Νέο Σύστημα 5.1 ...εν αρχή είναι ο χώρος...



Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Θέλω, αλλά είναι πολλά τα λεφτά Άρη. (Sorry για την έκφραση)

:) Τόσο βγήκε από το AutoCAD, αν κουνήσω λίγο την κουκκίδα θα βγει 3.60 ή 3,55.
Ειπες οτι εχεις διαβασει τοσα εδω μεσα , δες και το ´Αγοραζοντας ηχειά ´ by Costas Coyias ... # post 5 θα σε βοηθησω
μην ψαχνεσαι .
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.847
Καλημέρα στη παρέα,
Φίλε macxt, η αγορά ηχοσυστημάτων είναι σαν να φτιάχνεις σπίτι αν έχεις τα λεφτά το κάνεις μια και καλή από την αρχή αλλιώς το πας βήμα-βήμα.
Κατέλεξε σε προτάσεις που σου δίνουν φίλοι, αγόραζε σιγά σιγά και θα δεις στο τέλος ότι έκανες τη σωστή επιλογή.
Φιλικά.....
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Από το κεντρικό 3,60m, από τα κύρια ηχεία 3,75m
Πολύ σωστά τα λες. Εγώ λόγω της by the book λογικής μου για την τοποθέτηση, υπολόγισα με τα κύρια ηχεία σε άνοιγμα 30 μοιρών εκατέρωθεν του κεντρικού. Για αυτό βγήκε μεγαλύτερη η απόσταση.
 

Μηνύματα
14
Reaction score
19
Καλημέρα,

Μετά από κάποιες μέρες «αναζήτησης και εσωτερικής μάχης 😵»

Ξαναδιάβασα το «Αγοράζοντας ηχεία ´ by Costas Coyias ...», όλα όσα μου έχετε γράψει. Είδα τις υποχρεώσεις μου (ξανά και ξανά και ξανά) και το πορτοφόλι. Και δημιούργησα ένα σύστημα με την καρδιά (θέλω) και ένα με την λογική (μπορώ, εδώ και τώρα).

Στα δια ταύτα λοιπών, περιμένω να μου έρθουν, λογικά προς το τέλος της άλλης βδομάδας.

Ενισχυτής: Denon AVR-X2700H - Κύρια Ηχεία Elac Debut B6.2, θα μπουν σε βάσεις ιδιοκατασκευής δικιάς μου – Ηχεία surround Elac Debut C5.2 θα μπουν σε βάσεις ιδιοκατασκευής δικιάς μου – Ηχείο κεντρικό Elac Debut B5.2 – Subwoofer SVS PB-1000

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας.
 

Μηνύματα
14
Reaction score
3
Καλημέρα,

Μετά από κάποιες μέρες «αναζήτησης και εσωτερικής μάχης 😵»

Ξαναδιάβασα το «Αγοράζοντας ηχεία ´ by Costas Coyias ...», όλα όσα μου έχετε γράψει. Είδα τις υποχρεώσεις μου (ξανά και ξανά και ξανά) και το πορτοφόλι. Και δημιούργησα ένα σύστημα με την καρδιά (θέλω) και ένα με την λογική (μπορώ, εδώ και τώρα).

Στα δια ταύτα λοιπών, περιμένω να μου έρθουν, λογικά προς το τέλος της άλλης βδομάδας.

Ενισχυτής: Denon AVR-X2700H - Κύρια Ηχεία Elac Debut B6.2, θα μπουν σε βάσεις ιδιοκατασκευής δικιάς μου – Ηχεία surround Elac Debut C5.2 θα μπουν σε βάσεις ιδιοκατασκευής δικιάς μου – Ηχείο κεντρικό Elac Debut B5.2 – Subwoofer SVS PB-1000

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας.
Καλησπέρα και απο εμένα!

