Toe in & Cross firing

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.392
Reaction score
125.538
Προς αποφυγήν παρανοήσεων, λόγω "εμπειριών" κάποιων κάποιων, να ξεκαθαρίσω ότι:

Το toe in δεν μειώνει το πλάτος της μουσικής σκηνής.

Μειώνει μόνον τις (βλαβερές σε κάθε περίπτωση) πρώτες ανακλάσεις από τους πλαϊνούς τοίχους, και το γελοίο ροζουλί φάντομ πλαϊνό:

fig1.gif


Όποιος νομίζει πως το ροζουλί του κάνει "καλό" στον ήχο και στο πλάτος της μουσικής σκηνής, έχει κάποια σοβαρά προβλήματα αντίληψης της στερεοφωνιας.
 

Μηνύματα
1.500
Reaction score
2.826
Οχι, να εφαρμόσεις και το ένα και το άλλο, κάνε δοκιμή.

Δοκίμασε και πες μας τις εντυπώσεις σου, για τη μια θέση που κάθεσαι εσύ.
Will do...
Λογικά μέσα στις επόμενες ημέρες θα παραλάβω άλλα δύο Τ8 οπότε θα ακολουθήσει αναδιάταξη όχι μόνο των ηχείων αλλά και της θέσης ακρόασης, η οποία θα έρθει στο κέντρο του εμπρός τμήματος του δωματίου και φυσικά ξανά μανά δοκιμές για τις θέσεις των σαμπ :headbang::help:
Όταν μπουν όλα στη θέση τους θα γίνουν οι δοκιμές toe in και φυσικά θα ενημερώσω...
 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Αντωνη προσοξε τα ...ροζ!
Ισως τελικα να μην ειναι και τοσο βλαβερα :roflmao:

Παντως ρε φιλε ασταματητος εισαι. Εχω χασει τα νουμερα. Για λεγε που φτανει το σεταπ πλεον.
 


Μηνύματα
354
Reaction score
137
Προς αποφυγήν παρανοήσεων, λόγω "εμπειριών" κάποιων κάποιων, να ξεκαθαρίσω ότι:

Το toe in δεν μειώνει το πλάτος της μουσικής σκηνής.

Μειώνει μόνον τις (βλαβερές σε κάθε περίπτωση) πρώτες ανακλάσεις από τους πλαϊνούς τοίχους, και το γελοίο ροζουλί φάντομ πλαϊνό:

View attachment 200448

Όποιος νομίζει πως το ροζουλί του κάνει "καλό" στον ήχο και στο πλάτος της μουσικής σκηνής, έχει κάποια σοβαρά προβλήματα αντίληψης της στερεοφωνιας.
Προσωπικά δεν είμαι γνωστής ασχολούμαι με το σύστημα μου από πέρσι έχω ασχοληθεί αρκετά με διαφορά που διαβάζω και σε Ελληνικά και ξένα φόρουμ με αρκετες δοκιμες. Μπορώ να πω ότι πιο πολύ ευχαριστιέμαι το δικάναλο απ ότι ταινίες ίσως επειδή είμαι μουσικόφιλος περισσότερο. Στο σύστημα μου αν και η διάταξη δε μου επιτρέπει ισόπλευρο τρίγωνο , η απόσταση από τους πλαινους τοιχους είναι κοντά 2μ ,η απόσταση των ηχείων μεταξύ τους που είναι κοντά 2.10μ και η θέση ακρόασης από αυτά είναι 3.20μ έχω καταφέρει να εχω ένα phantom image αρκετά καλό και καθαρό στα αυτιά μου ενδιάμεσες θέσεις από κέντρο προς ηχεία και μέτριο offstage και για αυτό το offstage έχω ξοδέψει κάποιο χρόνο παραπάνω, ο ήχος γεμίζει όμορφα το χώρο γενικά .Ο χώρος βέβαια δεν είναι ιδανικός. Γιατί όμως το offstage είναι άκυρο ; πρακτικά σε stereo κάποια κομμάτια δεν υποστηρίζουν offstage με το ένα ηχείο εκτός φάσης και το άλλο να παίζει κανονικά ;Επίσης η ισορροπία δεν είναι το κλειδί για όλα αυτά η όχι ;
 

Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Όποιος νομίζει πως το ροζουλί του κάνει "καλό" στον ήχο και στο πλάτος της μουσικής σκηνής, έχει κάποια σοβαρά προβλήματα αντίληψης της στερεοφωνιας.
Καλα μην τρελαίνεστε..
Ο ίδιος ο Floyd Toole,
δεν έχει πειστεί για το καταστροφικό αποτέλεσμα των πρωιμων ανακλασεων.

