Το πείραμα...

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.384
Reaction score
125.508
@costas EAR δώσε οδηγίες
Εγώ απολαμβάνω την εξέλιξη ενός Χαϊεντά σε σοβαρό άνθρωπο.

Είμαι σίγουρος ότι αρχίζει να απολαμβάνει τον τρόπο που ακούγονται γνωστά του αγαπημένα τραγούδια, ασχέτως αν δεν αναφέρει τίποτα επί τούτου. 😎

Έρχονται ακόμα καλύτερες μέρες, κι αυτό είναι βέβαιο.
 






Μηνύματα
818
Reaction score
977
Φυσικά και ακούω πιο καλά... Μάλιστα από την πρώτη ημέρα ακόμη και την τηλεόραση την ακούω καλύτερα;). Η φροντίδα του χώρου δεν θα με εμποδίζει στο ν' ακούσω μουσική αλλά όταν θα έχω την διάθεση και τον χώρο διαθέσιμο θα κάνουμε το κάτι παραπάνω.
 


Μηνύματα
818
Reaction score
977
Σύγκριση των Panels vs Panels&Diffusers χωρίς την χρήση Dirac. Νομίζω υπάρχει σχετική βελτίωση με τα diffusers στο RT60 αλλά και στο Spectrogram.
 

Attachments


Μηνύματα
818
Reaction score
977
Σε συνέχεια του "Πειράματος" αγοράστηκαν 10 τμχ 2D Diffusers με απώτερο σκοπό να αναρτηθούν στον εμπρός τοίχο. Σκοπός επίσης είναι να επενδυθύν από πίσω με 2cm Copopren.
Ερώτηση τώρα...
Πώς κόβετε το Copopren χωρίς να γίνει στο πάτωμα ο χαμός και το σημαντικότερο πώς το κολλάμε στην πολστερίνη. Διάβασα πως ίσως με βενζινόκολλα.
 

Attachments


Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Με βενζινόκολλα κόλλησα copopren το ένα πάνω στο άλλο. Απλά να ξέρεις θα καταναλώσεις πολύ κόλλα, πάρε κουτί του κιλού. Άπλωμα με σπάτουλα, στέγνωμα τον προβλεπόμενο χρόνο, ένωση και πίεση για κάποιες ώρες.
Κόψιμο με κοπίδι πάνω στο πάτωμα, σημάδεμα με χάρακα, αλλά χωρίς να χαράξω και το πάτωμα. Μπορείς να βάλεις ένα παλιό χαρτόνι από κούτα από κάτω.
 

Μηνύματα
12.474
Reaction score
14.636
Πώς κόβετε το Copopren
Το 4 α΄ρι δύσκολα , το 2 άρι πιο εύκολα αλλά εαν θές καθαρή κοπή και όχι γρέζια ή πολλά λερώματα ... και μπορέσεις να βρείς ή να δανειστείς ένα απο αυτά τα ηλεκτρικά με λεπίδες πριονωτές που κόβουν οι νοικοκυρές το ψωμί ... θα είσαι τέλειος ...ιδίως εαν θες να κόψεις ποσότητες μεγάλες. Με λίγα διαλείμματα, όμως γιατι ζεσταίνονται εύκολα (ιδίως εαν κόψεις αριθέρμ, ζορίζονται πολύ πιο πολύ).
 

Μηνύματα
3.665
Reaction score
5.498
Εγώ από κάτω έβαλα κάτι ρεταλια από mdf που είχα για να μην χαράξω το πάτωμα. Απλά δεν έχω καταλάβει ακριβώς γιατί θα βάλεις μόνο τόση απορρόφηση πίσω από την διάχυση.
Επίσης τι διάχυση πήρες;
 

Μηνύματα
818
Reaction score
977
Εγώ από κάτω έβαλα κάτι ρεταλια από mdf που είχα για να μην χαράξω το πάτωμα. Απλά δεν έχω καταλάβει ακριβώς γιατί θα βάλεις μόνο τόση απορρόφηση πίσω από την διάχυση.
Επίσης τι διάχυση πήρες;
Φαίνεται στη φωτογραφία. Είναι 2D diffuser. Στον τοίχο οριακά μπορεί να μπει μαζί με 2cm copopren. Έχω τους περιορισμούς του μη ειδικού χώρου.
 



Μηνύματα
3.665
Reaction score
5.498
6-7 μήνες πριν. Νομίζω τώρα δεν είναι διαθέσιμα.
Βασικα για αυτό ρώτησα ποια duffuser είναι να δω που τα βρήκες μιας και ψάχνω να ξαναβρώ. Πάντως είτε ένα είτε δύο cm βάλεις δεν νομίζω ότι έχει κάποια ουσιαστική διαφορά.
 

Μηνύματα
3.115
Reaction score
10.312
Προσοχή
Η βενζινοκολλα θα λιώσει το φελιζόλ. Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να χρησιμοποιηθεί
Το φελιζολ το κολλούσαμε με ξυλοκολες τύπου ατλακολ, που στην περίπτωση δεν κάνουν.
Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι : αφού κόψεις την απορρόφηση στο μεγεθος της διάχυσης , να τα επανωτίσεις και

ή να τα περιβάλεις με ξύλινο πλαίσιο και να τα κρεμάσεις, σαν κάδρο.

ή για πιο φθηνά (και άσχημα) να τα βιδώσεις στον τοίχο (βίδα με ροδέλα-βύσμα) και να μην καργάρεις τη βίδα, τόσο όσο να μην διαπεράσεις τελείως το φελιζολ.
 
Last edited:

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Κολλα μονταρισματος , τι βενζινοκολλες παπουτσια θα κολλησεις η σαμπρελες; :p
Βεβαια αυτα που κανεις κανενα νοημα δεν εχουν αλλα περι ορεξεως...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.384
Reaction score
125.508
Βίδα.

Βιδώνεις μέχρι να χαθεί μέσα στο φελιζολ, ούτε φαίνεται.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.426
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top