Πως βάζω sub στο δικαναλο σύστημα;

Μηνύματα
1.730
Reaction score
2.471
Από πια έξοδο του προ .. στέλνω το σήμα στο sub όμως;

Μα γι αυτό ρώτησα αν υπάρχουν μουσικά… αν το λέω σωστά και για home cinema…subs.
Βασικά κοιτάμε να τα ταιριάξουμε με τα ηχεία. Είναι λίγο σχετικό αν κάποιο sub είναι για μουσική ή για ταινίες. Δεν τεκμηριώνεται κάπως. Υπάρχει όμως κάποιου είδους."άποψη" σχετικά με χαρακτηρισμό σαν μουσικό ή για ταινίες sub και αυτή αφορά κάποιες μάρκες, όχι όλες.
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Από πια έξοδο του προ .. στέλνω το σήμα στο sub όμως;
Απο την main out 1 η την main out 2, δεν εχει διαφορα.
Μα γι αυτό ρώτησα αν υπάρχουν μουσικά… αν το λέω σωστά και για home cinema…subs.
Στις ταινιες ειναι αρκετα σημαντικο το sub να κατεβαινει ακομα και κατω απο τα ορια του ακουστου φασματος.
Στην μουσικη οχι και τοσο.
Για μουσικη ενα sub που κατεβαινει στα 22-28Hz συνηθως ειναι ΟΚ, αλλα σε ταινιες θα υπαρχει αρκετη πληροφορια που θα χανεται (εκρηξεις, υποκωφοι ηχοι κτλ)
Το σημαντικοτερο για μουσικη ειναι το sub να εχει ομαλη και φλατ αποκριση και καλο κροσοβερ με συνεχη ρυθμιση φασης (και οχι 0-180) για να ταιριαξει πιο ευκολα με τα κυριως ηχεια.
 
Last edited:

Μηνύματα
87
Reaction score
161
Βασικά κοιτάμε να τα ταιριάξουμε με τα ηχεία. Είναι λίγο σχετικό αν κάποιο sub είναι για μουσική ή για ταινίες. Δεν τεκμηριώνεται κάπως. Υπάρχει όμως κάποιου είδους."άποψη" σχετικά με χαρακτηρισμό σαν μουσικό ή για ταινίες sub και αυτή αφορά κάποιες μάρκες, όχι όλες.
Ένας φίλος που βλέπει περισσότερο ταινίες από μουσική…μου λέει ότι τα svs είναι καλά sub…ισχύει και για την μουσική το ίδιο;
 

Μηνύματα
1.730
Reaction score
2.471
Απο την main out 1 η την main out 2, δεν εχει διαφορα.

Στις ταινιες ειναι αρκετα σημαντικο το sub να κατεβαινει ακομα και κατω απο τα ορια του ακουστου φασματος.
Στην μουσικη οχι και τοσο.
Για μουσικη ενα sub που κατεβαινει στα 22-28Hz συνηθως ειναι ΟΚ, αλλα σε ταινιες θα υπαρχει αρκετη πληροφορια που θα χανεται (εκρηξεις, υποκωφοι ηχοι κτλ)
Αν μιλάμε για.χώρους.που επιτρέπουν τόσο χαμηλές συχνότητες να αναπαραχθούν σωστά..
Χλωμό στους περισσότερους.
Ένας φίλος που βλέπει περισσότερο ταινίες από μουσική…μου λέει ότι τα svs είναι καλά sub…ισχύει και για την μουσική το ίδιο;
Βασικά κοιτάμε να τα ταιριάξουμε με τα ηχεία. Είναι λίγο σχετικό αν κάποιο sub είναι για μουσική ή για ταινίες. Δεν τεκμηριώνεται κάπως. Υπάρχει όμως κάποιου είδους."άποψη" σχετικά με χαρακτηρισμό σαν μουσικό ή για ταινίες sub και αυτή αφορά κάποιες μάρκες, όχι όλες.
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Ένας φίλος που βλέπει περισσότερο ταινίες από μουσική…μου λέει ότι τα svs είναι καλά sub…ισχύει και για την μουσική το ίδιο;
Σις χαμηλες συχνοτητες, κυριαρχει ο χωρος. Αυτος καθοριζει το πως θα ακουγονται.
Το μεγαλυτερο προβλημα ειναι τα room modes και τα στασιμα κυματα τα οποια αντιμετωπιζoνται με την χρηση δυο η περισσοτερων subwoofer.

