Home automation / Έξυπνο σπίτι

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.958
Reaction score
6.684
το δυσκολο ειναι τα activities. δηλαδη με ενα πατημα να σου αναβει τις συσκευες που χρειαζονται πχ για να δεις ταινια, να σβηνει τα φωτα κτλ.

σε αυτα το harmony ειναι αξεπέραστο. (ακομα).
Δεν αμφιβάλλω ότι το harmony ίσως έχει κάποιες λειτουργίες παραπάνω γιατί δεν το έχω ψάξει επαρκώς, αλλά θα ήθελες να μας πεις ποιές είναι αυτές;

Το Broadlink υποστηρίζει scenes (δεν ξέρω αν το harmony τα λέει activities, πάντως scenes λέγονται στις περισσότερες smart home εφαρμογές) και άρα μπορεί να το κάνει αυτό που λες.

Οπότε θα ήθελα να ξέρω σε τι είναι "αξεπέραστο" το harmony. Δεν το λέω για να υποστηρίξω το Broadlink ( μετοχές έχω; ), απλά αν όντως κάποιον τον καλύπτουν αυτά που κάνει και μπορεί να το αποκτήσει άμεσα και με κόστος 15€, δεν βλέπω τον λόγο να κυνηγάει χίμαιρες προσπαθώντας να βρει ένα προϊόν που είναι πλέον discontinued, δεν έχει υποστήριξη, είναι πολύ πιο ακριβό κλπ.

Όπως και να το κάνουμε, είναι λίγο χαϊεντάδικη λογική αυτή. Να πάρουμε "το καλό/ακριβό" γιατί είναι "αξεπέραστο" (έτσι γενικά και αόριστα), άσχετα αν μπορούμε να κάνουμε αυτά που θέλουμε με το κινέζικο των 15€.
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Μακάρι να τα κάνει όλα και να συμφέρει. Δεν είμαι fanboy. Άσε που βαριέμαι να γράψω όλες τις λειτουργίες του harmony.:oops:
Δείτε και μια άλλη πιθανή εναλλακτική που ο youth and λέει ότι είναι καλύτερη από το sofabaton.
 

Μηνύματα
20
Reaction score
27
Δεν αμφιβάλλω ότι το harmony ίσως έχει κάποιες λειτουργίες παραπάνω γιατί δεν το έχω ψάξει επαρκώς, αλλά θα ήθελες να μας πεις ποιές είναι αυτές;

Το Broadlink υποστηρίζει scenes (δεν ξέρω αν το harmony τα λέει activities, πάντως scenes λέγονται στις περισσότερες smart home εφαρμογές) και άρα μπορεί να το κάνει αυτό που λες.

Οπότε θα ήθελα να ξέρω σε τι είναι "αξεπέραστο" το harmony. Δεν το λέω για να υποστηρίξω το Broadlink ( μετοχές έχω; ), απλά αν όντως κάποιον τον καλύπτουν αυτά που κάνει και μπορεί να το αποκτήσει άμεσα και με κόστος 15€, δεν βλέπω τον λόγο να κυνηγάει χίμαιρες προσπαθώντας να βρει ένα προϊόν που είναι πλέον discontinued, δεν έχει υποστήριξη, είναι πολύ πιο ακριβό κλπ.

