Mac VS PC (για να περνάει η ώρα)

D

Deleted member 35

Guest
Έχοντας 32" 4Κ οθόνη πιστεύω κάνει μια χαρά scaling.
Απ' όσο θυμάμαι έχει κάποιο θέμα με την πυκνότητα. Είναι κλειδωμένο σε συγκεκριμένες αναλύσεις και διαγώνιους. Αν βάλεις κάτι διαφορετικό αρχίζει να χάνει την ευκρίνεια. Δεν είναι κάτι το τρομερό και διορθώνεται.
 

D

Deleted member 35

Guest
Το τι φταίει το mac δεν προκύπτει. Σε windows με 8GB RAM δεν δουλεύει το swap ?
Ενημερωτικά στο Skroutz τα επώνυμα PC με 16/512 ξεκινάνε από τα 650€. Οπότε η swap όχι. Δεν δουλεύει το ίδιο στην ίδια κατηγορία τιμής.

Καλές οι "φοβερές" επιδόσεις αλλά για γενική χρήση δεν φτάνουν κάποια "κουκιά". Στις μεγάλες κατηγορίες ή τα laptops αλλάζει η κουβέντα. Αλλά στα "φτηνά" δεν ξέρω.
 

Μηνύματα
441
Reaction score
1.483
Έχω και ένα Mac mini M1, το οποίο είναι μόνο για Roon. Πάνω από 10TB και πάρα πολλά από αυτά πολυκάναλα DSD, και δεν ζορίζεται καθόλου.
Στρατηγε μου ο ηχος ειναι το τελευταιο πραγμα που θα ζοριζε εναν επεξεργαστη του σημερα, :)
 

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
2.791
Reaction score
8.036
Δεν δουλεύει το ίδιο στην ίδια κατηγορία τιμής
Δεν είναι στην ίδια κατηγορία τιμής και ποιότητας με το φτηνό μηχάνημα του σκρούτζ. Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα.

Δεν έχει την ίδια ποιότητα κατασκευής.
Δεν έχει την ίδια αρχιτεκτονική.
Δεν έχει το ίδιο λειτουργικό.
Δεν έχει το ίδιο design.
Δεν έχει την ίδια κατανάλωση.
Δεν έχει το ίδιο support.
Δεν είναι στο ίδιο οικοσύστημα.

Σιγά που θα είχε το ίδιο κόστος με 5 απλά components συνδεμένα σε ένα κουτί.

Σου δίνω απλά ένα παράδειγμα για την ποιότητα κατασκευής της apple. Για κάθε άτομο που δουλεύει στο quality control για ένα μέσο android τηλέφωνο, σε ένα iPhone δουλεύουν 12.

Ο κάθε mac δεν είναι 5 απλά components συνδεμένα σε ένα κουτί. Είναι πολλά περισσότερα. Και όταν τα λάβεις υπόψη καταλαβαίνεις ότι και λίγα κοστίζει.
 

D

Deleted member 35

Guest
Δεν είναι στην ίδια κατηγορία τιμής και ποιότητας με το φτηνό μηχάνημα του σκρούτζ. Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα.

Δεν έχει την ίδια ποιότητα κατασκευής.
Δεν έχει την ίδια αρχιτεκτονική.
Δεν έχει το ίδιο λειτουργικό.
Δεν έχει το ίδιο design.
Δεν έχει την ίδια κατανάλωση.
Δεν έχει το ίδιο support.
Δεν είναι στο ίδιο οικοσύστημα.

Σιγά που θα είχε το ίδιο κόστος με 5 απλά components συνδεμένα σε ένα κουτί.

Σου δίνω απλά ένα παράδειγμα για την ποιότητα κατασκευής της apple. Για κάθε άτομο που δουλεύει στο quality control για ένα μέσο android τηλέφωνο, σε ένα iPhone δουλεύουν 12.

Ο κάθε mac δεν είναι 5 απλά components συνδεμένα σε ένα κουτί. Είναι πολλά περισσότερα. Και όταν τα λάβεις υπόψη καταλαβαίνεις ότι και λίγα κοστίζει.
Αγαπητέ μου υπολογιστής ο ένας, υπολογιστής και ο άλλος. Ποια ακριβώς η διαφορά; Τις ίδιες εφαρμογές δεν τρέχουν; Δεν μιλάμε για ποδήλατο με αυτοκίνητο. Ένα απλό PC είναι που μπορώ να πάω να αγοράσω από το Χ κατάστημα. Και μάλιστα είναι δίπλα δίπλα. Πότε πήγες τελευταία φορά σε κατάστημα ηλεκτρονικών; Τα είχαν μαζί με τα πλυντήρια και τα ψυγεία; Όχι. Μαζί με τα Dell είχαν και τα Apple. Άντε να τα έχουν σε διαφορετικό stand λόγω διαφήμισης όπως κάνουν και με τους άλλους που πληρώνουν.

Δεν καταλαβαίνω την απαξίωση για τους άλλους όταν σου παρέχουν την άλλη όψη του νομίσματος. Ο ένας έχει επιδόσεις σε "κλειστό" κουτί και ο άλλος επεκτασιμότητα με λίγο χαμηλότερες επιδόσεις.
 

