Toe in & Cross firing

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Μα εμείς θέλουμε το larger than life πλάτος σκηνής!
Αυτό που θα απλώσει το μουσικό δρώμενο πέραν των νοητων ορίων των ηχείων και θα επιτρέψει στα καμπανάκια να κάνουν περαντζαδα στο σαλόνι μας!
Όλα εγώ πρέπει να στα λέω πχιά, ασχετε;
Και όμως,αν υπάρχει μια δράση που θα συντελούσε για τον δικαναλικό χρήστη να επεκτείνει λίγο τις διαστάσεις στο στερεοφωνικό τρίγωνο ούτως ώστε ν'αυξανόταν ο πανοραμικός χαρακτήρας ως προς την ηχόσφαιρα που θα πρέπει ιδανικώς να σχηματίζεται γύρω από τα main,αυτή είναι το...cross-firing.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Και όμως,αν υπάρχει μια δράση που θα συντελούσε για τον δικαναλικό χρήστη να επεκτείνει λίγο τις διαστάσεις στο στερεοφωνικό τρίγωνο ούτως ώστε ν'αυξανόταν ο πανοραμικός χαρακτήρας ως προς την ηχόσφαιρα που θα πρέπει ιδανικώς να σχηματίζεται γύρω από τα main,αυτή είναι το...cross-firing.
Δε γίνεται ρε πουλάκι μου να είναι τα ηχεία στραβά και να μη φαίνονται καλά οι προσόπσεις τους..
Τιδεγκαταλαβαίνεις;
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Δε γίνεται ρε πουλάκι μου να είναι τα ηχεία στραβά και να μη φαίνονται καλά οι προσόπσεις τους..
Τιδεγκαταλαβαίνεις;
Όποιος γουστάρει ν'αντικρίζει αποκλειστικά προσόψεις ηχείων από το δικό του...G-Spot (Glyko Spot),ας τα...εντοιχίσει. :sneaky:
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.531
Reaction score
5.729
Αφού λοιπόν κάποιοι δεν χωνεύουν τα αστειάκια,ας αναφερθούμε στη λιγότερο αστεία πραγματικότητα...

Καταρχάς η κλίση της πρόσοψης δεν συνεπάγεται ότι το tweeter εκπέμπει με ανωφερή φορά χάριν διασποράς στο κατακόρυφο επίπεδο,αλλά ότι μάλλον εκτελεί μέσα από τη συγκεκριμένη γεωμετρία ευθυγράμμιση ως προς τα ακουστικά κέντρα με το mid-woofer και ακόμα περισσότερο σύγκλιση των επιμέρους λοβών στη ζώνη του cross.

Η δε ανταπόκριση της εταιρείας όπως διατυπώνεται δεν προσφέρει καμία απολύτως επιμόρφωση είτε για τον κάτοχο είτε για τους υπόλοιπους δέκτες της,λέγοντας ουσιαστικά ''Don't worry Be happy''.
Πολύ ευγενικά το έθεσες μάλιστα.

Η απάντηση της εταιρίας ήταν χαλαρά από το συγχωνευμένο τμήμα πωλήσεων + marketing.
"Πάρτε όποιο ηχέιο μας θέλετε, βάλτε το όπου να 'ναι, θα παίξει τέλεια" :D
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Όποιος γουστάρει ν'αντικρίζει αποκλειστικά προσόψεις ηχείων από το δικό του...G-Spot (Glyko Spot),ας τα...εντοιχίσει. :sneaky:
Πας καλά; και οι χρυσές ακίδες; τα φίδια με τα στηριΧτικά τους; πώς θα φαίνονται;
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Πας καλά; και οι χρυσές ακίδες; τα φίδια με τα στηριΧτικά τους; πώς θα φαίνονται;
Ας τα κρεμάσουν σε...κορνίζα πάνω από την εντοιχισμένη πρόσοψη καθενός main...Είναι αυτό που θα έλεγαν...΄΄πάρτα Λίζα και κάντα κορνίζα΄΄.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ας τα κρεμάσουν σε...κορνίζα πάνω από την εντοιχισμένη πρόσοψη καθενός main...Είναι αυτό που θα έλεγαν...΄΄πάρτα Λίζα και κάντα κορνίζα΄΄.
Πχοια είναι η Λίζα;
Εγώ τη Λόλα ήξερα!
 


