Ηλεκτρικά οχήματα (εκτός Tesla)

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.007
Η αντικατάσταση των ορυκτών καυσίμων από ανανεώσιμες πηγές ενέργειας για παραγωγή ρεύματος, προχωράει με ταχύτατους ρυθμούς.

Ήδη το ποσοστό είναι εντυπωσιακό.

Οι επενδύσεις σε απε είναι τρομακτικές, χαμός γίνεται.

Ταυτόχρονα, κλείνουν τα εργοστάσια παραγωγής ρεύματος από ορυκτά καύσιμα, το ένα μετά το άλλο.


Βεβαίως οι επιδοτήσεις για αγορά ev δεν πρόκειται να συνεχίσουν για πολύ, όπως και οι φοροαπαλλαγές και τα λοιπά κίνητρα μετάβασης.

Ωστόσο είναι βέβαιο ότι η φορολόγηση των ICE θα χτυπήσει ταβάνι, όπως και οι τιμές των ice που θα εκτοξευθούν λόγω προδιαγραφών Euro 7 και γενικά λόγω πολύ υψηλής φορολόγησης.
Αντιθέτως, οι τιμές των ev πρόκειται να πέσουν κάπως, όσο μειωθούν οι τιμές των μπαταριών.



ΥΓ. Στο USA για Τεσλα και ηλεκτρικά wv, το πρώτο σέρβις είναι επισήμως στα 40 ή 50.000χλμ (αναλόγως πολιτείας).

Στα ηλεκτρικά αυτοκίνητα, λόγω μειωμένης τελικής ταχύτητας, ομαλής επιτάχυνσης και αφθονων ηλεκτρονικων βοηθημάτων ακόμα και σε αυτοκίνητα χαμηλής κατηγορίας τιμής, σε Αγγλία και Αμερική ήδη υπάρχουν ειδικά μειωμένα ασφάλιστρα.

Βεβαίως η μείωση της τελικής ταχύτητας και η υποχρεωτική τήρηση των επίσημων ορίων ταχύτητας σε κάθε δρόμο, είναι προς υλοποίηση σε όλα τα ΙΧ αυτοκίνητα από το 2025, στην αρχή με δικαίωμα ακύρωσης, αλλά όχι για πολύ.
Υπάρχουν αντιδράσεις, όπως υπήρξαν κάποτε αντιδράσεις για τις ζώνες ασφαλείας, που δεν ήθελαν να είναι υποχρεωτικές. Καλώς όμως έγιναν τελικά υποχρεωτικές, και πρόκειται να γίνει υποχρεωτική η τήρηση των ορίων ταχύτητας σε κάθε δρόμο.
Ας μιλήσουμε για τα τρία πρώτα σε bold underlined, που τα είδες αυτά?
Τρομακτικές επενδύσεις σε ΑΠΕ ?
Εργοστάσια που καίνει ορυκτά καύσιμα και κλείνουν ? που τα είδες αυτά?
Γενικά που τα είδες όλα αυτά που γράφεις?
Βρε έγινες Ζαίος και δεν το ξέρουμε?
Μήπως η μύτη σου έγινε 25 πόντους?
Μήπως σε πείραξε το πολύ immersive ?
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.654
Ας μιλήσουμε για τα τρία πρώτα σε bold underlined, που τα είδες αυτά?
Τρομακτικές επενδύσεις σε ΑΠΕ ?
Εργοστάσια που καίνει ορυκτά καύσιμα και κλείνουν ? που τα είδες αυτά?
Γενικά που τα είδες όλα αυτά που γράφεις?
Βρε έγινες Ζαίος και δεν το ξέρουμε?
Μήπως η μύτη σου έγινε 25 πόντους?
Μήπως σε πείραξε το πολύ immersive ?

