Barista Corner

Μηνύματα
12.853
Reaction score
10.071
Απο φουλ αυτοματες μηχανες espresso ποια θα επιλεγατε;
Ειμαι αναμεσα σε delonghi dedica plus και καποια απο τις primadonna αλλα φοβαμαι πως με τις primadonna πληρωνεις πολυ το εξωτερικο υλικο κατασκευης και οχι τη διαφορα στους μηχανισμους.
Εγώ θα επέλεγα Jura και το έκανα ήδη. Πήρα την F50 μεταχειρισμένη, refurbished το 2016 και έχω συμπληρώσει αισίως τα 5 χρόνια και 2 μήνες με μέσο όρο 2-3 καφέδες τη μέρα κάθε μέρα.
 

Μηνύματα
1.228
Reaction score
2.042
Τελικά βράδυ Σαββάτου πήγα και πήρα την Delonghi Primadonna Soul.
Έχει κάτι πολύ εκνευριστικό προς το παρών αλλά ίσως και να διορθώνεται.
Όταν ξεκινάει η μηχανή κάνει καθάρισμα τα ακροφύσια με καυτό νερό.
Με αυτό όμως χάνεται εντελώς η όλη ουσία της εφαρμογής.
Ήλπιζα πως θα είχα μιά κούπα από κάτω, θα πατούσα ένα κουμπί και θα μου έβγαζε απλά και όμορφα καφέ.
Χωρίς να την έχουμε πολυεπεξεργαστεί μέχρι τώρα, το καφεδάκι της τα σπάει.
Άντε να μου έρθει και ο Kudu.
 


Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.878
Reaction score
34.258
Πηρα λοιπον μετα απο εντολη αρχηγου @xfader τη Delonghi Magnifica Ecam.

Την εμαθα νομιζω, εκανα πολλους καφεδες, αλλα ακομα δε μπορω να πω πως με ικανοποιει τοσο το αποτελεσμα.
Επαιξα με ολα οπως πρεπει, με το κοψιμο του καφε, με την ποσοτητα του, με τη θερμολρασια νερου κλπ, με την ποσοτητα του νερου, δοκιμασα 2 ποικιλιες κοκκους απ το Coffee Island , αλλα νομιζω πως ο καφες δε με τρελλαινει.
Σαν να ναι νερωμενος ενα πραμα, σα νεροζουμι, ακομα και με τερμα μαξ καφε και λιγοτερο νερο και τερμα ψιλοκομμενο. Καιμακι οκ, στην αρχη, μετα σα να χανεται ευκολα..
Μηπως κατι δεν κανω καλα? καποια προταση?
ΕΚτος αν ποια δεν κανει καθολου ο καφες που πηρα.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.723
Reaction score
83.476
Πηρα λοιπον μετα απο εντολη αρχηγου @xfader τη Delonghi Magnifica Ecam.

Την εμαθα νομιζω, εκανα πολλους καφεδες, αλλα ακομα δε μπορω να πω πως με ικανοποιει τοσο το αποτελεσμα.
Επαιξα με ολα οπως πρεπει, με το κοψιμο του καφε, με την ποσοτητα του, με τη θερμολρασια νερου κλπ, με την ποσοτητα του νερου, δοκιμασα 2 ποικιλιες κοκκους απ το Coffee Island , αλλα νομιζω πως ο καφες δε με τρελλαινει.
Σαν να ναι νερωμενος ενα πραμα, σα νεροζουμι, ακομα και με τερμα μαξ καφε και λιγοτερο νερο και τερμα ψιλοκομμενο. Καιμακι οκ, στην αρχη, μετα σα να χανεται ευκολα..
Μηπως κατι δεν κανω καλα? καποια προταση?
ΕΚτος αν ποια δεν κανει καθολου ο καφες που πηρα.
Έχεις δρόμο ακόμα. :biggrin:

Για αρχή άλλαξε προμηθευτή καφέ.
Μετά υπολόγισε ότι στο φλυτζάνι πρέπει να παίρνεις 2-2,5 φορές το αρχικό βάρος του καφέ που άλεσες. Αν π.χ. ήταν 16 γραμμάρια, το ρόφημα θα είναι 32-40 γραμμάρια. Κι όλα αυτά σε χρόνο 20-30 sec από τη στιγμή που αρχίσει να δουλεύει η τρόμπα.