Όπως και να το κάνουμε, είναι λίγο χαϊεντάδικη λογική αυτή. Να πάρουμε "το καλό/ακριβό" γιατί είναι "αξεπέραστο" (έτσι γενικά και αόριστα), άσχετα αν μπορούμε να κάνουμε αυτά που θέλουμε με το κινέζικο των 15€.
Καλημερα,
προσφατα αγορασα ενα Broadlink RM4 pro και προσπαθω να το σεταρω, μιας και Harmony Ultimate μου (χωρις HUB) εφτασε στο τελος της ζωης του. Δεν ξερω αν ειναι 'χαϊενταδικη' επιλογη, εγω ομως σας ενας μαλλον απλος χρηστης το βρισκω πολυ δυσκολο να το αντικαταστησω, κυριως γιατι με ενα κουμπι αλλαζεις activities ή scenes αν προτιμας, και το βασικοτερο αυτο δηλ που δεν μπορω να ρυθμισω το Broadlink να κανει, ειναι οτι ενω παιζει η TV ή ο Projector, χωρις να αλλαζω devices αυξομειωνω την ενταση απο τον ενισχυτη μου και αλλαζω καναλια απο τον δορυφορικο δεκτη μου . Επισης ενα θεμα που εχω με το Broadlink ειναι το γεγονος οτι δεν μπορω να ρυθμισω την TV αφου αναψει, να γυρισει σε HMDI και στη συνεχεια ο AVR , αφου αναψει κι αυτος να γυρισει στην ενδεδειγμενη εισοδο...... Πολυ πιθανο να κανω κατι λαθος ( ακομα το μαθαινω) αλλα φοβαμαι οτι η εφαρμογη της Broadlink δεν μου δινει αυτες τις επιλογες. Τελος δεν μπορω να καταλαβω, στο Broadlink, πως ενω θα βλεπω TV θα αυξομειωνω την ενταση του AVR και θα αλλαζω καναλια απο τον δορυφορικο δεκτη χωρις να αλλαζω devices δηλ με το πατημα δυο κουμπιων (Vol & Ch)...
Σας κουρασα μαλλον, αλλα πραγματικα νοιωθω οτι το Harmony θα μου λειψει.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Δεν αμφιβάλλω ότι το harmony ίσως έχει κάποιες λειτουργίες παραπάνω γιατί δεν το έχω ψάξει επαρκώς, αλλά θα ήθελες να μας πεις ποιές είναι αυτές;

Το Broadlink υποστηρίζει scenes (δεν ξέρω αν το harmony τα λέει activities, πάντως scenes λέγονται στις περισσότερες smart home εφαρμογές) και άρα μπορεί να το κάνει αυτό που λες.

Οπότε θα ήθελα να ξέρω σε τι είναι "αξεπέραστο" το harmony. Δεν το λέω για να υποστηρίξω το Broadlink ( μετοχές έχω; ), απλά αν όντως κάποιον τον καλύπτουν αυτά που κάνει και μπορεί να το αποκτήσει άμεσα και με κόστος 15€, δεν βλέπω τον λόγο να κυνηγάει χίμαιρες προσπαθώντας να βρει ένα προϊόν που είναι πλέον discontinued, δεν έχει υποστήριξη, είναι πολύ πιο ακριβό κλπ.

Όπως και να το κάνουμε, είναι λίγο χαϊεντάδικη λογική αυτή. Να πάρουμε "το καλό/ακριβό" γιατί είναι "αξεπέραστο" (έτσι γενικά και αόριστα), άσχετα αν μπορούμε να κάνουμε αυτά που θέλουμε με το κινέζικο των 15€.
Από ότι κατάλαβα, χοντρικά όλες αυτές οι προτάσεις κάνουν ότι κάνει και το harmony.
Επί πλέον, προσωπικά, δεν χρησιμοποιώ το δικό του τηλεχειριστήριο, διότι χρησιμοποιώ κινητό για τον σκοπό αυτό.

Αν μπορεί να κάνει κάτι πχ όπως παρακάτω, τότε όλα καλά.

Σε ένα ... activitie ή scene, υπάρχει η δυνατότητα επιλογής διαχείρισης πχ ήχου της TV ή του AV σύμφωνα με τις απαιτήσεις μας?
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.958
Reaction score
6.684
Σε ένα ... activitie ή scene, υπάρχει η δυνατότητα επιλογής διαχείρισης πχ ήχου της TV ή του AV σύμφωνα με τις απαιτήσεις μας?
Προσωπικά δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς "σύμφωνα με τις απαιτήσεις μας". Αλλά ούτως ή άλλως μάλλον πιο κατάλληλος να απαντήσει την ερώτηση είναι ο @HarryGR που το έχει και το χρησιμοποιεί.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Σαν τα πλήκτρα δεν έχει.