sk

Μηνύματα
530
Reaction score
474
Καταρχάς η κλίση της πρόσοψης δεν συνεπάγεται ότι το tweeter εκπέμπει με ανωφερή φορά χάριν διασποράς στο κατακόρυφο επίπεδο,αλλά ότι μάλλον εκτελεί μέσα από τη συγκεκριμένη γεωμετρία ευθυγράμμιση ως προς τα ακουστικά κέντρα με το mid-woofer και ακόμα περισσότερο σύγκλιση των επιμέρους λοβών στη ζώνη του cross.
Ο κατασκευαστής του δικού μου ηχείου, παρά το ότι χρησιμοποιεί ξεχωριστή καμπίνα ανά μεγάφωνο, τοποθετημένες με τρόπο που να επιτυγχάνεται η ευθυγράμμιση των κέντρων εκπομπής, συνδέει την κλήση του ηχείου με το ύψος της θέσης ακρόασης (του αυτιού δηλαδή). Μάλιστα αναφέρει με ποιο ύψος θέσης έχει ρυθμιστεί το ηχείο και παρέχει πίνακα διόρθωσης της κλίσης ανάλογα με την απόσταση και το ύψος της τρέχουσας θέσης .

Και κάτι γενικό, αναφορικά με τους «παλιούς» μιας και ανήκω σε αυτούς.

Σε θέματα εξειδικευμένης γνώσης, συνειδητοποιώντας την άγνοια σου, καταλαβαίνεις ότι οι επιλογές που έχεις είναι βασικά οι εξής δυο : ή θα δέχεσαι ως θέσφατο ότι λένε οι γνωστικότεροι του αντικειμένου, ή θα πρέπει να αποκτήσεις και συ τις αντίστοιχες γνώσεις, με πολύ – δυστυχώς - διάβασμα.

Έχω αποφασίσει για τους δικούς μου λόγους να πράξω το πρώτο και πλέον επικεντρώνομαι στην αναγνώριση του «γνωρίζοντα».

Η κοσμιότητα και η ευγένεια μου αρέσει και προτιμώ να υπάρχει, αλλά δεν αποτελεί στοιχείο αξιολόγησης των γνώσεων που κατέχει ο άλλος.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.960
Reaction score
41.262
Δηλαδή με λιγα λόγια στήνουμε τα ηχεία σε σχέση με τη θέση μας με απόλυτη ακρίβεια σε ισόπλευρο τρίγωνο και μετά τους δίνουμε μια στροφή για να το κάνουμε τρίγωνο πανοράματος και είμαστε σουπερ ντούπερ;
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Δηλαδή με λιγα λόγια στήνουμε τα ηχεία σε σχέση με τη θέση μας με απόλυτη ακρίβεια σε ισόπλευρο τρίγωνο και μετά τους δίνουμε μια στροφή για να το κάνουμε τρίγωνο πανοράματος και είμαστε σουπερ ντούπερ;
Δοκιμάζουμε και το τρίγωνο για κάλαντα και κρατάμε όποιο κάτσει καλύτερα στα αυτιά μας!
 


Μηνύματα
12.864
Reaction score
10.078
Δηλαδή με λιγα λόγια στήνουμε τα ηχεία σε σχέση με τη θέση μας με απόλυτη ακρίβεια σε ισόπλευρο τρίγωνο και μετά τους δίνουμε μια στροφή για να το κάνουμε τρίγωνο πανοράματος και είμαστε σουπερ ντούπερ;
Η στροφή δεν αλλάζει το τρίγωνο. Αν έχουμε ισόπλευρο τρίγωνο, με τη στροφή, πάλι ισόπλευρο τρίγωνο θα έχουμε.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Πολύ ευγενικά το έθεσες μάλιστα.

Η απάντηση της εταιρίας ήταν χαλαρά από το συγχωνευμένο τμήμα πωλήσεων + marketing.
"Πάρτε όποιο ηχέιο μας θέλετε, βάλτε το όπου να 'ναι, θα παίξει τέλεια" :D
Η ευγένεια αποτελεί δεύτερη φύση μου...Όσο για την πρώτη,ενίοτε...τσούζει.


