Xiaomi Mi Box

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.626
Reaction score
83.102
Αυτά τα λάθη οφείλονται σε conflicts μεταξύ Android και Kodi. Το Mi Box και το Android φροντίζουν για την απρόσκοπτη νόμιμη χρήση. Τα διάφορα πειρατικά addons του Kodi είναι μη επίσημα και προχειρογραμμένα, άρα ο χρήστης είναι "μόνος του" στα προβλήματα.

Το μόνο πρόχειρο που μπορώ να σου πω είναι ότι το Android στους εξωτερικούς δίσκους επιτρέπει την εγγραφή δεδομένων μόνο στον φάκελο της εφαρμογής που χρησιμοποιούμε. Πρέπει δηλαδή το path αποθήκευσης να είναι του τύπου:

/your_extHD/Android/data/org.xbmc.kodi/
 

Μηνύματα
55
Reaction score
1
Αυτά τα λάθη οφείλονται σε conflicts μεταξύ Android και Kodi. Το Mi Box και το Android φροντίζουν για την απρόσκοπτη νόμιμη χρήση. Τα διάφορα πειρατικά addons του Kodi είναι μη επίσημα και προχειρογραμμένα, άρα ο χρήστης είναι "μόνος του" στα προβλήματα.

Το μόνο πρόχειρο που μπορώ να σου πω είναι ότι το Android στους εξωτερικούς δίσκους επιτρέπει την εγγραφή δεδομένων μόνο στον φάκελο της εφαρμογής που χρησιμοποιούμε. Πρέπει δηλαδή το path αποθήκευσης να είναι του τύπου:

/your_extHD/Android/data/org.xbmc.kodi/
Δηλ άμα προσθέσω στον εξωτερικό σκληρό μου δίσκο ένα τέτοιο path θα το δεχτεί το Kodi ?
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.626
Reaction score
83.102
Όσοι έχουν το Mi Box S και δεν τους εμφανίζεται το update κατεβάστε το από εδώ:

  • Device: Xiaomi Mi Box S
  • Channel: Global Stable
  • Version: 2231
  • Android: 9
    • Type: OTA
 



xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.626
Reaction score
83.102
Kαλησπερα!

Το εργαλειο της αδερφης μου κολλησε σε αυτο το σημειο. Δεν την αφηνει να επιλεξει τιποτα.

View attachment 153312
Να το βγάλει από την πρίζα για λίγο και να αφαιρέσει/ξαναβάλει τις μπαταρίες του τηλεχειριστηρίου. Ή να τις αλλάξει αν είναι παλιές.
 

Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.782
Να το βγάλει από την πρίζα για λίγο και να αφαιρέσει/ξαναβάλει τις μπαταρίες του τηλεχειριστηρίου. Ή να τις αλλάξει αν είναι παλιές.
Το κάναμε και δεν άλλαξε τίποτα. Συνεχίζει τα ίδια.
Υπάρχει τρόπος επαναφοράς του?
 

Μηνύματα
630
Reaction score
534
Το κάναμε και δεν άλλαξε τίποτα. Συνεχίζει τα ίδια.
Υπάρχει τρόπος επαναφοράς του?
Δοκίμασε αυτό(Εγώ δεν το έχω δοκιμάσει): https://gtrusted.com/how-to-reset-the-xiaomi-4k-box-if-it-crashes
Νομίζω ότι και αυτό είναι το ίδιο: https://www.gearbest.com/blog/how-to/how-to-factory-reset-and-wipe-data-xiaomi-mi-box-s-tv-box-8976
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.626
Reaction score
83.102
Είμαι κάτοχος πολλών συσκευών Xiaomi και όλες λειτουργούν χωρίς πρόβλημα. Τα Mi Box και Mi Box S είναι οι εξαιρέσεις. Πάντα προβλήματα, αναμονή για επίλυση μέσω update, νέα προβλήματα, νέα αναμονή.

