Μικρές απορίες - σύντομες απαντήσεις (IT related)

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Ψαχνω ενα access point dual band για εσωτερικο οικιας αλλα να εχει καλο σημα
Αυτη τη στιγμη εχω ενα tp link w901nd αλλα ειναι στα μονο στα 2.4
Αυτο τωρα εκει που βρισκεται πιανει στο κατω οροφο που το θελω αλλα σκεφτομουν μηπως μπορεσω και βρω καποιο με ακομη καλυτερο σημα και να προσθεσω και το 5ghz
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Ψαχνω ενα access point dual band για εσωτερικο οικιας αλλα να εχει καλο σημα
Αυτη τη στιγμη εχω ενα tp link w901nd αλλα ειναι στα μονο στα 2.4
Αυτο τωρα εκει που βρισκεται πιανει στο κατω οροφο που το θελω αλλα σκεφτομουν μηπως μπορεσω και βρω καποιο με ακομη καλυτερο σημα και να προσθεσω και το 5ghz
Κόστος; Άλλες απαιτήσεις (πχ WiFi 6); Μία πολύ καλή μέση επιλογή είναι το Ubiquiti UAP-AC-LR, αλλά για απλές ανάγκες ίσως θεωρείται overkill - και είναι λίγο πιο απαιτητικό στο στήσιμο, αφού δεν έχει web interface.
 

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Κόστος; Άλλες απαιτήσεις (πχ WiFi 6); Μία πολύ καλή μέση επιλογή είναι το Ubiquiti UAP-AC-LR, αλλά για απλές ανάγκες ίσως θεωρείται overkill - και είναι λίγο πιο απαιτητικό στο στήσιμο, αφού δεν έχει web interface.
Αν ειναι πραγματι καλο να διαθεσω τα χρηματα .Δεν εχω αλλες απαιτησεις εκτοσ απο καλο σημα και dual band
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Αν ειναι πραγματι καλο να διαθεσω τα χρηματα .Δεν εχω αλλες απαιτησεις εκτοσ απο καλο σημα και dual band
Έχω 2 τέτοια στο σπίτι (ένα σε μένα και ένα στους γονείς από κάτω) και είναι όντως πολύ καλό.
Πιάνει απ'άκρη σ'άκρη έως έξω στα μπαλκόνια, σε πολλά μέρη του υπογείου, σε κάποια μέρη του κήπου κλπ.

Δεν ξέρω σε σχέση με ένα άλλο ίδιου κοστολογίου αν και πόσο καλύτερο είναι, αλλά σε σχέση με τα "απλά" είναι αρκετά καλύτερο. Όχι μόνο στο σήμα, αλλά και στη σταθερότητα. Σε συνδυασμό και με ένα Mikrotik router, είμαστε πάνω σε μια VDSL γραμμή 6 άτομα (εκ των οποίων οι 5 εργαζόμαστε αυτή την περίοδο στο σπίτι, ταυτόχρονα με την τηλεκπαίδευση της μικρής!) και το δίκτυο δεν κολλάει ΠΟΤΕ.
 

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Εχω αγορασει πολλα access point me 30 -40 ευρω δεν βγαζω ακρη πεταω αρκετα
Ενα apple express 1st gen το ειχα παρει 100€ και δουλεψε χρονια χωρις ενα restart . Ακομη το εχω .
Μαλλον σε Ubiquiti θα παω . !! Σας ευχαριστω
 

TGD

Μηνύματα
6.983
Reaction score
7.067
Στο σπίτι έχω ένα μικρό τηλεφωνικό κέντρο.
Θέλω να καλέσω με επιλεκτική απόκρυψη. Αλλά το *31* καλεί πρώτα το εσωτερικό 3 και μετά το δεύτερο * το εσωτερικό 2 ή 6 (ανάλογα με τον πιο αριθμό θέλω να καλέσω).
Το manual δεν λέει τίποτα. Καμιά ιδέα;
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Στο σπίτι έχω ένα μικρό τηλεφωνικό κέντρο.
Θέλω να καλέσω με επιλεκτική απόκρυψη. Αλλά το *31* καλεί πρώτα το εσωτερικό 3 και μετά το δεύτερο * το εσωτερικό 2 ή 6 (ανάλογα με τον πιο αριθμό θέλω να καλέσω).
Το manual δεν λέει τίποτα. Καμιά ιδέα;
Εξαρτάται από το κέντρο σου. Κάπου ρυθμίζεις dialing rules, εκεί μπορείς να του πεις τo *31* να βγάζει απευθείας εξωτερική γραμμή.
Επίσης είναι πιθανό να έχει το κέντρο δική του συντόμευση για επιλεκτική απόκρυψη σε εξερχόμενες κλήσεις.
 

