Toe in & Cross firing

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.592
Πάντα η MLP θα πλεονεκτεί, λόγω απόλυτης χρονικής ευθυγράμμισης.

Απλώς δεν είναι ευαίσθητο το ανθρώπινο αυτί σε τούτη την παράμετρο, θέλει πολύ προσοχή για να το "ακούσεις" και σε "ειδικό" περιεχόμενο.
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ναι σωστά, όπως επίσης και αν τα περιστρέψουμε κατά 180 μοίρες στον άξονα τους και οι μπάφλες κυττάνε στους τοίχους πάλι ισόπλευρο τρίγωνο θα έχουμε.
Ναι αλλά αν κάνουμε στροφή 360 μοιρών που έλεγε ο πρώην πρωθυπουργός;
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
ΥΠΟΘΕΣΗ: Ωραια καναμε το ισοπλευρο τριγωνο. Μετα καναμε και το of axis. Και μ αυτο αφου εγιναν ολα οσα αναφερεις επιτυγχανουμε τελειο ηχο οχι μονο στη θεση ακροασης αλλα και στις γειτονικες.

Τοτε ομως τι ρολο παιζει το οποιοδηποτε τριγωνο? Κατι αναλογο δεν περιεγραψες και σε φροντισμενες αιθουσες κινηματογραφων? Αρα αντιο τριγωνα? Αρκει να κανεις μετρησεις με μικροφωνο σ ενα "Χ" αριθμο θεσεων και μετα καθεσαι εντος αυτων των θεσεων (μετρημενων) και δεν εχει σημασια το τριγωνο?
Μπορεί να λειτουργήσει ιδανικά κατά την εκτροπή δεξιά και αριστερά του sweet spot,όχι όμως έμπροσθεν και όπισθεν.Οπότε υπό δικαναλική αρχιτεκτονική η σύσταση τριγώνου με τις ενδεδειγμένες διαστάσεις παραμένει απαραίτητη.Για τη δε χρονική απόκλιση θα γίνει αναφορά στο παράλληλο Σύμπαν.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.931
Reaction score
41.199
Ναι αλλά αν κάνουμε στροφή 360 μοιρών που έλεγε ο πρώην πρωθυπουργός;
Δεν το είχα σκεφτεί έτσι, γίνεται πιο σύνθετο τώρα το πρόβλημα και αδυνατώ να το μελετήσω. Να φωνάξουμε κανένα τοπογράφο να το επιλύσει.

Έτσι για την ιστορία, τα οροφής ηχεία στο σύστημα μου παίζουν από την πρώτη μέρα προσανατολισμένα ώστε να τέμνονται οι άξονες τους όχι στο κεφάλι μου αλλά πολύ πάνω από αυτό, σε ύψος 1,80μ από το δάπεδο και αυτό έγινε σύμφωνα με τις προδιαγραφές της auro technologies και κατόπιν υποδείξεως του ανθρώπου που είχε την εποπτεία του στησίματος, του κ. Ζαπάντη. Κάμποσα χρόνια πριν.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.592
κατόπιν υποδείξεως του ανθρώπου που είχε την εποπτεία του στησίματος, του κ. Ζαπάντη
Εξαπανέκαθεν διάβαζε και τα ψιλά γράμματα αυτός.. :hi:

Παλιάνθρωπος.

