Home automation / Έξυπνο σπίτι


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.871
Reaction score
20.362
Γιάννη, στο κουτί φιλοξενείται η καλωδίωση κι ο εξοπλισμός που αφορά στο διαδίκτυο και στο εσωτερικό δίκτυο του σπιτιού. Έχει το μέγεθος μεσαίου ντουλαπιού, είναι κλειστό και μερικώς ηχομονωμένο. Είχα προβλέψει ότι θα αναπτυσσόταν μια κάποια θερμοκρασία εκεί μέσα, οπότε, όπως έγραψα και πιο πάνω, του πέρασα δύο σωλήνες - έναν χαμηλά κι έναν ψηλά - για να προκαλείται ανακύκλωση του αέρα και πτώση της θερμοκρασίας.

Ε, ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες, αυτή την πτώση θέλω να την ενισχύσω.
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Σε καμπίνα δίκτυου τα έχεις βάλει η σε κάτι που έφτιαξες εσύ και σφραγίζει τέλεια; Σε ρωτάω μιας και εγώ τα έχω σε καμπίνα με ups, switch,τροφοδοτικά τα πάντα όλα μέσα χωρίς καμία ανάγκη για ψύξη ούτε ηχομόνωση...
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.871
Reaction score
20.362
Σε καμπίνα δίκτυου τα έχεις βάλει η σε κάτι που έφτιαξες εσύ και σφραγίζει τέλεια; Σε ρωτάω μιας και εγώ τα έχω σε καμπίνα με ups, switch,τροφοδοτικά τα πάντα όλα μέσα χωρίς καμία ανάγκη για ψύξη ούτε ηχομόνωση...
Είναι ένα ξύλινο ντουλάπι, κατασκευής του μαραγκού. Δεν σφραγίζει τέλεια. Μέσα στο ντουλάπι βρίσκεται μια μικρή καμπίνα η οποία φιλοξενεί το modem/router, το switch, το patch panel κι ένα πολύπριζο. Η καμπίνα δεν έχει τζάμι ή κάτι με το οποίο να να απομονώνεται το περιεχόμενο της από το υπόλοιπο ντουλάπι. Στο ντουλάπι φιλοξενείται επίσης ένα μικρό UPS και το NAS.

Το ντουλάπι αυτό βρίσκεται μέσα στο σπίτι. Η ανάγκη μερικής ηχομόνωσης προέκυψε από το γεγονός ότι το switch έχει ανεμοστηράκι - κάτι το οποίο στις φωτογραφίες του Amazon από όπου το αγόρασα δεν φαινόταν. Δεν είναι δυνατός ο θόρυβος - ίσως να ακούγεται σε συνθήκες ησυχίας και μόνο εάν "στήσει" κάποιος αυτί για να τον ακούσει, εμένα όμως με ενοχλεί. Η ανάγκη ψύξης του ντουλαπιού προέκυψε από τις κλιματολογικές συνθήκες της Κύπρου, λόγω υψηλών θερμοκρασιών για διάστημα 7 με 8 μηνών το χρόνο.
 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.958
Reaction score
6.682
Μπήκε ο σένσορας και ο διακόπτης να ανάβει από δύο γραμμές.

Project Ηλιακός τέλος. 😃
Ωραίος! Όχι και τέλος όμως, τώρα ξεκινάνε τα ωραία.

Να φτιάξεις ένα σκριπτάκι που θα ανάβει τον θερμοσίφωνα μόνο όσο χρόνο χρειάζεται κάθε φορά. Εγώ έχω βάλει 2 κουμπιά για τον χειρισμό, ένα για "ατομική" χρήση και ένα για μεγαλύτερη.

Αυτό είναι ιδανικό ειδικά σε συνδυασμό με χρονοδιακόπτη. Το έχω π.χ. σεταρισμένο να ανάβει κάθε πρωί, αλλά δεν καταναλώνει ρεύμα άσκοπα. Αν το νερό είναι στους 50 βαθμούς, δεν θα ανάψει μισή ώρα τζάμπα για να το πάει στους 60. Αλλά αν είναι στους 20 θα ανάψει όσο χρειάζεται για να το πάει στους 45. Ενώ αν είναι στους 35, θα ανάψει για τον μισό χρόνο κ.ο.κ.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Ωραίος! Όχι και τέλος όμως, τώρα ξεκινάνε τα ωραία.

