Barista Corner

Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.566
και τα 2 τα δουλεψα
το 2ο κρατησε ενα μηνα, δυσκολευτηκα να ξεκολλησω το καλαθι
το 1ο κρατησε 6-7 μηνες. Στην αρχη πετουσε σαν σπρευ και το περνουσα για chanelling...
Τεσπα, πηρα αυτό
Απο που πετουσε νερο,απο το basket;
Αυτο που φαντάστηκα και το εχω παθει ειναι να στραβωσει το portafilter και να μην εφαρμόζει σωστα στο λαστιχο και να χανει νερο απο εκει.
Αυτο που αναφερεις στο εκανε με το δικο του basket , η με δικο σου;( εγραψες οτι εχεις ims basket) aυτο εβαλες στο γυμνο η αλλο;
Καθε διαφορετικο basket θελει και αλλο κοψιμο ο καφες για να παιξει σωστα.
Ακομη και το ιδιο της μαμας lelit να ειναι αν το εχεις δυο χρονια και πινεις καφε καθε μερα θα εχει φθαρει, και το καινουργιο θα συμπεριφερεται διαφορετικα.
Σε αυτες τις περιπτώσεις κοβεις ποιο λεπτα και πατας ποιο ελαφρα ,και δεν αλλαζεις basket ολη την ωρα,αν δεν ερθει με αυτον τον τροπο δοκιμαζεις πριν πατήσεις να κανεις μια σπυρα απο το εσωτερικο του αλεσμενου καφε προς τα εξω με μια οδοντογλυφιδα,για να σπασει τους βολους οι οποιοι δημιουργουνται λογο του στατικου ηλεκτρισμου σε καποιους μυλους.Εχεις κανει καθαρισμο στην μηχανη;εχεις αφαιρεσει το shower να το βαλεις με καθαριστικο σε καυτο νερο με cafiza για να φυγουν τα ελαια και τα υπολειματα του καφε;
 
Last edited:

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.880
Reaction score
41.094
Η KUDU έβγαλε pre Black Friday προσφορές. Αν σας ζητηθεί VIP κωδικός βάλτε: KUDUBF

Τι ρουφιάνος είσαι εσυ!!! απαπαπαπα!!!1!11!1!
 

Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.566
το εβαλα και πιο πριν
δεν ειδα σοβαρή διαφορά στον καφε
με γλυτωνει το καθαρισμα οταν κολλαει ο καφες στη μηχανη (σπανια δλδ)
Αυτο ειναι κατι που δεν το εχω καναδει ποτε.
Το κολλημα του καφε στο shower τις περισσοτερες φορες οφειλεται σε αλατα στο νερο.
Ακαθαριστη μηχανη η οποια εχει μαζέψει αλατα,και σε κακη ποιοτητα νερου(αλατα).
Οσοι αντιμετωπίζουν τετοια θεματα συχνα η αλλαζουν το πολυκαιρισμενο φιλτρο η αρχιζουν να χρησιμοποιουν φιλτρο η μετα απο αφαλατωση της μηχανης ολα επανερχονται στα φυσιολογικα.
 

Μηνύματα
631
Reaction score
534
Η KUDU έβγαλε pre Black Friday προσφορές. Αν σας ζητηθεί VIP κωδικός βάλτε: KUDUBF

Ευχαριστώ πολύ @xfader , μόλις χτύπησα ένα σαραντάρι € για να μην πηγαινοέρχομαι...
 