Βαρέθηκα.
Άμα θες ψάξε..
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.654
Το μεγαλύτερο ποσοστό παραγωγής ενέργεια από "ΑΠΕ" παράγεται από φυσικό αέριο. Αιολική ενέργεια και υδροηλεκτρικά που είναι ΑΠΕ είναι περίπου στο 30%.
Το φυσικό αέριο δεν είναι ΑΠΕ. Είναι όμως καθαρό καύσιμο και το ονόμασαν "ΑΠΕ" να ανεβάσουν τα νούμερα καθώς η παραγωγή ενέργειας από φυσικό αέριο έχει περάσει το 40%. Και αυτά είναι στοιχεία περσινά. Έτσι έχουμε ένα μαγικό "παραγωγή από ΑΠΕ +70%" . Μπορεί να είναι και παραπάνω το φυσικό αέριο. Αμφιβάλω πολύ αν ανεβαίνει η αιολική καθώς ο περισσότερος κόσμος όταν ακούσει για ανεμογεννήτριες βγαίνει στους δρόμους και στα βουνά να τα ακυρώσει. Πρώτη γραμμή και οι δήμαρχοι. Το ίδιο έγινε και εδώ στα Καλύβια. Το ίδιο και στην Τήνο που έχω φίλο όπου περιχαρής μου ανακοίνωσε τότε ότι "τα κατάφεραν".






Αυτά ήταν τα 3 πρώτα λινκ που τυχαία βρήκα.

Πουθενά δεν είδα να βάζουν το φυσικό αέριο μέσα στις απε...

Φυσικά είναι καλύτερο από λιγνίτη και πετρέλαιο..

Επίσης βαρέθηκα αυτή τη συζήτηση.

Ψάξτε να δείτε τι επενδύσεις γίνονται σε απε, πραγματικά.

"Οι εξελίξεις στην ενέργεια, θα είναι συγκλονιστικές" https://energypress.gr/news/oi-exelixeis-stin-energeia-tha-einai-sygklonistikes
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684






Αυτά ήταν τα 3 πρώτα λινκ που τυχαία βρήκα.

Πουθενά δεν είδα να βάζουν το φυσικό αέριο μέσα στις απε...

Φυσικά είναι καλύτερο από λιγνίτη και πετρέλαιο..

Επίσης βαρέθηκα αυτή τη συζήτηση.

Ψάξτε να δείτε τι επενδύσεις γίνονται σε απε, πραγματικά.
Δεν χρειάζεται να ψάξω, τα έχω ακούσει με τα αυτιά μου από δημοσιογράφους που ασχολούνται με την αυτοκίνηση σε γνωστά ραδιόφωνα. Πολύ παραμύθι και promo στα ηλεκτρικά. Γέμισμα λέει με 6 - 7 cents την κιλοβατώρα. Να τραβάς τα μαλλιά σου. Που τα είδε τα 6 - 7 cents μόνο αυτός ξέρει. Έλεγα κάποια στιγμή να τους πάρω τηλέφωνο να σταματήσουν την κοροϊδία. Έλεος κάπου. Τα ίδια άτομα γράφουν και άρθρα "ενημέρωσης".
 

Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.412
Ξοδεύουμε ορυκτά καύσιμα για να παράγουμε ηλεκτρική ενέργεια. Με αυτή θα φορτίζουμε τα ηλεκτρικά οχήματα. Θα ξοδεύουμε ξανά ορυκτά καύσιμα για να παράγουμε ενέργεια να δουλέψουν τα εργοστάσια που θα ανακυκλώσουν τις μπαταρίες από τα ηλεκτρικά οχήματα.
λογική αλλά κοντόφθαλμη σκέψη.

η παραγωγή ηλεκτρικής ισχύος ακόμα και σε μικρής κλίμακας με χρήση ΜΕΚ έχει πραγματική ειδική κατανάλωση περί τα 190γρ καυσίμου ανά KWh.
Σε μεγάλες εγκαταστάσεις με συμπαραγωγή ή ακόμα καλύτερα σε εγκαταστάσεις ατμοστροβίλων είναι ακόμα χαμηλώτερο.
τα 190 γρ που λέγαμε έχουν θερμική ενέργεια 7.980MJ ή 2.2 KWh.
σαν να λέμε βαθμό απόδοσης 45%
είναι αδύνατον να πετύχεις τέτοιο βαθμό απόδοσης σε ΙΧ κατά μέσο όρο , ούτε το μισό , ειδικά μες την πόλη.
καταλαβαίνουμε ότι σε μεγάλες εγκαταστάσεις που ξεπερνάμε το 50% σε βαθμό απόδοσης είναι ακόμα μεγαλύτερο το όφελος