Να φτιάξεις ένα σκριπτάκι που θα ανάβει τον θερμοσίφωνα μόνο όσο χρόνο χρειάζεται κάθε φορά. Εγώ έχω βάλει 2 κουμπιά για τον χειρισμό, ένα για "ατομική" χρήση και ένα για μεγαλύτερη.

Αυτό είναι ιδανικό ειδικά σε συνδυασμό με χρονοδιακόπτη. Το έχω π.χ. σεταρισμένο να ανάβει κάθε πρωί, αλλά δεν καταναλώνει ρεύμα άσκοπα. Αν το νερό είναι στους 50 βαθμούς, δεν θα ανάψει μισή ώρα τζάμπα για να το πάει στους 60. Αλλά αν είναι στους 20 θα ανάψει όσο χρειάζεται για να το πάει στους 45. Ενώ αν είναι στους 35, θα ανάψει για τον μισό χρόνο κ.ο.κ.
Για πες θερμοκρασίες για μπάνιο; Για ένα & δύο άτομα. Μιας και τα έχεις καιρό, να ξέρω από πού να ξεκινήσω πάνω κάτω.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.958
Reaction score
6.682
Για πες θερμοκρασίες για μπάνιο; Για ένα & δύο άτομα. Μιας και τα έχεις καιρό, να ξέρω από πού να ξεκινήσω πάνω κάτω.
Θα σου πω, αλλά δεν είναι τόσο απλό.

Το πρόβλημα είναι πως όταν μετράς θερμοκρασία μόνο σε ένα σημείο στο boiler, σου λείπει αρκετή πληροφορία και παίζει μεγάλο ρόλο το ακριβές σημείο.

Για παράδειγμα, το απόγευμα και μετά από μια μέρα με λίγο ήλιο, μπορεί να λέει 55 βαθμούς. Αυτό σημαίνει πως έχει γίνει μια σχετική εξομάλυνση και μεγάλο μέρος του νερού είναι στους 55 βαθμούς. Άλλη στιγμή, αν το νερό είναι κρύο και ανάψεις την αντίσταση μέχρι να πάει στους 55 βαθμούς, αυτοί οι 55 βαθμοί δεν έχουν καμία σχέση με τους 55 βαθμούς του ήλιου. Γιατί είναι απλά η θερμοκρασία του νερού στο σημείο που μετράς. Παραπάνω όμως είναι μεγαλύτερη, παρακάτω είναι μικρότερη και συνολικά μάλλον έχεις λιγότερο ζεστό νερό.

Επίσης αν ο αισθητήρας είναι λίγο πιο πάνω ή λίγο πιο κάτω μέσα στο boiler, θα κάνει διαφορά στο ποια θερμοκρασία-στόχος είναι ΟΚ για τη χρήση που θες.

Τέλος, υπάρχει περίπτωση ο αισθητήρας να επηρεάζεται από την ίδια την αντίσταση αν είναι κοντά. Στο αρχικό μου setup, μόλις άναβα την αντίσταση άρχισε να ανεβαίνει η θερμοκρασία γιατί ζεσταινόταν το νερό από την αντίσταση. Σε 5 λεπτά μπορεί να είχε φτάσει τους 45 βαθμούς και έκλεινε. Μετά από 1 λεπτό όμως, είχε πέσει στους 30. Γιατί οι 45 ήταν απλά στο νερό που ζεσταινόταν εκείνη τη στιγμή από την αντίσταση. Οπότε έφτιαξα το script έτσι ώστε να πιάνει τον στόχο, να περιμένει λίγο και αν πέσει κάτω από τον στόχο να ανάβει για άλλα 8 λεπτά. Αν έχει πιάσει τον στόχο, επαναλαμβάνεται η διαδικασία (με ένα failsafe ώστε αν μετά από X διάστημα δεν έχει πιάσει τον στόχο να κλείνει, γιατί μπορεί κάτι να μην πάει καλά με τον αισθητήρα).