Μηνύματα
1.937
Reaction score
369
Απο που πετουσε νερο,απο το basket;
Αυτο που φαντάστηκα και το εχω παθει ειναι να στραβωσει το portafilter και να μην εφαρμόζει σωστα στο λαστιχο και να χανει νερο απο εκει.
Αυτο που αναφερεις στο εκανε με το δικο του basket , η με δικο σου;( εγραψες οτι εχεις ims basket) aυτο εβαλες στο γυμνο η αλλο;
Καθε διαφορετικο basket θελει και αλλο κοψιμο ο καφες για να παιξει σωστα.
Ακομη και το ιδιο της μαμας lelit να ειναι αν το εχεις δυο χρονια και πινεις καφε καθε μερα θα εχει φθαρει, και το καινουργιο θα συμπεριφερεται διαφορετικα.
Σε αυτες τις περιπτώσεις κοβεις ποιο λεπτα και πατας ποιο ελαφρα ,και δεν αλλαζεις basket ολη την ωρα,αν δεν ερθει με αυτον τον τροπο δοκιμαζεις πριν πατήσεις να κανεις μια σπυρα απο το εσωτερικο του αλεσμενου καφε προς τα εξω με μια οδοντογλυφιδα,για να σπασει τους βολους οι οποιοι δημιουργουνται λογο του στατικου ηλεκτρισμου σε καποιους μυλους.Εχεις κανει καθαρισμο στην μηχανη;εχεις αφαιρεσει το shower να το βαλεις με καθαριστικο σε καυτο νερο με cafiza για να φυγουν τα ελαια και τα υπολειματα του καφε;
Νερο 3πλα φιλτραρισμενο.
Μια τα χοντρα, 2 φιλτρο στη βρυση, 3 κανατα με φιλτρο (ναι, ειδα διαφορά).
Καθαρισμος τακτικος + backflush 2 φορές / βδομαδα.

Πολυ σπανια ειχα chanelling. Μπορει να εχω 1 στις 20/30 (ξερωγω)
Εχω βελονες για τους σβωλους κι ο μυλος εχει στην εξοδο κατι που τους (ψιλο)διαλυει.

Αλλαζα τα καλαθια και γι'αυτο βεβαιωθηκα οτι ηταν το portafilter.
Ειδικά το φτηνό , μάγκωσε το καλαθι και δεν μπορούσα να το βγαλω.

Τεσπα, μπορεί να ετυχα σε περιπτωση...
 

Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.566
Chanelling συμβαινει μια στο τοσο δεν ειναι κατι φοβερο κιολας,το ποιο ευκολο ειναι να χτυπησει καπου το portafilter οταν πας να το κουμπωσεις στην μηχανη και να κανει ρωγμη το puck.
Αυτο που λες μου κανει περισσοτερο σαν κατι να μην ταιριαζει ακριβως το basket στα portafilter,πρεπει να καθεται σωστα το χειλος και επισης να χωραει(που το ενα για να σφήνωσε δεν χωραει).Με ενα dremel μπορεις να ανοιξεις τα portafilter για να κατσει σωστα το basket.Δεν ειναι πολυ σκληρο το υλικο τους.
 

Μηνύματα
1.937
Reaction score
369
Γούστα είναι αυτά, εγώ παρήγγειλα αυτούς:
View attachment 271211
Τον Αιθιοπα αν δεν βαριεσαι καθαριζε τον απο τους κοκκους με "περιεργο" χρωμα (ασπρο, μαυρο, πορτοκαλί με μπλε βουλες κτλ). Καλος καφες αλλά καποιες φορές θελει ξεσκαρταρισμα. Οχι παντα
 



minas

Πισιά
Μηνύματα
3.924
Reaction score
3.722
Τον Αιθιοπα αν δεν βαριεσαι καθαριζε τον απο τους κοκκους με "περιεργο" χρωμα (ασπρο, μαυρο, πορτοκαλί με μπλε βουλες κτλ). Καλος καφες αλλά καποιες φορές θελει ξεσκαρταρισμα. Οχι παντα
Κι ο Kopi Luwak έχει περίεργα χρώματα, αλλά εκεί κρύβεται η νοστιμιά 🤣
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.712
Reaction score
83.414
Τον Eureka Mignon Silenzio βλέπω προσφορά, γύρω στα 250. Έχει κανείς άποψη;
Είναι μέσα στους 2-3 πιο δημοφιλείς μύλους της μικρομεσαίας κατηγορίας. Κορυφαία εταιρεία με μεγάλη παράδοση.
Σε όλα τα τεστ έχει κορυφαίες βαθμολογίες. Ένα ακόμα θετικό: είναι εξαρχής espresso oriented.
Εκεί που υστερεί είναι στο υποτυπώδες χρονόμετρο που έχει. Είναι αναξιόπιστο.

