Το πείραμα...

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.312
Reaction score
7.823
Το Cloud για να μπει σωστά χωρίς να έχει διαφοροποίηση σε ύψος κλπ είναι πιο απαιτητική διαδικασία και θέλει τρόπο.
Αυτο μπορει να βοηθησει:

 



Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
:rolleyes: Aπο τα θετικα του covid19 ,μαθαμε το κατιτις ...οποτε για να μας γραφει εχει αντισωματα απο τις τζουρες που τραβηξε κατα την κατασκευη...για να μεταλαχτει σε αριθερμ δεν το κοβω.... για τους υπολοιπους Ν95 συν το υπαρχον υφασμα θαα ειναιιι ok!!:p
 

Μηνύματα
815
Reaction score
968
Με τι ύφασμα θα καλύψετε (η έχετε καλύψει) τον πετροβάμβακα; Ρωτάω γιατί είναι ένα υλικο που θα το απέφευγα εκτεθειμένο σε χώρο που ζω.
Ύφασμα από την GIK. Κατά την κατασκευή χρησιμοποιήθηκε μάσκα και ρούχα όπως προβλέπει η χρήση του υλικού.
 

Μηνύματα
815
Reaction score
968
Δυστυχώς λόγω προβλήματος στον σκληρό που είχαν αποθηκευτεί κάποιες μετρήσεις πριν την τοποθέτηση των πάνελ και Basstraps δεν είχα προλάβει να αποθηκεύσω screenshoots από SPL μετρήσεις. Αυτός είναι και ένας από τους λόγους καθυστέρησης κάποιας μέτρησης. Είχαν σωθεί μόνο RT60 & Spectrograms. Ο άλλος λόγος ήταν να τοποθετηθεί και μετρηθεί με την τότε (προ 1 μήνα) θέση sub και ρυθμίσεις delay.
Οπότε λοιπόν αν και θεωρώ μη ολοκληρωμένο το "πείραμα" παραθέτω τις μετρήσεις που πρόλαβα να πάρω screenshoot.
RL speaker x2 Subs RT60 (Topt) και Spectrogram


Θα έχει και συνέχεια με κάποια diffusers τα οποία αφού βρεθεί η σωστή θέση για τα sub θα τοποθετηθούν ελπίζοντας να μην έχουμε ξανά ατύχημα.
 

Attachments

Last edited:


Μηνύματα
3.662
Reaction score
5.495
Το rt60 φαίνεται πολύ καλό και είναι ήδη αρκετά χαμηλά για δικαναλο. Ίσως αν μπορείς να καλύψεις κάποια bass trap με scatter plates. Πάντως και έτσι να μείνει είσαι πολύ καλά. Το μόνο σίγουρο είναι ότι θες dirac. Θα πάθεις πλάκα με την αλλαγή που θα δείς. Δοκίμασε αν θες την free trial από το site αν και εγώ μάλλον θα πήγαινα σε ολοκληρωμένη λύση με minidsp shd.
 

Μηνύματα
815
Reaction score
968
Αυτό που θα μπορούσα να κάνω είναι κάποια σύγκριση στα ηχεία χωρίς την βοήθεια sub, που έχω μετρήσεις πριν από ένα χρόνο και πρόσφατες ,με ότι αυτό συνεπάγεται με το μεγάλο χρονικό διάστημα που μεσολαβεί...
SPL, RT60 και Spectrogram.

Το Dirac (τη δουλειά του miniDSP την κάνει ο Devialet μια χαρά) έχει ήδη αγοραστεί απλά περιμένω να καταλήξω με την Οδύσσεια για την τοποθέτηση των sub 😅. Υπομονή έχω...εσείς δεν ξέρω:lolsign:.
 

Attachments

Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.347
Reaction score
79.318
Έγινε δουλίτσα. Θα ακούγεται καλύτερα και πιο ξεκούραστα ο χώρος και στην καθημερινότητα, στις συνομιλίες, ακόμα και στην ησυχία.
 