Όσο κι αν έχουμε συνηθίσει να το κρατάμε συνεχώς στο χέρι μας (το κινητό ντε), όσο καλή κι αν είναι η οποιαδήποτε εφαρμογή, στην πράξη ένα κλασικό χειριστήριο με κανονικά πλήκτρα (ειδικά αν είναι εργονομικά σχεδιασμένα, όπως του Harmony) είναι μακράν προτιμότερο για καθημερινή χρήση.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
εγώ δουλεύω όλο το σπίτι με google home.

2 x google nest hub

2 x google nest mini.

και επιπλέον για τα τις μι έξυπνες συσκευές έχω 3 χ αυτά


η γυναίκα μου λέει είναι το σπίτι του τεμπέλη.

Πραγματικά από φώτα, led - aircondition - tv - cameras - πρίζες - αφυγραντήρες μέχρι και τον βραστήρα με φωνητικό έλεγχο

φυσικά ότι ρουτίνα θέλεις,

goodmorning google...... 20 πχ εντολές
goodnight google άλλες τόσες
οκ google turn on homecinema
tv on - smart plug subs, power amp on - avr on - spots off - leds on - nvidia shield on

βασικό όταν έχεις παιδί που παίζει σε άλλο όροφο να κάνεις broadcast μέσα από οποιαδήποτε συσκευή είναι στο google nest και έχει ηχείο πχ ok google broadcast to speaker kid - σταμάτα να φωνάζεις "παίζει fortnite"
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Μετά τα παραπάνω, μάλλον η logitech δημιουργεί κενό στην αγορά μετά την απόφασή της για την μη συνέχιση της παραγωγής harmony.
Λέω πάντως να αγοράσω το Broadlink, ώστε να δω τι κάνει, έτσι από περιέργεια.
 

Μηνύματα
20
Reaction score
27
Μετά τα παραπάνω, μάλλον η logitech δημιουργεί κενό στην αγορά μετά την απόφασή της για την μη συνέχιση της παραγωγής harmony.
Λέω πάντως να αγοράσω το Broadlink, ώστε να δω τι κάνει, έτσι από περιέργεια.
Εγω 'τσιμπισα' απ την τιμη του (27€) και ειπα να το δοκιμασω και η αληθεια ειναι οτι μπορει να κανει πολλα πραγματα με πριζες και RF συσκευες, Αλεξες, Γουγλιδες κλπ. Ακομη ομως δεν τα εχω δοκιμασει . Καπου ομως πηρε το ματι μου οτι 2 IR εντολες στην ιδια συσκευη (πχ TV On -> HDMI Port) με διαφορα χρονου κατω των 2 sec δε μπορει να τις χειριστει. Αυτες δε τις εντολες μπορεις να τις ρυθμισεις χρονικα (νομιζω) μονο με την εφαρμογη ihc της Broadlink και οχι με αυτη που συστηνει η broadlink για το RM4 Pro (Universal TV Remote). Μενει να το δοκιμασω.... Παντως αν αποφασισεις να το παρεις και βρεις ακρη ενημερωσε μας παρακαλω!
Ελπιζω να μη ξεφυγαμε πολυ απο το αρχικο θεμα του Harmony
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.958
Reaction score
6.684
@HarryGR

Δες πάντως και αυτά που λέει ο @ankokdog παραπάνω. Αν τα scenes κλπ. αρχίζουν και γίνονται αρκετά περίπλοκα, ίσως η σωστή λύση είναι αυτά να μεταφερθούν σε ένα hub και όχι να περιμένεις να τα κάνει το ίδιο το remote. Εννοώ δηλαδή τα "σενάρια" να τα φτιάχνεις στο hub και αυτό να δίνει απλά τις εντολές με τη σωστή σειρά στο remote ή οπουδήποτε αλλού.