δηλαδή , συμφέρει να φορτίζεις ένα ηλεκτρικό όχημα ακόμα και με μια γεννήτρια (εντάξει όχι του πεταματού και όχι σε οικιακή κλίμακα).
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.654
Γέμισμα λέει με 6 - 7 cents την κιλοβατώρα. Να τραβάς τα μαλλιά σου.
Επειδή δε το κατέχω, δείτε λίγο τον εκκαθαριστικό μου και τον έναντι, και πείτε μου, πόσο μου κοστίζει να φορτίζω το ev μου με 50kWh μια φορά τη βδομάδα;

Δηλαδή πόσο μου κοστίζει η κιλοβατώρα;

Screenshot_20210513_172825_com.mail.mobile.android.mail.jpg


Screenshot_20210513_172739_com.mail.mobile.android.mail.jpg



Προσωπικά εκτιμώ πως στις 5.420 kWh που κατανάλωσα, αν είχα ήδη ηλεκτρικό αυτοκίνητο, θα είχα καταναλώσει επιπρόσθετα ~200 kWh κάθε μήνα, και 200*0.0731 =14.62€ και θα είχα έκπτωση 1.46€ (συνέπεια εξόφλησης) άρα μιλάμε για 13. 16€ επιπρόσθετο μηνιαίο κόστος.

Τώρα δίνω χονδρικά 200€ το μήνα για πετρέλαιο κίνησης.
Θα έχω όφελος 187€ το μήνα.. 2.2κ το έτος.

Νομίζω πως η κιλοβατώρα μου κοστίζει 6.6 λεπτά. (7.31- συνέπεια εξόφλησης 10%)
Κάνω λάθος;
 
Last edited:

gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
Γέμισμα λέει με 6 - 7 cents την κιλοβατώρα. Να τραβάς τα μαλλιά σου. Που τα είδε τα 6 - 7 cents μόνο αυτός ξέρει.
Πού ακριβώς είναι το παραμύθι;

Η "ονομαστική" τιμή κιλοβατώρας είναι 11 λεπτά, και οι εναλλακτικοί προσφέρουν περί τα 6-8 λεπτά.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Πού ακριβώς είναι το παραμύθι;

Η "ονομαστική" τιμή κιλοβατώρας είναι 11 λεπτά, και οι εναλλακτικοί προσφέρουν περί τα 6-8 λεπτά.
Μόνο που στην τιμή που θα πληρώσεις έχει μέσα και τις έξτρα χρεώσεις οπότε ανεβαίνεις αρκετά.
Στου Κώστα πχ στα γρήγορα το έβγαλα χοντρικά ότι το 0.073 έγινε 0.12€.
 

gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
Μόνο που στην τιμή που θα πληρώσεις έχει μέσα και τις έξτρα χρεώσεις οπότε ανεβαίνεις αρκετά.
Στου Κώστα πχ στα γρήγορα το έβγαλα χοντρικά 0.12€.
Μα αυτοί που στήνουν φορτιστές κάνουν άλλες συμφωνίες, δεν θα πάμε εσύ κι εγώ να στήσουμε φορτιστές.....
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Μα αυτοί που στήνουν φορτιστές κάνουν άλλες συμφωνίες, δεν θα πάμε εσύ κι εγώ να στήσουμε φορτιστές.....
Για το σπίτι μίλησε.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.654
Στου Κώστα πχ στα γρήγορα το έβγαλα χοντρικά ότι το 0.073 έγινε 0.12€.
Εξήγησέ μου πως βγαίνει αυτό..
Αν μπορείς, με ακρίβεια.
Ναι, για το σπίτι.
 

gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
Για το σπίτι μίλησε.
Ωραία, τότε αναφέρονταν οι δημοσιογράφοι σε ό,τι πληρώνεις αποκλειστικά για το ρεύμα, όχι το τελικό ποσό του λογαριασμού που περιλαμβάνει πολλά άλλα άσχετα. Και καλά έκανε, μας ενδιαφέρει το ΙΧ πόσο θα κοστίσει, "καθαρά".
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Εξήγησέ μου πως βγαίνει αυτό..
Οι συνολικές σου καταναλώσεις είναι 6.278 κιλοβάτς και το συνολικό κόστος 728.62€. Αυτό μας κάνει 0.1166€ ανά κιλοβάτ.