Όσο για μας; Κάλλιο αργά παρά ποτέ.
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Καλησπέρα σας , η απόσταση των 2 ηχείων από το mlp είναι 3.20μ η απόσταση των ηχείων μεταξύ τους είναι 2.14μ αδύνατον όπως είναι ο χώρος να φτιάξω ισόπλευρο τρίγωνο .Έχω τα ηχεία στις 18* έκει έχω βρει ας πουμε ισορροπία ηχητικά . Αν γυρίσω τα ηχεία 30* λογικά όπως τα έχω είναι off axis κι όμως για κάποιο περίεργο λόγω μπορεί να ακούω ήχο σε δικαναλλο εκεί που δεν υπάρχει ηχείο , αυξάνεται το imaging λογικά ; . Ισχύει κάτι τέτοιο η απλά είναι αντανακλάσεις .. και είναι λάθος αυτό.
Καλησπέρα Κώστα και καλό μήνα. Παρακολουθώ τις αναρτήσεις και προσπαθώ να εφαρμόζω τη γνώση. Έχω τα Dali oberon 7 και παρόλη την επιμονή του κατασκευαστή για απ ευθείας τοποθετηση εγώ επιμένω στη γωνία τοποθέτησης 30ο.
Μετρήσεις δεν έχω... 🙏
Και πολύ καλά κάνεις , έχω τα Zensor 5 δε τα έχω ευθεία , 18* τα έχω αναγκαστικά. Έχει ακούσει καθόλου δικαναλλο image test app YouTube ?
Τσέκαρε.
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ο κατασκευαστής του δικού μου ηχείου, παρά το ότι χρησιμοποιεί ξεχωριστή καμπίνα ανά μεγάφωνο, τοποθετημένες με τρόπο που να επιτυγχάνεται η ευθυγράμμιση των κέντρων εκπομπής, συνδέει την κλήση του ηχείου με το ύψος της θέσης ακρόασης (του αυτιού δηλαδή). Μάλιστα αναφέρει με ποιο ύψος θέσης έχει ρυθμιστεί το ηχείο και παρέχει πίνακα διόρθωσης της κλίσης ανάλογα με την απόσταση και το ύψος της τρέχουσας θέσης .
Χμμμ...Ascendo μυρίζομαι....
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.592
Ο κατασκευαστής του δικού μου ηχείου, παρά το ότι χρησιμοποιεί ξεχωριστή καμπίνα ανά μεγάφωνο, τοποθετημένες με τρόπο που να επιτυγχάνεται η ευθυγράμμιση των κέντρων εκπομπής, συνδέει την κλήση του ηχείου με το ύψος της θέσης ακρόασης (του αυτιού δηλαδή). Μάλιστα αναφέρει με ποιο ύψος θέσης έχει ρυθμιστεί το ηχείο και παρέχει πίνακα διόρθωσης της κλίσης ανάλογα με την απόσταση και το ύψος της τρέχουσας θέσης .
Αρχικά, μπράβο στον κατασκευαστή που όχι μόνο δίνει τέτοιες πληροφορίες, αλλά και οδηγίες αναλόγως απόστασης ακρόασης για να είσαι ον αξις στο ακουστικό κέντρο του ηχείου! :hi:

Είναι πραγματικά σπάνιο να ενημερώνει ο κατασκευαστής για το ακουστικό κέντρο ενός ηχείου, και μάλιστα με τόσο αναλυτικές οδηγίες τοποθέτησης!

Βεβαίως όμως, πρέπει να θίξουμε το γεγονός πως ένα ηχείο με ομαλό και ευρύ λοβό αντινοβολιας, δεν χρειάζεται τέτοιες οδηγίες. ;)

Μου θυμίζει η ιστορία γνωστά μεγάλα (κι αγαπημένα) ηχεία, που έχουν εντελώς συγκεκριμένο "σωστό" ύψος ακρόασης, με μεγάλες ανομοιογενειες απόκρισης στον κάθετο άξονα σε οφ αξις. :o

Σε τέτοια θέματα, πραγματικά δίνει ρεσιτάλ σχεδιαστικής τελειότητας η σειρά the ones της Genelec...
 

Μηνύματα
112
Reaction score
127
Αρχικά, μπράβο στον κατασκευαστή που όχι μόνο δίνει τέτοιες πληροφορίες, αλλά και οδηγίες αναλόγως απόστασης ακρόασης για να είσαι ον αξις στο ακουστικό κέντρο του ηχείου! :hi:

Είναι πραγματικά σπάνιο να ενημερώνει ο κατασκευαστής για το ακουστικό κέντρο ενός ηχείου, και μάλιστα με τόσο αναλυτικές οδηγίες τοποθέτησης!

