Barista Corner

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.626
Reaction score
83.105
Δεν σε είχα για φαν του Μπομπ Ντυλαν
Μια χαρά με είχες ψυχολογήσει! :biggrin:

O Dylan είναι το ακριβέστερο παράδειγμα του τι δεν μπορούσα να ακούσω με τίποτα στα νιάτα μου.

Η φωτογραφία είναι στο κοντινό μου καφέ που μέρος της διακόσμησής του είναι βιβλία και δίσκοι.
Έτυχε στο πλάνο να βρίσκεται ο λεγάμενος.
 




Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.098
Reaction score
30.053
Πάντως ο συγκεκριμένος δίσκος του Ντύλαν (Desire) μάλλον ταιριάζει για καφετέρια λόγω της γνωστότερης επιτυχίας του ('One more cup of coffee').


(τώρα βρίστε ελεύθερα :p )
 

TGD

Μηνύματα
6.980
Reaction score
7.065
Του οποίου η αγαπημένη μου εκτέλεση είναι...

Αλλά το βιντεοκλίπ δεν μου αρέσει καθόλου.

Όσο για το Νόμπελ, λέω ότι έπρεπε να το πάρει πρώτα ο Λέοναρτν Κοέν. Στο κάτω-κάτω, ο Κοάν έχει εκδόσει βιβλίο με ποιήματα που το μελοποίησε άλλος!

Για να γυρίσουμε στους καφέδες, οι κάψουλες Αιθιοπίας του TAF είναι εξαιρετικές. Ακόμα κι ο κολλητός μου που θέλει καλοκαβουρδισμένους παλιομοδίτικους καφέδες έπαθε την πλάκα του.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.087
Reaction score
5.451
Μια από τις φορές που δοκιμάζω έναν καφέ και φέρνει γεύσεις με τέτοιο τρόπο που μένεις να κοιτάς το φλυτζάνι ,μιλάμε για τον sidra από Roller Roasters έναν διαγωνιστικό καφέ ο οποίος βγάζει αυτά που βγάζει(στην δική μου περίπτωση κόκκινα γλυκά φρούτα και κόκκινο κρασί)με έναν πολύ δικό του τρόπο, είναι περίπλοκος σαν γεύση αλλά έιναι σε άλλο επίπεδο σε σχέση με τους υπόλοιπους καφέδες,που έχω δοκιμάσει τα τρία τελευταία χρόνια. Δείτε τους κόκκους για να καταλάβετε την ποιότητα του. Ενθουσιάστηκα!!!
IMG_20230212_185610.jpg
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.626
Reaction score
83.105
Μια από τις φορές που δοκιμάζω έναν καφέ και φέρνει γεύσεις με τέτοιο τρόπο που μένεις να κοιτάς το φλυτζάνι ,μιλάμε για τον sidra από Roller Roasters έναν διαγωνιστικό καφέ ο οποίος βγάζει αυτά που βγάζει(στην δική μου περίπτωση κόκκινα γλυκά φρούτα και κόκκινο κρασί)με έναν πολύ δικό του τρόπο, είναι περίπλοκος σαν γεύση αλλά έιναι σε άλλο επίπεδο σε σχέση με τους υπόλοιπους καφέδες,που έχω δοκιμάσει τα τρία τελευταία χρόνια. Δείτε τους κόκκους για να καταλάβετε την ποιότητα του. Ενθουσιάστηκα!!! View attachment 281053
Δεν έχω πιει ποτέ Sidra.

Έγινε γνωστός από κάποιους διαγωνιζόμενους baristas που ήθελαν να ξεφύγουν από την κλασική επιλογή του Gesha.
 


Μηνύματα
2.087
Reaction score
5.451
Δεν έχω πιει ποτέ Sidra.

Έγινε γνωστός από κάποιους διαγωνιζόμενους baristas που ήθελαν να ξεφύγουν από την κλασική επιλογή του Gesha.
Δεν έχω πιει ποτέ Sidra.

Έγινε γνωστός από κάποιους διαγωνιζόμενους baristas που ήθελαν να ξεφύγουν από την κλασική επιλογή του Gesha.
Η πρωτη φορα που τον ηπια ηταν το 2016 .Ηταν το πρώτο crop το οποιο καβουρδιστηκε για τον διαγωνισμο barista 2016(Στεφανος Πατερακης)και τον οποιο και κερδισε, ειναι ο καλυτερος espresso που εχω πιει ποτε(το εχω ξαναγραψει σιγουρα!!!!).Ειχε οξυτητα απο πρασσινο μηλο κοκκινα φρουτα και επιγευση σοκολατα γαλακτος.Ο τωρινος ειναι διαφορετικος αλλα το ιδιο εντυπωσιακος και σιγουρα αλλου επιπεδου καφες.
 


