Πως βάζω sub στο δικαναλο σύστημα;

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
Αυτή την στιγμή… ακούω χωρίς sub και σε κάποια κομμάτια καταλαβαίνω ότι λείπουν οι χαμηλες συχνότητες..
Υπάρχει περίπτωση να βάλω 1 η 2 Σάμπ και να ακούω χειρότερα;
Δυστυχώς.. 4 δεν θέλω να βάλω…
Μου κάνει πιο πολύ για κλαμπ η κινηματογράφο…
Το λέω χωρίς να έχω ακούσει κάτι παρόμοιο βέβαια…
η ποσότητα των σαμπ δεν έχουν να κάνουν με το κλάμπινγκ....αλλά στο να εξαφανίσουμε τα μπουμαρίσματα,στάσιμα,, modes,συντονισμοί του χώρου πωςτολεν...που θα μεταφράζονται σε τρενάκι αλλου φαν παρκ χαμηλών συχνοτήτων στη θέση ακρόασης
ο ήχος είναι κύματα....που διαρρέουν τον χώρο σου
εκεί που καθεσαι κ ακούς...κάποια κύματα-συχνότητες αναλόγως του χώρου και της τοποθέτησης θα σε προσπερνάνε(τρενάκι στην κατηφόρα) κ κάποιες θα σκάνε πιο έντονες(τρενάκι στην ανηφόρα)...δηλαδή κάποιες συχνότητες ''μπάσων'' θα ακούς και κάποιες όχι...κάποιες θα είναι υπερτονισμένες κ κάποιες τζούφιες
αυτό δεν το θέλουμε....κ για να μειώσουμε το φαινόμενο αυτό θέλουμε πολλαπλές πηγές εκπομπής χαμηλών συχνοτήτων
 
Last edited:

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Πιο μοντέλο της svs δλδ;
Να ρίξω μια μάτια…
Τώρα δεν θυμάμαι αλλά έχει εκεί γύρω στο χιλιάρικο το κομμάτι. Και εγώ εκεί τα είχα πάρει πριν δυο χρόνια περίπου. Υπέρ του δέοντος τίμια για αυτά τα χρήματα!
 

Μηνύματα
1.712
Reaction score
2.440
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!!
Τώρα που έχω μια ιδέα.. και το βασικό .. ότι μπορώ να συνδέσω στον προενισχητη μου sub.. θα διαβάσω και ότι μπορέσω να βρω για μια καλή επιλογή στο ηχοσύστημα μου…
Και πάλι σας ευχαριστώ για το ξενύχτι και την βοήθεια σας!!
Ε; που πας; 50 ευρώ στον καθένα. :biggrin:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
Μπορεις και με 1 αλλά για την περίπτωση σου προτείνω 2 για τυχόν αλληλεπιδράσεις με τον χώρο που λογικά θα έχεις. Μπορεις και με 1 μεγάλο σαν της αγγελίας αλλά χωρίς βοήθεια από ειδικό ίσως δεν κάτσει όπως πρέπει.
έχεις βάλει πολλές φορές 1 sub σε χώρο και να έπαιξε σωστά? ή ειδικός?
γνωρίζεις ? έχεις ασχοληθεί με subs....μη λέτε ότι θέτε
 

Μηνύματα
1.712
Reaction score
2.440
έχεις βάλει πολλές φορές 1 sub σε χώρο και να έπαιξε σωστά? ή ειδικός?
γνωρίζεις ? έχεις ασχοληθεί με subs....μη λέτε ότι θέτε
Όταν εγώ πρωτοαγόρασα sub και τοποθετήθηκε με την βοήθεια του Θέμη αν ξέρεις, εσύ έπαιζες με ραδιοκασετοφωνο και αν. Κάνε μου την χάρη.
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
Όταν εγώ πρωτοαγόρασα sub και τοποθετήθηκε με την βοήθεια του Θέμη αν ξέρεις, εσύ έπαιζες με ραδιοκασετοφωνο και αν. Κάνε μου την χάρη.
από αυτό κ μόνο φαίνεται πόσο άσχετος είσαι με το αντικείμενο...πήρες (ΑΝ πήρες...γιατί ξέρουμε τι αλφάδι είσαι) σαμπ από τον Θέμη.... εποχή ΠΑΣΟΚ και έμαθες τι θα πει σαμπ κ τι δουλειά κάνει

σταμάτα να ασχολείσαι με πράγματα που δεν γνωρίζεις ίσα ίσα για να συμπληρώνεις ποστς >:(
 

Μηνύματα
1.712
Reaction score
2.440
από αυτό κ μόνο φαίνεται πόσο άσχετος είσαι με το αντικείμενο...πήρες (ΑΝ πήρες...γιατί ξέρουμε τι αλφάδι είσαι) σαμπ από τον Θέμη.... εποχή ΠΑΣΟΚ και έμαθες τι θα πει σαμπ κ τι δουλειά κάνει