Μηνύματα
1.443
Reaction score
1.101
Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση για mac υπολογιστές αφού κατέχω τα απολύτως βασικά.
Ο γιος μου, στην εφηβεία πλέον αγαπάει να συνθέτει μουσική μέσω λάπτοπ, συνθέτει ήχους για την ακρίβεια.
Δεν παίζει βίντεο γκειμς ,ακούει μουσική από το λάπτοπ ,σερφαρει φυσικά και βλέπει βίντεο.
Επειδή το λάπτοπ που έχει είναι παλιό και κάποια στιγμή θα χρειαστεί καινούργιο έκανα την εξής σκέψη.

Με δεδομένο ότι θέλει να εξελιχθεί ως beat maker και θα βάλει πιο επαγγελματικά προγράμματα μήπως θα ήταν καλύτερα να του πάρω ένα MacBook?
Όχι ότι μου περισσεύουν χρήματα αλλά μήπως ισχύει ότι θα το πληρώσω μια φορά και θα ησυχάσω για πολλά χρόνια;
Ποια τα πλεονεκτήματα των μακ;

Λάβετε υπόψη ότι είμαι ελάχιστα σχετικός , φανταστείτε ότι ακούω ακόμη κάτι μαύρους δίσκους από τα παλιά:D

Επίσης αν έχει συζητηθεί κάπου βάλτε μου το λινκ να μελετήσω.
Thanks !
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.049
Reaction score
20.456
Τα Macbook είναι λάπτοπ πολυτελείας, σαν τα Dell XPS και καναδυό σειρές ακόμα. 'Οχι ότι δεν κάνουν για δουλειά, αλλά η εποχή κατά την οποίαν η Apple μονοπωλούσε την αγορά στα digital audio workstations παρήλθε προ πολλού.
Όμως, η Apple εισήγαγε πρώτη υβριδικό επεξεργαστή με ενσωματωμένη ram και -το κυριώτερο, τεχνολογίας risc, κάτι που πιθανότατα θα γίνει και στην πλατφόρμα windows, αλλά όχι πολύ σύντομα. Συνυπολογίζοντας και την αναστάτωση στην επιλογή hardware για τα windows 11 που έφερε η Microsoft μόλις προ ημερών, προφανώς για να ανταγωνισθεί την Apple, η αγορά Macbook με επεξεργαστή M1 είναι μάλλον ενδεδειγμένη.

Ούτως ή άλλως, το -όποιο- λάπτοπ πρέπει να έχει ευρύχωρο δίσκο (τουλάχιστον 512GB), 16GB ram, TPM, μια θύρα USB3.x, μια θύρα thunderbolt, displayport και wifi 6 (κατά τη γνώμη μου).
 

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Για τη ηλικια του δεν θα προτεινα mac
Θα αγοραζα ενα υπολογιστη που θα μπορουσα να το αναβαθμισω σε χαμηλο κοστος , θα ειχε τη δυνατοτητα ο μικρος να το σκαλισει μονος του , να το αλλαξει , να το χαλασει χωρις κλαματα , να δοκιμασει software πολλων επιλογων και επισης να ερθει σε επαφη και με μεγαλυτερο αγοραστικο κοινο , παιδια της ηλικιας του που θα μοιραζονται το λειτουργικο συστημα και το hardware .
Αργοτερα οταν θα εχει κατασταλαξει καπου πηγαινεις σε κατι που θα καλυπτει τις συγκεκριμενες αναγκες του
Καλη αγορα!
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
επειδή λες ότι θα βάλει κάποια επαγγελματικά προγράμματα,
ξεκινάς από εκεί. δηλαδή αυτά που θέλει ή θα θέλει να βάλει,
σε ποιο λειτουργικό τρέχουν
(δεν υπάρχουν όλα και για τα δύο λειτουργικά, συνήθως τa win έχουν το πάνω χέρι, αλλά τυχαίνει και το ανάποδο)

