ΔΥΟ ΚΙ (Ε)ΝΑ ΚΑΙΕΙ!




Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Πάντως προτείνουν δύο διαφορετικούς τρόπους. Άρα όταν με το καλό προχωρήσω στην οροφή θα πρέπει να το πάρω όψιν ότι μπορώ να βάλω 4 ατμος και να περάσω τ αντίστοιχα καλώδια
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Του το είπα, πως πρέπει να πάει στο external για να παίρνει από arvus.
Κανονικά θέλει ένα καλώδιο bnc από arvus σε metric, αλλά βαργιεμαι, ας το πάρει από τα xlr.

View attachment 188491

To πράσινο κουμπάκι είναι η συχνότητα του ρολογιού.
Πατάς το κουμπάκι κι αλλάζει.

Το κόκκινο κουμπάκι είναι η πηγή της συχνότητας χρονισμού. Πατάς και αλλάζει.

Πάτα το κόκκινο να πάει στο AES.

Ειδάλλως να πάει στο internal και διαλέγεις μετά με το πράσινο.

Και στο wordclock λογικά θα παίζει. Ειδάλλως θέλει BNC.

Μη φοβάσαι, δε χαλάει. :gotcha:
Εγω εχω την εντυπωση οτι το κουμπακι με το κοκινο στον κυκλο χαλασε. Για την ακριβεια ειναι κολλημενο στο int. Δεν αλλαζει με τιποτα. Εω και μια υποψια οτι εδω ειναι η πηγη του κακου.
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Για να ρωτησω κατι.
Αν το κεντρικο ηχειο θελουμε να το επεκτινουμε. Για την ακριβεια, λογω τηλεορασης βαλω ενα ηχειο κατω κι ενα πανω απο την τηλεοραση. Αυτο πως μπορει να γινει οταν εχουμε μονο μια εξοδο απο τη μετρικ για το κεντρικο.
Μπορουμε να παρουμε απο μια εξοδο xlr και να δωσουμε σε δυο xlr? Εαν γινεται τοτε παιζουν τα εξης σεναρια:
Α) 2 ADAM Α7Χ
Β) 1. ADAM Α7Χ + 1 ADAM Α77Χ
Γ) Μονο ενα Α77Χ
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Δεν είναι καλή επιλογή 2 ηχεία ως κεντρικά.

Γίνεται εύκολα αν θες να δοκιμάσεις, είναι πολύ απλό, στην ίδια έξοδο συνδέεις 2 ηχεία, δεν υπάρχει πρόβλημα να συνδεθούν παράλληλα.

Ωστόσο, η καλύτερη επιλογή είναι μάλλον να πάρεις άλλο ένα 77 και να το έχεις μόνο του ως κεντρικό.

Άστο για αργότερα, όταν θα πας σε άτμος σεταπ.
Τότε το μεγαλύτερο έξοδο θα είναι η αγορά ενός av processor, και τα μικρά έξοδα θα είναι οι έξτρα δορυφόροι.
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Σκεφτηκα αυτο που γραφεις.
Οσο ειμαι στο 7καναλο αν προχωρησω σε μια τετοια λυση θα με περισεψει ενα μικρο ηχειο.
Βεβαια η λυση του ατμος ειναι η ιδανικη, αλλα οντως η προσθηκη του επεξεργαστη την κανει καπως μακρινη. Αρα μενω στ αυγα μου προς το παρων.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Αμα πήρες φόρα, ας σου περισσέψει ένα ηχείο, δεν είναι τόσο κακό.
Αργότερα θα έχεις να πάρεις +3 ηχεία κι όχι +4, αυτή θα είναι η διαφορά, κάποτε θα χρησιμοποιηθεί. Μέχρι τότε, ας παίζει στο πισί, δε θα πάθει τίποτα.

Μάλλον σου άρεσε το σχήμα του 77 για κεντρικό, ε;

Γιατί για να ζοριζεται το 7 ως κεντρικό, δεν υπάρχει καμία περίπτωση..
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Αρχισα να βλεπω πιο ζεστα το θεμα της οροφης.

