Αγορα TV .Καλλιο πεντε και στο χερι ?

Μηνύματα
54
Reaction score
26
Ναι αυτό θέλω να πω, πρέπει να είσαι καρφωμένος στο κέντρο.....Πήρα μια 70άρα Philips και ευτυχώς την επέστρεψα( va panel) πήρα την 65 XH9505, για πλάκα πήγα γύρω στις 75-80 μοίρες και έβλεπα κανονικά (χρώματα-μαύρο) χωρίς αισθητή διαφορά στο μάτι και δόξα το Θεό βλέπω πάρα πολύ καλά.
Καταλήγοντας, καλύτερη lcd overall η Sony XH9505, πάρα πολύ καλή επιλογή (ειδικά στις 75 ίντσες) η XH90
Εγώ διαφωνώ, έχω την ίδια και σε μοίρες περίπου 45 βλέπω διαφορά στην ίδια την οθόνη (λόγω μεγέθους) από το μέρος που είναι κοντά σε εμένα σε σχέση με αυτό που έχει μεγαλύτερες μοίρες γωνίας. Όχι ότι είναι τόσο πρόβλημα, αλλά είναι εμφανέστατη η διαφορά στην φωτεινότητα.
Και πάλι δεν θα την άλλαζα, ούτως η άλλως ο προορισμός της είναι για να είσαι μπροστά της. Ας έχει και την ειδική επίστρωση. (δε ξέρω πως δείχνει η 90 σειρά χωρίς επίστρωση)
 

Μηνύματα
462
Reaction score
346
Και στη σειρά 90 όπως έγραψα πέφτει η φωτεινότητα και το κοντράστ, δηλ. η συνολική ποιότητα της εικόνας. Φαίνεται και στο βίντεο παρουσίασης που πρότεινα. Αλλά και πάλι η τηλεόραση για LCD-LED πάντα είναι άριστη. Μόνο η παλιά μου 60άρα plasma LG από όσο πλάγια και να τη δεις παραμένει ίδια.
 

Μηνύματα
1.698
Reaction score
973
Περασε σχεδον ενας χρονος και αρχιζει παλι και με τρωει η τσεπη μου !
Η 65αρα μου πεφτει μικρη ποια και σιγουρα παω για 85 ''
Η συμβιωση αυτο το χρονο με τη Sony με εβαλε στους εξης προβληματισμους
1) Local dimming or not ? H ανομοιομορφια στην φωτεινοτητα της τηλεορασης αν και μικρη σε σχεση με αλλες μου ειναι φοβερα αισθητη .
Εχω μια lg me direct led ips η οποια η φωτεινοτητα ειναι παντου ιδια Ξεκουραστη αισθηση
Με εκνευριζει καθε φορα να αλλαζω τις ρυθμισεις ή εστω καποια τοπια να ειναι αρκετα πιο φωτεινα απο τα αλλα
Δυστηχως βλεπω οτι η τεχνολογια με direct led χωρις local dimming δεν επιτρεπει μεγαλες φωτεινοτητες , τουλαχιστον οσο μεγαλες τις θελω .
2) Τελικα το θελω το απολυτο μαυρο ? Δεν ειμαι φαν στο απολυτο σκοταδι ουτε στο απολυτο μαυρο
Εαν το απολυτο μαυρο μου στερει τις αποχρωσεις του γκρι ειναι χειροτερο , Ποια η γνωμη σας ?

3) Χρειαζομαι απορροφητικοτητα στην οθονη για τις αντανακλασεις αλλα πρεπει να πληρωσω πολυ γιαυτες
4) Φετος η χρονια μου φαινεται ως downgrade της περσινης
5) Τελικα η καλυτερη εποχη αγορας τηλεορασης δεν ηταν η black friday αλλα το Πασχα
Ο συναδελφος μου πηρε την ιδια σε ιντσες τηλεοραση με μενα αλλα το καλυτερο μοντελο (65χ950h) σε πολυ χαμηλοτερη τιμη

Με ολα αυτα τα διληματα αναζητω την 85αρα που με καλυπτει αλλα διχως βιασυνες .
Υπολογιζω 2500 € - 3000€
Δωστε μου και τις δικες σας γωμες να δουμε τι θα ερθει στο (αμεσο ? ) μελλον .
Υ.Γ Η εμπειρια του dolby vision δεν μου αφησε καλες εντυπωσεις Πολλες ταινιες ηταν πολυ σκοτεινες
Δεν ξερω αν ειναι καλη ιδεα να παω σε samsung μονο για αυτο το λογο αλλα το σκεφτομαι
 