OK, το Harmony μπορεί να ήταν πιο advanced και να τα έκανε, αυτό όμως δεν σημαίνει πως είναι η μόνη λύση. Ένας συνδυασμός hub + broadlink ίσως κάνει όλα αυτά που χρειάζεσαι και ανοίγει και επιπλέον δυνατότητες. Π.χ. εγώ πολλές συσκευές όπως τον AVR τις ελέγχω δικτυακά (μέσω Ethernet), όχι μέσω IR. Αυτό είναι πιο γρήγορο, πιο σταθερό και επιτρέπει στο remote να κάνει ταυτόχρονα άλλα πράγματα. Επίσης θα μπορείς να ελέγχεις και συσκευές άλλου τύπου, π.χ. zigbee, Z-wave κλπ., ανάλογα βέβαια το hub και τις δυνατότητές του.

Και αν το πας λίγο πιο μακριά, μπορείς να φτιάξεις και δικά σου interfaces (ή σελίδες μέσα στο interface/app που σου δίνει το hub) που να βάζεις συγκεντρωμένα τα elements που θες (π.χ. το volume control του AVR, μαζί με την αλλαγή καναλιών του δορυφορικού δέκτη κλπ.).

Θέλει βέβαια λίγο παραπάνω ψάξιμο και ενασχόληση, αλλά όπως είπα ανοίγει άλλες δυνατότητες.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Ασχολούμενος για αρκετό χρονικό διάστημα με το θέμα, ένα έχω καταλάβει:
Δεν ασχολείται το καταναλωτικό κοινό με τέτοιες διευκολύνσεις. Θα κοιτάξει για κάποιο remote μόνο όταν χαλάσει το της μαμάς και δεν βρίσκει, λόγω παλαιότητας ή αν αυτό υπάρχει και έχει υψηλό κόστος.
Έτσι αποζητά λύση ευτελούς αξίας, για να κάνει απλώς την δουλειά του. Απόδειξη ότι ψάχνουμε τόσο καιρό για αντίστοιχη πρόταση στην αγορά και δεν βρίσκουμε! Επίσης δεν τυχαίο που και η logitech εγκατέλειψε την επένδυση στο θέμα αυτό.
 

Μηνύματα
20
Reaction score
27
@symos Ma to Broadlink το Zigbee και το Google Hub πχ δεν κανουν την ιδια δουλεια? Δεν βλεπω τι περισσοτερο εχει ενα hub (Google Hub ή Zigbee ας πουμε) απο το συνδυασμο Broadlink kai iphone 6s που χρησιμοποιω ως remote (δηλ πληκτρολογιο και interface). Αν θελω φωνητικες εντολες εχω τη SIri και αν της πω TV Satellite On το Broadlink θα αναψει την TV και το δορυφ. δεκτη και τον AVR, και ενδεχομενως να σβησει και τα φωτα και να αναψει και το Air Condition. Το προβλημα ειναι οτι η TV θα παιζει tv και οχι HDMI 1, και ο AVR θα ειναι στην εισοδο που εκλεισε την τελευταια φορα απο το Media Box και οχι στη σωστη εισοδο του Sat Box.
Και τι θα κανω καθε φορα που θα θελω να χαμηλωσω την ενταση θα φωναζω σα τον τρελο Volume Down - Volume down :) ή θα φωναζω καθε φορα που θελω να δω ταινια TV On, Media Box On, AVR on, TV HDMI 1, AVR VIDEO 2 , HDMI SWITCH POSITION 2 ? Σοβαρα τωρα δε μπορει καθε φορα που θελετε να δειτε ενα εργο να το κανετε αυτο!!!
Αρα χρειαζομαι ενα φυσικο remote οπου θα πρεπει να παταω κουμπια.. εστω και virtual! Ενταξει μπορει να ειμαι παλιομοδιτης αλλα ρε παιδια δε γινεται μονο με φωνητικες εντολες!!
Εν πασει περιπτωσει ομως το προβλημα δεν ειναι αν αναβουν οι συσκευες, και νομιζω οτι ως τωρα ημουν αρκετα σαφης, αλλα το οτι δεν μπορω να το ρυθμισω να 'γυριζουν΄ σωστα περαν του Ον-Οφ. Και βεβαια το βασικοτερο οτι δεν μπορω απο μια οθονη να ελεγχω δυο συσκευες ταυτοχρονα (Vol ->AVR & Ch-> Sat Box) και δεν βλεπω πως το google hub θα μπορουσε να το κανει αυτο. Οποτε συμφωνω απολυτα με τον @Vakis2000 οτι η εξειδικευση της Logitech ηταν περαν του μεσου ορου και προφανως η ελλειψη ενδιαφεροντος την οδηγησε στην αποχωρηση.
Θα επανελθω οταν θα εχω εξαντλησει τους πειραματισμους μου με το RM 4 Pro ....
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Είμαι τελείως κατά των φωνητικών εντολών! Μου φαίνεται τελείως αστείο να τσακώνομαι με μία συσκευή.