Οι διαστασεις ειναι υψος 2.60 (σχετικα χαμηλος ειμαι), μηκος 5.80 και πλατος 3.65.

Η σκεψη ειναι διατρητη γυψοσανιδα (knauf).

Πανω απ αυτη θα μπει ορυκτοβαμβακας σε παχος 9 εκατοστα Μεχρι εδω το κοστος ειναι περιπου 500 ευρω (ανεβαζει το κοστος η διατρητη)

Περιμετρικα θα γινει ενα "κουτελο" οπου θα κατεβει η γυψοσανιδα λιγο ακομη (15 εκατοστα και σε πλατος 30 εκατοστα). Σ αυτο θα περαστουν σποτακια φωτισμου. Εδω ανεβαινω ακομη 200 ευρω

Η πρωτη ερωτηση ειναι, μετα απο 2-3 χρονια μηπως απο τις τρυπες θα πεφτουν σκονες απο τον ορυκτοβαμβακα? Αυτο θα εχει ποικιλες συνεπειες.

Υπαρχει και μια ακομη σκεψη. Στην οροφη σε δυο διαφορετικα σημεια να κρεμασθουν και δυο ακομη στρογγυλα κοματια γυψοσανιδας με κρυφο φωτισμο. Υπαρχει περιπτωση περα απο το αισθητικο κομματι να βοηθησε σε κατι και ηχητικα η "τζαμπα καιει η λαμπα" Αυτα τα επιπροσθετα θα εχει μια ακομη επιβαρυνση 140 ευρω.

Τι λετε? Γνωμες ιδεες. Πεστε και ιδεες που εχουν να κανουν με το αισθητικο κομματι αρκει να μην χαλασουμε τις μετρησεις!

Η σκεψη ειναι προς το τελος του μηνα να προχωρησω στο παρασυνθημα. Το μεγαλυτερο μανικι ειναι το ξεστησιμο του ηχοσυστηματος και το ξαναστησιμο. Αντε να συνδεσεις μετα την μετρικ.
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Αν δεν κάνω λάθος, μεταξύ διάτρητης και ορυκτοβάμβακα, βάζουν ένα νάυλον για να κρατά τη σκόνη.
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.301
Reaction score
7.776
Οι τιμές που λες είναι πολύ χαμηλές.
Επίσης, το ίδιο πάχος σε όλο το ταβανι δεν είναι και το καλύτερο.
Να κάτι τέτοιο φτιάξε
unnamed.jpg

με μεγαλύτερο πάχος στο γωνιακό. Αλλά θέλει κάποια χιλιάρικα.
Υπάρχουν φτηνότερες λύσεις.
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Αν δεν κάνω λάθος, μεταξύ διάτρητης και ορυκτοβάμβακα, βάζουν ένα νάυλον για να κρατά τη σκόνη.

Νομιζω οτι η διατρητη εχει ενα υλικο πανω της σα ναυλον, ειδικο, αλλα ωστοσο η τρυπα παραμενει ...τρυπα!
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Οι τιμές που λες είναι πολύ χαμηλές.
Επίσης, το ίδιο πάχος σε όλο το ταβανι δεν είναι και το καλύτερο.
Να κάτι τέτοιο φτιάξε
View attachment 195391
με μεγαλύτερο πάχος στο γωνιακό. Αλλά θέλει κάποια χιλιάρικα.
Υπάρχουν φτηνότερες λύσεις.
Ωραια φωτο.
Οι τιμες που εβαλα ειναι αυτες που πηρα ως τωρα. Θα παρω αλλες δυο αυριο και καπου πρεπει ν αποφασισω.

Θα πεσουν σιγουρα και καποια τηλεφωνα οσον αφορα τα τεχνικα του ηχου.

Με βαση την ανω φωτο, σε μενα στο παραλληλογραμο καθομαι στην μεγαλη πλευρα. Μπορεις να κανεις στη γυψοσανιδα "εσοχη" η "εξοχη".