Και μόλις τώρα βλέπω ότι με παίρνεις τηλέφωνο... :roflmao:
 

Μηνύματα
12.853
Reaction score
10.071
Πηρα λοιπον μετα απο εντολη αρχηγου @xfader τη Delonghi Magnifica Ecam.

Την εμαθα νομιζω, εκανα πολλους καφεδες, αλλα ακομα δε μπορω να πω πως με ικανοποιει τοσο το αποτελεσμα.
Επαιξα με ολα οπως πρεπει, με το κοψιμο του καφε, με την ποσοτητα του, με τη θερμολρασια νερου κλπ, με την ποσοτητα του νερου, δοκιμασα 2 ποικιλιες κοκκους απ το Coffee Island , αλλα νομιζω πως ο καφες δε με τρελλαινει.
Σαν να ναι νερωμενος ενα πραμα, σα νεροζουμι, ακομα και με τερμα μαξ καφε και λιγοτερο νερο και τερμα ψιλοκομμενο. Καιμακι οκ, στην αρχη, μετα σα να χανεται ευκολα..
Μηπως κατι δεν κανω καλα? καποια προταση?
ΕΚτος αν ποια δεν κανει καθολου ο καφες που πηρα.
Δεν είναι και πολύ ωραίος ο καφές του Coffee Island σε καμία από τις 2 versions του.
 


Μηνύματα
782
Reaction score
990
Πηρα λοιπον μετα απο εντολη αρχηγου @xfader τη Delonghi Magnifica Ecam.

Την εμαθα νομιζω, εκανα πολλους καφεδες, αλλα ακομα δε μπορω να πω πως με ικανοποιει τοσο το αποτελεσμα.
Επαιξα με ολα οπως πρεπει, με το κοψιμο του καφε, με την ποσοτητα του, με τη θερμολρασια νερου κλπ, με την ποσοτητα του νερου, δοκιμασα 2 ποικιλιες κοκκους απ το Coffee Island , αλλα νομιζω πως ο καφες δε με τρελλαινει.
Σαν να ναι νερωμενος ενα πραμα, σα νεροζουμι, ακομα και με τερμα μαξ καφε και λιγοτερο νερο και τερμα ψιλοκομμενο. Καιμακι οκ, στην αρχη, μετα σα να χανεται ευκολα..
Μηπως κατι δεν κανω καλα? καποια προταση?
ΕΚτος αν ποια δεν κανει καθολου ο καφες που πηρα.
Επειδη ψηνομαι για τη συγκεκριμενη, ειδες βελτιωση τελικα; Εκανες κατι λαθος;
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.878
Reaction score
34.258
Επειδη ψηνομαι για τη συγκεκριμενη, ειδες βελτιωση τελικα; Εκανες κατι λαθος;
Ειδε μεγαλη βελτιωση ναι, με αλλαγη καφε. Μεγαλη διαφορα. Τώρα από κει και πέρα δεν έχω και μεγάλη εμπειρία σ’ αυτές τις αυτόματες καφετιέρες
 



Μηνύματα
1.228
Reaction score
2.042
Delonghi Primadonna Soul

Ωραία μηχανή, πολλοί διαφορετικοί καφέδες από τους οποίους 2-3 χρησιμοποιούμε στο σπίτι.
Πολύ καλή η ευκολία το αφρόγαλο για τον καπουτσίνο. Ακόμη 100% δεν καταφέραμε να βγάλουμε αυτό που θέλουμε.
Βέβαια σε περιορίζει με την εφαρμογή και δεν έκατσα να την συνδέσω με το app το οποίο φαίνεται πως απλά υπάρχει για να έχεις κάτι ακόμη να στα σπάει αντί να σου κάνει τη ζωή πιό εύκολη.
Στα χρήματα που κοστίζει, θα μπορούσαν να είχαν προσθέσει ένα μικρό δοχειάκι για τα νερά της προθέρμανσης ώστε να κάνεις απευθείας τον καφέ σου από την εφαρμογή χωρίς πολλά πολλά.
Μέχρι στιγμής έχουμε φτιάξει περίπου 80 καφέδες.

