Μετακόμιση & Ακουστική Νέου Χώρου

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.659
Εντελώς εμπειρικά μπορώ να πω ότι σε σπίτια που έχω ζήσει με διπλά τζάμια, όταν περνούσε από κάτω κανας κάγκουρας με σαμπ στο αυτοκίνητο, μια χαρά άκουγα τα σαμπ του.

Ομοίως τις χαμηλές συχνότητες από κινητήρες λεωφορείων και φορτηγών.

Επίσης, εντελώς εμπειρικά πάλι, κλείνοντας τις μπαλκονόπορτες με διπλά τζάμια και μένοντας στο μπαλκόνι, μια χαρά άκουγα μπάσο, με ελάχιστα μεσαιοπριμα.

Βεβαίως η εμπειρική προσέγγιση είναι ανόητη, αλλά δεν έχω κάτι χειροπιαστό να δώσω.

Γενικώς θεωρώ πως οι οικιακές τζαμαρίες είναι ανυπόστατα τοιχωματικά όρια στο φάσμα λειτουργίας των σαμπ μα δεν μπορώ να το υποστηρίξω βιβλιογραφικά.

Αντιθέτως, στα μεσαιοπριμα είναι τρομερές ανακλαστικές επιφάνειες, δηλαδή αποτελούν τυπικά τοιχωματικά όρια.
 


Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Εντελώς εμπειρικά μπορώ να πω ότι σε σπίτια που έχω ζήσει με διπλά τζάμια, όταν περνούσε από κάτω κανας κάγκουρας με σαμπ στο αυτοκίνητο, μια χαρά άκουγα τα σαμπ του.

Ομοίως τις χαμηλές συχνότητες από κινητήρες λεωφορείων και φορτηγών.

Επίσης, εντελώς εμπειρικά πάλι, κλείνοντας τις μπαλκονόπορτες με διπλά τζάμια και μένοντας στο μπαλκόνι, μια χαρά άκουγα μπάσο, με ελάχιστα μεσαιοπριμα.

Βεβαίως η εμπειρική προσέγγιση είναι ανόητη, αλλά δεν έχω κάτι χειροπιαστό να δώσω. Γενικώς θεωρώ πως οι οικιακές τζαμαρίες είναι ανυπόστατα τοιχωματικά όρια στο φάσμα λειτουργίας των σαμπ μα δεν μπορώ να το υποστηρίξω βιβλιογραφικά.
Ετσι ακριβως.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Το είπα και το ξαναλέω κανονικά όρια είναι τα τζάμια, αυτό δε σημαίνει ότι δε διαρρεουν οι χαμηλές από αυτά,γιατί από τοίχους μένουν;
Θα μιλήσω μόνο για το σπίτι μου εδώ ,κανονικά το στάσιμο μήκους βγαίνει και πολύ έντονο στα 22 hz με 2χ2 με διπλα ,σε φάρδος 4.5 μέτρων και ύψους 2.70 .
Το ποσοστό διαρροής έχει φυσικά να κάνει με το υλικό ,τη μάζα του....
Μήκος κοντά στα 8 μέτρα,4.5 είναι το πλάτος όπου και η μεγάλη δίφυλλη .
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Ειπα και στο γκουρου μας, απο εγωισμο, οτι δε θα τον ξαναενοχλησω και τωρα we are stuck χα χα χα.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Δοκιμάστε επίσης κάτι απλό μετρηστε με ανοιχτή και κλειστή μια απλή ξύλινη πόρτα σε ποια οκτάβα θα δείτε υποχώρηση σε στάθμη;
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Το είπα και το ξαναλέω κανονικά όρια είναι τα τζάμια, αυτό δε σημαίνει ότι δε διαρρεουν οι χαμηλές από αυτά,γιατί από τοίχους μένουν;
Θα μιλήσω μόνο για το σπίτι μου εδώ ,κανονικά το στάσιμο μήκους βγαίνει και πολύ έντονο στα 22 hz με 2χ2 με διπλα ,σε φάρδος 4.5 μέτρων και ύψους 2.70 .
Το ποσοστό διαρροής έχει φυσικά να κάνει με το υλικό ,τη μάζα του....
Μήκος κοντά στα 8 μέτρα,4.5 είναι το πλάτος όπου και η μεγάλη δίφυλλη .
Δε καταλαβαινω το παρακατω εαν ισχυει σημαινει οτι δε σου φςυγει τιποτε ? ετσι ? αυτο δεν εννοεις ?
++ Θα μιλήσω μόνο για το σπίτι μου εδώ ,κανονικά το στάσιμο μήκους βγαίνει και πολύ έντονο στα 22 hz με 2χ2 με διπλα ,σε φάρδος 4.5 μέτρων και ύψους 2.70 .
 


Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Εγώ πάντως όταν οι γείτωνες με ρωτάνε πω πω ρε φίλε τι ακούς έτσι δυνατά τους απαντώ "hiend". Δεν ξαναρωτάνε. :angel:
Εμενα που ειναι πιο Hi end απο το δικο σου , δεν ενοχλώ τους γειτονες, δε φευγει τιποτε απο το δωματιο. Σβηνει η νοτα τσακ μπαμπ χα χα . Αμ΄πως τι νομιζες ... μονο εσυ εισαι υψηλοενεργειακος χα χα.
 

Μηνύματα
681
Reaction score
1
Κάποια στιγμή στα 90s είχα μάγκνεπαν :rolleyes: (Κώστα ακούς;))
Με λευκό πανί (Bhutia ακούς,)
Έτυχε να μπει γείτονας ξαφνικά στο σπίτι και έψσχνε να βρει τα ηχεία που γι αυτόν έπαιζαν δυνατά :tongue:
Δεν κατάλαβε ότι τα μάγνι ήταν ηχεία. Δεν ήξερε ο κακομοίρης..
Και επίσης έπαιζα με sub. Αυτό έκανε το σαματά.
Ούτε αυτό κατάλαβε. Νόμιζε ότι ήταν έπιπλο.
:lolsign:
 

T

Tadakis

Guest
Το πρόβλημα με τις (μεγάλες αλλά και μικρότερες) τζαμαρίες είναι ότι συντονίζουν σε διάφορες συχνότητες (συντονισμός του υλικού του τζαμιού, του λάστιχου που έχουν στο πλαίσιο, του αλουμινένιου/ξύλινου πλαισίου) κλπ. Αυτός ο συντονισμός επιφέρει συνήχηση που φέρνει δύσκολα προς υπολογισμό αποτελέσματα τα οποία έχουν να κάνουν με τα τελικά/εν ισχύ room modes αλλά και φασικά προβλήματα. Όλα αυτά πέρα του κουδουνίσματος που ενδεχομένως να μπορείς να συλλάβεις. To make the long story short: Θες μέτρηση ώστε να καταλάβεις πόσο τελικά επιδρα η τζαμαρία στην ακουστική του χώρου. Στην ουσία του πράγματος όμως, μη σκας. Δεν θα κλείσεις και το παράθυρο/μπαλκονόπορτα για χάρη του συστήματος. Άλλωστε το δωμάτιο σαν διαστάσεις και σχήμα είναι το πιο καθοριστικό για την ακουστική του. Και εκεί σχεδόν κανένας δεν έρηξε ή σήκωσε τοίχους.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Το πρόβλημα με τις (μεγάλες αλλά και μικρότερες) τζαμαρίες είναι ότι συντονίζουν σε διάφορες συχνότητες (συντονισμός του υλικού του τζαμιού, του λάστιχου που έχουν στο πλαίσιο, του αλουμινένιου/ξύλινου πλαισίου) κλπ. Αυτός ο συντονισμός επιφέρει συνήχηση που φέρνει δύσκολα προς υπολογισμό αποτελέσματα τα οποία έχουν να κάνουν με τα τελικά/εν ισχύ room modes αλλά και φασικά προβλήματα. Όλα αυτά πέρα του κουδουνίσματος που ενδεχομένως να μπορείς να συλλάβεις. To make the long story short: Θες μέτρηση ώστε να καταλάβεις πόσο τελικά επιδρα η τζαμαρία στην ακουστική του χώρου. Στην ουσία του πράγματος όμως, μη σκας. Δεν θα κλείσεις και το παράθυρο/μπαλκονόπορτα για χάρη του συστήματος. Άλλωστε το δωμάτιο σαν διαστάσεις και σχήμα είναι το πιο καθοριστικό για την ακουστική του. Και εκεί σχεδόν κανένας δεν έρηξε ή σήκωσε τοίχους.
Μια "μπασοπαγιδα" συνηχητης (Χελμοτζ, με ελασμα , ή απλαμε ενα κοντρα πλακε μπροστα ή slot κλπ) προκαλει φασικα προβληματα στον ηχο (οχι οτι ειναι απροβλεπτο στις μετρησεις)? (οταν απορροφα) ?
 