Μηνύματα
815
Reaction score
968
Ακόμη και ακούγοντας τηλεόραση καταλαβαίνεις διαφορά.
Έχουν "περισσέψει" ακόμη 3 πάνελ όπου θα μπουν βάσεις ύψους 20cm και θα γίνουν φορητές (15 κιλά "φορητή" o_O). Το ένα βάση οδηγίας GIK θα τοποθετηθεί σε κρίσιμες ακροάσεις πίσω από την MLP και τα άλλα 2 πάλι σε κρίσιμες ακροάσεις , γιατί χώρος να τοποθετηθούν μόνιμα δεν υπάρχει, σε πόρτα και παράθυρο.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Αυτό που θα μπορούσα να κάνω είναι κάποια σύγκριση στα ηχεία χωρίς την βοήθεια sub, που έχω μετρήσεις πριν από ένα χρόνο και πρόσφατες ,με ότι αυτό συνεπάγεται με το μεγάλο χρονικό διάστημα που μεσολαβεί...
SPL, RT60 και Spectrogram.

Το Dirac (τη δουλειά του miniDSP την κάνει ο Devialet μια χαρά) έχει ήδη αγοραστεί απλά περιμένω να καταλήξω με την Οδύσσεια για την τοποθέτηση των sub 😅. Υπομονή έχω...εσείς δεν ξέρω:lolsign:.
Οι θέσεις εγκατάστασης στα sub μπορούν να βρεθούν με τα εξής βήματα :

Βήμα ΄΄μηδενικόν΄΄ : Εφόσον είναι οριστικές οι θέσεις των main,εκτελούμε κρουστικά sweep (L , R , [L+R]) με σήμα full range (20-20000 Hz) κατά τα γνωστά.Ορίζουμε στην ενότητα Analysis του REW κάποια τιμή FDW ,λ.χ. 15 την οποία θα έχουμε ευχέρεια να μειώναμε προαιρετικώς σε μικρότερες τιμές από το εικονίδιο IR Windows κατά την εξέταση των παραστάσεων...

Βήμα πρώτον : Ορίζουμε στο συγκεκριμένο χώρο όλες τις υποψήφιες θέσεις για εγκατάσταση sub,δηλαδή εκείνες που δεν θα κρίνονταν απορριπτέες για διάφορους λόγους,χωροταξικούς ή ανώτερης βίας.Ας υποθέσουμε ότι ορίστηκαν οκτώ πιθανές θέσεις τέσσαρες για καθένα Arendal...

Βήμα δεύτερον :
Στην περίπτωση κατά την οποία καθένα εκ των sub θα δέχεται σήμα και από τα δύο επιμέρους κανάλια,τότε με το αντίστοιχο sub σε καθεμία από τις υποψήφιες θέσεις εκτελούμε πάλι κρουστικό sweep (σταθεροποιημένο μικρόφωνο) τροφοδοτώντας τη γεννήτρια με σήμα [L+R] 20-1000 Hz (δηλαδή ισοδύναμο full range ως προς την απόκριση του sub) κρατώντας το βαθυπερατό του απενεργοποιημένο,το διακόπτη φάσης στο 0 deg και το δικό του volume σε θέση τέτοια ώστε η εκπεμπόμενη από το sub στάθμη κατά την εκτέλεση του sweep να βρίσκεται κατά μέσον όρο σε επίπεδο συναφές προς μια ενδεδειγμένη κλίση για καμπύλη-στόχο που πρέπει να κατηφορίζει κατά τις γνωστές τιμές παραμέτρων καθώς θα πηγαίνει σε οκτάβες ανώτερες από τη ζώνη ευθύνης του sub...

Στην περίπτωση όπου καθένα εκ των sub θα ήταν αφιερωμένο σε ένα μονάχα κανάλι,τότε το sweep εκτελείται όπως και στην προηγούμενη,αλλά με σήμα αποκλειστικά για το δεξί ή αριστερό κανάλι αντίστοιχα.