Last edited:

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.061
Reaction score
18.642
Περασε σχεδον ενας χρονος και αρχιζει παλι και με τρωει η τσεπη μου !
:roflmao: :roflmao: :roflmao: :cry:
Βρε 'συ.. 8-)

Εαν το απολυτο μαυρο μου στερει τις αποχρωσεις του γκρι ειναι χειροτερο , Ποια η γνωμη σας ?
Δεν έχει νόημα και δεν συμβαίνει (να χάνονται τα γκρι).
Οι OLED υποτίθεται αυτό κάνουν (δεν είχα ποτέ οπότε το λέω με επιφύλαξη), με σωστή ρύθμιση όλα τα γκρί που επιτρέπει το περιεχόμενο φαίνονται και πετυχαίνουν και σωστό μαύρο. Αν είναι να υποφωτίσεις ή να ανεβάσεις κοντράστ για να βγει άστο.. :biggrin:

Αν υπήρχε η οικονομική επιφάνεια εγώ θα πήγαινα σε Sony OLED..
Αυτές μου έχουν κάνει ''κλικ''.
Κοστίζουν όμως πολύ.. :rolleyes:

https://www.skroutz.gr/s/28371288/Sony-Smart-Τηλεόραση-OLED-4K-UHD-XR-83A90J-HDR-83.html

:biggrin:
 
Last edited:

Μηνύματα
3.066
Reaction score
8.808
Φίλε eteokritis,
Δε θα σε κουράσω με λόγια,
Οι πολλές ίντσες είναι χορταστικές και ειδικά οι 85άρες, αν διαθέτεις τον χώρο δε το συζητώ.
Τώρα για μάρκα εγώ θα έπαιρνα μόνο SONY.
Αν γύρναγα το χρόνο πίσω θα κοίταζα και εγώ τις 85άρες, αλλά δεν μπορώ να πάρω πάνω από 55άρα λόγο κατασκευής ενός επίπλου, και για αυτό έχω και ένα προβολέα.
 

Μηνύματα
1.698
Reaction score
973
:roflmao: :roflmao: :roflmao: :cry:
Βρε 'συ.. 8-)


Δεν έχει νόημα και δεν συμβαίνει (να χάνονται τα γκρι).
Οι OLED υποτίθεται αυτό κάνουν (δεν είχα ποτέ οπότε το λέω με επιφύλαξη), με σωστή ρύθμιση όλα τα γκρί που επιτρέπει το περιεχόμενο φαίνονται και πετυχαίνουν και σωστό μαύρο. Αν είναι να υποφωτίσεις ή να ανεβάσεις κοντράστ για να βγει άστο.. :biggrin:

Αν υπήρχε η οικονομική επιφάνεια εγώ θα πήγαινα σε Sony OLED..
Αυτές μου έχουν κάνει ''κλικ''.
Κοστίζουν όμως πολύ.. :rolleyes:

https://www.skroutz.gr/s/28371288/Sony-Smart-Τηλεόραση-OLED-4K-UHD-XR-83A90J-HDR-83.html

:biggrin:
Οι oled δεν ειναι ετοιμες ακομη .Προσωπικα πιστευω η τεχνολογια olded δεν θα προχωρησει τουλαχιστον σε αυτη τη μορφη της
@ThanasisR πραγματι με τις 85 ιντσες ισως ολα τα θεματα που εχουν λυθουν Δεν εχω την τυχη ακομηη να δω μια tv 85 σε σαλονι . Ο χωρος υπαρχει Επρεπε να ειχε αγορασθει εξαρχης αλλα θα επρεπε να περιμενω 1-2 χρονια και δεν ηθελα .
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.096
Reaction score
93.052
Τελικα το θελω το απολυτο μαυρο ? Δεν ειμαι φαν στο απολυτο σκοταδι ουτε στο απολυτο μαυρο
Εαν το απολυτο μαυρο μου στερει τις αποχρωσεις του γκρι ειναι χειροτερο , Ποια η γνωμη σας ?
Όλα λάθος. Όλα τα εικονοστοιχεία μιας oled έχουν την δυνατότητα πλήρους συσκότισης έως απεικόνισης όλων των χρωμάτων σε πλήρη φωτισμό και όλες τις ενδιάμεσες εντάσεις. Την ίδια στιγμή που το διπλανό εικονοστοιχείο μπορεί να δείχνει το ακριβώς αντίθετο.