Ποιο ειναι το μπατζετ για subwoofer?
Αν μιλάμε για.χώρους.που επιτρέπουν τόσο χαμηλές συχνότητες να αναπαραχθούν σωστά..
Χλωμό στους περισσότερους.
Δεν υπαρχουν οικιακοι χωροι που να επιτρεπουν στις χαμηλες συχνοτητες να αναπαραχθουν σωστα. Γι αυτο και παντα συνισταται η χρηση πολλαπλων sub.
 

Μηνύματα
87
Reaction score
161
Σις χαμηλες συχνοτητες, κυριαρχει ο χωρος. Αυτος καθοριζει το πως θα ακουγονται.
Το μεγαλυτερο προβλημα ειναι τα room modes και τα στασιμα κυματα τα οποια αντιμετωπιζωνται με την χρηση δυο η περισσοτερων subwoofer.

Ποιο ειναι το μπατζετ για subwoofer?
Δεν το έχω υπολογίσει σαν μπατζετ…μιας και δεν ξέρω από subs…
2.000 είναι καλά;
Αν βρω και σε κάτι μεταχειρισμένο αλλά καλό;
Δεν το έχω υπολογίσει σαν μπατζετ…μιας και δεν ξέρω από subs…
2.000 είναι καλά;
Αν βρω και σε κάτι μεταχειρισμένο αλλά καλό;
Πιο πολύ με ενδιαφέρει το αποτέλεσμα…
Αν χρειαστεί να ανέβω…δεν με νοιάζει να περιμένω λίγο καιρό και να πάρω κάτι καλύτερο…
 

Μηνύματα
1.730
Reaction score
2.471
Δεν υπαρχουν οικιακοι χωροι που να επιτρεπουν στις χαμηλες συχνοτητες να αναπαραχθουν σωστα. Γι αυτο και παντα συνισταται η χρηση πολλαπλων sub.
Εξαρτάται για πόσο χαμηλές μιλάμε και μην ξεχνάς τους φροντισμένους οικιακούς χώρους. Με 2 πάντως sub γίνεται δουλειά καλύτερα.
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Δεν το έχω υπολογίσει σαν μπατζετ…μιας και δεν ξέρω από subs…
2.000 είναι καλά;
Αν βρω και σε κάτι μεταχειρισμένο αλλά καλό;

Πιο πολύ με ενδιαφέρει το αποτέλεσμα…
Αν χρειαστεί να ανέβω…δεν με νοιάζει να περιμένω λίγο καιρό και να πάρω κάτι καλύτερο…
Καλά είναι. Δύο svs 12άρια χωρίς bass reflex και καθάρισες.
 


Μηνύματα
1.730
Reaction score
2.471
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Δεν το έχω υπολογίσει σαν μπατζετ…μιας και δεν ξέρω από subs…
2.000 είναι καλά;
Αν βρω και σε κάτι μεταχειρισμένο αλλά καλό;

Πιο πολύ με ενδιαφέρει το αποτέλεσμα…
Αν χρειαστεί να ανέβω…δεν με νοιάζει να περιμένω λίγο καιρό και να πάρω κάτι καλύτερο…
Κατ αρχην θα ξεκινησεις με 2 sub οποτε 2 sub των 1000 ευρω.
Σε SVS μπορεις να πας σε 2X PB-1000 Pro η σε 2Χ SB-2000 Pro. Tα πρωτα ειναι bass reflex, τα δευτερα κλειστου τυπου. Σε αυτην την κατηγορια τιμης ειναι προτιμοτερο να πας στο πρωτο.

Αν θες να ανεβεις, κατηγορια, κατα τη γνωμη μου θα πας σε 2Χ SB-3000 (1.700 το ενα)
Επισης επειδη η ιδανικη τοποθετηση των subwoofers συνηθως δεν συμπιπτει με την ιδανικη τοποθετηση των κυριως ηχειων, θα χρειαστεις και ενα MiniDSP HD για να "φερεις" χρονικα τα sub στην ιδια (ακουστικη) ευθεια με τα κυριως ηχεια ακομα και αν δεν ειναι συμμετρικα και σε ισες αποστασεις τοποθετημενα καθως και για να εχεις την δυνατοτητα ισοσταθμισης του χωρου στις χαμηλες συχνοτητες.
Ολα αυτα τα τελευταια βεβαια καλο θα ηταν να μην τα κανεις μονος σου αλλα να ερθει ενας επαγγελματιας να στα ρυθμισει σωστα.