Ωραία, τότε αναφέρονταν οι δημοσιογράφοι σε ό,τι πληρώνεις αποκλειστικά για το ρεύμα, όχι το τελικό ποσό του λογαριασμού που περιλαμβάνει πολλά άλλα άσχετα. Και καλά έκανε, μας ενδιαφέρει το ΙΧ πόσο θα κοστίσει, "καθαρά".
Διαφωνώ. Όπως θα πληρώσεις τις έξτρα χρεώσεις στην βενζίνη που είναι όλα φόροι έτσι και εδώ πληρώνεις τα έξτρας που είναι τα κερατιάτικα στο λογαριασμό της ΔΕΗ και υπολογίζονται βάση κατανάλωσης που σου την αυξάνει η φόρτιση. Αυτό που μετράει είναι τι φεύγει από την τσέπη, και αυτό που φεύγει έχει μέσα έξτρα χρεώσεις. Είναι λάθος να βλέπεις μόνο την καθαρή τιμή κιλοβατώρας.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.654
Οι συνολικές σου καταναλώσεις είναι 6.278 κιλοβάτς και το συνολικό κόστος 728.62€. Αυτό μας κάνει 0.1166€ ανά κιλοβάτ.
Δεν ισχύει αυτό.
Πολλές χρεώσεις είναι σταθερές.
Δεν εξαρτώνται όλες από την ποσότητα του ρεύματος που θα καταναλώσεις, αν ήταν έτσι, τότε αν κατανάλωνες 3 κιλοβατωρες θα έπρεπε να πληρώσεις 33 λεπτά, αλλά πληρώνεις κάνα 200-αρι..

Προσωπικά θεωρώ πως η καθαρή αύξηση του λογαριασμού που ήδη πληρώνω για ρεύμα, θα αντιστοιχεί στο πόσο μου κοστίζει το ηλεκτρικό αυτοκίνητο, και αν αλλάξω 5 λάμπες στο σπίτι με λεντ 3 βατ, δηλαδή αν κάνω οικονομία στην υπάρχουσα κατανάλωση ενέργειας του σπιτιού, δε θα δω καμία αύξηση, ούτε 5€ το μήνα.
 

gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
Διαφωνώ. Όπως θα πληρώσεις τις έξτρα χρεώσεις στην βενζίνη που είναι όλα φόροι έτσι και εδώ πληρώνεις τα έξτρας που είναι τα κερατιάτικα στο λογαριασμό της ΔΕΗ και υπολογίζονται βάση κατανάλωσης που σου την αυξάνει η φόρτιση.
Τα τέλη ΕΡΤ και Δήμου δεν εξαρτώνται από την κατανάλωση.... Τουλάχιστον αυτά, ίσως και άλλα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Δεν ισχύει αυτό.
Πολλές χρεώσεις είναι σταθερές.
Δεν εξαρτώνται όλες από την ποσότητα του ρεύματος που θα καταναλώσεις, αν ήταν έτσι, τότε αν κατανάλωνες 3 κιλοβατωρες θα έπρεπε να πληρώσεις 33 λεπτά, αλλά πληρώνεις κάνα 200-αρι..

Προσωπικά θεωρώ πως η καθαρή αύξηση του λογαριασμού που ήδη πληρώνω για ρεύμα, θα αντιστοιχεί στο πόσο μου κοστίζει το ηλεκτρικό αυτοκίνητο, και αν αλλάξω 5 λάμπες στο σπίτι με λεντ 3 βατ, δηλαδή αν κάνω οικονομία στην υπάρχουσα κατανάλωση ενέργειας του σπιτιού, δε θα δω καμία αύξηση, ούτε 5€ το μήνα.
Δεν ισχύει αυτό. Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι η μοναδική σταθερή χρέωση είναι το πάγιο η ΕΡΤ και κάτι του Δήμου. Πρέπει να τα βρω. Αλλά είναι μικρό το ποσοστό και δεν επηρεάζει σημαντικά.
Πρέπει να τα υπολογίσουμε όλα. Αλλιώς είναι σα να λέμε ότι δεν με ενδιαφέρει τι λέει στο βενζινάδικο εγώ υπολογίζω με τιμή διυλιστηρίου. Μα αφού πληρώνω στο βενζινάδικο. Πως είναι δυνατόν.
Πολύ πολύ χοντρικά αυτά τα σταθερά έξοδα στο παράδειγμα το Κώστα είναι δεν είναι το 10% του συνολικού κόστους. Δηλαδή η διαφορά στην τελική τιμή κιλοβατώρας θα είναι λίγο πάνω από 1 cent.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.654
Προσωπικά όπως είπα εξ'αρχης, άκρη δε βγάζω.