σταμάτα να ασχολείσαι με πράγματα που δεν γνωρίζεις ίσα ίσα για να συμπληρώνεις ποστς >:(
Είστε αντίπρόσωπος κύριε;
 


Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Τωρα δεν εχεις χαμηλες συχνοτητες να σε απασχολουν οποτε δεν μπορεις να αντιληφθεις το μεγεθος του προβληματος.
Οταν το συστημα εχει την δυνατοτητα αναπαραγωγης χαμηλων συχνοτητων τοτε εμφανιζονται τα προβληματα του χωρου.
Αν βαλεις ενα sub, το πιθανοτερο ειναι οτι θα παθεις οτι παθαιναν χρονια τωρα οσοι δοκιμαζαν να προσθεσουν subwoofer για ακροαση μουσικης και στο τελος κατεληγαν να το βγαζουν εκτος γιατι δεν αντεχαν το ανομοιογενες χαμηλο που χαλαγε την ισορροπια του συστηματος.
Αν δεν υπηρχαν καποιοι καλοι ανθρωποι επιστημονες να ασχοληθουν με το θεμα και να δημοσιευσουν μελετες που εδειχναν που βρισκεται το προβλημα και πως αντιμετωπιζεται, τωρα δεν θα υπηρχε τετοια δημοφιλια στα subwoofers.
Οι ανθρωποι που βαζουν πολλα subwoofer στο συστημα τους δεν τα βαζουν για να κανουν το σπιτι Club, αλλα για να αντιμετωπισουν τα προβληματα που δημιουργουνται στην αποκριση στις χαμηλες συχνοτητες.
Αυτο που συμβαινει ειναι το εξης: Oι χαμηλες συχνοτητες που το μηκος κυματος τους ειναι μικροτερο απο το μηκος του μεγαλυτερου τοιχου στον χωρο αντανακλωνται και πολλαπλασιαζεται η ενταση τους αναλογα με το συσχετισμο συχνοτητας και μηκους απενατι τοιχων. Ως αποτελεσμα οι συχνοτητες που το μηκος κυματος τους συμπιπτει με το μηκος των τριων τοιχων του δωματιου εμφανιζουν μεγαλη ενισχυση σε οποια σημεια του χωρου συμπεφτει η αντανακλαση στην ιδια φαση, και ακυρωση οπου συμπεφτει η αντανακλαση σε αντιθετη φαση με αποτελεσμα σε καθε σημειο του δωματιου καποιες συχνοτητες να ακουγονται υπερτονισμενες και καποιες αλλες να εξαφανιζονται τελειως.
Βαζοντας 2 η περισσοτερα subwoofer, εξομαλυνουμε αυτες τις ενισχυσεις και τις ακυρωσεις.
Βεβαια αυτο δεν ειναι μια ευκολη δουλεια για καποιον που δεν ξερει, οποτε η τοποθετηση πρεπει να γινει απο καποιον που εχει τις γνωσεις και τα μεσα για να κανει την σωστη τοποθετηση και ρυθμιση.
Να συμπληρωσω οτι η προταση που σου εγινε για 4 sub ειναι κατ αρχας σωστη. Ειναι ο ασφαλεστερος τροπος να αντιμετωπιστουν τα προβληματα του χωρου.
Ομως για ακροαση σε μια συγκεκριμενη θεση, δυο subwoofer σωστα τοποθετημενα μπορουν να καλυψουν τις ανομοιογενειες της αποκρισης του χωρου (για μια θεση ακροασης) ειδικα αν υπαρχει και η επιπλεον δυνατοτητα της ισοσταθμισης.
Το ενα μονο subwoofer ομως θα σε βαλει σε ατερμονες περιπετειες και θα νομιζεις οτι φταιει το subwoofer που δεν ακους σωστα.
Χαρακτηριστικο ειναι το παραδειγμα ενος μελους που εχει βαλει 2-3 φορες αγγελιες και πουλαει τα σχεδον ολοκαινουρια subwoofer του, χανοντας ετσι αρκετα χρηματα απο την μεταπωληση, και καθε φορα παιρνει ενα sub λιγο πιο δυνατο απο το προηγουμενο ενω ειναι ολοφανερο οτι η ελλειψη ικανοποιησης ειναι καθαρα θεμα ποσοτητας και οχι ποιοτητας.
 