Βήμα τρίτον : Αξιολογούμε τα επιμέρους sweep από καθεμία υποψήφια θέση για να δούμε ποιο θα είναι το ομαλότερο,δηλαδή με τις μικρότερες διακυμάνσεις στη ζώνη ευθύνης των sub,δηλαδή τις πρώτες οκτάβες...Επιλέγουμε έτσι για καθένα τη θέση εκείνη όπου θα παρουσιάζει την καλύτερη δυνατή σύζευξη με τους ιδιορρυθμούς στο συγκεκριμένο χώρο.Σε αυτό το στάδιο δεν μας απασχολούν καν τα delays,αφού θ'ασχοληθούμε με αυτά σε επόμενο...

Να φτάσεις μέχρι εκεί και βλέπουμε...
 

Μηνύματα
815
Reaction score
968
Οι θέσεις εγκατάστασης στα sub μπορούν να βρεθούν με τα εξής βήματα :

Βήμα ΄΄μηδενικόν΄΄ : Εφόσον είναι οριστικές οι θέσεις των main,εκτελούμε κρουστικά sweep (L , R , [L+R]) με σήμα full range (20-20000 Hz) κατά τα γνωστά.Ορίζουμε στην ενότητα Analysis του REW κάποια τιμή FDW ,λ.χ. 15 την οποία θα έχουμε ευχέρεια να μειώναμε προαιρετικώς σε μικρότερες τιμές από το εικονίδιο IR Windows κατά την εξέταση των παραστάσεων...

Βήμα πρώτον : Ορίζουμε στο συγκεκριμένο χώρο όλες τις υποψήφιες θέσεις για εγκατάσταση sub,δηλαδή εκείνες που δεν θα κρίνονταν απορριπτέες για διάφορους λόγους,χωροταξικούς ή ανώτερης βίας.Ας υποθέσουμε ότι ορίστηκαν οκτώ πιθανές θέσεις τέσσαρες για καθένα Arendal...

Βήμα δεύτερον :
Στην περίπτωση κατά την οποία καθένα εκ των sub θα δέχεται σήμα και από τα δύο επιμέρους κανάλια,τότε με το αντίστοιχο sub σε καθεμία από τις υποψήφιες θέσεις εκτελούμε πάλι κρουστικό sweep (σταθεροποιημένο μικρόφωνο) τροφοδοτώντας τη γεννήτρια με σήμα [L+R] 20-1000 Hz (δηλαδή ισοδύναμο full range ως προς την απόκριση του sub) κρατώντας το βαθυπερατό του απενεργοποιημένο,το διακόπτη φάσης στο 0 deg και το δικό του volume σε θέση τέτοια ώστε η εκπεμπόμενη από το sub στάθμη κατά την εκτέλεση του sweep να βρίσκεται κατά μέσον όρο σε επίπεδο συναφές προς μια ενδεδειγμένη κλίση για καμπύλη-στόχο που πρέπει να κατηφορίζει κατά τις γνωστές τιμές παραμέτρων καθώς θα πηγαίνει σε οκτάβες ανώτερες από τη ζώνη ευθύνης του sub...

Στην περίπτωση όπου καθένα εκ των sub θα ήταν αφιερωμένο σε ένα μονάχα κανάλι,τότε το sweep εκτελείται όπως και στην προηγούμενη,αλλά με σήμα αποκλειστικά για το δεξί ή αριστερό κανάλι αντίστοιχα.

Βήμα τρίτον : Αξιολογούμε τα επιμέρους sweep από καθεμία υποψήφια θέση για να δούμε ποιο θα είναι το ομαλότερο,δηλαδή με τις μικρότερες διακυμάνσεις στη ζώνη ευθύνης των sub,δηλαδή τις πρώτες οκτάβες...Επιλέγουμε έτσι για καθένα τη θέση εκείνη όπου θα παρουσιάζει την καλύτερη δυνατή σύζευξη με τους ιδιορρυθμούς στο συγκεκριμένο χώρο.Σε αυτό το στάδιο δεν μας απασχολούν καν τα delays,αφού θάσχοληθούμε με αυτά σε επόμενο...