Βλέπω πολλά έξοδα περίεργα, χρεώσεις χωρίς αιτία.

Σε αυτόν τον εκκαθαριστικό :

Screenshot_20210513_172825_com.mail.mobile.android.mail.jpg


Η αξία του ρεύματος είναι 409.99€, μέσα στην οποία όμως υπάρχει και ένα πάγιο 13.95€, ασχέτως κατανάλωσης.

Με την έκπτωση 10% (συνέπεια εξόφλησης) το 410 - 41 γίνεται 369€ καθαρή αξία ρεύματος.

Οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις, είναι 385.97 € και ιδέαν δεν έχω τι ακριβώς σχέση έχουν αυτές με την κατανάλωση, και αν έχουν.

Το ίδιο ισχύει για τις διάφορες χρεώσεις που είναι 173.08€ δεν ξέρω πως και αν συσχετιζονται με την κατανάλωση.

Έτσι βγαίνει σύνολο 970€, και ιδέαν δεν έχω πως βγαίνει ΦΠΑ 28.93€...

Δήμος και ερτ είναι 30.83+3.25

Και πάει σύνολο 1.033.05€

Απο αυτά αφαιρείται έκπτωση 10%της αξίας ρεύματος (41.44) και τελικά πληρώνω συνολικά

991.61 € (369€ αξία ρεύματος)


Κι εφόσον έχω ήδη δώσει τα 442, μένουν 549.61 για να εξοφληθεί.

Προφανώς δεν βγαίνει καθόλου εύκολα η άκρη, δηλαδή είναι πρακτικά αδύνατο για μένα να υπολογίσω ακριβώς πόσο περισσότερο θα πλήρωνα αν είχα άλλες 400 κιλοβατωρες κατανάλωση.

Ιδεαν δεν έχω.

Τέλος πάντων, στο υποθετικό σενάριο να κοστίζει 12 σεντς η κιλοβατώρα (δεν πείθομαι χωρίς εκτενή ανάλυση) τότε η φόρτιση θα μου κοστίζει 24€ το μήνα, κι όχι 13.5€.

Και πάλι, παραμένει αστείο το κόστος, σε σχέση με τα λεφτά που δίνω στα βενζινάδικα...


Και σε κάθε περίπτωση, στο 1 χιλιάρικο ρεύμα που πληρώνω, τα 10 και 20 € δεν αποτελούν διαφορά που θα προσέξω...
 
Last edited:

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Για τις ΑΠΕ, τα είπε ο Κώστας.

Για το αν αξίζει, έστω και μέχρι να μεταβούμε σε 100% ΑΠΕ, να έχουμε ηλεκτρικά αυτοκίνητα, τα είπε ο @pankrok

Για το ρεύμα, ψάξτε να δείτε ποιος είναι ο τιμοκατάλογος σε εναλλακτικούς όπως το Φυσικό Αέριο σε νυχτερινό ρεύμα και ποιες είναι οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις για το νυχτερινό. Το συνολικό κόστος (με όλα μέσα) είναι κάτω από 0.10€.

Για τα κίνητρα κλπ, όπως επίσης ειπώθηκε ήδη, μέχρι να καταργηθούν στα ηλεκτρικά, τα συμβατικά θα είναι πολλαπλώς ασύμφορα (και από τιμές και από φόρους).

Αλλά για κάποιον λόγο συνεχίζουμε και το συζητάμε :idk:
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Αλλά για κάποιον λόγο συνεχίζουμε και το συζητάμε :idk:
Αυτό.
Σε προηγούμενα posts έχουν όλα εξηγηθεί περισσότερες απο μια φορές.
Το να μη θέλουν(με) ακόμα ηλεκτρικό κάποιοι είναι φυσιολογικό, το μέλλον όμως είναι σαφές, μη αναστρέψιμο και σίγουρα ωφέλιμο για πολλούς λόγους.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.087
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top