Αυτό που δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά είναι τις γευστικές διαφορές σε σχέση με τον Graaf που έχεις. Μόνο με κόντρα 1-1.

Αν θες να αγοράσεις μύλο σε αυτήν την τιμή, μη διστάσεις.


Υ.Γ. Είδα ότι είναι σε προσφορά και το "μεγαλύτερο" μοντέλο, ο Eureka Mignon Specialita, στα 325€.
Βασικά είναι ο ίδιος μύλος με την προσθήκη οθόνης LED και πιο αξιόπιστου χρονόμετρου.
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.712
Reaction score
83.414
Τι το θέλω το χρονόμετρο αφού ζυγίζω μετά τον κομμένο καφέ;
Τίποτα! :biggrin:

Εγώ στον Sage το χρησιμοποιώ όταν φτιάχνω πάνω από δύο καφέδες και έχω βάλει στο δοχείο πολλούς κόκκους, για να χωρίζω τις δόσεις. Έχω βρει από πριν (στην ποικιλία που πίνω) πόσα δευτερόλεπτα αντιστοιχούν στο βάρος της δόσης και σταματάει αυτόματα μόνος του.
 


Μηνύματα
301
Reaction score
303
Γεια σας. μπορειτε να μου πειτε απο που να αγορασω ελατηριο για 9 bar ; Gaggia classic new.
Ίσως κάποια από αυτά κάνουν, κάνε αναζήτηση στο ίντερνετ "9 bar spring gaggia" για περισσότερες επιλογές.
 
Last edited:

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.369
Reaction score
30.519
Είναι μέσα στους 2-3 πιο δημοφιλείς μύλους της μικρομεσαίας κατηγορίας. Κορυφαία εταιρεία με μεγάλη παράδοση.
Σε όλα τα τεστ έχει κορυφαίες βαθμολογίες. Ένα ακόμα θετικό: είναι εξαρχής espresso oriented.
Εκεί που υστερεί είναι στο υποτυπώδες χρονόμετρο που έχει. Είναι αναξιόπιστο.

Αυτό που δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά είναι τις γευστικές διαφορές σε σχέση με τον Graaf που έχεις. Μόνο με κόντρα 1-1.

Πάντως δεν νομίζω ότι είναι στην ίδια κατηγορία με τον Graef 800. Ο μεν επίπεδα μαχαίρια ο δε κωνικά, ο Eureka 310w μοτερ, ο Graef μόλις 128 (2,5 φορές κάτω δλδ). Αυτό που δεν έχει ο Graef είναι συνέπεια. Μπορεί να είναι το δικό μου κομμάτι, αλλά καμιά φορά βγάζει αυτή την πούδρα που λες σε μη ελέγξιμη αναλογία σε σημείο με την ίδια άλεση να παίρνω άλλες φορές 30 γραμ. ροφήματος και άλλες 45. Να είναι τα κωνικά μαχαίρια ο υπαίτιος;

Και φυσικά στην τιμή ο Eureka κινείται στα υπερδιπλάσια, κάπου στα 350.
 
Last edited:

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.712
Reaction score
83.414
Πάντως δεν νομίζω ότι είναι στην ίδια κατηγορία με τον Graef 800. Ο μεν επίπεδα μαχαίρια ο δε κωνικά, ο Eureka 310w μοτερ, ο Graef μόλις 128 (2,5 φορές κάτω δλδ). Αυτό που δεν έχει ο Graef είναι συνέπεια. Μπορεί να είναι το δικό μου κομμάτι, αλλά καμιά φορά βγάζει αυτή την πούδρα που λες σε μη ελέγξιμη αναλογία σε σημείο με την ίδια άλεση να παίρνω άλλες φορές 30 γραμ. ροφήματος και άλλες 45.

Και φυσικά στην τιμή ο Eureka κινείται στα υπερδιπλάσια, κάπου στα 350.
Συμφωνώ σε όλα.

Να στο πω αλλιώς. Και χειρότερος να ήταν ο Eureka αυτόν θα έπαιρνα. :biggrin:

Οπότε μην το ψειρίζεις. Βουρ! :superman:
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.184
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top