Μηνύματα
2.087
Reaction score
5.451
Ήρθε το νέο competition καλαθάκι της IMS. Δεν περιμένω να καταλάβω διαφορά αλλά έτσι για την αλλαγή.

View attachment 281120
Μεγιες
Με τι filter basket ησουν και πηγες σε ims;
Διαφορα απο stock εχει σιγουρα,και σηκωνει και ποιο fine κοψιμο του καφε.Γευστικη διαφορά πρεπει να δεις.
 
Last edited:

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.626
Reaction score
83.105
Μεγιες
Με τι filter basket ησουν και πηγες σε ims;
Διαφορα απο stock εχει σιγουρα,και σηκωνει και ποιο fine κοψιμο του καφε.Γευστικη διαφορά πρεπει να δεις.
Είχα αλλάξει το "μαμά" Breville/Sage με ένα καλύτερο που είχε έρθει πακέτο με το κομμένο portafilter που έχω. Ήταν no name.

Μόλις έφτιαξα τους πρώτους 2-3 καφέδες με το νέο καλαθάκι.

Ήταν όλες οι ρυθμίσεις έτοιμες για τον καφέ που είχα οπότε όποια διαφορά έβλεπα θα ήταν λόγω του IMS.

Παραξενεύτηκα γιατί η ροή μειώθηκε και χρειάστηκε να κόψω ένα κλικ πιο χοντρά για το ίδιο βάρος καφέ (17,5γρ).
Λιγότερες τρύπες ή μικρότερες τρύπες ή και τα δύο.

Αυτό που εύκολα φάνηκε με το κομμένο portafilter είναι η ομοιομορφία της εκχύλισης σε όλη την επιφάνεια του καλαθιού σε όλη της τη διάρκεια. Δείχνει πιο προσεγμένη κατασκευή με μεγαλύτερη ακρίβεια στη διάμετρο των τρυπών.

Γευστικά δεν έχω ακόμα κατασταλάξει στις διαφορές οι οποίες είναι αντιληπτές παρόλο που δεν το περίμενα. Μόλις βρω χρόνο θα κάνω ένα blind test με κάποιον καφέ που ξέρω.
 


Μηνύματα
1.921
Reaction score
345
Ήρθε το νέο competition καλαθάκι της IMS. Δεν περιμένω να καταλάβω διαφορά αλλά έτσι για την αλλαγή.

View attachment 281120
μετα από 3-4 μερες κανε με το στοκ καλαθι.
Θα φανούν ολα.
Ειδα αξιοσημείωτη διαφορά με το IMS.
 

Μηνύματα
2.087
Reaction score
5.451
Υπαρχει ο δρομος των ims και των vst,το καθε ενα κανει τα δικα του στην γευση(ποιο ανοικτες γευστικα ειναι οι ims και ποιο συμπαγεις οι vst).Eχω σιτα ims η οποια εχει πολυ μεγαλη διαφορα γιατι δεν εχει ουσιαστικα σιτα αλλα τρυπες ,και αυτο εχει σαν αποτέλεσμα να κανει το εφε της βροχης(dripping)με πολυ μεγαλη επιτυχία ,επισης στην περιπτωση που ακουμπήσει ο καφες επανω της δεν του αλλαζει την δομη γιατι ακριβως δεν εχει σιτα.Επισης εχει καποια επιστρωση(λογικα teflon)και δεν πιανει ελαια.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.626
Reaction score
83.105
Υπαρχει ο δρομος των ims και των vst,το καθε ενα κανει τα δικα του στην γευση(ποιο ανοικτες γευστικα ειναι οι ims και ποιο συμπαγεις οι vst).Eχω σιτα ims η οποια εχει πολυ μεγαλη διαφορα γιατι δεν εχει ουσιαστικα σιτα αλλα τρυπες ,και αυτο εχει σαν αποτέλεσμα να κανει το εφε της βροχης(dripping)με πολυ μεγαλη επιτυχία ,επισης στην περιπτωση που ακουμπήσει ο καφες επανω της δεν του αλλαζει την δομη γιατι ακριβως δεν εχει σιτα.Επισης εχει καποια επιστρωση(λογικα teflon)και δεν πιανει ελαια.
Η αρχική μου παραγγελία είχε μέσα και σίτα IMS αλλά ήταν out of stock. Στην επόμενη.
 





Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.067
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top