Last edited:


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
Ομως για ακροαση σε μια συγκεκριμενη θεση, δυο subwoofer σωστα τοποθετημενα μπορουν να καλυψουν τις ανομοιογενειες της αποκρισης του χωρου ειδικα αν υπαρχει και η επιπλεον δυνατοτητα της ισοσταθμισης.
Το ενα μονο subwoofer ομως θα σε βαλει σε ατερμονες περιπετειες και θα νομιζεις οτι φταιει το subwoofer που δεν ακους σωστα.
συμφωνώ....ΑΝ είναι τοποθετημένα σωστά...κ αν ο χώρος βοηθήσει
εξακολουθούμε όμως να μιλάμε χωρίς να γνωρίζουμε ούτε τον χώρο...ούτε τις ακουστικές ιδιοτροπίες του....οπότε κοιτάμε την πιο safe επιλογή...που μπορεί να είναι κ αχρείαστη....μακάρι να βρει τρόπο ο φίλος να πάρει κάποιες μετρήσεις από τον χώρο του για να δει τι θα κάνει

το μπάτζετ που διαθέτει είναι ικανοποιητικότατο για μέσο ελληνικό σαλόνι....
καλό είναι να καλέσει κάποιον επαγγελματία να μετρήσει κ να του πει αν θα χρειαστεί 2 ή περισσότερα σαμπ
 


Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
συμφωνώ....ΑΝ είναι τοποθετημένα σωστά...κ αν ο χώρος βοηθήσει

καλό είναι να καλέσει κάποιον επαγγελματία να μετρήσει κ να του πει αν θα χρειαστεί 2 ή περισσότερα σαμπ
Ειναι απολυτως βεβαιο οτι η τοποθετηση και η ρυθμιση στο συγκεκριμενο συστημα και χωρο (ανεξαρτητως πως ειναι ο χωρος) πρεπει να γινει απο επαγγελματια οπως ηδη εχω γραψει γιατι ειναι σαφες οτι δεν υπαρχουν οι απαραιτητες γνωσεις για να γινει κατι τετοιο απο τον ιδιο.

Στο μεταξυ εχει ηδη πει πως ο χωρος ειναι 4Χ5μ περιπου και λογικα αν το ταβανι ειναι πανω απο 2.80μ τοτε ειναι πολυ πιθανο ο χωρος να ειναι χωρις πολλα προβληματα τουλαχιστον θεωρητικα μια που δεν φαινεται να εχει τοιχους με μηκος ιδιο η ακεραιο πολλαπλασιο.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Oι χαμηλες συχνοτητες που το μηκος κυματος τους ειναι μικροτερο απο το μηκος του μεγαλυτερου τοιχου στον χωρο
Εδω φυσικα ειναι λαθος το οποιο ομως δεν προσεξα πριν περασει ο χρονος επεξεργασιας. το σωστο ειναι "Oι χαμηλες συχνοτητες που το μηκος κυματος τους ειναι μεγαλυτερο απο το μηκος του μεγαλυτερου τοιχου στον χωρο..."
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
Εδω φυσικα ειναι λαθος το οποιο ομως δεν προσεξα πριν περασει ο χρονος επεξεργασιας. το σωστο ειναι "Oι χαμηλες συχνοτητες που το μηκος κυματος τους ειναι μεγαλυτερο απο το μηκος του μεγαλυτερου τοιχου στον χωρο..."
διορθώθηκε
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Τα 4 sub είναι καλύτερα από τα 2
Τα 2 sub είναι καλύτερα από το 1
όμως...
και το 1 sub είναι καλύτερα από κανένα !

Προβλήματα μπορεί να υπάρξουν με το 1 (αναφέρθηκαν παραπάνω) αλλά μπορεί να είσαι τυχερός (με το χώρο και τη θέση ακρόασης) και να μην είναι σοβαρά...

Οπότε πάρε 1 (τουλάχιστον για αρχή) και αν υπάρξουν προβλήματα, θα είναι και μια ευκαιρία για τριβή, για να τα γνωρίσεις και να τα αντιμετωπίσεις (με αγορά ενός ακόμη; με αγορά 3 ακόμη; με dsp; με συνδυασμό; ).
Απλά να έχεις στο μυαλό σου ότι μάλλον θα πας για 2 (ως πιο πιθανό) ώστε να διαλέξεις το 1 ανάλογα...
 


Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.719
υπάρχει και η επιλογή των REL, τα οποία έχουν το "πλεονέκτημα" της hi-level input σύνδεσης με τα ηχεία.
Προσωπικά αν δε θέλεις να μπλέξεις με πολλά-πολλά και ΑΝ ο χώρος σου δεν έχει προβλήματα στις χαμηλές συχνότητες μπορείς να φτιάξεις ένα ωραίο σύνολο.
Προσωπικά έχω τις καλύτερες εντυπώσεις με τον τρόπο που ενσωματώνονται τα REL σε δικάναλο σύστημα, το έχω ζήσει στο σπίτι μου με 2 διαφορετικά σαμπζ της REL.
Βέβαια δεν έχω προβλήματα στο χώρο που έχω το σύστημα εκτός από μια γαμάτη κορυφούλα εκεί στα 40Hz που είναι άκρως επιθυμητή.
μαη του σεντς.
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top