Πέρυσι άλλαξα την αντίσταση και την καινούργια την τοποθέτησα με τέτοιο τρόπο ώστε το κυάθιο του αισθητήρα να είναι κάτω από την αντίσταση και όχι πάνω ή ανάμεσα. Το στράβωσα και ελαφρώς με το χέρι ώστε να πηγαίνει λίγο προς τα κάτω. Το πρόβλημα που αναφέρω παραπάνω σταμάτησε, άλλαξε όμως και η συμπεριφορά και οι θερμοκρασίες, επειδή κατέβηκε ο αισθητήρας πιο χαμηλά. Τώρα, όταν φτάσει να γράψει 42 βαθμούς που είναι ο στόχος για το ένα άτομο, έχει αρκετά περισσότερο ζεστό νερό απ'ότι πριν (και έχει ανάψει αρκετά περισσότερη ώρα για να το φτάσει). Θα μπορούσα να το μειώσω, αλλά δεν έχω ασχοληθεί.

Σε κάθε περίπτωση, οι θερμοκρασίες που έχω βάλει είναι 42 βαθμοί στην πρώτη περίπτωση και 59 στη δεύτερη. Το δεύτερο δεν ήταν αυστηρά με τη λογική "για δύο άτομα", αλλά πιο αφηρημένα, τύπου "για ένα άτομο" και "πολύ ζεστό".

Το script μπορώ να στο στείλω αν θεωρείς πως θα είναι χρήσιμο, δεν ξέρω σε τι γλώσσα μπορείς να φτιάξεις scripts στο δικό σου σύστημα. Βασικά, πες λίγα λόγια παραπάνω για το σύστημα και τα υλικά που χρησιμοποίησες. Ποιόν αισθητήρα, ρελέ, hub κλπ.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Θα σου πω, αλλά δεν είναι τόσο απλό.

Το πρόβλημα είναι πως όταν μετράς θερμοκρασία μόνο σε ένα σημείο στο boiler, σου λείπει αρκετή πληροφορία και παίζει μεγάλο ρόλο το ακριβές σημείο.

Για παράδειγμα, το απόγευμα και μετά από μια μέρα με λίγο ήλιο, μπορεί να λέει 55 βαθμούς. Αυτό σημαίνει πως έχει γίνει μια σχετική εξομάλυνση και μεγάλο μέρος του νερού είναι στους 55 βαθμούς. Άλλη στιγμή, αν το νερό είναι κρύο και ανάψεις την αντίσταση μέχρι να πάει στους 55 βαθμούς, αυτοί οι 55 βαθμοί δεν έχουν καμία σχέση με τους 55 βαθμούς του ήλιου. Γιατί είναι απλά η θερμοκρασία του νερού στο σημείο που μετράς. Παραπάνω όμως είναι μεγαλύτερη, παρακάτω είναι μικρότερη και συνολικά μάλλον έχεις λιγότερο ζεστό νερό.

Επίσης αν ο αισθητήρας είναι λίγο πιο πάνω ή λίγο πιο κάτω μέσα στο boiler, θα κάνει διαφορά στο ποια θερμοκρασία-στόχος είναι ΟΚ για τη χρήση που θες.

Τέλος, υπάρχει περίπτωση ο αισθητήρας να επηρεάζεται από την ίδια την αντίσταση αν είναι κοντά. Στο αρχικό μου setup, μόλις άναβα την αντίσταση άρχισε να ανεβαίνει η θερμοκρασία γιατί ζεσταινόταν το νερό από την αντίσταση. Σε 5 λεπτά μπορεί να είχε φτάσει τους 45 βαθμούς και έκλεινε. Μετά από 1 λεπτό όμως, είχε πέσει στους 30. Γιατί οι 45 ήταν απλά στο νερό που ζεσταινόταν εκείνη τη στιγμή από την αντίσταση. Οπότε έφτιαξα το script έτσι ώστε να πιάνει τον στόχο, να περιμένει λίγο και αν πέσει κάτω από τον στόχο να ανάβει για άλλα 8 λεπτά. Αν έχει πιάσει τον στόχο, επαναλαμβάνεται η διαδικασία (με ένα failsafe ώστε αν μετά από X διάστημα δεν έχει πιάσει τον στόχο να κλείνει, γιατί μπορεί κάτι να μην πάει καλά με τον αισθητήρα).

