Barista Corner


Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Ατέλειωτο ψάξιμο μέσα στη μηχανή, στον πάγκο, στο πάτωμα. Πουθενά. Θυμήθηκα ότι στην αρχή των εργασιών σκούπισα με την ηλεκτρική τον αλεσμένο καφέ που υπήρχε στον πάγκο. Ευτυχώς η σκούπα έχει διάφανο κάδο και μετά από ψάξιμο με κούνημα και ανακάτεμα, βλέπω στον πάτο το περιβόητο εξάρτημα.

Άδειασμα κάδου, εξόρυξη, πλύσιμο, τοποθέτηση. Όλα καλά. Έτσι τελείωσε άλλη μία περιπέτεια ανόητης σπατάλης χρόνου. Μέχρι την επόμενη χαμογελώ.
Ω, ρε φίλε! Τί τυχερός που είσαι! Ευτυχώς που το βρήκες.
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.462
Καλημερα στα μαστορια, θα μας κανετε να μη ξαναπιουμε καφε εσεις, κανονιστε... View attachment 197944
Να σου πω την αληθεια το σκεφτηκα αλλα ηταν αργα ,δεν ηθελα να σε προσβαλω ,χρωσταω καφε οταν ερθεις απο τα μερη μας και εχεις ορεξη.


Τι εννοείς πάλι με αυτό; Μίλα καθαρά Βίρνα!
Γιανγκο μου

Θα χαρω να σε ακουω να μου πεις αυτο ,και να σου αποκαλυψω οτι αυτο που πινεις δεν εχει ζαχαρη........

αμα το συνεχισεις θα παμε μεχρι αυριο ετσι :roflmao:

Λοιπον οταν πετυχει η σωστη αναλογια του γαλακτος με τον καφε και ειναι και τα δυο σωστα φτιαγμενα η αισθηση που εχεις οταν πινεις ενα σωστο καπουτσινο ειναι σαν να ειναι μετριος προς το γλυκο χωρις να εχει ζαχαρη,εχει να κανει με την λακτοζη.
 


indikos001

Games
Editor
Μηνύματα
4.020
Reaction score
3.970
Αφού δεν έχεις μύλο δεν αξίζει να πάρεις κάτι καλό. Μέχρι τα διακόσια ευρώ εγώ θα έπαιρνα μία Delonghi Dedica Pump. Αποδεκτό αποτέλεσμα για τα λεφτά της.
Ειναι σε προσφορα στον Κωτσοβολο.- το ΦΠΑ.
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.462
Μιας και αναφέρθηκε ο καπουτσίνο, εμένα μου αρέσει να έχει στρώσεις χρωμάτων. Να, έτσι:

View attachment 198080
Ασχετο αλλα το πληκτρολογιο μου θυμιζει ενα παλιο hp που εχω ,ερχοταν μαζι με τους servers τους, οπως και το ibm που εχω και δουλευω.
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.627
Reaction score
83.106
Μιας και αναφέρθηκε ο καπουτσίνο, εμένα μου αρέσει να έχει στρώσεις χρωμάτων. Να, έτσι:

View attachment 198080

Μπορεί να υπάρχουν τα στάνταρ για να συνεννοούμαστε αλλά από κει και πέρα ο καθένας είναι ελεύθερος να φτιάχνει αυτό που τον ευχαριστεί περισσότερο.

coffeetypeschart9.jpg
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Ναι, δε με ευχαριστεί περισσότερο αυτό που έβαλα στη φωτογραφία. Μια φορά το μήνα κάνω τέτοιο καφέ. Περισσότερο με ευχαριστεί ο απλός espresso. Συνήθως τριπλός.
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.462
Ναι, δε με ευχαριστεί περισσότερο αυτό που έβαλα στη φωτογραφία. Μια φορά το μήνα κάνω τέτοιο καφέ. Περισσότερο με ευχαριστεί ο απλός espresso. Συνήθως τριπλός.
Καλημερα ,οταν εννοεις τριπλος ,βαζεις τρεις δοσεις καφε και βγαζεις τρεις καφεδες η αφηνεις μεγαλυτερη ποσοτητα νερου να τρεξει με μια δοση;
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Καλημερα ,οταν εννοεις τριπλος ,βαζεις τρεις δοσεις καφε και βγαζεις τρεις καφεδες η αφηνεις μεγαλυτερη ποσοτητα νερου να τρεξει με μια δοση;
3 δόσεις φυσικά. Άλλες φορές 35ml η μία, άλλες φορές περισσότερο, μέχρι 50.
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.462
3 δόσεις φυσικά. Άλλες φορές 35ml η μία, άλλες φορές περισσότερο, μέχρι 50.
Αν και ειναι πολυ μεγαλη ποσοτητα καφεινης τουλαχιστον το κανεις με το ποιο σωστο τροπο.
 










Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.154
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top