Barista Corner


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.739
Reaction score
83.514
να σου πώ την αμαρτία μου αν και δεν μπορώ με την αυτόματη να τους κάνω όπως πρέπει, στην αρχή προτιμούσα και εγώ κεντρική αμερική έναντι αφρικής ενώ πλέον σιγά σιγά συμβαίνει το αντίθετο.
μπορεί απλά να είμαστε και παράξενοι άνθρωποι (εσύ είσαι δεν το συζητάμε)
Είναι αποτέλεσμα της εκπαίδευσης της γεύσης. Αυτό που τρομάζει ως ξένο αρχικά, με την πάροδο του χρόνου γίνεται το ζητούμενο.

Μακριά από εύκολους ανθρώπους του σωρού. 8-)
 

Μηνύματα
15.012
Reaction score
20.746
ναι αυτό είναι ένα θέμα, το σάββατο βρεθήκαμε με κουμπάρους παιδιά κλπ στο golden hall θέλανε κάτι ψώνια και μαμουσουτου και καθίσαμε στο flocafe, είμανε κάτω εγώ να βρω κάτι τι θες μου λέει τίποτα λέω πάρε έναν καφέ, με παίρνει έναν εσπρεσοφρεντοσκετο (ήθελα ζεστό αλλα δεν το κατάλαβε το κορίτσι) έρχεται , κάνω να πιώ αίσχος (σαν του πειραιά ένα πράμμα και χειρότερο) , δεύτερη προσπάθεια ακόμα χειρότερα, ψάχνω για γλάστρα τίποτα , τον επιστρέφω στο μπαρ με το καλαμάκι, με βλέπει ο υπέυθυνος "συγγνώμη δεν σας πρόλαβα τι πρόβλημα υπάρχει με τον καφέ κάναμε λάθος στην παραγγελία ;" φίλε δεν πίνεται αυτό με τίποτα , "να σας φέρουμε άλλον;" οχι ευχαριστώ (δεν του είπα , γιατί μπορείς να τον φτιάξεις σωστά και δεν το κανες; κρατήθηκα).

βέβαια φαίνεσαι ο γεροστριμμένος που δεν ξέρει τι θέλει αλλά τι α καουμε πχια γκόσαμε μετριότητα.
τελικά άμα ο καφενές είναι μέτριος μόνο με ελληνικό σώζεται και αν είναι καλοκαίρι με φραπέ , αυτοί είστε.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
H ροή αυτή πρέπει να έβγαλε πάνω από 50ml στα 18gr καφε..
43 έβγαλε, είναι μερικά γραμμάρια που μου έδωσε φίλος να δοκιμάσω, εκείνος στο δικό του μύλο κόβει στο 15 εγώ το έκοψα στο 13 (graef 802) και προφανώς θέλει στο 11.
43 έβγαλε, είναι μερικά γραμμάρια που μου έδωσε φίλος να δοκιμάσω, εκείνος στο δικό του μύλο κόβει στο 15 εγώ το έκοψα στο 13 (graef 802) και προφανώς θέλει στο 11.
Ναι έχεις δίκιο. είναι δοκιμή σε καινούργιο καφέ.
 
Last edited:

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.739
Reaction score
83.514
ναι αυτό είναι ένα θέμα, το σάββατο βρεθήκαμε με κουμπάρους παιδιά κλπ στο golden hall θέλανε κάτι ψώνια και μαμουσουτου και καθίσαμε στο flocafe, είμανε κάτω εγώ να βρω κάτι τι θες μου λέει τίποτα λέω πάρε έναν καφέ, με παίρνει έναν εσπρεσοφρεντοσκετο (ήθελα ζεστό αλλα δεν το κατάλαβε το κορίτσι) έρχεται , κάνω να πιώ αίσχος (σαν του πειραιά ένα πράμμα και χειρότερο) , δεύτερη προσπάθεια ακόμα χειρότερα, ψάχνω για γλάστρα τίποτα , τον επιστρέφω στο μπαρ με το καλαμάκι, με βλέπει ο υπέυθυνος "συγγνώμη δεν σας πρόλαβα τι πρόβλημα υπάρχει με τον καφέ κάναμε λάθος στην παραγγελία ;" φίλε δεν πίνεται αυτό με τίποτα , "να σας φέρουμε άλλον;" οχι ευχαριστώ (δεν του είπα , γιατί μπορείς να τον φτιάξεις σωστά και δεν το κανες; κρατήθηκα).

βέβαια φαίνεσαι ο γεροστριμμένος που δεν ξέρει τι θέλει αλλά τι α καουμε πχια γκόσαμε μετριότητα.
τελικά άμα ο καφενές είναι μέτριος μόνο με ελληνικό σώζεται και αν είναι καλοκαίρι με φραπέ , αυτοί είστε.
Στο Golden Hall, καφέ στο Cultivos την premium αλυσίδα της Taf. Στον πρώτο όροφο από την απέναντι πλευρά του Floca.