Θα ήθελες να μας δώσεις ένα feedback όταν βρείς λίγο χρόνο? Πως σου φάνηκαν τα ηχεία? Είσαι ευχαριστημένος με τις επιλογές? Μόλις αγόρασα και εγω τον Denon x2700h και είμαι σε αναζήτηση front και center ηχείων για το σύστημά μου καθώς τα Roister 3300 που είχα με τον παλιό ενισχυτή (Pioneer vsx-521k) είναι στα τελευταία τους. Σκεφτομαι να αλλαξω μόνο μπροστινά και κεντρικό προς το παρόν και να κρατήσω sub και surround για κανένα χρόνο ακόμη. Ευχαριστώ
 

Μηνύματα
14
Reaction score
19
Τα ηχεία τα έχω τοποθέτηση σε βάσεις ιδιοκατασκευής, ύψους περίπου 70cm. Τα μπροστινά με μια κλίση περίπου 30ο προς το κέντρο και τα πίσω σχεδόν 90ο.Το κεντρικό κάτω από την τηλεόραση με μια μικρή κλήση προς τα πάνω και το sub μπροστά και αριστερά, περίπου εκεί που τελειώνει η 55’’ τηλεόραση ανάμεσα από τα δύο ηχεία. Βέβαια ακόμα πειραματίζομαι έτσι για να έχω παιχνίδι.

Ταινίες (5.1). Ο ήχος είναι καθαρός και όχι μουντός, γεμίζει το δωμάτιο έχει όγκο. Σ’ αυτό βέβαια συντελεί και το sub. Αν ανεβάσω ένταση κυριολεκτικά τρίζει το σκρίνιο, αναγκάστηκα να απομακρύνω ή να πιώ 😊 μπουκάλια που ακουμπούσαν μεταξύ τους και να σφηνώσω με χαρτί ένα πορτάκι για να μην ακούγεται. Οι διάλογοι ακούγονται πεντακάθαρα ακόμα και σε χαμηλή ένταση π.χ. το βράδι. Σε ορισμένες σκηνές από ταινίες αυτός που έρχεται από πίσω νομίζεις ότι θα σε ακουμπήσει στον ώμο ή ότι σου ψιθυρίζει στο αυτί.

Μουσική. Ακούω συνήθως σε stereo ή multi-channel stereo. Ακούγεται κατά την γνώμη μου καλύτερα απ’ ότι το 5.1 (μουσική από Spotify, YouTube). Η στερεοφωνική εικόνα είναι πολύ καλή, καταλαβαίνεις δηλαδή αν η ηλεκτρική κιθάρα παίζει αριστερά ή δεξιά, η μπότα ακούγεται σφιχτή και όχι πλαδαρή. Σε ορισμένα κομμάτια ακούω και τον ήχο μου κάνουν τα δάχτυλα που τρίβονται στις χορδές και τις σούστες από το μαρς. Σε κακές ηχογραφήσεις ή όπως αλλιώς λέγονται, ιδίως κάτι παλιά βίντεο από YouTube ο ήχος είναι χάλια σαν μονοφωνικός από τρανζιστοράκι με βαβούρα από το sub.

Απ’ ότι κατάλαβες είναι ευχαριστημένος ως πολύ ευχαριστημένος σε σχέση με τις επιλογές και τα χρήματα που διέθεσα.
 

Μηνύματα
14
Reaction score
3
Τα ηχεία τα έχω τοποθέτηση σε βάσεις ιδιοκατασκευής, ύψους περίπου 70cm. Τα μπροστινά με μια κλίση περίπου 30ο προς το κέντρο και τα πίσω σχεδόν 90ο.Το κεντρικό κάτω από την τηλεόραση με μια μικρή κλήση προς τα πάνω και το sub μπροστά και αριστερά, περίπου εκεί που τελειώνει η 55’’ τηλεόραση ανάμεσα από τα δύο ηχεία. Βέβαια ακόμα πειραματίζομαι έτσι για να έχω παιχνίδι.

Ταινίες (5.1). Ο ήχος είναι καθαρός και όχι μουντός, γεμίζει το δωμάτιο έχει όγκο. Σ’ αυτό βέβαια συντελεί και το sub. Αν ανεβάσω ένταση κυριολεκτικά τρίζει το σκρίνιο, αναγκάστηκα να απομακρύνω ή να πιώ 😊 μπουκάλια που ακουμπούσαν μεταξύ τους και να σφηνώσω με χαρτί ένα πορτάκι για να μην ακούγεται. Οι διάλογοι ακούγονται πεντακάθαρα ακόμα και σε χαμηλή ένταση π.χ. το βράδι. Σε ορισμένες σκηνές από ταινίες αυτός που έρχεται από πίσω νομίζεις ότι θα σε ακουμπήσει στον ώμο ή ότι σου ψιθυρίζει στο αυτί.