"The widespread belief that first reflections in listening rooms are bad originated in the recording industry, where many mixers felt that they were better able to do their jobs when they were in a strong direct sound field"
.......
"Humans evolved while listening in reflective spaces, and are comfortable listening in them. In fact, it is now widely recognized that we perceptually "stream" the sound of the room as separate from the sound of the sources - that is what happens in live performances."
..........
"a good loudspeaker is a good loudspeaker, and its virtues are appreciated in a wide variety of rooms – except for the differences in the bass region."


Ενδιαφέρον και πρόσφατο άρθρο του πάνω στο θέμα.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Προσωπικά δεν είμαι γνωστής ασχολούμαι με το σύστημα μου από πέρσι έχω ασχοληθεί αρκετά με διαφορά που διαβάζω και σε Ελληνικά και ξένα φόρουμ με αρκετες δοκιμες. Μπορώ να πω ότι πιο πολύ ευχαριστιέμαι το δικάναλο απ ότι ταινίες ίσως επειδή είμαι μουσικόφιλος περισσότερο. Στο σύστημα μου αν και η διάταξη δε μου επιτρέπει ισόπλευρο τρίγωνο , η απόσταση από τους πλαινους τοιχους είναι κοντά 2μ ,η απόσταση των ηχείων μεταξύ τους που είναι κοντά 2.10μ και η θέση ακρόασης από αυτά είναι 3.20μ έχω καταφέρει να εχω ένα phantom image αρκετά καλό και καθαρό στα αυτιά μου ενδιάμεσες θέσεις από κέντρο προς ηχεία και μέτριο offstage και για αυτό το offstage έχω ξοδέψει κάποιο χρόνο παραπάνω, ο ήχος γεμίζει όμορφα το χώρο γενικά .Ο χώρος βέβαια δεν είναι ιδανικός. Γιατί όμως το offstage είναι άκυρο ; πρακτικά σε stereo κάποια κομμάτια δεν υποστηρίζουν offstage με το ένα ηχείο εκτός φάσης και το άλλο να παίζει κανονικά ;Επίσης η ισορροπία δεν είναι το κλειδί για όλα αυτά η όχι ;
Αν εννοεις σαν offstage τον ηχο που ερχεται περα απο τις εξωτερικες πλευρες των ηχειων,2 πραγματα φταινε-το μη ισοπλευρο τριγωνο ακροασης και οι ισχυρες ανακλασεις απο τους πλευρικους τοιχους.Ιδιως ο δευτερος λογος περιοριζει σημαντικα το πλατος της εικονας,κατι το οποιο παραδεχονται ακομα και οι πολεμιοι της θεωριας οτι οι πλευρικες ανακλασεις ειναι επιθυμητες...Μπορει καποιες φορες να κανουν τον ηχο να ακουγεται ευχαριστος,αλλοιωνουν ομως την στερεοφωνικη εικονα συμπιεζοντας την "μεσα" στα ηχεια.
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Αν εννοεις σαν offstage τον ηχο που ερχεται περα απο τις εξωτερικες πλευρες των ηχειων,2 πραγματα φταινε-το μη ισοπλευρο τριγωνο ακροασης και οι ισχυρες ανακλασεις απο τους πλευρικους τοιχους.Ιδιως ο δευτερος λογος περιοριζει σημαντικα το πλατος της εικονας,κατι το οποιο παραδεχονται ακομα και οι πολεμιοι της θεωριας οτι οι πλευρικες ανακλασεις ειναι επιθυμητες...Μπορει καποιες φορες να κανουν τον ηχο να ακουγεται ευχαριστος,αλλοιωνουν ομως την στερεοφωνικη εικονα συμπιεζοντας την "μεσα" στα ηχεια.
Πρέπει να βρω να ακούσω ένα σύστημα στημένο της προκοπής, δεν έχω μετρο σύγκρισης, να καταλάβω τι ειναι stereo . Η απόστάση από πλαϊνούς τοίχους είναι 2μ+. Να μειωσω αρκετά δλδ το offstage ? Και πάλι με αυτό που ακούω στο χώρο μου μου αρέσει και κάνω το Σταύρο μου
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Προσωπικά δεν είμαι γνωστής ασχολούμαι με το σύστημα μου από πέρσι έχω ασχοληθεί αρκετά με διαφορά που διαβάζω και σε Ελληνικά και ξένα φόρουμ με αρκετες δοκιμες. Μπορώ να πω ότι πιο πολύ ευχαριστιέμαι το δικάναλο απ ότι ταινίες ίσως επειδή είμαι μουσικόφιλος περισσότερο. Στο σύστημα μου αν και η διάταξη δε μου επιτρέπει ισόπλευρο τρίγωνο , η απόσταση από τους πλαινους τοιχους είναι κοντά 2μ ,η απόσταση των ηχείων μεταξύ τους που είναι κοντά 2.10μ και η θέση ακρόασης από αυτά είναι 3.20μ έχω καταφέρει να εχω ένα phantom image αρκετά καλό και καθαρό στα αυτιά μου ενδιάμεσες θέσεις από κέντρο προς ηχεία και μέτριο offstage και για αυτό το offstage έχω ξοδέψει κάποιο χρόνο παραπάνω, ο ήχος γεμίζει όμορφα το χώρο γενικά .Ο χώρος βέβαια δεν είναι ιδανικός. Γιατί όμως το offstage είναι άκυρο ; πρακτικά σε stereo κάποια κομμάτια δεν υποστηρίζουν offstage με το ένα ηχείο εκτός φάσης και το άλλο να παίζει κανονικά ;Επίσης η ισορροπία δεν είναι το κλειδί για όλα αυτά η όχι ;
Εδώ υπάρχει μια σημαντική διάκριση: Κατά πόσον το off-stage θα οφειλόταν σε φασικές πληροφορίες κανονικά περιεχόμενες στην παραγωγή,ή σε διάσπαση του λεγόμενου ΄΄Φαινομένου Προτεραιότητας΄΄(Haas Effect) από έντονα διαφοροποιημένη κατανομή ανά οκτάβα μεταξύ άμεσης και της ανακλώμενης off-axis ενέργειας,με τον ακροατή να συλλαμβάνει υπό αντικανονικούς όρους οργανικά είδωλα και δομές με διχασμένη τοποθέτηση που δεν θα προβλεπόταν από το αυθεντικό περιεχόμενο στο σήμα....
Καλα μην τρελαίνεστε..
Ο ίδιος ο Floyd Toole,
δεν έχει πειστεί για το καταστροφικό αποτέλεσμα των πρωιμων ανακλασεων.