Τα Flocafe παρόλο που έκαναν την αναβάθμιση σε Espresso Room διατήρησαν τη μετριότητα των περασμένων ετών.
Έχουν το blend που δεν πίνεται και άλλες δύο επιλογές Ονδούρα και Κολομβία που επίσης δεν πίνονται. :roflmao:

Ο πρώτος είναι ο κλασικός καφές που αρέσει στους πελάτες των σούπερ μάρκετ. Οι άλλοι δύο είναι της σειράς και θα μπορούσαν να είναι κάπως καλοί αν όλες οι συνθήκες ήταν καλύτερες. Το βασικό πρόβλημα είναι ότι δεν έχουν ζήτηση και μένουν ανοιχτοί στον αέρα για μέρες. Συν τη βαρεμάρα των baristas για προσοχή στη λεπτομέρεια αφού ξέρουν ότι ο πελάτης του Flocafe δεν έχει απαιτήσεις.
 

Μηνύματα
15.012
Reaction score
20.746
σκέφτηκα κάποια στιγμή να πάω απέναντι να πάρω έναν στο χάρτινο κυπελάκι για σπάσιμο αλλά είχα τσατιστεί πολύ με αυτό το σίχαμα για να περπατήσω αυτά τα 50 μέτρα.
ρε τι πίνει ο κόσμος ρε ...
 

Μηνύματα
2.122
Reaction score
5.572
σκέφτηκα κάποια στιγμή να πάω απέναντι να πάρω έναν στο χάρτινο κυπελάκι για σπάσιμο αλλά είχα τσατιστεί πολύ με αυτό το σίχαμα για να περπατήσω αυτά τα 50 μέτρα.
ρε τι πίνει ο κόσμος ρε ...
Αυτο που αναφερει ο sca(Speciality Coffee Association) οτι το 95% των καφε παγκοσμίως σερβίρουν κατι το οποιο ειναι για να πλενεις τα ποδια σου.
Και στην Ελλαδα ευτυχως ειμαστε καπως καλυτερα(βγαλε τους φουρνους και τα τυροπιταδικα απ εξω).
Είναι αποτέλεσμα της εκπαίδευσης της γεύσης. Αυτό που τρομάζει ως ξένο αρχικά, με την πάροδο του χρόνου γίνεται το ζητούμενο.

Μακριά από εύκολους ανθρώπους του σωρού. 8-)
Δεν με τρομαξε ποτε γευστικα κατι που ηταν καλο.Και σοκολατες να βγαζει αν τις βγαζει σωστα καλο θα ειναι.Δεν ξερω αν εχεις δοκιμασει μια Βραζιλία που έχουν στην Area 51 ,δεν θυμιζει με τιποτα Βραζιλια,εχει και κοκκινα φρουτα.
 
Last edited:

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.739
Reaction score
83.514
Δεν με τρομαξε ποτε γευστικα κατι που ηταν καλο.Και σοκολατες να βγαζει αν τις βγαζει σωστα καλο θα ειναι.Δεν ξερω αν εχεις δοκιμασει μια Βραζιλία που έχουν στην Area 51 ,δεν θυμιζει με τιποτα Βραζιλια,εχει και κοκκινα φρουτα.
Έτυχε πρόσφατα να καταναλώσω δύο πακέτα από αυτόν γιατί δεν είχα απόθεμα και πήγα και πήρα από το κοντινό μου καφέ που φέρνει Area 51. Ήταν από τους καλύτερους Βραζιλιάνικους που έχω δοκιμάσει. Τον επέλεξα λόγω ημερομηνίας ψησίματος. Πάντα διαλέγω τον πιο φρέσκο ασχέτως προέλευσης.

Πίνω με ευχαρίστηση το 80% των specialty καφέδων. Αλλά αν με βάλεις να επιλέξω με βάση τη γευστική προτίμηση, ξεκινάω από την έντονη οξύτητα.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.506
Reaction score
30.722
Εγώ που πίνω πάντα καπουτσίνο και δεν έχει τέτοιες απαιτήσεις ο ουρανίσκος μου, δεν μπορώ παρά ταύτα να πιω τον καφέ που κάνουν τα περισσότερα.
Από τις αλυσίδες takeaway, βρήκα καλούς τους καφέδες των CoffeLab, έχει νομίζω στάνταρ 4 μονοποικιλιακούς και ένα μπλεντ. Ο βραζιλιάνικος είναι έντονα σοκολατένιος και αρέσει πολύ στη σύζυγο.
μπορεί απλά να είμαστε και παράξενοι άνθρωποι (εσύ είσαι δεν το συζητάμε)
όχι ρε συ τι σε κάνει να λες κάτι τέτοιο
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.487
Σήμερα πήρα ένα καφέ από μαγαζάκι στο δρόμο, που είχε γεύση τσιγαροστάχτης κατουρημένης.