Πέρυσι άλλαξα την αντίσταση και την καινούργια την τοποθέτησα με τέτοιο τρόπο ώστε το κυάθιο του αισθητήρα να είναι κάτω από την αντίσταση και όχι πάνω ή ανάμεσα. Το στράβωσα και ελαφρώς με το χέρι ώστε να πηγαίνει λίγο προς τα κάτω. Το πρόβλημα που αναφέρω παραπάνω σταμάτησε, άλλαξε όμως και η συμπεριφορά και οι θερμοκρασίες, επειδή κατέβηκε ο αισθητήρας πιο χαμηλά. Τώρα, όταν φτάσει να γράψει 42 βαθμούς που είναι ο στόχος για το ένα άτομο, έχει αρκετά περισσότερο ζεστό νερό απ'ότι πριν (και έχει ανάψει αρκετά περισσότερη ώρα για να το φτάσει). Θα μπορούσα να το μειώσω, αλλά δεν έχω ασχοληθεί.

Σε κάθε περίπτωση, οι θερμοκρασίες που έχω βάλει είναι 42 βαθμοί στην πρώτη περίπτωση και 59 στη δεύτερη. Το δεύτερο δεν ήταν αυστηρά με τη λογική "για δύο άτομα", αλλά πιο αφηρημένα, τύπου "για ένα άτομο" και "πολύ ζεστό".

Το script μπορώ να στο στείλω αν θεωρείς πως θα είναι χρήσιμο, δεν ξέρω σε τι γλώσσα μπορείς να φτιάξεις scripts στο δικό σου σύστημα. Βασικά, πες λίγα λόγια παραπάνω για το σύστημα και τα υλικά που χρησιμοποίησες. Ποιόν αισθητήρα, ρελέ, hub κλπ.
Δεν έχω κάνει κάποια τρελή εγκατάσταση. Απλά πράγματα. Ο βασικός στόχος ήταν να βλέπω τη θερμοκρασία ώστε να ξέρω τι γίνεται και πόση ώρα πρέπει να ανάψει το χειμώνα. Ευελπιστώ να μην χρειαστεί να δουλέψει πολύ. Βέβαια η θέση που θα έχει το κυάθιο με προβλημάτισε με όσα είπες και είναι απόλυτα λογικά. Το δικό μου αν θυμάμαι καλά είναι στο παρά δέκα πάνω από την αντίσταση. Για να γυρίσω την βάση και να πάει από κάτω πρέπει να τον αδειάσω και βέβαια να δω αν με παίρνει με τα καλώδια.
Το Sonoff το έχω για τον αισθητήρα. Γνωρίζω πως μπορώ να δώσω τις εντολές που λες, αλλά δεν το έκανα. Το Sonoff έχει μπει σε στεγανό κουτί διακλάδωσης μαζί με ένα ακόμα εξάρτημα της Hager το οποίο μου επιτρέπει να ανάβω τον θερμοστάτη από δύο διαφορετικές γραμμές - πίνακες του σπιτιού. Το στεγανό κουτί έχει τοποθετηθεί στο πόδι του μπόιλερ. Για να κάνω το Sonoff switcher και να δίνει εντολές θα έπρεπε να βάλω και άλλο εξάρτημα της Hager (δεν ήταν πρόβλημα), και θα μπορούσα να τον ανάβω από το κινητό, αλλά δεν το έκανα και καθώς σε περίπτωση που το Sonoff είχε θέμα ή δεν είχα δίκτυο για Χ λόγους δε θα μπορούσα να τον ανάψω. Η θέση του κουτιού είναι σε μη εύκολα προσβάσιμο σημείο από άλλα μέλη τις οικογένειας οπότε θα έπαιζε το σενάριο να θες ζεστό νερό και να μην μπορείς να έχεις.
Στο μέλλον που θα μπει Netatmo στον πίνακα θα έχω και τον απομακρυσμένο έλεγχο, μέτρηση κατανάλωσης και άλλα. Έτσι θα έχω και κουμπί αν γίνει κάτι με τα δίκτυα, πράγμα αρκετά δύσκολο να γίνει τώρα.