Να φτάσεις μέχρι εκεί και βλέπουμε...
Ευχαριστώ. Περιμένω να βρω λίγο χρόνο να το εφαρμόσω (ίσως αύριο πρωί πρωί) και θα δημοσιεύσω τα ευρήματα στο αντίστοιχο νήμα. Εκκρεμεί και το "mapping" του δωματίου αν και έχουμε φτάσει σε ικανοποιητικό σημείο (νούμερο 40)...
 

Attachments


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Μην παραλείψω,μετά την εύρεση καθεμίας βέλτιστης θέσης,πρέπει για την τελική επιβεβαίωση να ληφθεί νέο sweep [L+R] με τα δύο sub εκπέμποντα μαζί,ώστε να διαπιστωθεί περαιτέρω η συμπεριφορά με την ανταπόκριση του χώρου στο ζεύγος,όπως θα ισχύει υπό συνθήκες ακρόασης.
Ευχαριστώ. Περιμένω να βρω λίγο χρόνο να το εφαρμόσω (ίσως αύριο πρωί πρωί) και θα δημοσιεύσω τα ευρήματα στο αντίστοιχο νήμα. Εκκρεμεί και το "mapping" του δωματίου αν και έχουμε φτάσει σε ικανοποιητικό σημείο (νούμερο 40)...
EDIT : Υπενθυμίζεται ότι τα sweeps που αφορούν στα subs θα λαμβάνονται με τα main ηχεία απενεργοποιημένα,δηλαδή χωρίς συμμετοχή των δεύτερων κατά τις λήψεις...Οι λαμβανόμενες καμπύλες μπορούν να εξομαλυνθούν κατά 1/6 οκτάβας.

Σε αυτό το στάδιο δεν εμπλέκονται ακόμα τιμές delays ,αφού μας ενδιαφέρουν πρώτα οι θέσεις όπου η απόκριση στα subs θα χαλάει λιγότερο από επίδραση ιδιορρυθμών και boundaries.Η ανταπόκριση του χώρου σε αυτές τις θέσεις θα είναι σταθερή και ανεξάρτητη από delays.
 
Last edited:


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Έχετε ξεφύγει
Δεν είχαμε ακόμα...Τώρα όμως...μπορεί :


Με τα RT που ξεκίνησα
τους χρόνους να κατεβάσω
κι αν φλάτερ έκο μειώθηκε
τσαμπουκά στα sub πώς να σπάσω

Αντήχηση επικίνδυνη
χαλιέμαι και στη σκιά σου
το σπίτι μου εργοτάξιο
μες τα άπιαστα τα όριά σου

Delays και κροσαρίσματα
και ερείπια στο πέρασμά τους

Οδύσσεια τα πειρά(γ)ματα
στα sub να ψάχνω μια θέση
το σύστημά μου πια ξέχασα
κουβαλήματα κόβουν τη μέση

Παλέτες μου επικίνδυνες
τους τοίχους θε να γκρεμίσουν
με διαχυτές το σαλόνι μου
οι παντόφλες δεν θα τ'αφήσουν

Στου Dimifoot τα υπόγεια
αγνά βινύλια θα βασανίζουν
 
Last edited:




Μηνύματα
12.844
Reaction score
10.059
Magnepan , έτσι;
Με γεια!
@costas EAR δώσε οδηγίες...


:biggrin: :biggrin: :tongue:
Την πρώτη γραμμή ίδια ήθελα να τη γράψω κι εγώ για να κάνω πλακά!
δεν ειναι καλο αυτο για την ψυχικη σου ηρεμια, δεν θακους μουσικη...
.....δεν θα βγαλεις ακρη.
Κώστα μου, κάνα καλό λόγο για κανέναν θα γράψεις; :laugh:
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.817
Members
37.931
Νεότερο μέλος
kowalski
Top