Για ενα μονο subwoofer μην το σκεφτεσαι καν.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.465
υπάρχει κάποιο σχέδιο του χώρου ...ή φωτό?
όλα είναι σχετικά....
με τον όγκο του χώρου, την απόσταση ακρόασης, τις στάθμες που θέλουμε να ακούμε κλπ κλπ

η πιο σέιφ επιλογή για το μπάτζετ ....θα έλεγα για 4 τεμάχια
1 σε κάθε γωνια εφόσον είναι εφικτό για να μας γλιτώσει από τα περισσότερα προβλήματα ισοστάθμισης που θα προκύψουν


ή



βασικά θα προτιμούσα τα πρισόνους και τα ρέστα καλιμπρέιτορ και εξοπλισμό....ώστε να σου τα ταιριάξει με τα ηχεία κ να τελειώνεις
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
υπάρχει κάποιο σχέδιο του χώρου ...ή φωτό?
όλα είναι σχετικά....
με τον όγκο του χώρου, την απόσταση ακρόασης, τις στάθμες που θέλουμε να ακούμε κλπ κλπ

η πιο σέιφ επιλογή για το μπάτζετ ....θα έλεγα για 4 τεμάχια
1 σε κάθε γωνια εφόσον είναι εφικτό για να μας γλιτώσει από τα περισσότερα προβλήματα ισοστάθμισης που θα προκύψουν


ή

Για ακροαση μουσικης που συνηθως συνεπαγεται μια θεση ακροασης, και με budget 2000 (η ακομα και 3000) ευρω, δυο sub ειναι αρκετα.
Τα στουντιακα sub της χαμηλης κατηγοριας τιμης δεν κατεβαινουν κατω απο τα 30-40Ηz.
 

Μηνύματα
87
Reaction score
161
Κατ αρχην θα ξεκινησεις με 2 sub οποτε 2 sub των 1000 ευρω.
Σε SVS μπορεις να πας σε 2X PB-1000 Pro η σε 2Χ SB-2000 Pro. Tα πρωτα ειναι bass reflex, τα δευτερα κλειστου τυπου. Σε αυτην την κατηγορια τιμης ειναι προτιμοτερο να πας στο πρωτο.

Αν θες να ανεβεις, κατηγορια, κατα τη γνωμη μου θα πας σε 2Χ SB-3000 (1.700 το ενα)
Επισης επειδη η ιδανικη τοποθετηση των subwoofers συνηθως δεν συμπιπτει με την ιδανικη τοποθετηση των κυριως ηχειων, θα χρειαστεις και ενα MiniDSP HD για να "φερεις" χρονικα τα sub στην ιδια (ακουστικη) ευθεια με τα κυριως ηχεια ακομα και αν δεν ειναι συμμετρικα και σε ισες αποστασεις τοποθετημενα καθως και για να εχεις την δυνατοτητα ισοσταθμισης του χωρου στις χαμηλες συχνοτητες.
Ολα αυτα τα τελευταια βεβαια καλο θα ηταν να μην τα κανεις μονος σου αλλα να ερθει ενας επαγγελματιας να στα ρυθμισει σωστα.

Για ενα μονο subwoofer μην το σκεφτεσαι καν.
Δεν είναι ανάγκη να τα πάρω και τα 2 από την αρχή…
Μπορώ να πάρω το ένα (sb 3000) και αργότερα το άλλο… αλλά.. εγώ που δεν άκουγα μουσική ποτε με sub δεν είναι υπερβολή να βάλω 2;
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.465
Για ακροαση μουσικης που συνηθως συνεπαγεται μια θεση ακροασης, και με budget 2000 (η ακομα και 3000) ευρω, δυο sub ειναι αρκετα.
γνωρίζεις τι προβλήματα ακουστικής έχει ο χώρος?
πως μπορείς να γνωρίζεις ότι είναι αρκετά?
αρκετά ως προς τι? στάθμες ή ομαλή απόκριση σε όλο το φάσμα των χαμηλών συχνοτήτων? ή κ τα δύο?
θέλεις να σου στείλω διαγράμματα από μετρήσεις χώρων που έβαλαν 2 σαμπ 12ρια ή και 15ρια και είχαν κάτι τρύπες
FZufTkBXwAUFcku (1).jpg

στα 40-60-80 hz?
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Δεν είναι ανάγκη να τα πάρω και τα 2 από την αρχή…
Μπορώ να πάρω το ένα (sb 3000) και αργότερα το άλλο… αλλά.. εγώ που δεν άκουγα μουσική ποτε με sub δεν είναι υπερβολή να βάλω 2;
Πιστεψε με ειναι αναγκη. Το οτι δεν ακουγες με sub σημαινει οτι δεν ειχες ποτε αντιμετωπισει το προβλημα των ανεξελεγτων χαμηλων που κανουν οτι θελουν στο χωρο.
Χιλιες φορες καλυτερα 2 SB 2000 Pro παρα ενα SB 3000.
 

