αναβάθμιση των ηχείων ή αλλαγή κατεύθυνσης;

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
προφανώς στη θέση αυτή (κολλητά στον μπροστά τοίχο) δεν παίζει καθόλου χαμηλό, απλά δυσκολεύομαι να το αντιληφθώ σε κομμάτια σαν τα πιο προηγούμενα
Αν αυτό είναι το μόνο θέμα, λύνεται εύκολα με σαμπ.
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
Αν αυτό είναι το μόνο θέμα, λύνεται εύκολα με σαμπ.
πιθανώς υπάρχουν και άλλα θέματα,
αλλά δυσκολεύομαι να τα αντιληφθώ
εκεί θα έπρεπε να πάρω τις υπηρεσίς κάποιου ειδικού για να δω τι θα με έπαιρνε να κάνω στο χώρο ή πως να τα τοποθετήσω

την ελειψη χαμηλού την αντιλαμβάνομαι όμως

είδα αλλού προτείνεις τα Dutch and Dutch για χώρους όπως σαλόνι,
έχω διαβάσει και θετικά σχόλιά σου για το συνδυασμό 310+750
και αναρωτιέμαι να (θεωρητικά τουλάχιστον) θα έβλεπε κάποιος σαφή διαφορά
από το να πρόσθετα απλά 2 ( ; ) subwoofer στο συστημά μου

επίσης κάποια subwoofer που βλέπω έχουν εξόδους XLR, εμένα ο τελικός δεν έχει XLR, υπάρχει θέμα;
 


Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
ηχεία Proac 140 Mk2

τελικός
McCormack DNA-225
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Μια χαρά είναι το ηχείο σου, κι άριστος ο ενισχυτής σου.

Στη θέση σου, δε θα έμπαινα σε έξοδα αλλαγής όλου του εξοπλισμού, εκτός κι αν είσαι άνετος οικονομικά και θες και μια αλλαγη.

Σαφώς θα προτιμούσα λύση τύπου ντατς, αλλά το κόστος τους είναι υψηλότατο, μα λογικό για αυτά που προσφέρουν αντικειμενικά. Αν ωστόσο μπορείς να κινηθείς έτσι, θα πρότεινα (άκουσον άκουσον) ακρόαση στο χώρο σου, για να μη βρεθείς προ εκπλήξεων.

Αν ο χώρος σου δεν είχε προβλήματα, δε θα πρότεινα κάτι τέτοιο (ακρόαση προ της αγοράς).

Επειδή όμως έχεις σαφή προβλήματα χώρου, κι όχι όντιο εξοπλισμού, θα πρέπει να εστιάσεις την προσοχή σου στη λύση του πραγματικού αυτού προβλήματος, και να μη κυνηγάς την ουρά σου με αλλαγές εξοπλισμού.

Άσε τα στέρεα στην ησυχία τους λοιπόν, και ασχολησου (με τη βοήθεια ειδικού ή όχι εσύ θα κρίνεις) με τις αναγκαίες μετρήσεις του χώρου, και τη βελτίωση αυτών.

Έτσι τουλάχιστον προτείνω.




ΥΓ.
Ασχέτως αυτών, και ασχέτως ηχητικής περιποίησης χώρου, η προσθήκη 2 σαμπ στο οικιακό σου σεταπ θα είναι σαφής βελτίωση.

Αυτά μπορείς ήδη να τα προμηθευτείς.
Ασχέτως όλων των υπολοίπων παραμέτρων.
Δεν τίθεται θέμα, δεν υπάρχει ερώτημα.

Έχουν εισόδους XLR, και καλό θα είναι να διερευνήσεις τρόπους ορθής ενσωμάτωσης σαμπ σε οποιοδήποτε οικιακό σεταπ, καθώς θα πρέπει να εφαρμοστεί κρος στα ηχεία σου.

Χωρίς σωστή ενσωμάτωση, θα κάνουν μόνο κακό στο τελικό αποτέλεσμα.
Κι αυτό είναι δεδομένο.
Χρειάζονται μετρήσεις, σωστή τοποθέτηση, κρος, σωστή ισοστάθμιση, σωστή ενσωμάτωση.
 
Last edited:

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Ουφ... Διάβαζα, διάβαζα, φοβήθηκα πως ο αγαπητός @costas EAR κάτι έπαθε... Έπρεπε να φτάσω σε αυτό το σημείο:

ΥΓ.
Ασχέτως αυτών, και ασχέτως ηχητικής περιποίησης χώρου, η προσθήκη 2 σαμπ στο οικιακό σου σεταπ θα είναι σαφής βελτίωση.
...για να πάει η καρδιά μου στη θέση της. 🙄
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Αν έχεις οικονομική άνεση, η λύση τρίνοβ ως προενισχυτική βαθμίδα θα σου δώσει το καλύτερο δυνατόν εργαλείο ισοστάθμισης και ενσωμάτωσης σαμπ.