"The widespread belief that first reflections in listening rooms are bad originated in the recording industry, where many mixers felt that they were better able to do their jobs when they were in a strong direct sound field"
.......
"Humans evolved while listening in reflective spaces, and are comfortable listening in them. In fact, it is now widely recognized that we perceptually "stream" the sound of the room as separate from the sound of the sources - that is what happens in live performances."
..........
"a good loudspeaker is a good loudspeaker, and its virtues are appreciated in a wide variety of rooms – except for the differences in the bass region."


Ενδιαφέρον και πρόσφατο άρθρο του πάνω στο θέμα.
Εξαίρετη η επιλογή,αλλά ως συνήθως ερμηνεύεις όπως θα σε βόλευε - ενδεχομένως,για να μη γινόμαστε απόλυτοι. :sneaky:
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Εδώ υπάρχει μια σημαντική διάκριση: Κατά πόσον το off-stage θα οφειλόταν σε φασικές πληροφορίες κανονικά περιεχόμενες στην παραγωγή,ή σε διάσπαση του λεγόμενου ΄΄Φαινομένου Προτεραιότητας΄΄(Haas Effect) από έντονα διαφοροποιημένη κατανομή ανά οκτάβα μεταξύ άμεσης και της ανακλώμενης off-axis ενέργειας,με τον ακροατή να συλλαμβάνει υπό αντικανονικούς όρους οργανικά είδωλα με διχασμένη τοποθέτηση που δεν θα προβλεπόταν από το αυθεντικό περιεχόμενο στο σήμα....

