Πως βάζω sub στο δικαναλο σύστημα;

Μηνύματα
87
Reaction score
161
Καλησπέρα σας….
Αν έχω δικαναλο ήχο με προενισχητη και τελικούς….πως μπορώ να βάλω sub?
 

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Εφ οσον εχεις επιλεξει ενα sub που να εχει και εισοδο και εξοδο στερεο, (και κατα προτιμηση με high pass στην εξοδο) συνδεεις την εξοδο του προενισχυτη στην εισοδο του sub και μετα την εξοδο του sub στον τελικο.
 



Μηνύματα
87
Reaction score
161
Σε πια έξοδο του προενισχητη;
Δεν έχει ένδειξη sub…
Έξοδο του sub στους τελικούς;
Που δηλ;
Να ενημερώσω πως δεν έχω ασχοληθεί ποτε με σύνδεση sub σε δικαναλο…
Παλιότερα είχα home cinema .. αλλά ήταν εύκολο να συνδεθεί .. μιας και ο πολυκαναλοσ ενισχυτής είχε έξοδο sub..
Το sub υπάρχει;
Όχι…αυτή … θα ήταν άλλη ερώτηση…
Αν υπάρχουν δλδ… μουσικά sub…. Η είναι το ίδιο όλα …
 





Μηνύματα
1.712
Reaction score
2.440
Φίλε είναι πολύ καλά. Ήταν να τα αγοράσω τότε. Έκαναν κοντά 2.000.000.δρχ. Χρειάζεσαι 2 10αριά ή 1 12άρι κατά την άποψη μου.. Πέσμου και προ-τε αν θες αν και μαντεύω.
 





Μηνύματα
87
Reaction score
161
Είμαι της λάμπας…
Όλα λαμπατα τα έχω.. μέχρι και το cd… χαχαχα
Τον χειμώνα.. ακούω μουσική με 621 watt κατανάλωση και δεν χρειάζεται καλοριφέρ… χαχαχα
Ρώτησες τον Σάκη (sonus hifi) για κανά used παλιό; ή εκθεσιακό; faber εννοείται.
Για sub μιλάμε;
Όχι… εδώ είναι η πρώτη ερώτηση που κάνω για το θέμα…
Ανάλογα των απαντήσεων θα προχωρήσω…
 


Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Σε πια έξοδο του προενισχητη;
Δεν έχει ένδειξη sub…
Έξοδο του sub στους τελικούς;
Που δηλ;
Να ενημερώσω πως δεν έχω ασχοληθεί ποτε με σύνδεση sub σε δικαναλο…
Παλιότερα είχα home cinema .. αλλά ήταν εύκολο να συνδεθεί .. μιας και ο πολυκαναλοσ ενισχυτής είχε έξοδο sub..
Δεν χρειαζεται να εχει εξοδο sub, στελνεις το σημα στο sub, εκει αναλαμβανει το ενσωματωμενο κροσοβερ τον διαχωρισμο των συχνοτητων και στελνει τα χαμηλα στον ενισχυτη του subwoofer και το υπολοιπο φασμα μεσω των εξοδων, στον τελικο που θα οδηγει τα ηχεια σου.
 

Μηνύματα
1.712
Reaction score
2.440
Δεν χρειαζεται να εχει εξοδο sub, στελνεις το σημα στο sub, εκει αναλαμβανει το ενσωματωμενο κροσοβερ τον διαχωρισμο των συχνοτητων και στελνει τα χαμηλα στον ενισχυτη του subwoofer και το υπολοιπο φασμα μεσω των εξοδων, στον τελικο που θα οδηγει τα ηχεια σου.
Υπάρχουν και άλλοι τρόποι σύνδεσης..
Το θέμα είναι να γίνει σωστή επιλογή sub/s.. Εγώ θα τον πήγαινα σε ομόσταυλα. Εναλλακτικά ίσως σε chario. Αν θέλει ο φίλος μπορώ να ρωτήσω εγώ τον κ. Χατζηδημητρίου.
 

Μηνύματα
87
Reaction score
161
Δεν χρειαζεται να εχει εξοδο sub, στελνεις το σημα στο sub, εκει αναλαμβανει το ενσωματωμενο κροσοβερ τον διαχωρισμο των συχνοτητων και στελνει τα χαμηλα στον ενισχυτη του subwoofer και το υπολοιπο φασμα μεσω των εξοδων, στον τελικο που θα οδηγει τα ηχεια σου.
Από πια έξοδο του προ .. στέλνω το σήμα στο sub όμως;
Υπαρχουν και άλλοι τρόποι σύνδεσης..
Το θέμα είναι να γίνει σωστή επιλογή sub/s.. Εγώ θα τον πήγαινα σε ομόσταυλα. Εναλλακτικά ίσως σε chario. Αν θέλει ο φίλος μπορώ να ρωτήσω εγώ τον κ. Χατζηδημητρίου.
Μα γι αυτό ρώτησα αν υπάρχουν μουσικά… αν το λέω σωστά και για home cinema…subs.
 

Attachments




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.128
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top