Οικονομικότερη επιλογή αποτελεί οποιαδήποτε προενισχυτική βαθμίδα που εμπεριέχει κροσαρισμενες εξόδους για σαμπ, και ισοστάθμιση dirac.

Σε κάθε περίπτωση, δε χρειάζεσαι εξωτερικό Ντακ, αυτοί οι προενισχυτες δουλεύουν στο ψηφιακό πεδίο και έχουν ενσωματωμένα Ντακ.

Πρόσθετες δυνατότητες, όπως ενσωματωμένες στριμινγκ εφαρμογές και ρουν, είναι πάντα ευπρόσδεκτες.


Υπάρχουν και ολοκληρωμένοι ενισχυτές που διαθέτουν όλα τα παραπάνω, όπως ο Ναντ που είναι και στερεοφιλ προϊόν της χρονιάς.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Τώρα που το σκέφτομαι, ίσως θα πρέπει να ανοίξουμε ένα θρεντ με "πακέτα σαμπ" που να συμπεριλαμβάνουν σαμπ και προενισχυτες ενσωμάτωσης.

Πακέτα έτοιμα για χρήση από κάθε χρήστη τυπικού δικαναλου σεταπ.

Διότι η προσθήκη σάμπ, δεν είναι απλώς η αγορά ενός ή δύο σαμπ, συμπεριλαμβάνει αλλαγή εξοπλισμού, κατάργηση Ντακ, κλπ.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Ουφ... Διάβαζα, διάβαζα, φοβήθηκα πως ο αγαπητός @costas EAR κάτι έπαθε... Έπρεπε να φτάσω σε αυτό το σημείο:

...για να πάει η καρδιά μου στη θέση της. 🙄
Ναι αλλά εδώ δεν κατατρόμαξες;; :p

Αν ωστόσο μπορείς να κινηθείς έτσι, θα πρότεινα (άκουσον άκουσον) ακρόαση στο χώρο σου...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Επειδή δεν είναι καρδιοειδη σε όλο το φάσμα ρε..

Η γνώση των δεδομένων έχει νόημα.

Τες πα. Μια αλλαγή ηχείων είναι λιγάκι και σαν αλλαγή στρώματος στο κρεβάτι. Από τη μια είναι το αγαπημένο σου, από την άλλη το βαρεθηκες, μυρίζει. :lol:
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
ευχαριστώ ιδιαίτερα τον costas EAR για την πολύ αναλυτικές απαντήσεις :hi:

θα τα σκεφτώ και θα διαβάσω γιατί πέρα από το κλασσικό δικάναλο setup, είμαι άσχετος


trinnov + όλα τα άλλα πάει μάλλον πολύ για μένα, δεδομένου μάλιστα ότι οι ακροάσεις δεν είναι συχνές

dutch + dutch θα μπορούσα να το φτάσω αν εύρισκα να πουλήσω το υπάρχον setup
( προ - τελικό -ηχεία)
από την άλλη τα proac μου αρέσουν πολύ

κάποιες επεμβάσεις στο χώρο με παίρνει να κάνω, αναλόγως βέβαια


sub με αποκοπή συχνοτήτων μπαίνει ανάμεσα σε προ και τελικό ή ανάμεσα σε DAC και pro;
ο προ μου έχει XLR εξόδους , το DAC μου όχι

2-3 ενδεικτικές προτάσεις sub; ακόμη και με πμ όποιος θέλει, έχει σημασία αν θα είναι 10άρι, 12άρ κλπ;

στ ίντερνετ ελάχιστα μπόρεσα να βρω για proac και sub
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
Θα προχωρήσω σε μέτρηση του χώρου σύντομα με τη βοήθεια κάποιου που ασχολείται επαγγελματικά ,
για να δούμε αν με παίρνει για βελτιώσεις και με τι προϋποθέσεις και κόστος.

