Το πείραμα...

Μηνύματα
819
Reaction score
987
...
Βεβαια αυτα που κανεις κανενα νοημα δεν εχουν αλλα περι ορεξεως...
Τι ακριβώς δεν θα έχει αποτέλεσμα...H χρήση copopren πίσω από το διαχύτη ή ότι η διάχυση ανάμεσα στα 2 ηχεία δεν θα έχει ευεργετικό αποτέλεσμα;
 

Attachments


Μηνύματα
12.859
Reaction score
10.073
Κολλα μονταρισματος , τι βενζινοκολλες παπουτσια θα κολλησεις η σαμπρελες; :p
Βεβαια αυτα που κανεις κανενα νοημα δεν εχουν αλλα περι ορεξεως...
Γιατί είσαι τόσο αρνητικός σε όλα;
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Τι ακριβώς δεν θα έχει αποτέλεσμα...H χρήση copopren πίσω από το διαχύτη ή ότι η διάχυση ανάμεσα στα 2 ηχεία δεν θα έχει ευεργετικό αποτέλεσμα;
Πες μου τι στόχο έχεις νουμερα
Γιατί είσαι τόσο αρνητικός σε όλα;
Τι θα πετύχει σε νούμερα πες εσύ που είσαι θετικος
 



Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
Για εμένα πάρε μια μονταζοκολλα (montage w θα γράφει συνήθως) και βάλε τα φελιζολ κατευθείαν στον τοίχο. Αν θες από πίσω κάτι άλλο πας σε κάδρο καλύτερα ώστε να δώσεις και ένα πάχος 10 cm απορρόφηση τουλαχιστον. Τα δύο cm copropen δεν θα κάνουν κάτι αυτό προφανώς εννοεί και ο @SOCO από ότι καταλαβαίνω.
 


Μηνύματα
819
Reaction score
987
Πάμε στο δια ταύτα:
Μπορώ να εξηγήσω το Spectrogram. Δεν μπορώ να εξηγήσω το RT60(opt)...
1) Δεν υπήρχε αυτή η έξαρση στους 70-90ΗHz σε μετρήσεις του παρελθόντος.
2) Έχει τεράστια διαφορά στο RT60(opt) ανάμεσα στις μετρήσεις (χωρίς dif&με diff vs diff+copopren).
3) Το RT60(opt) με το copopren είναι πιο κοντά στις "φυσιολογικές" μετρήσεις του παρελθόντος και σχετικά βελτιωμένες (τελευταίo screenshoot RT60 opt) , αλλά μόνο αυτές.
Όλες αυτές οι μετρήσεις έγιναν μέσα σε 20 λεπτά χωρίς να αλλάξει κάτι στο χώρο ή τη θέση του μικροφώνου.
 

Attachments


Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
Υπάρχει περίπτωση ας πούμε να είχες ακουμπήσει τα duffuser στον τοίχο και να συντονίζουν σε αυτή την συχνότητα; Είναι το μόνο που μου πάει το μυαλό.
 






Μηνύματα
819
Reaction score
987
Υπάρχει περίπτωση ας πούμε να είχες ακουμπήσει τα duffuser στον τοίχο και να συντονίζουν σε αυτή την συχνότητα; Είναι το μόνο που μου πάει το μυαλό.
Πολύ καλή σκέψη αν δεν είχα το ίδιο πρόβλημα όταν δεν είχα τα diffusers (LR).
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.418
Reaction score
125.633
Εγώ βλέπω ωραιότατους χρόνους αντήχησης και μια χαρά σπεκτρο, όλα είναι καθωσπρέπει.

Ρίξε μια ταργκετ κερβ κι ας το να πάει στο δγιάολο, παίζε μουσικές μέχρι να χαλάσουν να πάρεις άλλα, δηλαδή τίποτα τζενελεκ αυτά τα σιχαμένα.
 

Μηνύματα
819
Reaction score
987
Εγώ βλέπω ωραιότατους χρόνους αντήχησης και μια χαρά σπεκτρο, όλα είναι καθωσπρέπει.

Ρίξε μια ταργκετ κερβ κι ας το να πάει στο δγιάολο, παίζε μουσικές μέχρι να χαλάσουν να πάρεις άλλα, δηλαδή τίποτα τζενελεκ αυτά τα σιχαμένα.
Μόνο ένα χρόνο μου πήρε 8-)
 


Μηνύματα
819
Reaction score
987
Εχθές το βράδυ είχα διαθέσιμο το σπίτι για μία ώρα και άκουσα όπως ήθελα μουσική. Χάζευα λοιπόν στο laptop το πριν και το μετά, όπου πραγματικά, μου έκανε τρομερή εντύπωση τι μπορεί να πετύχει κάποιος σε ένα χώρο μη ειδικό, με στοχευμένες παρεμβάσεις, προσωπικό χρόνο και λίιιγη ανεκτικότητα από την οικογένεια. "Το πείραμα..." κατά την άποψή μου είχε επιτυχημένη έκβαση όχι μόνο στις μετρήσεις αλλά και στα δικά μου αυτιά. Θα μπορούσε να γίνει καλύτερα...ναι, αλλά όχι με αυτό το budget, το οποίο ήταν χαμηλότερο από πολλά διαθέσιμα accessories που κυκλοφορούν. Έκανα το καλύτερο που μπορούσα δεδομένου του χώρου και τη χρήση του. Από εδώ και έπειτα θα αυξήσουμε τη συχνότητα στις μουσικές μας αποδράσεις και θα δούμε 1-2 καμπύλες στο Dirac χωρίς άγχος.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στην κοινότητα του AVSITE για τις συμβουλές και την καθοδήγηση.
 

Μηνύματα
12.859
Reaction score
10.073
Χάζευα λοιπόν στο laptop το πριν και το μετά,
Αυτό το πριν και το μετά είναι μόνο με την τελευταία προσθήκη διαχύτη με coporpen;
Γιατί σου είπαν ότι:

Βεβαια αυτα που κανεις κανενα νοημα δεν εχουν αλλα περι ορεξεως...
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.650
Μηνύματα
2.868.930
Members
37.941
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top