Ναι στα πλήκτρα λοιπόν, έστω και αν είναι αυτά virtual!

Άρα: Για τους τυχερούς χρήστες logitech ας ευχόμαστε να συνεχίσει να συντηρεί την εφαρμογή της η logi, όπως άλλωστε υπόσχεται, για τους υπόλοιπους μόνη λύση είναι .... το ψάξιμο κάποιας εναπομένουσας.

Σε αντίθετη κατάσταση.... απλωμένα τα σχετικά τηλεχειριστήρια στο τραπέζι.... όπως παλιά!
 

Μηνύματα
20
Reaction score
27
Προς το παρον βολευτικα με ενα τετοιο που βρηκα μεταχειρισμενο σε καλη κατασταση, αλλα οπως καταλαβαινετε ετσι παμε πισω δεν παμε μπροστα!! Ομως δε χρειαστηκε να σεταρω τιποτα, τα μετεφερε ολα απο τον υπαρχοντα λογαριαμο μου στη Logitech στο νεο remote αφου βεβαια αφαιρεσα μια συσκευη (το Video που πλεον δε το χρησιμοποιω) γιατι το 665 'σηκωνει' λιγοτερες συσκευες και ετσι δε θα χρειαστει να φωναζω καθε φορα που θα θελω αλλαξω καναλι ή να αυξομειωσω την ενταση :) :) . Επαναλαμβανω ομως οτι ετσι παω πισω......
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.958
Reaction score
6.684
@HarryGR

Η αλήθεια είναι πως υπάρχει overlap μεταξύ των συσκευών, με αυτά τα "remotes" να έχουν μέρος των δυνατοτήτων ενός hub. Με αποτέλεσμα να δημιουργείται μπέρδεμα.

Αυτό που μπορείς να περιμένεις από ένα hub, είναι περισσότερες δυνατότητες και σε hardware και σε software.

Π.χ. σε hardware ισχύει αυτό που σου έγραψα πριν, ότι θα μπορείς να ελέγχεις συσκευές όχι μόνο μέσω IR, αλλά και μέσω Ethernet/Wifi (πολύ σημαντικό), zigbee, Z-wave κλπ.

Από πλευράς software, θα μπορείς να κάνεις τα εξής:

- Να "μιλάς" με τις συσκευές σου με άπειρα πρωτόκολλα, όχι μόνο μέσω υπερύθρων. Π.χ. εγώ ελέγχω την LG TV μέσω δικτύου με το δικό της πρωτόκολλο επικοινωνίας, τον Pioneer AVR το ίδιο, οι smart πρίζες για τα ηχεία είναι Z-wave, η οθόνη του προτζέκτορα λαμβάνει σήμα μέσω πρωτοκόλλου MySensors, με το IR blaster και το lift των ηχείων επικοινωνώ μέσω MQTT, έναν άλλον controller τον έχω συνδέσει με USB serial κλπ.

Αντίστοιχα (και αυτό είναι πολύ σημαντικό) θα μπορείς να επικοινωνείς (με αμφίδρομη επικοινωνία) με συσκευές για τις οποίες δεν αρκεί να "στείλεις" μια απλή εντολή ελέγχου, π.χ. κάμερες από τις οποίες θα τραβάς το live feed, αισθητήρες (π.χ. θερμοκρασίας) που θα "ριπορτάρουν" συνεχώς στο hub, να τραβάς πληροφορίες καιρού κλπ.