Οι oled δεν ειναι ετοιμες ακομη .
Ναι οι καημένες.... :biggrin:
 

Μηνύματα
1.698
Reaction score
973
Οι qled / led εχουν μεγαλο contrast ratio που καποιες φτανουν 10.000 / 20 000 : 1 Δεν ξερω κατα ποσο θα φανει σε γυμνο ματι το απολυτο σκοταδι των oled
Επισης υπαρχει ακομη το θεμα του burn in που αποτρεπει καποιους να τις αγορασουν
Στα ´´οικονομικά ´´μοντελα των oled οι φωτεινοτητες ειναι πολυ χαμηλες για προβολη hdr
Αυτα μαζι με τις τσιμπημενες τιμες με αποτρεπουν να σκεφτω μια τετοια αγορα
Εννοειται μιλαω για τη δικη μου περιπτωση που ψαχνω για μεγαλη σε διασταση τηλεοραση
Τo vfm βλεπω με οδηγει σε led qled .
 
Last edited:

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.841
Reaction score
4.565
Μιας και έχω μια cx oled αλλά και 85αρα x90h θα σου γράψω ότι αν η lg δεν είχε το vrr και τις 4 hdmi 2.1 θύρες τα λ7 θα τα έκλαιγα.

Όχι γιατί είναι κακη tv αλλά επειδή η sony είναι πραγματικα πάρα πολύ κοντά σε ποιότητα εικόνας.
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.096
Reaction score
93.052
Εννοειται μιλαω για τη δικη μου περιπτωση που ψαχνω για μεγαλη σε διασταση τηλεοραση
Τo vfm βλεπω με οδηγει σε led qled .
Το τελευταίο είναι ο βασικός -και μάλλον μοναδικός- λόγος αγοράς led (οι qled είναι led), ειδικά σε μεγάλες διαστάσεις. Οι Oled σε μεγάλες ίντσες είναι συγκριτικά πανάκριβες. Η ποιότητα απεικόνισης όμως δεν συγκρίνεται.

Το burn-in ή image retention αποτελεί παρελθόν από το 2018 και αν τηρηθούν λίγοι απλοί κανόνες δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

Αν θελήσει κάποιος να μιλήσει για contrast ratio τότε:
OLED screens have a highly marketable “infinite” contrast ratio, while the best-in-class LCDs from the likes of Samsung exceed 7000:1. Contrast ratio is perceived as one of the most important aspects of image quality, so aim for a higher number if you can.
 

Μηνύματα
1.698
Reaction score
973
Θα εχει ενδιαφερον να δουμε την καινουρια σειρα της samsung βασισμενη και στις δυο τεχνολογιες qled/oled
Την Sony για το 2022 δεν εχω ακουσει κατι
Το τελευταίο είναι ο βασικός -και μάλλον μοναδικός- λόγος αγοράς led (οι qled είναι led), ειδικά σε μεγάλες διαστάσεις. Οι Oled σε μεγάλες ίντσες είναι συγκριτικά πανάκριβες. Η ποιότητα απεικόνισης όμως δεν συγκρίνεται.

Το burn-in ή image retention αποτελεί παρελθόν από το 2018 και αν τηρηθούν λίγοι απλοί κανόνες δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

Αν θελήσει κάποιος να μιλήσει για contrast ratio τότε:
OLED screens have a highly marketable “infinite” contrast ratio, while the best-in-class LCDs from the likes of Samsung exceed 7000:1. Contrast ratio is perceived as one of the most important aspects of image quality, so aim for a higher number if you can.
Το κυνηγι του απολυτου μαυρου κρυβει μαρκετιστικα τεχνασματα .
Υπαρχουν και αλλα χαρακτηριστικα που πρεπει να δωσουμε σημασια για την αγορα μιας τηλεορασης που για μενα ειναι πιο σημαντικα.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.698
Reaction score
973
Μιας και έχω μια cx oled αλλά και 85αρα x90h θα σου γράψω ότι αν η lg δεν είχε το vrr και τις 4 hdmi 2.1 θύρες τα λ7 θα τα έκλαιγα.

Όχι γιατί είναι κακη tv αλλά επειδή η sony είναι πραγματικα πάρα πολύ κοντά σε ποιότητα εικόνας.
Ειχα σκεφτει να την δωσω ....αλλα αποφασισα να την κρατησω και να παει κρεβατοκαμαρα , αποσταση 2.5 μ περιπου
Καλα πιστευω ειναι αν δε πεσει παντοφλα αλλα το δουλευω καιρο τωρα !
 