Νομιζω οτι μεταξυ της θεσης ακροασης και των εμπρος ηχειων ο χωρος πρεπει να ειναι καθαρος (ελεω διατρητης). Στο πλαι αριστερα και δεξια θα κανω "εξοχη" προς τα κατω στρογγυλη περιπου 60 εκατοστα διαμετρο. Εκει θα εχει και κρυφο φωτισμο. Ενδεχομενως θα εχει και η διατρητη. Υπαρχουν εταιριες που σου κανουν σχέδια στη διατρητη. Εχουν ετοιμα δικα τους αλλα επισης μπορεις να τους δωσεις οτι θελεις και να σου το κανουν. Δεν ξερω ακομη κοστολογια. Απο βδομαδα πιθανο να ξερω.

Για φωτισμο χονδρικα θα υπαρχουν τα σποτακια στο εξτρα κουτελο που θα γινει, και ο κρυφος φωτισμος μες τη διατρητη και αν γινουν τα αυτα τα εξτρα στρογγυλα παλι κρυφος φωτισμος.

Εξυπακουεται οτι απο τη γυψοσανιδα θα στειλω οτι καλωδια υπαρχουν. Αλωστε καποια θα περασουν και κατω απο το πατωμα. Οταν με το καλο τελειωσω την οροφη θα παω στο πατωμα στο οποιο υπαρχει η υποδομη, χρειαζεται μονο να περασθει το λαμινεητ.
 

Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
Η πρωτη ερωτηση ειναι, μετα απο 2-3 χρονια μηπως απο τις τρυπες θα πεφτουν σκονες απο τον ορυκτοβαμβακα? Αυτο θα εχει ποικιλες συνεπειες.
οι διάτρητες γυψοσανίδες έχουν ενσωματωμένη μια «φόδρα» από την πίσω πλευρά, δεν είναι πανί , αλλά λειτουργεί σαν χάρτινο φίλτρο , είναι μαύρου ή άσπρου χρώματος , φαντάσου το φίλτρο του γαλλικού καφέ σε πιο «αχνό» για να περνάει ο ήχος.

αυτο που πρέπει να ξέρεις είναι ότι «τα χείλη των οπών» της γυψοσανιδας είναι ο .... γύψος δηλ είναι άσπρου χρώματος, οπότε αν βάψεις την οροφή σε χρωμα εκτός του άσπρου θα έχεις διχρωμία.

Αν τη βάψεις με πιστόλι , θα βουλώσεις το «χάρτινο φίλτρο» και θα χάσεις την διείσδυση του ήχου προς την απορρόφηση.

επιπλέον τα € που λες μάλλον είναι λίγο αισιόδοξα. Εκτός αν τα κανείς ο ίδιος.
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Το βαψιμο πιθανο να το κανω ο ιδιος η μαζι μ ενα φιλο μου ο οποιος καποτε ηταν μπογιατζης (νυν συνταξιουχος). Οχι με πιστολι. Οι τρυπες με ψιλο πινελακι νομιζω βαφονται, ειναι λιγο σπαστικο, αλλα ειμαι συνηθισμενος. Μια μερα δουλεια ειναι θα μου βγει η πιστη αλλα θα γινει σωστα.

Εκανα μια σκεψη για οπτικη ινα αλλα τοτε πιθανο οι τρυπες δεν θα κανουν την δουλεια που θα πρεπει να κανουν.

Εν τω μεταξυ χτες περασε κι ενας ακομη τεχνικος με γυψοσανιδες. Μου ειπε οτι επειδη θα χαμηλωσει αρκετα η οροφη ισως ειναι καλυτερα να βαλουμε ορυκτοβαμβακα 5 εκ αλλα με μεγαλυτερη πυκνοτητα οπου λιγο πολυ θα εχει την ιδια αποτελεσματικοτητα.

Σημειωτεον ο ιδιος ειπε οτι ο πετροβαμβακας ειναι πολυ καλυτερος σαν ποιοτητα για τετοιες περιπτωσεις αλλα ειναι πιο ακριβος.

Και κατι ακομη. Ο τελευταιος μου ειπε οτι εκανε τελευταια 2 στουντιο τα οποια ειχαν επιβλεψη τεχνικου ηχου. Κοινο χαρακτηριστικο η ανισοπεδη οροφη. Μου θυμησε την οροφη του wizy.
 

Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
Το βαψιμο πιθανο να το κανω ο ιδιος η μαζι μ ενα φιλο μου ο οποιος καποτε ηταν μπογιατζης (νυν συνταξιουχος). Οχι με πιστολι. Οι τρυπες με ψιλο πινελακι νομιζω βαφονται, ειναι λιγο σπαστικο, αλλα ειμαι συνηθισμενος. Μια μερα δουλεια ειναι θα μου βγει η πιστη αλλα θα γινει σωστα.
αν βάλεις την διάτρητη με τις όμοιες μικρές στρογγυλές τρύπες , μπορείς να το κανείς με μπατονετες.
αλλά μπορείς να χρησιμοποιήσεις και την παρακάτω διάτρητη που για οροφή είναι καλύτερη
A6729DB6-28BD-4DC0-989F-303DDC3CD87A.jpeg
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.871
Reaction score
20.362
@vastsar Καταρχάς, να ξέρεις ότι υποστηρίζω 100% την ιδέα σου για χρήση διάτρητης γυψοσανίδας και πετροβάμβακα, όχι επειδή έτσι μου αρέσει ή επειδή είναι η άποψή μου ), αλλά επειδή τη χρησιμοποίησα στην κατασκευή του χώρου μου, με άριστα αποτελέσματα - τα οποία άριστα αποτελέσματα αποδεικνύονται από τις αντίστοιχες μετρήσεις.

Έκανα μια αναδρομή στο thread μου και βρήκα σχετικό φωτογραφικό υλικό. Εάν θες, ρίξε μια ματιά (1, 2, 3, 4, 5 & 6). Στην περίπτωση του χώρου μου, σε κάποια σημεία, χρησιμοποιήθηκε κι ένα άλλο υλικό, ο ηρακλείτης ή χέρακλιθ ή heraklith. Το τονίζω για σκοπούς αναφοράς, δεν μπορώ να γνωρίζω εάν βρίσκει εφαρμογή σε αυτό που θες να κάνεις στο χώρο σου. Θα σου συνέστηνα να απευθυνθείς σε επαγγελματία για τη μελέτη της κατασκευής που θέλεις να κάνεις.

Καλή επιτυχία και καλά αποτελέσματα!
 
Last edited by a moderator:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Σημειωτεον ο ιδιος ειπε οτι ο πετροβαμβακας ειναι πολυ καλυτερος σαν ποιοτητα για τετοιες περιπτωσεις αλλα ειναι πιο ακριβος.
Συμφωνώ.
Μάλιστα, πετροβάμβακας μεγάλου βάρους, υψηλής πυκνότητας.
Όσο πιο βαρύς, τόσο πιο κάτω θα κάνει δουλειά στο φάσμα.

Η διάτρητη (απορροφητική) γυψοσανίδα επειδή είναι αρκετά ..απορροφητική, θα ρίξει τη στάθμη των ανακλάσεων, θα ρίξει την στάθμη της έμμεσης ακτινοβολίας, θα "ησυχάσει" το δωμάτιο, θα κόψει το φλατερ έκο ακόμα και με γυμνό μαρμάρινο δάπεδο.

Σίγουρα δε χρειάζεται καμία εμφανή απορρόφηση στο δάπεδο (ούτε χαλί ούτε τίποτα) με ταβάνι γυψοσανίδας.

Οι πολλαπλές κλίσεις του ταβανιού γυψοσανίδας όπως στου γουίζι, έχουν στόχο να αποτρέψουν την άμεση ανάκλαση (της μειωμένης ενέργειας αυτής) προς μια κατεύθυνση, κάνοντας τρόπον τινά διάχυση της αντανάκλασης, και φυσικά είναι μεγάλης αξίας, αλλά εκτινάσσεται το κοστολογιο και θέλει μελέτη από ειδικό για αυτή τη δουλειά.

Ψιλά γράμματα. Κάνε τα βασικά και μη σκας.
 

TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.069
Η πυκνότητα αλλάζει τις συχνότητες απορρόφησης, όπως και το πάχος. Δες τα PDF των υλικών για να βρεις τη βέλτιστη τιμή.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.205
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top