Μηνύματα
87
Reaction score
161
Αυτή την στιγμή… ακούω χωρίς sub και σε κάποια κομμάτια καταλαβαίνω ότι λείπουν οι χαμηλες συχνότητες..
Υπάρχει περίπτωση να βάλω 1 η 2 Σάμπ και να ακούω χειρότερα;
Δυστυχώς.. 4 δεν θέλω να βάλω…
Μου κάνει πιο πολύ για κλαμπ η κινηματογράφο…
Το λέω χωρίς να έχω ακούσει κάτι παρόμοιο βέβαια…
 

Μηνύματα
1.730
Reaction score
2.471
Μπορεις και με 1 αλλά για την περίπτωση σου προτείνω 2 για τυχόν αλληλεπιδράσεις με τον χώρο που λογικά θα έχεις. Μπορεις και με 1 μεγάλο σαν της αγγελίας αλλά χωρίς βοήθεια από ειδικό ίσως δεν κάτσει όπως πρέπει.
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Αυτή την στιγμή… ακούω χωρίς sub και σε κάποια κομμάτια καταλαβαίνω ότι λείπουν οι χαμηλες συχνότητες..
Υπάρχει περίπτωση να βάλω 1 η 2 Σάμπ και να ακούω χειρότερα;
Δυστυχώς.. 4 δεν θέλω να βάλω…
Μου κάνει πιο πολύ για κλαμπ η κινηματογράφο…
Το λέω χωρίς να έχω ακούσει κάτι παρόμοιο βέβαια…
Τωρα δεν εχεις χαμηλες συχνοτητες να σε απασχολουν οποτε δεν μπορεις να αντιληφθεις το μεγεθος του προβληματος.
Οταν το συστημα εχει την δυνατοτητα αναπαραγωγης χαμηλων συχνοτητων τοτε εμφανιζονται τα προβληματα του χωρου.
Αν βαλεις ενα sub, το πιθανοτερο ειναι οτι θα παθεις οτι παθαιναν χρονια τωρα οσοι δοκιμαζαν να προσθεσουν subwoofer για ακροαση μουσικης και στο τελος κατεληγαν να το βγαζουν εκτος γιατι δεν αντεχαν το ανομοιογενες χαμηλο που χαλαγε την ισορροπια του συστηματος.
Αν δεν υπηρχαν καποιοι καλοι ανθρωποι επιστημονες να ασχοληθουν με το θεμα και να δημοσιευσουν μελετες που εδειχναν που βρισκεται το προβλημα και πως αντιμετωπιζεται, τωρα δεν θα υπηρχε τετοια δημοφιλια στα subwoofers.
Οι ανθρωποι που βαζουν πολλα subwoofer στο συστημα τους δεν τα βαζουν για να κανουν το σπιτι Club, αλλα για να αντιμετωπισουν τα προβληματα που δημιουργουνται στην αποκριση στις χαμηλες συχνοτητες.
Αυτο που συμβαινει ειναι το εξης:
Oι χαμηλες συχνοτητες που το μηκος κυματος τους ειναι μεγαλυτερο απο το μηκος του μεγαλυτερου τοιχου στον χωρο...
αντανακλωνται και πολλαπλασιαζεται η ενταση τους αναλογα με το συσχετισμο συχνοτητας και μηκους απενατι τοιχων. Ως αποτελεσμα οι συχνοτητες που το μηκος κυματος τους συμπιπτει με το μηκος των τριων τοιχων του δωματιου εμφανιζουν μεγαλη ενισχυση σε οποια σημεια του χωρου συμπεφτει η αντανακλαση στην ιδια φαση, και ακυρωση οπου συμπεφτει η αντανακλαση σε αντιθετη φαση με αποτελεσμα σε καθε σημειο του δωματιου καποιες συχνοτητες να ακουγονται υπερτονισμενες και καποιες αλλες να εξαφανιζονται τελειως.
Βαζοντας 2 η περισσοτερα subwoofer, εξομαλυνουμε αυτες τις ενισχυσεις και τις ακυρωσεις.
Βεβαια αυτο δεν ειναι μια ευκολη δουλεια για καποιον που δεν ξερει, οποτε η τοποθετηση πρεπει να γινει απο καποιον που εχει τις γνωσεις και τα μεσα για να κανει την σωστη τοποθετηση και ρυθμιση.
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
87
Reaction score
161
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!!
Τώρα που έχω μια ιδέα.. και το βασικό .. ότι μπορώ να συνδέσω στον προενισχητη μου sub.. θα διαβάσω και ότι μπορέσω να βρω για μια καλή επιλογή στο ηχοσύστημα μου…
Και πάλι σας ευχαριστώ για το ξενύχτι και την βοήθεια σας!!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.894
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top