Κλάμα έριξες χύμα
είπες πάλι το ποίημα
μιας εικόνας κενής
Δε μου φτάνει η ώρα
είτε χτες είτε τώρα
να φανώ αγενής
Άκου λίγες ειδήσεις
μπας κι εξαντλήσεις
της παντόφλας το στοκ
χαϊεντάδες κολλητούς σου
Μπιεντάμπλεγιου φτού σου
και του κόκκου το μπλοκ

Ξαναβγαίνουνε κάλοι
σ'όλων μες το κεφάλι
σαν τους λες ντιεσπί
και σε σπίτια επισκέψεις
με πικάπ όταν μπλέξεις
και το PRat για να μπει
Άμα θες αδριάντα
στο setup σου για πάντα
μείνε λίγο στεγνός
Λέω και του Τζιοβάνι
σαν Μπεκατώρου με κάνει
να τον δίνω στυγνώς

Πάρτο Λίζα
το Kondo κορνίζα
και βάλτο στην πρίζα
αντί ναργιλέ
Τα ηχεία
δεν είναι λαχεία
cross-fire για δύο
ηλεκτρόνια πανέ
Βάλτο Λίζα
ψηλά στη μαρκίζα
στου Ear τη ντίζα
θαύμα μπας και συμβεί
αγοραία
περιγράμματα κεραία
της εικόνας το πλάτος
με πρόσοψη στραβή

Και αν ποστάρεις ρετάλι
απ'του facebook το χάλι
για εμβόλια με τσιπ
Μου ζαλίζεις ρε Λίζα
των ερώτων τη μίζα
με τους βλάκες τους ντιπ
Γράφεις ντίαρ και χάνει
στης Γραβιάς μες το Χάνι
ο Ανδρούτσος σκυφτός
ψάχνει βιοτεχνία
με πυκνωτές και πηνία
και τις λάμπες τις NOS

Ανακοίνωσες πάλι
δεν μπορείς να μιλήσεις
σου γλυκαίνουν το SPOT
Δεν νομίζω ρε Τάκη
ευθιξία καπάκι
με σωρό τα κονέ
Πι Εμ στείλε να λιώνει
πώς το σύρμα απογειώνει
μ'έναν τοίχο σαγρέ
Και φωνάχτε τη Ρόζι
που μπακάληδες σώζει
με βραχίονες κου-ρελέ

Πάρε ακίδα
και στρίψε τη βίδα
στραβά αρμενίζει
αν δεν στέκει στραβό
Το ηχείο
δεν μπαίνει τοιχίο
με άφαντες μπόρνες
από ρόδιο
Τοίχο-τοίχο
περπάτα και σου χω
subwoofer με ήχο
να σε στείλει αλλού
Μπικικίνια
και μέσα στη γκρίνια
καμμένη στο λέω
η ασφάλεια του νου
Τελικά δοκίμασε κανείς σας;
Και όχι μόνο...Εδώ ανανεώθηκαν χωροταξίες και προφίλ διόρθωσης όπως θα φανεί οσονούπω...
 
Last edited:

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Εγώ το είχα δοκιμάσει παλαιότερα και το ξαναδοκίμασα και τώρα. Στη σταθερότητα ειδώλου είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα. Η θέση που ακούω έχει πλάτος 1,2m και είναι όλη εκμεταλλεύσιμη. Τονικά δεν έχω σοβαρές αλλοιώσεις (σχεδόν τίποτα δηλαδή) ακόμα και χωρίς νέες μετρήσεις/ φίλτρα στο dirac όπως πρέπει. Όπως είχα γράψει και στη παρουσίαση του συστήματος, οι "κακές" ανακλάσεις στο πλάι είναι γλυκές γιατί δίνουν μεγαλύτερο εύρος στην εικόνα. Το αντίτιμο είναι στενό sweet spot και- ανάλογα το συχνοτικό περιεχόμενο- πιο ασταθές κεντρικό είδωλο. Δεν ξέρω τι να διαλέξω. Θα δω.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.960
Reaction score
41.262
Η στροφή δεν αλλάζει το τρίγωνο. Αν έχουμε ισόπλευρο τρίγωνο, με τη στροφή, πάλι ισόπλευρο τρίγωνο θα έχουμε.
Ναι σωστά, όπως επίσης και αν τα περιστρέψουμε κατά 180 μοίρες στον άξονα τους και οι μπάφλες κυττάνε στους τοίχους πάλι ισόπλευρο τρίγωνο θα έχουμε.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.434
Reaction score
125.819
οι "κακές" ανακλάσεις στο πλάι είναι γλυκές γιατί δίνουν μεγαλύτερο εύρος στην εικόνα. Το αντίτιμο είναι στενό sweet spot και- ανάλογα το συχνοτικό περιεχόμενο- πιο ασταθές κεντρικό είδωλο
Πολύ σωστά. ;)

Το "σωστό" είναι το προφανές:

Οι κακές ανακλάσεις, είναι "κακές", και θα πρέπει να εξαλειφθούν.