Βεβαίως όμως, πρέπει να θίξουμε το γεγονός πως ένα ηχείο με ομαλό και ευρύ λοβό αντινοβολιας, δεν χρειάζεται τέτοιες οδηγίες. ;)

Μου θυμίζει η ιστορία γνωστά μεγάλα (κι αγαπημένα) ηχεία, που έχουν εντελώς συγκεκριμένο "σωστό" ύψος ακρόασης, με μεγάλες ανομοιογενειες απόκρισης στον κάθετο άξονα σε οφ αξις. :o

Σε τέτοια θέματα, πραγματικά δίνει ρεσιτάλ σχεδιαστικής τελειότητας η σειρά the ones της Genelec...
Κώστα καλησπέρα.Αν κ τ'έχεις πει πολλάκις άλλη μια για generic δεν βλαπτει.
Κώστα καλησπέρα.Αν κ τ'έχεις πει πολλάκις άλλη μια για generic δεν βλαπτει.
Genelec
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Να φανταστώ ότι το off axis toe in βοηθάει και όταν δεν έχουμε περιθώριο να φέρουμε πιο μπροστά τα ηχεία LR ; Εντός αν επηρεάζεται και το εσωτερικό πλαϊνό από τον τοίχο .

Πάντως προσωπικά με τα Dali Zensor 5 ο κατασκευαστής δίνει 30 μοίρες wide dipression και angle και ακόμα μετά από μήνες το κέντρο του ηχείου δε το έχω βρει .Να φανταστώ ότι θεωρητικά το 0 είναι το κέντρο και ανοίγει 15 μοίρες από τη μια και 15 από την άλλη, Θα δοκιμάσω σήμερα το off axis toe in μιας και έχω 3 θέσεις ακρόασης , το θέμα είναι ότι όπως έχω πει και παραπάνω λόγω του χώρου τα ηχεία δε μπορούν να ανοίξουν πέρα από 2.14-2.20 cm και η θέση ακρόασης είναι στα 3.20 πως θα το κάνω να δουλέψει;
 
Last edited:

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Έκανα λίγο τριγωνομετρια :p και βρήκα 28* στη δίκη μου περίπτωση . Το είδωλο μένει κέντρο σε όλες τις θέσεις καθώς και ενδιάμεσα κέντρου και αριστερού η κέντρου και δεξιού απλά χάνω στις ακριανες θέσεις το offstage στο κέντρο όμως όχι .. είναι όλα καλύτερα από ότι πριν .
 

Μηνύματα
1.500
Reaction score
2.826
Σε περιπτώσεις όπως η δική μου που βλέπω και ακούω κατά 95% μόνος μου άρα δεν με ενδιαφέρουν οι δύο διπλανές εκατέρωθεν θέσεις ακρόασης, λογικά θα είναι καλύτερο να μην εφαρμόσω aggressive toe in ε ?
Δηλαδή να στοχεύει το κάθε tweeter το πλαϊνό του καθίσματος της MLP και όχι τη διπλανή πολυθρόνα ?
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Σε περιπτώσεις όπως η δική μου που βλέπω και ακούω κατά 95% μόνος μου άρα δεν με ενδιαφέρουν οι δύο διπλανές εκατέρωθεν θέσεις ακρόασης, λογικά θα είναι καλύτερο να μην εφαρμόσω aggressive toe in ε ?
Δηλαδή να στοχεύει το κάθε tweeter το πλαϊνό του καθίσματος της MLP και όχι τη διπλανή πολυθρόνα ?
Για μένα είναι όπου ακούς καλύτερα ευχάριστα , να γεμίζει ο χώρος και να νιώθεις το ήχος .
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.592
Σε περιπτώσεις όπως η δική μου που βλέπω και ακούω κατά 95% μόνος μου άρα δεν με ενδιαφέρουν οι δύο διπλανές εκατέρωθεν θέσεις ακρόασης, λογικά θα είναι καλύτερο να μην εφαρμόσω aggressive toe in ε ?
Δηλαδή να στοχεύει το κάθε tweeter το πλαϊνό του καθίσματος της MLP και όχι τη διπλανή πολυθρόνα ?
Οχι, να εφαρμόσεις και το ένα και το άλλο, κάνε δοκιμή.