Στο Google Home όλα, δουλεύει ήδη. Ρωτάω θερμοκρασία και τα βλέπει μια χαρά.

Σε ευχαριστώ πολύ για την προσφορά και για το σεντόνι πρωί πρωί. 🙂
 
Last edited:

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.958
Reaction score
6.682
δεν το έκανα και καθώς σε περίπτωση που το Sonoff είχε θέμα ή δεν είχα δίκτυο για Χ λόγους δε θα μπορούσα να τον ανάψω. Η θέση του κουτιού είναι σε μη εύκολα προσβάσιμο σημείο από άλλα μέλη τις οικογένειας οπότε θα έπαιζε το σενάριο να θες ζεστό νερό και να μην μπορείς να έχεις.
Το Sonoff υποθέτω μπήκε σε κουτάκι κοντά στον ηλιακό επειδή χρησιμοποιεί κάποιον τύπο αισθητήρα που δεν δουλεύει με πολύ μεγάλα μήκη καλωδίου. ΟΚ, εφόσον έχεις wifi εκεί, κανένα πρόβλημα.

Για να μπορείς όμως να το ανάβεις και να το σβήνεις από το κινητό, δεν υπάρχει λόγος να χρησιμοποιήσεις το ίδιο Sonoff. Θα πάρεις ένα δεύτερο και θα το βάλεις μέσα ή δίπλα στον πίνακα. Αυτό το Sonoff είναι που θα δίνει εντολή στο ρελέ να ανοίξει. Οπότε αν δεν έχεις δίκτυο, πατάς απλά το κουμπάκι που έχει πάνω και ανοίγει ή χρησιμοποείς τον άλλον διακόπτη αφού είπες πριν ότι μπορείς να το ανάψεις από δύο σημεία. Ε, το Sonoff θα αντικαταστήσει το ένα από τα δύο σημεία και θα λειτουργεί είτε δικτυακά, είτε manually.

Και έτσι θα μπορείς να το ανάβεις από όπου κι αν βρίσκεσαι, να φτιάξεις προγράμματα κλπ.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.958
Reaction score
6.682
Υπενθύμιση σε όσους έχουν Sonoff με χρονοπρογραμματισμό, να ελέγξουν αν μετά την αλλαγή της ώρας χθες χάλασε το πρόγραμμα. Στο δικό μου (και σε φίλου που τον ρώτησα και το έχει αγοράσει πολύ πρόσφατα) με την αλλαγή της ώρας αλλάζουν κατά μία ώρα και οι ώρες του schedule.

Μάλιστα, την ημέρα της αλλαγής (δηλαδή όλη μέρα χθες Κυριακή) δεν σε αφήνει να βάλεις ώρα 02:00, στο αλλάζει αυτόματα σε 01:00. Έπρεπε να περιμένω να το αλλάξω σήμερα.
 

Μηνύματα
2.316
Reaction score
354
Ναι, ετσι γίνεται χρόνια τώρα, τους είχα στείλει και email να το διορθώσουν γιατί δεν υπάρχει λόγος να αλλάζουν οι ώρες στο timer.
Να πω την αλήθεια δεν είχα δηλώσει στο προφίλ μου την ζωνη ώρας και μπορεί να έφταιγε αυτό.
Το δηλωσα χθες οπότε θα δω αν θα αλλάξει κάτι στην επόμενη αλλαγή ώρας τον Μάρτιο
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Εμένα δεν επηρεάστηκε. Βέβαια έχω φτιάξει σκηνή και αναβει μετά τη δύση του ηλίου.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Updates στα Tapo της TP link.

Γραφικά και πληροφορίες με μεγαλύτερη λεπτομέρεια, ρύθμιση κόστους, νυχτερινή ρύθμιση για ένδειξη κόστους κ.α.
 