Για την ώρα είμαι για λίγο εξωτερικό για δουλειά
και λόγω καραντίνας υπάρχει και ελεύθερος χρόνος,
διαβάζω όλα τα σχετικά νήματα,
και μπερδεύομαι όλο και πιο πολύ

τη μια λέω να τα πουλήσω όλα και να πάρω nearfield για το γραφείο που έχω το pc και ακούω πιο συχνά μουσική
την άλλη σκέφτομαι για sub και περιποίηση του χώρου
την άλλη για ενεργά και περιποίηση χώρου (τα βασικά μόνο, είναι σαλόνι)
την άλλη να πάρω »γλυκόηχα» μεγαλύτερα ηχεία

η πρώτη λύση ίσως είναι η καλύτερη,
τι λέτε όσοι έχετε τέτοιο σύστημα και παράλληλα ένα μεγάλο?

fu@k, πολύ μπέρδεμα,
το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν ενδιαφέρομαι ούτε για ακουστικά ούτε για πολυκάναλο
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
Και μια βασική ερώτηση άσχετου αλλά δεν είμαι σίγουρος αν έχω βρει τη σωστή απάντηση.

Γινεται η όχι να συνδέσω subs μετά την έξοδο του προ, να γίνει στα subs η αποκοπή των συχνοτήτων για το sub,
και από την έξοδο των sub να οδηγήσω τελικό + δορυφόρους?

γινεται αυτό και αν ναι, έχει κάποιο σημαντικό μειονέκτημα ?
 


Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
επανέρχομαι μετά από καιρό,
το θέμα της αναβάθμισης ή όχι με απασχολεί ακόμη
και γίνανε διάφορα αυτόν τον καιρό αν και με πολύ αργό ρυθμό λόγω covid, δουλειάς, εξετάσεως της κόρης κλπ.

στο ενδιάμεσο

διάβασα ένα σωρό σχετικά νήματα εδώ, έχω κρατήσει πάρα πολλά screenshots από οδηγίες κυρίως από @EAR καθώς έχει γράψει άπειρες οδηγίες και σε εξειδικευμένα θέματα αλλά και σε βασικές γνώσεις για άσχετους σαν εμένα

πήγανε για έλεγχο ή σέρβις, κάποια κομμάτια του setup

φύγανε σε αγγελίες ηχεία και dac και είναι ή θα μπουν τελικός και προ

έγινε μέτρηση του χώρου με τα προηγούμενα ηχεία


που είμαστε τώρα

κατάλαβα 2-3 βασικά πράματα, αλλά ακόμη έχω μεσάνυχτα και δεν βλέπω ιδιαίτερη βελτίωση στο μέλλον

δεν έχω αποφασίσει ακόμη αν θα φτιάξω νέο σύστημα ή όχι, με κρατάνε πίσω 2 πράματα
1. αν λόγω χώρου θα μπορέσω να πάρω ισάξι0-καλύτερο αποτέλεσμα από τα ενεργά στο γραφείο
2. αν θα ενοχλώ τους γείτονες (με τa subwoofer) καθώς μένω σε οροφοδιαμέρισμα, παρότι ακούω σε χαμηλές προς μέτριες στάθμες

το παλιό σύστημα θα φύγει, αν γίνει αναβάθμιση, θα είναι με ενεργά ηχεία




μετρήσεις του χώρου με τα προηγούμενα ηχεία (proac 140 mkII)
ο κυρίως χώρος περίπου 7Χ3,3 μέτρα, ανοιχτός αριστερά σε άλλους χώρους
στα παρακάτω ισόπλευρο τρίγωνο περίπου 2,7 μέτρα



Screenshot from 2022-01-07 11-22-07.png
Screenshot from 2022-01-07 11-22-28.png
Screenshot from 2022-01-07 11-23-18.png
 
Last edited:


Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
Το spectro και το RT είναι και τα δυο ηχεία μαζί;
χα χα, είπαμε άσχετος εδώ!

Ρώτησα και τελικά πρόκειται για τον μέσο όρο των δύο ηχείων μετρημένα χωριστά.
 


Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά! 🤣

(για μένα το λέω, δεν ξέρω άλλες λεπτομέρειες,
θα ξαναδώ το report αν και στα γρήγορα δεν είδα να λέει κάτι για αυτό)
 

D

debianfox

Guest
το προβλημα ειναι αυτο...
'''''Είμαι ΟΚ με τον ήχο του συστήματος,
θα ήθελα όμως νομίζω παραπάνω χαμηλό, αν και αυτό ποικίλει πολύ ανάλογα με το δίσκο, σε άλλους νιώθω ότι δεν θα ήθελα παραπάνω και σε άλλους ότι δεν υπάρχει καθόλου χαμηλό.'''''
η λυση κατα τη γνωμη μου ειναι....
,,sub.....με ιντσες περισσοτερες των mid-woofer των ηχειων..
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top