Δοκίμασε και πες μας τις εντυπώσεις σου, για τη μια θέση που κάθεσαι εσύ.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Σε περιπτώσεις όπως η δική μου που βλέπω και ακούω κατά 95% μόνος μου άρα δεν με ενδιαφέρουν οι δύο διπλανές εκατέρωθεν θέσεις ακρόασης, λογικά θα είναι καλύτερο να μην εφαρμόσω aggressive toe in ε ?
Δηλαδή να στοχεύει το κάθε tweeter το πλαϊνό του καθίσματος της MLP και όχι τη διπλανή πολυθρόνα ?
Με τον τροπο που περιγραφεται στο νημα,θα εχεις μειωμενο πλατος σκηνης.Ειναι λαθος για δικαναλο με μια θεση ακροασης-εκτος των αλλων αρνητικων.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Με τον τροπο που περιγραφεται στο νημα,θα εχεις μειωμενο πλατος σκηνης.Ειναι λαθος για δικαναλο με μια θεση ακροασης-εκτος των αλλων αρνητικων.
Όχι για ηχεία στα οποία προβλεπόταν να εμπλουτίζουν το πεδίο αντήχησης ακολουθώντας καμπύλη-στόχο με την...off-axis απόκρισή των.

Ποια είναι όμως τα υπόλοιπα αρνητικά;
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Αυξηση των ανακλασεων απο τον εμπρος τοιχο και μεωμενη σταθμη στην θεση ακροασης.

Αυτο που αναφερεις θα το δοκιμαζα με toe-out.(Σε φροντισμενο χωρο ιδιως-δεν ειναι σωστο).Πολυ καλυτερο το αποτελεσμα.Παντα εχεις μειωση πλατους εικονας με υπερβολικο toe-in,οπως αναφερουν και καποια μελη που το δοκιμασαν σε αυτο το θεμα.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Αυξηση των ανακλασεων απο τον εμπρος τοιχο και μεωμενη σταθμη στην θεση ακροασης.

Αυτο που αναφερεις θα το δοκιμαζα με toe-out.(Σε φροντισμενο χωρο ιδιως-δεν ειναι σωστο).Πολυ καλυτερο το αποτελεσμα.Παντα εχεις μειωση πλατους εικονας με υπερβολικο toe-in,οπως αναφερουν και καποια μελη που το δοκιμασαν σε αυτο το θεμα.
Περιττό να τονίσω πως στη δική μου διαγώνια διάταξη δεν συμβαίνει έτσι...Ας πάρουμε τη συνηθέστερη ορθογώνια διάταξη...Αν με toeing-in αυξάνεται η έκτοπη ανακλαστική ενέργεια από τον μπροστινό ήχο,τότε υπό ορθόδοξο προσανατολισμό ή toeing-out θ'αναμενόταν ν'αυξάνεται ο ίδιος τύπος ενέργειας από τον...οπίσθιο προς τον ακροατή.

Επιπλέον με το cross-firing θα μπορούσε ο χρήστης να ελέγξει ακόμα καλύτερα την έκτοπη ανακλαστική ενέργεια εστιάζοντας αναλόγως τη φροντίδα στα πλευρικά τοιχώματα αντί να προβληματίζόταν με το οπίσθιο τοίχωμα το οποίο συχνά ελέω χωροταξίας μπορεί είτε να μην υφίσταται με το συμβατικό τρόπο,είτε να βρίσκεται και σε ανεπίτρεπτα κοντινές αποστάσεις προς την κύρια θέση ακρόασης,ή συνήθως να είναι πιο δύσκολη η πειθώ επ'αυτού σε συμβίες...
 
Last edited:


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.091
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top