Ευτυχώς είχα κάτι υγρά χαρτομάντιλα ντετολ να γλύψω για να φύγει η γεύση του.
 

Μηνύματα
15.012
Reaction score
20.746
Σήμερα πήρα ένα καφέ από μαγαζάκι στο δρόμο, που είχε γεύση τσιγαροστάχτης κατουρημένης.

Ευτυχώς είχα κάτι υγρά χαρτομάντιλα ντετολ να γλύψω για να φύγει η γεύση του.
μου θύμησες , τι προάλλες που πήγα στο Καλοχώρι , περπατώντας στο δρόμο μέχρι να βρω ταξί περνάω από ένα μαγαζί στην μοναστηρίου "ο κόσμος του καφέ"
λονγκστορυσορτ τον έχυσα 20 μέτρα παρακάτω σε ένα δεντράκι...
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.506
Reaction score
30.722
μου θύμησες , τι προάλλες που πήγα στο Καλοχώρι , περπατώντας στο δρόμο μέχρι να βρω ταξί περνάω από ένα μαγαζί στην μοναστηρίου "ο κόσμος του καφέ"
λονγκστορυσορτ τον έχυσα 20 μέτρα παρακάτω σε ένα δεντράκι...

Για Θεσσαλονίκη και τους εισερχόμενους-διερχόμενους-απερχόμενους για δουλειά, 'Το Εργαστήρι' στη δυτική είσοδο της πόλης (Σταθμού αρ. 8), νομίζω είναι ανοικτά από τις 3-4 τη νύχτα (το έχω πετύχει ξεκινώντας στις 4 τα χαράματα) μέχρι το μεσημέρι, ο Αντρέας είναι μάστορας.
 

Μηνύματα
1.941
Reaction score
373
Εχει 10-12 χρονια που σταματησα τον καφέ απ'εξω. Πολυ σπάνια.
Εδώ που ειμαι εχει 6 καφέ σε ακτίνα 100μ. (καλοκαιρι δουλευουν)
Μονο το ενα κανει αξιοπρεπή φρεντο ( =μετρια ποιότητα ).
Για ζεστό ουτε συζήτηση .
 


TGD

Μηνύματα
7.190
Reaction score
7.216
#2 Βιετνάμ; Αυτό κι αν είναι έκπληξη!
Χάρη στις κάψουλες, έχω δοκιμάσει όλη την πρώτη δεκάδα εκτός από το Βιετνάμ. Κι επιπλέον τα 12 15 16 17 22 25.
Άμα βρω Βόρεια Κορέα θα κρατήσω να δοκιμάσετε!
 

Μηνύματα
1.941
Reaction score
373
Βόρεια Κορέα
στην περιοχή εχουν ιδιαίτερο καφε.
Πχ βαζουν σταθερά ζαχαρουχο γαλα σε ολους τους καφεδες κι ο πιο συνηθισμενος δεν ειναι από 100% καφέ .
Αν θυμάμαι καλά , βαζουν σογια κι 1-2 αλλους σπορους.
ok το βρηκα
Ταιλανδη

Vietnamese coffee
 
Last edited:


Μηνύματα
2.122
Reaction score
5.572
Παραγωγή
Και το κριμα οπως και με το κακαο ειναι οτι στις περισσοτερες απο αυτες τις ευκρατες χωρες υπαρχει δικτατορια και ο απλος κοσμος ζει με ελαχιστα εως τιποτενια χρήματα.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.739
Reaction score
83.514
#2 Βιετνάμ; Αυτό κι αν είναι έκπληξη!
Παράγει κατά 95+% robusta για φτηνούς καφέδες τύπου super market.
Οπότε για τον χαϊεντά είναι σαν να μην υπάρχει.
Και το κριμα οπως και με το κακαο ειναι οτι στις περισσοτερες απο αυτες τις ευκρατες χωρες υπαρχει δικτατορια και ο απλος κοσμος ζει με ελαχιστα εως τιποτενια χρήματα.
Βάλτους ιδέες να πάει ο καφές 100€ το κιλό! :p :roflmao:
 

Μηνύματα
2.122
Reaction score
5.572
Παράγει κατά 95+% robusta για φτηνούς καφέδες τύπου super market.
Οπότε για τον χαϊεντά είναι σαν να μην υπάρχει.


Βάλτους ιδέες να πάει ο καφές 100€ το κιλό! :p :roflmao:
Η robusta σε γενικές γραμμές είναι αυτό που λές ,αλλά εχω πιει και robusta σε γευσιγνωσία και έμοιαζε με καλή βραζιλια. Λογο του οτι δεν ειναι απαιτητικος καφες σε υψομετρα και συνθηκες θα μπορουσε ευκολα να καλιεργηθει στην Κρητη.
 


Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.337
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top