Μόνο kudu βάζουμε τώρα.

Αν ξαναέπαιρνα τώρα μηχανή, δε θα την επέλεγα πάλι.
 

Μηνύματα
304
Reaction score
433
Εγω εχω το παλιοτερο μοντελο magnifica esam κατι. Οι ιδιες πανω κατω ειναι.

Για εμενα που θελω την ευκολια παταω ενα κουμπι και πινω καφε ειναι ταμαμ. Αλλα απο την αλλη ξεχνας τον hi end espresso με χρονους εκχυλισης και σωστα γραμμαρια καφε. Οτι καφε και να παρω (την εχω 5 χρονια σχεδον) και εχω παρει απο ολη την Αττικη (kudu,taf,wise cup, tailor made κοκ) ποτε ποτε ποτε δεν επιασα τα στανταρντς που θα ειχα με μια χειροκινητη συν μυλο.

Καταρχην αλεθει μαξ μεχρι 15γρ. καφε που για τους specialty που πινω ειναι φαουλ. Απο την αλλη οπως ειπα ανεση über alles....

Αφρογαλο με λιγη εξασκηση κανει αρκετα καλο. Αλλα απο την αλλη οπως ειπα ποτε δεν εχω παρει γευστικο αποτελεσμα οπως στα καλα καφε εξω. Απλα πινεις decent καφε μεχρι εκει. Αλλα και ο μυλος ειναι πολυ μετριος. Δε κοβει οσο λεπτα πρεπει. Υπαρχει και καποιο hack που παιζει για να τον κανεις να κοβει πιο ψιλα αλλα δε τα χω καταφερει...

Jura ειναι μαλλον η επομενη κινηση επειδη εχω διαβασει παει μεχρι 20 22 γρ. αλεσμενου καφε.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.878
Reaction score
34.258
για την ωρα με τον καφε Chain που πολυ ευγενικα με κερασε ο αγαπημενος @xfader και τον υπερευχαριστω και παλι πολυ πολυ ( σλουρπ σλουρπ γλυφτης κι ετσι..) εμεινα αρκετε ευχαριστημενος.
Τωρα δεν ξερω κατα ποσο θα ταν καλυτερο η χειροτερο να βαλω kudu, taf, hausbrandt , area 51 κλπ, δε μπορω να δοκιμασω απ ολους, και μ αρεσει η κλασσικη γευση esspresso , για την ωρα.

Επισης πρεπει να μαθω να κανω σωστο αφρογαλα κι οχι πλυμα γαλακτος με το ακροφυσιο...!
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.723
Reaction score
83.476
@xfader εχεις δοκιμασει τη συγκεκριμενη ποικιλια; μου φαινεται πολυ φρουτωδης και χωρις πολυ σωμα.
Όχι. Ήμουν πριν 10 μέρες στο Bell Square αλλά δοκίμασα μόνο Αιθιοπία.
 

Μηνύματα
9.775
Reaction score
1.827
Καλή Χρονιά σε όλους!

Θέλω να αγοράσω μία καφετιέρα φίλτρου. Θέλω να είναι α) προγραμματιζόμενη και β) να δέχεται κόκκους κάφε και να τους αλέθει.

Σαν budget έχω τα 150Ε, αλλά εφόσον πραγματικά αξίζει για παραπάνω θα το έκανα.

Σημείωση δεν έχω κάποια ιδιαίτερη σχέση με τη γευσιγνωσια καφέ, απλά μου αρέσε να πίνω το πρωί ένα γευστικό καφέ.
 



Μηνύματα
15.003
Reaction score
20.723
το λοιπόν, πήρα και εγώ μια brera μεταχειρισμένη για να χουμε να λέγαμε.
άρχισα το διάβασμα για να δούμε τι και πως.