Μηνύματα
2.371
Reaction score
3.570
Εαν πρέπει να τηρηθούν κανόνες και ουσιαστικά να κάνεις baby sitting την tv, τότε η τεχνολογία είναι για τα μπάζα και τα λεφτά πεταμένα...
Πάρε μια led με Full Array LED panel (Sony δλδ) και σε κανα 3χρονο ΑΝ οι OLED έχουν λύσει τις παιδικές αρρώστιες, την αλλάζεις.

My 2 cents...
Α! έχω μια Sony XH9505 😍
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.061
Reaction score
18.642
Οι oled δεν ειναι ετοιμες ακομη .Προσωπικα πιστευω η τεχνολογια olded δεν θα προχωρησει τουλαχιστον σε αυτη τη μορφη της
Να διευκρινήσω πως δεν σου πρότεινα να πάρεις OLED Sony (δεν είναι και στο μπάτζετ), απλά είπα ποιά εταιρία θα διάλεγα εγώ σε OLED (και μη OLED :p).
Και σου έβαλα link το μοντέλο στις ίντσες που ψάχνεις για του λόγου το αληθές (πανάκριβη). :biggrin:
Και η Sony πάντως που έφερε σαν παράδειγμα ο Ndis παραπάνω στο μπάτζετ σου είναι.
Αν είναι καλή και έχει τις συνδέσεις που θες είναι μια επιλογή.
 

Μηνύματα
1.698
Reaction score
973
Εαν πρέπει να τηρηθούν κανόνες και ουσιαστικά να κάνεις baby sitting την tv, τότε η τεχνολογία είναι για τα μπάζα και τα λεφτά πεταμένα...
Πάρε μια led με Full Array LED panel (Sony δλδ) και σε κανα 3χρονο ΑΝ οι OLED έχουν λύσει τις παιδικές αρρώστιες, την αλλάζεις.

My 2 cents...
Α! έχω μια Sony XH9505 😍
Δεν εχω προοπτικη για 3 χρόνια αυτη τη φορα μαλλον για πολλα περισσοτερα !
Η 9505 οταν αγορασα τη δικη μου ηταν αρκετα πανω σε τιμη . Καποια στιγμη επεσε αλλα ηταν ποια αργα:(
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.841
Reaction score
4.565
Δεν έχεις δίκιο για το dolby vision, πραγματικά το φχαριστίεμαι τόσο ωστε σε επίπεδο να επιλογής περιεχομένου να παιζει ρόλο (σε σχέση με απλό hdr). Οι samsung δεν έχουν dolby vision και είναι τεράστιο μειονέκτημα.

Επειδή δεν το έγραψα καλά και θα αδικησω την lg cx , αν είσαι gamer ειναι σίγουρα η καλύτερη αγορά που μπορείς να κάνεις. Θέμα burn in δεν υπάρχει ακόμα και αν είσαι (όπως είμαι εγώ) απρόσεκτος στη χρήση της.
 

Μηνύματα
1.698
Reaction score
973
Εαν το πανελ της tv εχει μεγαλη φωτεινοτητα ίσως αξιζει το dolby vision
Θα μπορουσε τουλαχιστον να υπηρχε επιλογη σε hdr / dolby κατι που δεν εκανε η Sony
 
Last edited:

Μηνύματα
1.698
Reaction score
973
Με σκοπο να απαντησω στο ερωτημα που αναρτησα ο ιδιος συνεχισα τις αναζητησεις μου και επιβεβαιωνω οτι
το φορματ hdr και ειδικοτερα το dolby vision χρειαζεται αρκετα φωτεινο πανελ ωστε να αποδοσει τα μεγιστα ή εστω τα επιθυμητα ως προς το χωρο θεασης
Δυστηχως η αποσταση θεασης , ο θεατης , ο φωτισμος που χτυπαει αμεσα την οθονη το dolby vision , απαιτει μια elite σειρα τηλεορασεων που θα καλυψει αυτες τις απαιτησεις
Με αυτο σαν δεδομενο καλο θα ηταν μερικες φορες να περιμενει καποιος μεχρι να μαζεψει μεγαλυτερο κομποδεμα
ενω παραλληλα να παρακολουθει τις εξελιξεις της αγορας . !
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.841
Reaction score
4.565
Η ασκηση του dolby vision έχει λυθει και δεν απαιτεί "σοβαρά" χρήματα. Για 65αρα τόσο x900h στα 1.2K όσο και η x90j στα 1.4K είναι εξαιρετικές προτάσεις. Δεν είναι αναγκη να πληρώσεις 2.5K για μια evo και η C1 στα 1.7Κ θα σε καλύψει μια χαρά.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.523
Members
37.877
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top