Εξαίρετη η επιλογή,αλλά ως συνήθως ερμηνεύεις όπως θα σε βόλευε - ενδεχομένως,για να μη γινόμαστε απόλυτοι. :sneaky:
Άρα μπορεί να ακούω ... αλλά να ακούω ότι να ναι , διαφορετικό από αυτό που προβλέπεται . :D
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Άρα μπορεί να ακούω ... αλλά να ακούω ότι να ναι , διαφορετικό από αυτό που προβλέπεται . :D
Ας δούμε μήπως γίνεται να βοηθηθείς με πρακτικό τρόπο...Εάν δεν το έχεις ήδη σε υλικό μέσο ,βρίσκεις και αναπαράγεις το παρακάτω κομμάτι της Norah Jones :

Ο τίτλος του "Little Room" ανταποκρίνεται και στη χωρική πληροφορία που θα έχει ενσωματωθεί κατά την παραγωγή...
Αν γίνονται αντιληπτά οργανικές δομές,φωνή-σφυρίγματα ή αντηχήσεις εκτεινόμενα πέρα από το νοητό κεντρικό πεδίο μεταξύ των ηχείων,τότε κάτι δεν λειτουργεί όπως θα έπρεπε ως προς τη διαρρύθμιση των συγκεκριμένων ηχείων στο συγκεκριμένο χώρο.
 
Last edited:

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.231
Reaction score
27.025
εκτεινόμενες πέρα από το νοητό κεντρικό πεδίο μεταξύ των ηχείων,τότε κάτι δεν λειτουργεί όπως θα έπρεπε ως προς τη διαρρύθμιση των συγκεκριμένων ηχείων στο συγκεκριμένο χώρο.
Άσεμας ρεγκουρού. Εμείς θέμε το καμπανάκι να βγαίνει στο πεζοδρόμιο. Να πηγαίνει βόλτα στο περίπτερο, να μας παίρνει τσιγάρα. :roflmao:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.392
Reaction score
125.538
Ενδιαφέρον και πρόσφατο άρθρο του πάνω στο θέμα.
Με τον Τουλ δε διαφωνώ σε κανένα σημείο, ίσα ίσα το αντίθετο.

Εσείς όμως νομίζω πως χρειάζεστε λίγο περισσότερο Τουλ στη ζωή σας, και για αρχή πάρτε αυτές τις λίγες γραμμές:
(Από το ίδιο λινκ)

<<Anyone claiming that a phantom center image is superior to a real center loudspeaker has some persuading to do.>>

Εν κατακλείδι, η πρώτη σαφής βελτίωση του τυπικού στερεοφωνικού σεταπ, είναι να μπει κεντρικό ηχείο.

Η δεύτερη, είναι να γίνει 5.1 το σετάπ.

Η επόμενη, να γίνει ιμερσιβ.

Τουλ.
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Με τον Τουλ δε διαφωνώ σε κανένα σημείο, ίσα ίσα το αντίθετο.

Εσείς όμως νομίζω πως χρειάζεστε λίγο περισσότερο Τουλ στη ζωή σας, και για αρχή πάρτε αυτές τις λίγες γραμμές:
(Από το ίδιο λινκ)

Anyone claiming that a phantom center image is superior to a real center loudspeaker has some persuading to do.

Εν κατακλείδι, η πρώτη σαφής βελτίωση του τυπικού στερεοφωνικού σεταπ, είναι να μπει κεντρικό ηχείο.

Η δεύτερη, είναι να γίνει 5.1 το σετάπ.

Η επόμενη να γίνει ιμερσιβ.

Τουλ.
Τώρα τρολάρεις το ίδιο σου το νήμα....Με τί θα γίνει cross-fired το μονό κεντρικό ; ε;;;:roflmao:

Άσεμας ρεγκουρού. Εμείς θέμε το καμπανάκι να βγαίνει στο πεζοδρόμιο. Να πηγαίνει βόλτα στο περίπτερο, να μας παίρνει τσιγάρα. :roflmao:
Προσοχή μην εξαφανιστεί και βγει και σε...amber alert. :sneaky:
 
Last edited:

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Άρα μπορεί να ακούω ... αλλά να ακούω ότι να ναι , διαφορετικό από αυτό που προβλέπεται . :D
Θα ακουσεις το "You look good to me" απο Oscar Peterson Trio.Στις αρχες του κομματιου,χτυπαει ενα καμπανακι απο το αριστερο ηχειο.Αν αυτο δεν ακουγεται ολο και πιο εξω απο το ηχειο προς τα αριστερα με καθε χτυπημα,τοτε εχεις προβλημα με το στησιμο και τον χωρο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.392
Reaction score
125.538
Οκ, πάμε τινταλ.

