται να τα "δέσω" κάπως για να φτιάξω το πολυκάναλο. Δυστυχώς δεν είναι συμβατά με το Musiccast Surround. Γι' αυτό έλεγα να το κάνω έτσι. Να χρησιμοποιήσω το Roopie XL και να στείλω και πολυκάναλο Roon αλλά και άλλη μουσική εκεί.

Εδώ είναι οι διαστάσεις του δωματίου. Τα ηχεία είναι πάνω στο γραφείο και δυστυχώς η κάτω αριστερή γωνία έχει ράφια τα οποία δεν αφαιρούνται. Οπότε έλεγα να προχωρήσω σε αυτή τη λύση με τα Logitech. Μακάρι να μπορούσα να πάω σε κάτι καλύτερο. Όπως έγραψα και πριν έχω "καλό" ενισχυτή τον οποίο απέσυρα για να γλιτώσω χώρο.

Χωρίς τίτλο.jpg
 

Μηνύματα
13.609
Reaction score
6.564
για πολυκαναλη ακροαση δεν χρειαζεται συμβατοτητα,το musicCast θα το εχεις μονο για δικαναλη ακροαση και δικτυακες δυνατοτητες. Τρια καλουτσικα ενεργα ηχεια,δεν θα κοστιζουν πανω απο 200 ευρω , δεν θα εχουν καμια σχεση με τα logitech,ενω θα ειναι και πολυ μικρα σε διαστασεις.Για το ψηφιακο κομματι (το πολυκαναλο μεσα απο το pi) δεν εχω αποψη.
 


D

Deleted member 35

Guest
Αν και ξεφεύγει από το παρόν νήμα. Τι θα κάνω με τα 3 ενεργά; Πως θα έχω πολυκαναλο;

Ιδανικά θα ήταν να αγόραζα τον νέο A4 και τα συνοδευτικά ηχεία. Οπότε θα είχα σωστό σύστημα αλλά ξεφεύγει αρκετά και ο χώρος είναι πολύ μικρός.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.096
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top