πχ είχα mac για συγκεκριμένο επιστημονικό-επαγγελαματικό πρόγραμμα, που δεν υπήρχε αντίστοιχων δυνατοτήτων και χαμηλής τιμής σε windows ή linux,
όταν αυτό άλλαξε, δεν χρειάστηκε να ξαναπάρω mac



αν το παραπάνω δεν κάνει διαφορά, τότε σκέφτεσαι όλα τα υπόλοιπα
 



Μηνύματα
1.443
Reaction score
1.101
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Τώρα φτιάχνει μουσική με το fl studio .το Ableton push το ξέρει και του αρέσει πολύ. Για τα mac μου είπε ότι υπάρχει το lo pro? Κάτι τέτοιο..
Από εκεί θα κάνει τα μάθηματα του, εργασίες για το σχολείο συν τα υπόλοιπα που ανέφερα πιο πάνω.
Να πω την αλήθεια το βρίσκω υπερβολικό σε μαθητή γυμνασίου να έχει mac , το σκέφτομαι όμως για να ησυχάσω εγώ για χρόνια από θέματα σέρβις, κόλλησε, θέλει αναβάθμιση κλπ...
Επίσης είχα ακούσει παλιά ότι τα προγράμματα που εγκαθίστανται σε mac τα πληρώνεις. Δεν ξέρω αν ισχύει..
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.049
Reaction score
20.456
Εδώ που τα λέμε, έχοντας MacBook, ένας μαθητής δεν χρειάζεται να πληρώσει για κάτι πρόσθετο. Ό,τι χρειάζεται, ένα iwork χρειάζεται, που το παρέχει η apple δωρεάν.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.626
Reaction score
83.105
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Τώρα φτιάχνει μουσική με το fl studio .το Ableton push το ξέρει και του αρέσει πολύ. Για τα mac μου είπε ότι υπάρχει το lo pro? Κάτι τέτοιο..
Από εκεί θα κάνει τα μάθηματα του, εργασίες για το σχολείο συν τα υπόλοιπα που ανέφερα πιο πάνω.
Να πω την αλήθεια το βρίσκω υπερβολικό σε μαθητή γυμνασίου να έχει mac , το σκέφτομαι όμως για να ησυχάσω εγώ για χρόνια από θέματα σέρβις, κόλλησε, θέλει αναβάθμιση κλπ...
Επίσης είχα ακούσει παλιά ότι τα προγράμματα που εγκαθίστανται σε mac τα πληρώνεις. Δεν ξέρω αν ισχύει..
Δουλεύω το FL Studio σχεδόν αποκλειστικά από το 1998 που εμφανίστηκε (Fruity Loops τότε). Αν μάθεις το 60% των δυνατοτήτων του, το beat making έχει περιορισμό μόνο την έμπνευσή σου. Κυκλοφορούν πάνω από 50 κομμάτια που έχω φτιάξει. Το μόνο έξτρα που χρειάζεται είναι ένα studio για φωνητικά ή ένα απλό booth στο σπίτι.

Οι περισσότεροι beat makers δίνουν τα tracks στον καλλιτέχνη και δεν έχουν καμία περαιτέρω ανάμιξη.

Αυτό που μου έλυσε τα χέρια ήταν το Fire, το controller της AKAI ειδικά για το FL Studio. Μικρό και παντοδύναμο. Το midi keyboard είναι πλέον σε αχρηστία. Του βάζεις μέχρι και την κλίμακα που θες και δεν υπάρχει λάθος πάτημα.

Σε αυτήν την περίπτωση, τα Windows είναι σχεδόν μονόδρομος, κυρίως λόγω πληθώρας VST plugins.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Οι εσωτερικοί SSD 2,5 ιντσών για λάπτοπ που έχουν ένδειξη SATA III, είναι συμβατοί προς τα πίσω;
Μπορεί να μπει σε λάπτοπ που είχε HDD 2,5 ιντσών με σύνδεση SATA (υποθέτω SATA I) ;
Αν ναι, ο νέος δίσκος θα λειτουργεί σε μικρότερες ταχύτητες σε σχέση με τις προδιαγραφές του, αλλά μεγαλύτερες σε σχέση με αυτές του HDD που θα αντικαταστήσει;
 





ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.110
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top