Attachments


Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Είναι αρκετές μέρες έτσι. Έβαλαν αρκετά πράγματα.Δεν έχω προλάβει να ασχοληθώ όμως.
Όλη τη βδομάδα έχω θέμα με τη ρουτίνα του ηλιακού μου.
Δεν τρέχει καμία μέρα.
Το ανοίγω μέσα από την εφαρμογή εγώ και κλείνει όπως το έχω προγραμματίσει από τη ρουτίνα που σημαίνει πως δεν δουλεύει μόνο η εντολή να ανοίξει.
Διαγράφω τη ρουτίνα και τη ξαναφτιαχνω. Δούλεψε μόνο την επόμενη μέρα και πάλι τα ίδια.
Τι παίζει με τη google; Υπάρχει κάποιο σημείο μου να καταγράφει το συμβάν; Να δω μήπως από κει τι παίζει;
Το έβαλα τώρα από την εφαρμογή της legrand και τρέχει κανονικά
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Ασχολήθηκα με την εφαρμογή της tplink. Την έκαναν φοβερή
Έχει ότι χρειάζεται πλέον και σε πραγματικό χρόνο κατανάλωση
Και η sonoff έκανε μια ενημέρωση και άλλαξε λίγο ο σχεδιασμός μέχρι να ανοίξει η εφαρμογή. Δεν έχω δει να έχουν πρόσθεση κάπου μετρητή κατανάλωσης όπως είχα ζητήσει στο feedback και μου είχαν απαντήσει άμεσα πως θα γινόταν πιθανόν στην επόμενη αναβάθμιση ( αυτό πριν το Πάσχα αν θυμάμαι καλά)
Απλά όσοι έχετε ρουτίνες στη sonoff ρίξτε μια ματιά γιατί εμένα για κάποιο λόγο δύο που είχαν χάθηκαν ( αν και δεν αποθηκεύονται στη συσκευή αλλά στο cloud :s )

Όσον αφορά τις ρουτίνες από τη google έχει άλλος πρόβλημα; Όλα δουλεύουν καλά εκτός από ότι έχει να κάνει με ρουτίνα που αφορά το netatmo
Τις έχω σβήσει όλες πλέον και τις τρεχω με την εφαρμογή της legrand αλλά θα ήθελα να το φτιάξω
 

Attachments

Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Συμφωνώ, πολύ καλή.
Εδώ και η πρώτη μέρα λειτουργίας με το νέο software. 9αρι inverter κλιματιστικό στο γραφείο με κλειστή πόρτα βέβαια, από 06:00 - 23:00 έκαψε 0,40€. Ακόμα γελάω. 🙂

Updates ηλιακού.
Φυσάει το εργαλείο. Ανεβάζει θερμοκρασία για πλάκα με ήλιο. Με συννεφιά ανεβάζει 35° - 40 ° ανάλογα την μέρα. Από 40° σε 60° με αντίσταση θέλει 20' - 25'.
Έπαθα σοκ και με το ρεύμα. Περσινή κατανάλωση Νοεμβρίου 1152kwh, φετινή 356kwh. 😳 Δεν έχω ιδέα πως τα κατάφερα. Μόνο από τον ηλιακό αποκλείεται.
 

Attachments

Last edited:

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Είναι αστείες οι καταναλώσεις των νέων κλιματιστικών ειδικά σε σχέση με το πετρέλαιο. Χτες είχα 24000btu 10 ώρες σε λειτουργία και έκαψε 3.2kwh. και είχαμε φουλ ζεστή. Σκέφτομαι για αντλία θερμότητας αέρος νερού να ζεσταίνει το σπίτι με τα σώματα για το καλοριφέρ αλλά δεν είναι τόσο οικονομικά όσο τα a/c νομίζω. Όχι ότι δεν αξίζουν αλλά έχουν λίγο παραπάνω κατανάλωση το οποίο δε ξέρω πόσο θα είναι στη πράξη
Σίγουρα δε φταίει μόνο ο ηλιακός. Κάτι άλλο έχεις αλλάξει ενεργοβορο.
Πόσα kw είναι η αντίσταση του ηλιακού και το ζεσταίνει τόσο γρήγορα;
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.198
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top