Xiaomi Mi Box

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.642
Reaction score
9.202
Δεν είμαστε ευχαριστημένοι, ενθουσιασμένοι είμαστε! Το τμήμα media-players της Xiaomi είναι τόσο μπροστά, που εκείνα που προσφέρει στους γκατζετάκηδες πελάτες του έχουν πάει σε άλλο επίπεδο.
Εγώ για παράδειγμα, που -υπό κανονικές συνθήκες- δεν ανέχομαι κάτι να μη δουλεύει άψογα, το έχω πάρει απόφαση και λέω: "Δε... μαμιέται; If it works, don't fix it..." (στην περίπτωσή μου: Αφού παίζει, μην το σβήνεις...) Είναι προφανές ότι η Xiaomi μας προσφέρει δωρεάν υπηρεσίες για τις οποίες άλλοι σκάνε πενηντάρικα στους ψυχολόγους! :tongue:

Μια που αρχίσαμε τις ψυχολογικές αναφορές, για να καταλάβεις πόσο σύνθετη είναι η δική μου... σχέση με το Mi Box, θα σου πω ότι εγώ το δικό μου το πήρα δωρεάν: το κομμάτι που μου έστειλαν από τη Gearbest είχε ένα τροφοδοτικό που έκανε έναν πολύ ελαφρύ βόμβο. Το είχα συνδεδεμένο στην τηλεόραση του υπνοδωματίου, με αποτέλεσμα -υπό συνθήκες απόλυτης ησυχίας- ο βόμβος να γίνεται αμυδρότατα ακουστός. Καθώς ήμουν προ... ψυχοθεραπείας, τους έστειλα ένα ευγενικό e-mail ζητώντας τους ανταλλακτικό τροφοδοτικό. Προς έκπληξή μου, έκαναν άμεσα επιστροφή του πλήρους ποσού, λέγοντάς μου ότι δε θέλουν να το επιστρέψω (για να προλάβω τους κακεντρεχείς, η ανταπόκριση του καταστήματος ήλθε πολύ πριν το πρώτο καταστροφικό upgrade, όταν το μηχάνημα ακόμα λειτουργούσε άριστα. :biggrin: )

Κατόπιν όλων των ανωτέρω, καταλαβαίνεις ότι η προτροπή σου να το βάλω κάτω και να το... πατήσω, είναι εντελώς πραγματικότητας. Μωρέ αναμμένο θα το αφήσω, κι αν σε καμιά δεκαριά χρόνια καεί, θα το κορνιζώσω και θα το κρεμάσω στον τοίχο! :laugh:
 

Μηνύματα
4
Reaction score
0
καλησπέρα σε όλους,

Έχω πρόβλημα με το tv box και την ταχύτητα στο wifi. Το μόνο που μπορούμε να δούμε είναι το youtube. netflix, codi και ταινίες online δεν φορτώνει. Έχω cosmote σύνδεση 50 vdsl και στα τεστ φτάνει μέχρι 25. Αν κάνω το κινητό μου από κάρτα wats up της cosmote hotspot τότε παίζει καλά το tv box. Δεν ξέρω τι να το κάνω άλλο. μπορεί να με βοηθήσει κάποιος να βρω τι φταίει?

Έχω δυο ρουτερ. το κεντρικό είναι oxyzen και παίζει σε όλες τις συχνότητες και το δεύτερο ένα παλιότερο της cosmote
ZXDSL 931VII. Το δοκιμάζω και στο ένα και στο άλλο και έχει την ίδια συμπεριφορά. Έκανα ένα νέο μόνο στα 50mhz στο oxyzen αλλά τα ίδια...το zvdsl δεν ξέρω σε τι παίζει
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Δοκίμασες να αλλάξεις κανάλι εκπομπής στο router? Με τα ακριανά κανάλια δε λειτουργεί σωστά το Xiaomi.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
καλησπέρα σε όλους,

Έχω πρόβλημα με το tv box και την ταχύτητα στο wifi. Το μόνο που μπορούμε να δούμε είναι το youtube. netflix, codi και ταινίες online δεν φορτώνει. Έχω cosmote σύνδεση 50 vdsl και στα τεστ φτάνει μέχρι 25. Αν κάνω το κινητό μου από κάρτα wats up της cosmote hotspot τότε παίζει καλά το tv box. Δεν ξέρω τι να το κάνω άλλο. μπορεί να με βοηθήσει κάποιος να βρω τι φταίει?