Στο πρώτο:


Screenshot_20210214_212947_com.roon.mobile.jpg


Το πλάτος της μουσικής εικόνας είναι τουλάχιστον 180°, δηλαδή ακούς από δεξιά και αριστερά κανονικά στις 90° από κάθε πλευρά έχει περιεχόμενο.

Ακόμα χειρότερα εδώ:

Screenshot_20210214_213011_com.roon.mobile.jpg


Που έχει περιεχόμενο και πέραν των 180°, δηλαδή ναι, έρχεται και κάπως από πίσω σου ήχος, θα έλεγα έως 120° το καταλαβαίνω.

Αντιθέτως, σε αυτόν τον δίσκο:

Screenshot_20210214_213414_com.roon.mobile.jpg


Το περιεχόμενο είναι μέχρι τα όρια των ηχείων, αυστηρά 60° μουσική σκηνή.

Άντε, καλές ακροάσεις.
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Θα ακουσεις το "You look good to me" απο Oscar Peterson Trio.Στις αρχες του κομματιου,χτυπαει ενα καμπανακι απο το αριστερο ηχειο.Αν αυτο δεν ακουγεται ολο και πιο εξω απο το ηχειο προς τα αριστερα με καθε χτυπημα,τοτε εχεις προβλημα με το στησιμο και τον χωρο.
Λοιπόν γύρισα τα ηχεία όπως τα είχα και το καμπανάκι το άκουσα πιο έξω και αρκετά πιο έξω και κάποια στιγμή και πιο ψηλά. Γενικά πρέπει να πάρω πάλι μέτρηση αποστάσεων ηχεία κλπ αλλά αν είναι έτσι και τα λέω σωστά κάπου στις 18 μοίρες είμαι γύρισμα το ηχείο προς τα μέσα .
Οκ, πάμε τινταλ.

Στο πρώτο:


View attachment 200488

Το πλάτος της μουσικής εικόνας είναι τουλάχιστον 180°, δηλαδή ακούς από δεξιά και αριστερά κανονικά στις 90° από κάθε πλευρά έχει περιεχόμενο.

Ακόμα χειρότερα εδώ:

View attachment 200487

Που έχει περιεχόμενο και πέραν των 180°, δηλαδή ναι, έρχεται και κάπως από πίσω σου ήχος, θα έλεγα έως 120° το καταλαβαίνω.

Αντιθέτως, σε αυτόν τον δίσκο:

View attachment 200490

Το περιεχόμενο είναι μέχρι τα όρια των ηχείων, αυστηρά 60° μουσική σκηνή.

Άντε, καλές ακροάσεις.
Σε ευχαριστω πολύ !!
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Ας δούμε μήπως γίνεται να βοηθηθείς με πρακτικό τρόπο...Εάν δεν το έχεις ήδη σε υλικό μέσο ,βρίσκεις και αναπαράγεις το παρακάτω κομμάτι της Norah Jones :

Ο τίτλος του "Little Room" ανταποκρίνεται και στη χωρική πληροφορία που θα έχει ενσωματωθεί κατά την παραγωγή...
Αν γίνονται αντιληπτά οργανικές δομές,φωνή-σφυρίγματα ή αντηχήσεις εκτεινόμενα πέρα από το νοητό κεντρικό πεδίο μεταξύ των ηχείων,τότε κάτι δεν λειτουργεί όπως θα έπρεπε ως προς τη διαρρύθμιση των συγκεκριμένων ηχείων στο συγκεκριμένο χώρο.
Σε ευχαριστω πολυ
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Ας δούμε μήπως γίνεται να βοηθηθείς με πρακτικό τρόπο...Εάν δεν το έχεις ήδη σε υλικό μέσο ,βρίσκεις και αναπαράγεις το παρακάτω κομμάτι της Norah Jones :

Ο τίτλος του "Little Room" ανταποκρίνεται και στη χωρική πληροφορία που θα έχει ενσωματωθεί κατά την παραγωγή...
Αν γίνονται αντιληπτά οργανικές δομές,φωνή-σφυρίγματα ή αντηχήσεις εκτεινόμενα πέρα από το νοητό κεντρικό πεδίο μεταξύ των ηχείων,τότε κάτι δεν λειτουργεί όπως θα έπρεπε ως προς τη διαρρύθμιση των συγκεκριμένων ηχείων στο συγκεκριμένο χώρο.
OK, όλα ανάμεσα από τα ηχεία είναι! 👍
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.603
Μηνύματα
2.867.544
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top