Xiaomi Mi Box

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.754
Reaction score
83.583
Το τηλεχειριστήριο του "παλιού" δεν είναι συμβατό με το "νέο"; :)
Μάλλον θα είναι αλλά δεν το δοκίμασα. Το έβαλα στο κουτί. Το καινούργιο έχει διαφορετική διάταξη σε κάποια πλήκτρα, καθώς και δύο νέα.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
Μάλλον θα είναι αλλά δεν το δοκίμασα. Το έβαλα στο κουτί. Το καινούργιο έχει διαφορετική διάταξη σε κάποια πλήκτρα, καθώς και δύο νέα.
ΟΚ. Βασικά, σκεφτόμουν ότι εάν οι λειτουργίες κι η αίσθηση του παλιού τηλεχειριστηρίου σε ικανοποεί, μπορείς να το χρησιμοποιήσεις με το νέο Mi Box - εκτός των δύο λειτουργιών/πλήκτρων που έχει το νέο - εάν δεν είναι τόσο σημαντικές/σημαντικά.:)
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.754
Reaction score
83.583
Νέο update για το Mi Box S που επιτέλους δίνει τη δυνατότητα για automatic refresh rate. Το παλιό Mi Box την είχε ήδη με update του περασμένου μήνα.

Changelog
  • Automatic refresh mode activated
  • Wi-Fi signal improvements
  • Improvements in awakening mode
  • Correcting artifacts on Netflix
  • Bluetooth fix connectivity with the remote
 



xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.754
Reaction score
83.583
Έπειτα από μία εβδομάδα χρήσης, μπορώ να πω ότι όλα δουλεύουν σωστά στο Mi Box S. Χρειάστηκε το τελευταίο update, το τσεκάρισμα για να μην μπαίνει σε sleep mode και η κατάλληλη ρύθμιση του KODI και του Smart YouTube TV (youtube χωρίς διαφημίσεις με δυνατότητα πολλών ρυθμίσεων).
 

Μηνύματα
34
Reaction score
85
και εγώ με το S νομίζω πως πάει καλά, θα φανεί σε μερικές μέρες ακόμη. Πάντως κατι κολληματάκια που είχε μέχρι και το youtube πλέον δεν υπάρχουν. Λετε να το έστρωσαν;;;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.673
Reaction score
28.013
Το κάκιστο WiFi λύθηκε με adaptor ethernet to USB και πάει πολύ καλά. 2 βδομάδες χωρίς προβλήματα σε αυτό το κομμάτι.
Κάτι νέο που παρουσιάστηκε με τα updates είναι το ξαφνικό πάγωμα του μηχανήματος. Εκεί που βλέπεις κάνει ένα τσαφ στον ήχο, μαυρίζει η οθόνη και μετά επανέρχεται σε ένα μπλε χρώμα " The blue screen of death aka Windows" ενα πράμα και μόνο με restart έρχεται στα καλά του.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Το ο Θεος να το κανει τηλεκοντρολ, απεβιωσε αιφνιδιως αν και την προηγουμενη δουλευε (μπαταριες ΟΚ). Μπας και θελει κανενα ...ρεσταρτ απο υψος 2 μετρων στο πατωμα; Ξερετε αν πωλειται εν Αθηναις ξεχωριστα;
 

Μηνύματα
34
Reaction score
85
Για... τηλεκοντάρι δεν ξέρω, εχω δει στο ebay έχει και το καινούργιο και το παλιό. Πρόσεξε γιατί έχει και αντίγραφα (τα οποία ναι μεν είναι πιο φθηνά αλλά έχουν τζαμπατζίδικα λαστιχένια πλήκτρα). Πάντως με το νέο update εγώ δεν έχω ούτε κολλήματα ούτε αποσυνδέσεις στο wifi. Φαίνεται να πηγαίνει μια χαρά!!! (φτου να μη το ματιάσω!).
 

Μηνύματα
4.112
Reaction score
3.648
Καλημέρα.
Πρόβλημα με την κωδικοποίηση υποτίτλων έχει κανείς ? Και πως λύνεται στο kodi ?
Επίσης στο kodi δεν μπορούσα να αλλάξω την ανάλυση που δείχνει και έτσι η ταινία δεν έπερνε αυτόματα την ανάλυση του προβολέα αλλά είχε την fhd χωρίς να με αφήνει να την αλλάξω.......
Στο μενου της συσκευής είχε αλλάξει .
 