Έχω δυο ρουτερ. το κεντρικό είναι oxyzen και παίζει σε όλες τις συχνότητες και το δεύτερο ένα παλιότερο της cosmote
ZXDSL 931VII. Το δοκιμάζω και στο ένα και στο άλλο και έχει την ίδια συμπεριφορά. Έκανα ένα νέο μόνο στα 50mhz στο oxyzen αλλά τα ίδια...το zvdsl δεν ξέρω σε τι παίζει
Είχα τα ίδια προβλήματα και η μόνη λύση η οποία δουλεύει άριστα μήνες είναι αντάπτορας USB-ethernet.
Πάρε ένα να σωθείς. Πρέπει να βολεύει η ethernet σύνδεση βέβαια.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Μπορεις να μου πεις τι να κανω?
Θα πρέπει να μπεις στις ρυθμίσεις του router, συγκεκριμένα στις επιλογές WIFI. Ψάχνεις για κανάλι εκπομπής, συνήθως από 1-12, και επιλέγεις κάποιο από τα μεσαία κανάλια (4-7).

Είχα τα ίδια προβλήματα και η μόνη λύση η οποία δουλεύει άριστα μήνες είναι αντάπτορας USB-ethernet.
Πάρε ένα να σωθείς. Πρέπει να βολεύει η ethernet σύνδεση βέβαια.
Εάν η συσκευή είναι κοντά στο router ή βολεύει να περαστεί καλώδιο, σαφώς είναι πιο αξιόπιστη λύση. Ωστόσο δε λειτουργούν όλοι οι αντάπτορες εξίσου. Δοκιμασμένες λύσεις είναι της Ugreen (δύσκολα βρίσκεται στην Ελλάδα) ή της TP-Link. Εγώ έχω hub της δεύτερης και λειτουργεί σωστά.
 

Μηνύματα
4
Reaction score
0
Θα πρέπει να μπεις στις ρυθμίσεις του router, συγκεκριμένα στις επιλογές WIFI. Ψάχνεις για κανάλι εκπομπής, συνήθως από 1-12, και επιλέγεις κάποιο από τα μεσαία κανάλια (4-7).



Εάν η συσκευή είναι κοντά στο router ή βολεύει να περαστεί καλώδιο, σαφώς είναι πιο αξιόπιστη λύση. Ωστόσο δε λειτουργούν όλοι οι αντάπτορες εξίσου. Δοκιμασμένες λύσεις είναι της Ugreen (δύσκολα βρίσκεται στην Ελλάδα) ή της TP-Link. Εγώ έχω hub της δεύτερης και λειτουργεί σωστά.
Εβαλα 3 ανταπτορες απο διαφορετικες εταιριες, ο ένας tp link αλλα συνεχίζει να μην εχει ταχτυτητες ειδικά το codi σερνεται!!! μηπως τελικα εινια χαλασμένο το box ? αλλα με το κινητό σε hotspot το kodi παίζει κανονικά!!! απόγνωση...... :cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Απενεργοποίησες το wifi από τις ρυθμίσεις του MiBox? Αν δεν το κάνεις, συνδέεται μέσω του wifi κι ας βλέπει κανονικά το usb-ethernet adaptor.
 

Μηνύματα
4
Reaction score
0
Απενεργοποίησες το wifi από τις ρυθμίσεις του MiBox? Αν δεν το κάνεις, συνδέεται μέσω του wifi κι ας βλέπει κανονικά το usb-ethernet adaptor.
εκλεισα το wifi. βρε παιδια μηπως εχει κανενα firewall to router και με κόβει? Δεν εξηγείτε αλλιώς???
 

Μηνύματα
34
Reaction score
85
Έβγαλε το update σε 9 και σε εμένα από μόνο του!!!