έχω λίγο μπερδευτεί με αυτά που διαβάζω. το εγχειρίδιο λέει οτι κόβει από 7 έως 10.5 γρ (σε 3 διαβαθμίσεις). η ποσότητα εκχύλισης είναι ρυθμιζόμενη για τις δύο κλίμακες.
ο kudu από όπου πήρα ένα καφεδάκι για να ξεκινήσουμε , λέει 18-20 γρ για 50ml ρόφημα σε 25-30 δευτερόλεπτα - το συγκεκριμένο που πήρα μου το έφτιαξε εκείνη τη στιγμή για δοκιμή και ήταν πραγματικά πολύ καλό που σε βάζει σε σκέψεις όταν παίρνεις καφέ από αλλού.

τα 10.5 γρ λοιπόν της brera θα έπρεπε να αντιστοιχούν σε 25-30 ml ρόφημα σύμφωνα με το παραπάνω πρότυπο/συμβουλή και να εκχυλίζεται σε 25-30 δευτερόλεπτα. Αυτό στην συγκεκριμένη μηχανή είναι ανέφικτο ακόμα και στο πιο λεπτό κόψιμο, κρατάει το πολύ 15 δευτερόλεπτα.

Η λογική λέει οτι θέλει λεπτότερο άλεσμα;
αν ακολουθήσω αυτό εδώ
τι πρόβλημα μπορεί να προκύψει;

από την άλλη το υπόλειμμα που βγάζει η μηχανή όχι τελείως στεγνό ζυγίζει 22 γρ (το κράτησα στην άκρη να στεγνώσει τελείως να το ξαναζυγίσω το πρωί) , είναι σωστές οι ποσότητες που αναφέρει το εγχειρίδιο άραγε ;
 

Μηνύματα
304
Reaction score
433
το λοιπόν, πήρα και εγώ μια brera μεταχειρισμένη για να χουμε να λέγαμε.
άρχισα το διάβασμα για να δούμε τι και πως.

έχω λίγο μπερδευτεί με αυτά που διαβάζω. το εγχειρίδιο λέει οτι κόβει από 7 έως 10.5 γρ (σε 3 διαβαθμίσεις). η ποσότητα εκχύλισης είναι ρυθμιζόμενη για τις δύο κλίμακες.
ο kudu από όπου πήρα ένα καφεδάκι για να ξεκινήσουμε , λέει 18-20 γρ για 50ml ρόφημα σε 25-30 δευτερόλεπτα - το συγκεκριμένο που πήρα μου το έφτιαξε εκείνη τη στιγμή για δοκιμή και ήταν πραγματικά πολύ καλό που σε βάζει σε σκέψεις όταν παίρνεις καφέ από αλλού.

τα 10.5 γρ λοιπόν της brera θα έπρεπε να αντιστοιχούν σε 25-30 ml ρόφημα σύμφωνα με το παραπάνω πρότυπο/συμβουλή και να εκχυλίζεται σε 25-30 δευτερόλεπτα. Αυτό στην συγκεκριμένη μηχανή είναι ανέφικτο ακόμα και στο πιο λεπτό κόψιμο, κρατάει το πολύ 15 δευτερόλεπτα.

Η λογική λέει οτι θέλει λεπτότερο άλεσμα;
αν ακολουθήσω αυτό εδώ
τι πρόβλημα μπορεί να προκύψει;

από την άλλη το υπόλειμμα που βγάζει η μηχανή όχι τελείως στεγνό ζυγίζει 22 γρ (το κράτησα στην άκρη να στεγνώσει τελείως να το ξαναζυγίσω το πρωί) , είναι σωστές οι ποσότητες που αναφέρει το εγχειρίδιο άραγε ;
Εγω παλευω να κανω ρυθμιση μυλου στην delonghi magnifica που εχω αλλα φοβαμαι γα κατσαβιδιασματα....

Το puck που το ζυγισες 22γρ εχει μεσα υγρασια προφανως και νερο. Αρα και οταν στεγνωσει δε ξερω ποσο αντικειμενικο θα ναι το ζυγισμα οποτε μη δινεις σημασια. Αρκεσου στο τι σου λεει ο κατασκευαστης ειναι αληθεια πιστεψε με.

Γενικα οι αυτοματες δεν αλεθουν πολυ ψιλα. Ειναι το μεγαλυτερο μειονεκτημα τους....
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.583
Μηνύματα
2.866.421
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top