Ναι, είναι φτηνό και κάνει πολλά. Αλλά πώς τα κάνει;

Με έχει κουράσει η ανασφάλεια που μου έχει δημιουργήσει κάθε φορά που το χρησιμοποιώ. Θα ανοίξει; Θα παίξει ο ήχος; Θα χρειαστεί να βγάλω την πρίζα για να συνέλθει από κολλήματα; Θα με φωνάξει ο γιος ή η σύζυγος να βρω λύσεις;
Θα αναγκαστώ εκ νέου να ψάχνω σε ξένα φόρουμ μήπως και βρω απάντηση στο νέο πρόβλημα που εμφανίστηκε;

Πιστεύω ότι η Xiaomi έκανε λάθος με το να βγάλει μία τόσο φτηνή συσκευή με εγγενή υποστήριξη Netflix και να μην έχει το support που χρειάζεται επειδή το hardware δεν μπορεί να αντεπεξέλθει στην πληθώρα των χαρακτηριστικών που τη φόρτωσαν.

Μόλις παραλάβω το Nvidia Shield Pro που παράγγειλα θα αποσύρω το Mi Box S στο εξοχικό.
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Πάντα προβλήματα, αναμονή για επίλυση μέσω update, νέα προβλήματα, νέα αναμονή.

Ναι, είναι φτηνό και κάνει πολλά. Αλλά πώς τα κάνει;

Με έχει κουράσει η ανασφάλεια που μου έχει δημιουργήσει κάθε φορά που το χρησιμοποιώ. Θα ανοίξει; Θα παίξει ο ήχος; Θα χρειαστεί να βγάλω την πρίζα για να συνέλθει από κολλήματα;

Πιστεύω ότι η Xiaomi έκανε λάθος με το να βγάλει μία τόσο φτηνή συσκευή με εγγενή υποστήριξη Netflix και να μην έχει το support που χρειάζεται επειδή το hardware δεν μπορεί να αντεπεξέλθει στην πληθώρα των χαρακτηριστικών που τη φόρτωσαν.
Τα είπες όλα. Μια από τα ίδια και εδώ με το MiBox.
Και 2 ζευγάρια γνήσια ακουστικά Xiaomi in ear Pro HD λίγο μετά το χρόνο τα πέταξα. Στην αρχή πολύ ευχαριστημένος και πήρα και στη γυναίκα. Μετά καληνύχτα. Λες και είχαν ημερομηνία λήξης.
Δεν ξέρω αλλά είμαι πολύ αρνητικός με αυτή την εταιρεία.
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.151
Reaction score
93.263
Εγινε επαναφορα και τωρα δεν "ακουει" στο κοντρολ.....:po_O
Ποια είναι η αξία του; Το ρωτάω, γιατί ίσως -τουλάχιστον για ψυχική ικανοποίηση- να αξίζει περισσότερο να το βάλεις κάτω και να αρχίσεις να χοροπηδάς επάνω του. :laugh:

Επίσης, έχεις προστιθέμενη αξία αν συγχρόνως ρίχνεις και καντήλια. :roflmao:
 

Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.782
Αρκετα απο εχθες ασχοληθηκα. Αλλα και η τηλεφωνικη εξυπηρετηση :help:του σερβις της info quest,σε αλλο επιπεδο!!:headbang:
Ποιο πολλα γνωριζα εγω απο αυτους. Το boxακι εφαγε τον π@υλο.:fuckyou:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Εγινε επαναφορα και τωρα δεν "ακουει" στο κοντρολ.....:po_O
Καλά το remote δεν "ακούει" γενικά.
Μερικές φορές πρέπει να το πατήσεις 5-6 φορές για να "ξυπνήσει". Άλλες το χάνει εντελώς. Τρελή επιτυχία το bοxάκι.
Δοκίμασες να κάνεις ξανά συγχρονισμό;
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.626
Reaction score
83.102
Καλά το remote δεν "ακούει" γενικά.
Μερικές φορές πρέπει να το πατήσεις 5-6 φορές για να "ξυπνήσει". Άλλες το χάνει εντελώς. Τρελή επιτυχία το bοxάκι.
Αυτό ήταν το πρόβλημά μου με το παλιό Mi Box. Στο Mi Box S που μου έκαναν δώρο είχε διορθωθεί ...μέχρι το τελευταίο update που κατάφεραν να το μεταφέρουν και στη νέα συσκευή. :biggrin:

Το πιο αστείο είναι ότι δημιουργήθηκε νέα σουρεαλιστική κατάσταση:

Κάποια άλλα θέματα που είχα διορθώθηκαν με την ενεργοποίηση του HDMI-CEC και θεωρητικά μου έκανε τη ζωή πιο εύκολη αφού χρησιμοποιούσα ένα κοντρόλ για όλα. Από τότε που άρχισε το μποξάκι να μην ακούει με την πρώτη τις εντολές του κοντρόλ άρχισαν τα ωραία. Πατούσα το power on για να ανοίξει Mi Box και Tv, άνοιγε η τηλεόραση αλλά όχι το μποξάκι. Το ξαναπατούσα γινόταν το αντίθετο. Οπότε η κλασική λύση του τραβήγματος του καλωδίου ρεύματος αφού δεν έχει διακόπτη power.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Ήθελα να μάθω, το Shield κάνει τέτοια;
Φαντάζομαι πως όχι με τόσα χρήματα.

Εχθές δεν έπαιζε Spotify από το app, κολλούσε συνέχεια. Από το κινητό στο Mibox μια χαρά. Μετράω γραμμή 36.

Ειναι ένα εξαιρετικό μηχάνημα για να σου σπάει τα νεύρα. :biggrin:
Αυτό το κατάφεραν. Γκαραντί
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.642
Reaction score
9.202
Αυτό ήταν το πρόβλημά μου με το παλιό Mi Box. Στο Mi Box S που μου έκαναν δώρο είχε διορθωθεί ...μέχρι το τελευταίο update που κατάφεραν να το μεταφέρουν και στη νέα συσκευή. :biggrin:

Το πιο αστείο είναι ότι δημιουργήθηκε νέα σουρεαλιστική κατάσταση:

Κάποια άλλα θέματα που είχα διορθώθηκαν με την ενεργοποίηση του HDMI-CEC και θεωρητικά μου έκανε τη ζωή πιο εύκολη αφού χρησιμοποιούσα ένα κοντρόλ για όλα. Από τότε που άρχισε το μποξάκι να μην ακούει με την πρώτη τις εντολές του κοντρόλ άρχισαν τα ωραία. Πατούσα το power on για να ανοίξει Mi Box και Tv, άνοιγε η τηλεόραση αλλά όχι το μποξάκι. Το ξαναπατούσα γινόταν το αντίθετο. Οπότε η κλασική λύση του τραβήγματος του καλωδίου ρεύματος αφού δεν έχει διακόπτη power.
Οι τύποι είναι πράγματι απίστευτοι: το παλιό μοντέλο δούλευε μια χαρά, μέχρι που του έκαναν upgrade δια της... βίας!
Εμένα δε θα με ενοχλούσε που πρέπει να πατάω 2-3 φορές το κουμπί για να ανάψει, αν δεν είχε ένα πολύ χειρότερο πρόβλημα μετά το "ξύπνημα": ότι βίντεο και να παίξει, κάνει σπασίματα που διορθώνονται μόνο με επανεκκίνηση. Το έλυσα πολύ απλά: δεν το "σβήνω" ποτέ.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.626
Reaction score
83.102
Οι τύποι είναι πράγματι απίστευτοι: το παλιό μοντέλο δούλευε μια χαρά, μέχρι που του έκαναν upgrade δια της... βίας!
Εμένα δε θα με ενοχλούσε που πρέπει να πατάω 2-3 φορές το κουμπί για να ανάψει, αν δεν είχε ένα πολύ χειρότερο πρόβλημα μετά το "ξύπνημα": ότι βίντεο και να παίξει, κάνει σπασίματα που διορθώνονται μόνο με επανεκκίνηση. Το έλυσα πολύ απλά: δεν το "σβήνω" ποτέ.
Ta πειράματα με το HDMI-CEC γι' αυτό τα έκανα. Όπως και την απενεργοποίηση του power saving.
Μέχρι να τα λύσουν θα έχει βγει το Mi Box 5 με τα δικά του προβλήματα. :biggrin:
 



Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.059
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top