Μουσική. Ακούω συνήθως σε stereo ή multi-channel stereo. Ακούγεται κατά την γνώμη μου καλύτερα απ’ ότι το 5.1 (μουσική από Spotify, YouTube). Η στερεοφωνική εικόνα είναι πολύ καλή, καταλαβαίνεις δηλαδή αν η ηλεκτρική κιθάρα παίζει αριστερά ή δεξιά, η μπότα ακούγεται σφιχτή και όχι πλαδαρή. Σε ορισμένα κομμάτια ακούω και τον ήχο μου κάνουν τα δάχτυλα που τρίβονται στις χορδές και τις σούστες από το μαρς. Σε κακές ηχογραφήσεις ή όπως αλλιώς λέγονται, ιδίως κάτι παλιά βίντεο από YouTube ο ήχος είναι χάλια σαν μονοφωνικός από τρανζιστοράκι με βαβούρα από το sub.

Απ’ ότι κατάλαβες είναι ευχαριστημένος ως πολύ ευχαριστημένος σε σχέση με τις επιλογές και τα χρήματα που διέθεσα.
Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που διέθεσες να απαντήσεις. Είμαι πλέον ένα ακόμα βήμα πιο κοντά στην αγορά των ELAC :). Θα κοιτάξω κάπου στη Θεσσαλονίκη μήπως και μπορέσω να τα ακούσω κίολας σε κάποιον έμπορο...
 

Μηνύματα
14
Reaction score
3
Τελικά φάγαμε άκυρο για τα ELAC λόγω και του μεγέθους τους αλλα κυρίως λόγω της άποψης περι αισθητικής της συζύγου :dance:.
Προσανατολίζομαι τωρα στα Q Acoustics Concept 20 για main Right & Left και στο Concept centre για κεντρικό. Έχω ωστόσο μια απορία ώς noobie στο χώρο... :

Τα Concept 20 αναφέρουν Recommended Power: 25 - 75w και εφόσων είναι bi-amp capable σκοπεύω να τα συνδέσω με αυτό τον τρόπο στον Denon x2700h, δηλαδή σε 4 κανάλια του ενισχυτή (Front right, Front left + τα 2 κανάλια της zone 2). Πιστεύετε οτι υπάρχει κάποιο θέμα με την ισχύ που θα παίρνουν ή είναι οκ? Ο ενισχυτής αναφέρεται οτι δίνει :
  • Output power 150 watts per channel (6 ohms, 1 kHz, 1% clear, 1 channel)
  • 95 watts per channel (8 ohms, 20Hz – 20kHz, 0.08% Clear, 2 channels)

Πιστεύω οτι κατάλαβα σωστά τον τρόπο που δουλεύει το bi-amp αλλα σε περίπτωση που έχω γράψει καμια χαζομάρα :gotcha: παρακαλώ διορθώστε με μπάς και μάθω και τίποτα!!

Ευχαριστώ!
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
κυρίως λόγω της άποψης περι αισθητικής της συζύγου
μπάς και μάθω και τίποτα!!
Προτείνω να αρχίσεις να εκφράζεις και εσύ άποψη περί αισθητικής για την διακόσμηση του σαλονιού.

Πχ Δεν μου αρέσει αυτο το βάζο, να φύγει. Δεν μου αρέσει αυτό το ...., να φύγει. Ειδικά αντικείμενα που σχετίζονται με την μητέρα της, σεμεδάκια, άχρηστα διακοσμητικά, οτιδήποτε “χαριτωμένο”. Ή που αρέσουν σε φίλες της.
:lolsign:
 


Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Στα ψέμματα θα το κάνεις, μπας και καταλάβει τίποτα.
Αλλιώς πάρε αυτά που θέλεις, βάλτα όταν θα λείπει και πες της "Αυτά είναι τα καινούρια μας ηχεία, ΤΕΛΟΣ."
 