IMG_20200427_090232.jpg

Για αρχή να πω πως όσοι έχουν πρόβλημα με σπασίματα βίντεο αποσυνδέσεις κτλ θα πω το εξής: αλλάξτε WiFi access point. Στο σπίτι μου έχω ολόκληρο δίκτυο (isp router -> mikrotik router -> WiFi router). Είχα ένα tplink πάνω στο οποίο ήταν συνδεδεμένο το mibox. Πότε πότε εμφανιζε αποσυνδέσεις, κολλήματα κτλ. Άλλαξα το WiFi ap και έβαλα ένα dlink dap 2230 (που το πήρα για δοκιμή από τον daharis αλλά σιγά μη του το πάω πίσω).

Όλα ρολόι! Σφαίρα λέμε. Ούτε κολλήματα ούτε άγχη! Τελειότητα!

Τώρα περνάω Android 9 και επανέρχομαι σε μερικές μέρες.

Τον ugreen ανταπτορα USB+lan, τον έβαλα, τον αναγνώρισε αλλά ποτέ δεν το δοκίμασα, απλά κουμπωμενο επανω είναι. Έχει και ωραίο μπλε λαμπάκι.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Έβγαλε το update σε 9 και σε εμένα από μόνο του!!!

View attachment 163497

Για αρχή να πω πως όσοι έχουν πρόβλημα με σπασίματα βίντεο αποσυνδέσεις κτλ θα πω το εξής: αλλάξτε WiFi access point. Στο σπίτι μου έχω ολόκληρο δίκτυο (isp router -> mikrotik router -> WiFi router). Είχα ένα tplink πάνω στο οποίο ήταν συνδεδεμένο το mibox. Πότε πότε εμφανιζε αποσυνδέσεις, κολλήματα κτλ. Άλλαξα το WiFi ap και έβαλα ένα dlink dap 2230 (που το πήρα για δοκιμή από τον daharis αλλά σιγά μη του το πάω πίσω).

Όλα ρολόι! Σφαίρα λέμε. Ούτε κολλήματα ούτε άγχη! Τελειότητα!

Τώρα περνάω Android 9 και επανέρχομαι σε μερικές μέρες.

Τον ugreen ανταπτορα USB+lan, τον έβαλα, τον αναγνώρισε αλλά ποτέ δεν το δοκίμασα, απλά κουμπωμενο επανω είναι. Έχει και ωραίο μπλε λαμπάκι.
ήθελα να ξερα...τι κανς όλη μέρα.....
ειδικά τώρα....τα ξας:laugh:
και το χεις από πέρσι...:headbang:

Υ.Γ.δοκίμασε αν παίζει τα 4Κ του πορνχαμπριμιουμ...:party:
 






Μηνύματα
4.089
Reaction score
3.583
Το ertflix δεν παίζει σε μένα. Μπάινει κανονικά στο μενού αλλά όταν πατάω αυτό που θέλω να παίξει απλως δεν ξεκινάει.
Γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να φταίει ?
 


n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Το ertflix δεν παίζει σε μένα. Μπάινει κανονικά στο μενού αλλά όταν πατάω αυτό που θέλω να παίξει απλως δεν ξεκινάει.
Γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να φταίει ?
Είναι θέμα της εφαρμογής. Η ERT έχει αποστείλει προς έγκριση τη νέα έκδοση (η οποία διορθώνει αυτό το κόλλημα) στη Google, η οποία όμως δεν έχει ολοκληρώσει ακόμη τη διαδικασία. Συνεπώς, είτε βρίσκεις κάποια παλιότερη έκδοση της εφαρμογής και την εγκαθιστάς χειροκίνητα, είτε περιμένεις για τη νέα έκδοση.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Το ertflix δεν παίζει σε μένα. Μπάινει κανονικά στο μενού αλλά όταν πατάω αυτό που θέλω να παίξει απλως δεν ξεκινάει.
Γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να φταίει ?
Προσπάθησε να κάνεις αναβάθμιση εφαρμογών μέσω του Play store σήμερα, διάβασα χθες αργά πως βγήκε η νέα έκδοση και λειτουργεί κανονικά (θα το δοκιμάσω κι εγώ το βράδυ).
 


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.157
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top