Μηνύματα
58
Reaction score
122
Το κάκιστο WiFi λύθηκε με adaptor ethernet to USB και πάει πολύ καλά. 2 βδομάδες χωρίς προβλήματα σε αυτό το κομμάτι.
Κάτι νέο που παρουσιάστηκε με τα updates είναι το ξαφνικό πάγωμα του μηχανήματος. Εκεί που βλέπεις κάνει ένα τσαφ στον ήχο, μαυρίζει η οθόνη και μετά επανέρχεται σε ένα μπλε χρώμα " The blue screen of death aka Windows" ενα πράμα και μόνο με restart έρχεται στα καλά του.
Το συγκεκριμένο πρόβλημα ίσως να λύνεται με την απενεργοποίηση της εφαρμογής Showtime.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.673
Reaction score
28.013
Γενικά το μηχανάκι είναι για τον.................
Αν πάθει κάτι πάει στα σκουπίδια σε χρόνο dt.
Δεν θα το πρότεινα σε κανέναν.

Ειναι ο ορισμός του "σε δουλειά να βρισκόμαστε".

Οι λύσεις είναι απλές.
Android : Nvidia Shield.
Apple: AppleTV 4K (από ότι λένε έρχεται νέο με A12+, φέτες λέμε :gamer:)
 
Last edited:

Μηνύματα
55
Reaction score
1
Γειά σας και καλή χρονιά. Έχω ένα mxiii-g s812 2GB/8GB και θέλω να το αντικαταστήσω με το mi box s. Θέλω να ρωτήσω εάν του συνδέσω πάνω έναν σκληρό δίσκο και κάποια στιγμή το κάνω απενεργοποίηση (stand by), ο σκληρός δίσκος σταματάει να τροφοδοτείται ή είναι διαρκώς ανοιχτός ; Επίσης να ρωτήσω μπορώ να το συνδέσω μέσω της εξόδου που έχει σε coaxial είσοδο στον ενισχυτή μου και να πάρω 5.1 ήχο Dolby digital ή DTS ?
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.754
Reaction score
83.583
Γειά σας και καλή χρονιά. Έχω ένα mxiii-g s812 2GB/8GB και θέλω να το αντικαταστήσω με το mi box s. Θέλω να ρωτήσω εάν του συνδέσω πάνω έναν σκληρό δίσκο και κάποια στιγμή το κάνω απενεργοποίηση (stand by), ο σκληρός δίσκος σταματάει να τροφοδοτείται ή είναι διαρκώς ανοιχτός ; Επίσης να ρωτήσω μπορώ να το συνδέσω μέσω της εξόδου που έχει σε coaxial είσοδο στον ενισχυτή μου και να πάρω 5.1 ήχο Dolby digital ή DTS ?
1. Ο σκληρός δίσκος μπαίνει κι αυτός σε stand-by mode.
2. Θα χρειαστείς ένα mini - Toslink καλώδιο και θα πάρεις τα φορμάτ ήχου που θες.
 

Μηνύματα
55
Reaction score
1
1. Ο σκληρός δίσκος μπαίνει κι αυτός σε stand-by mode.
2. Θα χρειαστείς ένα mini - Toslink καλώδιο και θα πάρεις τα φορμάτ ήχου που θες.
Έχεις μείνει ευχαριστημένος με το συγκεκριμένο boxακί ; Σπασιματακια σε αναπαραγωγή αρχείων βίντεο μέσω Kodi έχεις παρατηρήσει ; Το καλώδιο που λες δεν υπάρχει εδώ Ελλάδα να το πάρω κατευθείαν ;
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.754
Reaction score
83.583
Για την τιμή του είναι το καλύτερο plug n play μποξάκι. Αρκεί οι απαιτήσεις σου να είναι νορμάλ.
Αρχικά είχε διάφορα μικρο-θέματα που λύθηκαν με το τελευταίο update.

Καλώδια υπάρχουν πολλά στην Ελλάδα.
 

Μηνύματα
55
Reaction score
1
Για την τιμή του είναι το καλύτερο plug n play μποξάκι. Αρκεί οι απαιτήσεις σου να είναι νορμάλ.
Αρχικά είχε διάφορα μικρο-θέματα που λύθηκαν με το τελευταίο update.

Καλώδια υπάρχουν πολλά στην Ελλάδα.
Απ ότι βλέπω σε κάποια reviews ζοριζεται λίγο σε κάποια 4Κ αρχεία να τα αναπαράγει. Αλλά με 1080p αρχεία πιστεύω τα πάει περίφημα.
 

Μηνύματα
55
Reaction score
1
Λοιπόν σχετικά με το mi box s έχω το εξής θεμα : προσπαθώ να το βάλω να μου κάνει αποθήκευση αρχείων μέσω torrent σε κάποιο σκληρό δίσκο αλλά τζιφος. Συγκεκριμένα έχω το πρόσθετο quasar που δουλεύει μαζί με το πρόσθετο Gaia. Όταν πάω να του επιλέξω σαν download path έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο μου βγάζει το μήνυμα : "Error. Make sure the selected folder is writable and that the new folder name is valid" Κάποια λύση ;;
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.061
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top