Μηνύματα
14
Reaction score
3
χαχα εκτιμώ όλες τις συμβουλές περί οικογενειακής ισορροπίας, σας ευχαριστώ! σχετικά με το bi-amp όμως και την ερώτηση περί power output με έχετε ακόμη στα σκοτάδια :p
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.847
Φίλε @sgwise,
Κακό δε θα κάνεις είναι μια πιο καλή σύνδεση για τα ηχεία, στέλνεις 95watt στο τουίτερ και 95watt στα μπάσα,
αρκεί να βγάλεις τους βραχυκυκλωτήρες.
Με μια δοκιμή πάντως αν κάνεις, πιστεύω να καταλάβεις αν θα υπάρξει ακουστική διαφορά.
Αρκεί να κάνεις και τις κατάλληλες ρυθμίσεις στον ενισχυτή σου.
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.104
Reaction score
2.740
Φίλε @sgwise,
Κακό δε θα κάνεις είναι μια πιο καλή σύνδεση για τα ηχεία, στέλνεις 95watt στο τουίτερ και 95watt στα μπάσα,
αρκεί να βγάλεις τους βραχυκυκλωτήρες.
Με μια δοκιμή πάντως αν κάνεις, πιστεύω να καταλάβεις αν θα υπάρξει ακουστική διαφορά.
Αρκεί να κάνεις και τις κατάλληλες ρυθμίσεις στον ενισχυτή σου.
για ενεργα ηχεια μιλαμε? τι φαση?
 

Μηνύματα
14
Reaction score
3
για ενεργα ηχεια μιλαμε? τι φαση?
Όχι δεν είναι ενεργά, απλά είναι bi-amp. Δεν καταλαβαίνω από πού προκύπτει το 95w + 95w στα Τουίτερ και στα μπάσα. Το εγχειρίδιο του ενισχυτή λέει 95w ανά κανάλι αλλά για 8Ω αφενός και αφετέρου όταν είναι ενεργά μόνο 2 κανάλια (εκτός αν εγώ δεν καταλαβαίνω σωστά). Εγώ θα έχω επάνω 6 ηχεία (5.1) και με τα front σε bi-amp mode θα είναι ενεργά ουσιαστικά και τα 8κανάλια, οπότε η ερώτηση είναι κάτω από αυτές τις συνθήκες πόσα watt θα δίνει ο ενισχυτής ανά κανάλι?:errwhat:
 

Μηνύματα
157
Reaction score
109
Όχι δεν είναι ενεργά, απλά είναι bi-amp. Δεν καταλαβαίνω από πού προκύπτει το 95w + 95w στα Τουίτερ και στα μπάσα. Το εγχειρίδιο του ενισχυτή λέει 95w ανά κανάλι αλλά για 8Ω αφενός και αφετέρου όταν είναι ενεργά μόνο 2 κανάλια (εκτός αν εγώ δεν καταλαβαίνω σωστά). Εγώ θα έχω επάνω 6 ηχεία (5.1) και με τα front σε bi-amp mode θα είναι ενεργά ουσιαστικά και τα 8κανάλια, οπότε η ερώτηση είναι κάτω από αυτές τις συνθήκες πόσα watt θα δίνει ο ενισχυτής ανά κανάλι?:errwhat:
1612297748108.png
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.104
Reaction score
2.740
Φίλε @sgwise,
Κακό δε θα κάνεις είναι μια πιο καλή σύνδεση για τα ηχεία, στέλνεις 95watt στο τουίτερ και 95watt στα μπάσα,
αρκεί να βγάλεις τους βραχυκυκλωτήρες.
Με μια δοκιμή πάντως αν κάνεις, πιστεύω να καταλάβεις αν θα υπάρξει ακουστική διαφορά.
Αρκεί να κάνεις και τις κατάλληλες ρυθμίσεις στον ενισχυτή σου.
Δεν ισχύει αυτο με τα watt, που το διάβασες ;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.103
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top