- Να φτιάχνεις πολύπλοκα "rules", όχι απλώς "scenes". Στα rules αυτά μπορείς να προσθέτεις το logic που θες, π.χ. άνοιξε τον AVR μέσω IR, μετά άνοιξε την TV, περίμενε 3'' να bootάρει ο AVR, μετά στείλ'του σήμα να αλλάξει input σε HDMI, αν είναι βράδυ βάλε το volume στην τάδε ένταση αλλιώς στην τάδε κι αν είναι μεσημέρι κατέβασε την τέντα (λέμε τώρα). Αντίστοιχα, αν η θερμοκρασία πέσει κάτω από Χ βαθμούς άνοιξε το A/C, αλλά μόνο αν η ώρα είναι μεταξύ τάδε και τάδε, όταν έρθω σπίτι (αναγνώριση π.χ. μέσω σύνδεσης του κινητού στο wifi) κάνε τις εξής ενέργειες κλπ. κλπ. κλπ.

Επίσης, όπως έγραψα και στο προηγούμενο μήνυμα και ανάλογα που θες να το φτάσεις, θα φτιάξεις τα δικά σου dashboards ελέγχου των συσκευών, ελέγχοντας ταυτόχρονα από ένα dashboard τις συσκευές που θες. Εγώ π.χ. στο δικό μου έχω φτιάξει ενότητες "Music", "Movie" κλπ. και στην κάθε ενότητα έχω βάλει τα controls για τις συσκευές που θέλω.

Φυσικά το παραπάνω θέλει λίγο περισσότερο ψάξιμο. Και ούτε σημαίνει πως όλα τα hubs (και τα συνοδά software) έχουν όλες τις δυνατότητες. Εγώ π.χ. χρησιμοποιώ openHAB που τρέχει σε δικό μου μηχάνημα (ένα παλιό laptop), το οποίο είναι "ανοιχτό" και μπορεί να κάνει κυριολεκτικά τα πάντα. Άλλες λύσεις μπορεί να είναι πιο "έτοιμες" αλλά πιο περιορισμένων δυνατοτήτων. Άλλες λίγο ενδιάμεσες, π.χ. το SmartThings της Samsung (αν και δεν το έχω παρακολουθήσει τελευταία). Ίσως και αυτή η εφαρμογή της broadlink που έβαλες (όχι το remote, το άλλο) να έχει τέτοιες δυνατότητες αν προμηθευτείς το κατάλληλο hardware.

Οπότε ναι, θέλει λίγο ψάξιμο παραπάνω (εννοείται είμαστε διαθέσιμοι και να βοηθήσουμε αν αποφασίσεις να κινηθείς προς αυτή την κατεύθυνση) αλλά ελπίζω να σου έδωσα μια εικόνα του γιατί είναι διαφορετικό αυτό το σενάριο και τι παραπάνω προσφέρει.

Υ.Γ. Απλά τα συζητάμε όλα αυτά στο thread του Harmony ενώ είχα ανοίξει ξεχωριστό θέμα για home automation :)
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Υ.Γ. Απλά τα συζητάμε όλα αυτά στο thread του Harmony ενώ είχα ανοίξει ξεχωριστό θέμα για home automation
Δεν βάζεις ένα link μήπως τα μεταφέρω αργότερα; :biggrin:
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.958
Reaction score
6.684
Δεν βάζεις ένα link μήπως τα μεταφέρω αργότερα; :biggrin:
Βεβαίως:
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Για να μην μπερδευτείτε:
Αντέγραψα κάποια μηνύματα που αφορούσαν άλλα remotes αλλά και τα logitech εδώ. Ταυτόχρονα μετέφερα τα αυτούσια μηνύματα άλλων remotes που αφορούν σενάρια/activities αυτοματισμού εδώ.

Παρακαλώ να συνεχίσουμε τους άσχετους με τα logitech προβληματισμούς σ' αυτό το θέμα.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.223
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top