Αυξημένο πλάτος μουσικής εικόνας, by the book, δίνει το ..πολυκάναλο σεταπ
(έως Immersion στην εικόνα αυτή) ;)

Η τυπική στερεοφωνια, δημιουργεί by the book μια μουσική σκηνή πλάτους έως 60°. Μπορεί να αναπαράγει μια κεντρική φωνή με πλάτος μόλις 5-10°, αναδημιουργωντας το κεντρικό φάντομ κανάλι. Επίσης μπορεί να "απλώσει" τη μουσική σκηνή σε πλάτος έως 60° και σε όσο βάθος θες.
Πληροφορίες ύψους δεν υπάρχουν.


Ένα immersive setup, μπορεί να αναπαράγει μουσική εικόνα (ακόμα κι όταν όλα τα ηχεία παίζουν με upmixing) από 5-10° (μια κεντρική φωνή ας πούμε, σόλο) αλλά όχι μόνο κεντρικά, μα τώρα σε οποιοδήποτε σημείο του ημισφαιρίου, έως και να δημιουργήσει σκηνή πλάτους 360° (δηλαδή σε τοποθετεί ακόμα και στο κέντρο της μουσικής ορχήστρας), με ή χωρίς ύψος, έως σα να φοράς ακουστικά, αναλόγως του τρόπου με τον οποίο έχει γίνει το μάστερινγκ.

Δεν υπάρχει κανένας περιορισμός στην δυνατότητα αναδημιουργίας μεγέθους μουσικής εικόνας ή κατεύθυνσης ηχητικού object στο immersive setup.

Τυπικά θα έλεγα πως στο ιμερσιβ σεταπ η μουσική σκηνή σε αναπαραγωγή δικαναλης ηχογράφησης, έχει πλάτος από 5-10° έως 90-100°, αναλόγως ηχογράφησης.
Εκεί που το δικάναλο δίνει πλάτος 60°, το απμιξινγκ μπορεί να το φτάσει στις 100°.

Στη στερεοφωνια όμως, τα πράγματα είναι εντελώς συγκεκριμένα.
Ακούγεται πολύ φτωχά (συγκριτικά).
 
Last edited:

Μηνύματα
4.874
Reaction score
3.968
Πριν δούμε τι είναι το toe in, ας δούμε τα βασικά.

Η ορθή τοποθέτηση των ηχείων, ξεκινάει με το ισόπλευρο (όχι ισοσκελές - πανοράματος) τρίγωνο ακρόασης:

View attachment 198447

Η γωνία τοποθέτησης καθενός ηχείου βρίσκεται στις +-30°, και το κάθε ηχείο έχει στροφή προς τα έσω ακριβώς 30°, ώστε να "βλέπει" το κάθε ηχείο στην ευθεία την θέση ακρόασης.

Αυτό σημαίνει πως ο ακροατής προσλαμβάνει την "on axis" ακτινοβολία του ηχείου, εκεί δηλαδή που το ηχείο βγάζει τη μέγιστη στάθμη του και (κανονικά) την πιο ομαλή απόκριση στο φάσμα λειτουργίας του.

Η στροφή των ηχείων κατά 30° ώστε να κοιτάνε στην ευθεία τον ακροατή, δεν αποκαλείται "toe in".

Toe in, σημαίνει περαιτέρω στροφή των ηχείων προς τα έσω, πέραν δηλαδή των "αναγκαίων" 30° της σωστής τοποθέτησης του τριγώνου ακρόασης.


ΥΓ.
Χρήσιμο λινκ πριν συνεχίσω.

ΥΠΟΘΕΣΗ: Ωραια καναμε το ισοπλευρο τριγωνο. Μετα καναμε και το of axis. Και μ αυτο αφου εγιναν ολα οσα αναφερεις επιτυγχανουμε τελειο ηχο οχι μονο στη θεση ακροασης αλλα και στις γειτονικες.

Τοτε ομως τι ρολο παιζει το οποιοδηποτε τριγωνο? Κατι αναλογο δεν περιεγραψες και σε φροντισμενες αιθουσες κινηματογραφων? Αρα αντιο τριγωνα? Αρκει να κανεις μετρησεις με μικροφωνο σ ενα "Χ" αριθμο θεσεων και μετα καθεσαι εντος αυτων των θεσεων (μετρημενων) και δεν εχει σημασια το τριγωνο?
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.651
Μηνύματα
2.870.213
Members
37.934
Νεότερο μέλος
daemon76
Top