Μηνύματα
30
Reaction score
67
Ισως να παιζει ρόλο αλλά ο άδειος τοίχος απέναντι απο την βιβλιοθηκη είναι γυψοσανιδα ή κατι τέτοιο, δεν ειναι συμπαγης, επίσης τα bass reflex των ηχείων είναι μπροστα, στο book των ηχείων αναφέρει πως μπορούν να τοποθετηθούν ποιο κοντα στο πίσω οριο...ισχυει?
E4443C26-DD38-4587-B66F-1BD7786AC404.jpeg
 

Attachments


Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Ισως να παιζει ρόλο αλλά ο άδειος τοίχος απέναντι απο την βιβλιοθηκη είναι γυψοσανιδα ή κατι τέτοιο, δεν ειναι συμπαγης, επίσης τα bass reflex των ηχείων είναι μπροστα, στο book των ηχείων αναφέρει πως μπορούν να τοποθετηθούν ποιο κοντα στο πίσω οριο...ισχυει?
View attachment 187169
Αγαπητέ ο χώρος σου ως προς τις διαστάσεις είναι αξιοζήλευτος και σίγουρα καταπίνει πολλά ηχεία μεγάλα για πλάκα. Με μικροπαρεμβάσεις πχ θέσεις ηχείων με περισσότερο "αέρα" πίσω και πλάι συν λίγη απορρόφηση - διάχυση σε καίρια σημεία θα ακούσεις "θαύματα" και θα γλεντάς πολλούς από εμάς που παλεύουμε σε δύσκολους χώρους ;)
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
θέλω να ρωτήσω στους πίνακες τι επιφάνεια να πάρω, υπάρχει κάτι άλλο πλήν γυαλιού σαν φίλμ ας πούμε?
Μπορεις να βαλεις ενα προστατευτικο σπρει αντι για τζαμι (protective sealant ή καποιο ειδικο λουστρο-τα καταστηματα που φτιαχνουν κορνιζες οφειλουν να το γνωριζουν, βεβαια ειναι πιο φτηνο απο το κρυσταλλο, οποτε μπορει να σου πουν διαφορα για να μην το κανουν).
προσωπικα προτιμω εκτυπωση σε καμβα. Σε πλαινες επιφανειες δεν παιζει μεγαλο ρολο το καδρο αν ειναι μικρο, αν ειναι μεγαλη ομως η επιφανεια του καρδου ισως παιζει καποιο ρολο.
 




Μηνύματα
280
Reaction score
113
Καλημέρα,

τα ηχεία και το ρακ πρέπει να μπουν κατά μήκος του δωματίου και όχι κατά πλάτος, όπως είναι στη φωτογραφία, διότι δημιουργούνται πολλά στατικά κύματα που ποτέ δεν θα σε αφήσουν να ακούσεις σωστά.
Έτσι όπως είναι δεν υπάρχει χώρος πίσω από τα ηχεία ώστε να καταφέρεις να φτιάξεις καλή στερεοφωνική εικόνα με βάθος - πλάτος - ύψος και σωστό διαχωρισμό μεταξύ των διαφόρων οργάνων.

Επίσης βάλε χαλί, όχι αυτό που έχεις, μεγάλο χαλί. Το μάρμαρο είναι εχθρός της μουσικής.
Καλή δύναμη. Δεν είναι δύσκολο., το έκανα και εγώ πριν πολλά χρόνια. Σου στέλνω φωτογραφίες από τον χώρο μου (4μ χ 6μ). Παρατήρησε το μέγεθος του χαλιού, την απόσταση των ηχείων από το παράθυρο και τις δύο θέσεις του ρακ. Το παράθυρο μπορεί να ανοίγει αν θες, δεν είναι πρόβλημα γιατί τα ηχεία έχουν αρκετή απόσταση από τον πίσω τοίχο και το ρακ μπορεί να τοποθετηθεί στο πλάι όπως είναι στη μία από τις τρείς φωτογραφίες.

Τέλος οι τοίχοι σου είναι πολύ άδειοι. Βάλε πίνακες (χωρίς τζάμια), ραφάκια ξύλινα ή ότι άλλο θες, αρκεί να σπάει το τελείως επίπεδο του τοίχου.

Γιώργος
 

Attachments



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.154
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top