Μηνύματα
441
Reaction score
1.483
Δεν είναι στην ίδια κατηγορία τιμής και ποιότητας με το φτηνό μηχάνημα του σκρούτζ. Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα.

Δεν έχει την ίδια ποιότητα κατασκευής.
Δεν έχει την ίδια αρχιτεκτονική.
Δεν έχει το ίδιο λειτουργικό.
Δεν έχει το ίδιο design.
Δεν έχει την ίδια κατανάλωση.
Δεν έχει το ίδιο support.
Δεν είναι στο ίδιο οικοσύστημα.

Σιγά που θα είχε το ίδιο κόστος με 5 απλά components συνδεμένα σε ένα κουτί.

Σου δίνω απλά ένα παράδειγμα για την ποιότητα κατασκευής της apple. Για κάθε άτομο που δουλεύει στο quality control για ένα μέσο android τηλέφωνο, σε ένα iPhone δουλεύουν 12.

Ο κάθε mac δεν είναι 5 απλά components συνδεμένα σε ένα κουτί. Είναι πολλά περισσότερα. Και όταν τα λάβεις υπόψη καταλαβαίνεις ότι και λίγα κοστίζει.
Θα μου επιτρεψετε να σας πω πως κανετε λαθος. Αυτα τα εξαρτηματα που λετε τα φτιαχνουν σπουδαιες εταιρειες τα προιοντα μερικων εξ' αυτων δε χρησιμοποιει και η Apple.

Δεν ειναι λοιπον 5 απλα components συνδεμενα σε ενα κουτι γιατι αυτα τα components μπορει να ειναι Nvidia Quadro, AMD threadripper ή Epyc, Intel Xeon κλπ την τεχνολογια των οποιων η Apple δεν την βλεπει ουτε με κυαλια.
 

Μηνύματα
19.355
Reaction score
13.561
Πρέπει να πάω στο περίπτερο, γιατί τέλειωσε και το ποπ κορν, και το πασατέμπο... :roflmao: :geek:

ΥΓ. PC έχω, με τα Apple δεν έχω κάποια ιδιαίτερη σχέση πέρα ένα iPad Air που είχα για ένα διάστημα (και χάλασε) και κάποιο PC που το είχα κάνει hackintosh πριν χρόνια. Παλιότερα είχα πιο έντονες διαφωνίες για τα Apple, τώρα μου αρέσουν κι αυτά (θεωρητικά), αλλά μου αρέσει περισσότερο η ευελιξία των PC σε αλλαγές και αναβαθμίσεις.
 

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
2.791
Reaction score
8.036
υπολογιστής ο ένας, υπολογιστής και ο άλλος
Ωραία λογική. Φαντάζομαι και τα ηχεία των 200€ με των 800€ ακούγονται το ίδιο αφού ηχεία τα μεν ηχεία και τα δε.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.134
η λογική είναι ότι βολεύει τον καθένα.... και σε τι δίνει σημασία....

και εκεί τελειώνει... το ποιος νομίζει πως την έχει ...μακρύτερη (επειδή διάλεξε τη μία πλευρά κ όχι την άλλη) δεν ενδιαφέρει....
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.383
Reaction score
79.493
Στρατηγε μου ο ηχος ειναι το τελευταιο πραγμα που θα ζοριζε εναν επεξεργαστη του σημερα, :)
To Roon είναι αρκετά απαιτητικό όταν διαχειρίζεται μεγάλες βιβλιοθήκες και πολυκάναλα dsd.
Εχει γραφτεί από πολλούς, και εδώ και αλλού, για υπολογιστές που κολλάνε σε τέτοιες συνθήκες.
Δεν ειναι ενα απλό software ήχου.

Σαφώς δεν έχουμε να κάνουμε με επεξεργασία εικόνας, και το MAC mini M1 είναι overkill για την συγκεκριμένη χρήση, αλλά έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.199
Να ρωτήσω εγώ κάτι που έχω χρόνια να ασχοληθώ με pc.

Αγοράζοντας ένα pc σήμερα παίρνεις στην τιμή του και το software για το λειτουργικό του και όλα τα προγράμματα που χρειάζεται κάποιος για να κάνει οποιαδήποτε δουλειά γραφείου μέχρι και σε μέσο επαγγελματικό επίπεδο. Από εφαρμογές γραφείου, τα αντίστοιχα word, excel, powerpoint, μέχρι browsing και email, ημερολόγιο, επικοινωνία (facetime), χάρτες, επεξεργασία φωτογραφίας και αρχειοθέτηση φωτογραφιών, δημιουργία-επεξεργασία βίντεο, αυτοματοποίηση στο σπίτι, για να αναφέρω μόνο μερικά, και για τα οποία έχεις διαρκή αναβάθμιση και υποστήριξη για πάρα πολλά χρόνια; και διαλειτουργικότητα σε άλλες συσκευές όπως κινητό, τάμπλετ, ρολόϊ;
 

Μηνύματα
19.355
Reaction score
13.561
Όχι... εκτός αν το λέει συγκεκριμένα ότι περιλαμβάνει τα τάδε προγράμματα (πέρα από όσα έχουν τα ίδια τα windows δηλαδή, που είναι απλά για βασικές λειτουργίες).
 

Μηνύματα
1.297
Reaction score
2.573
Κόστος περιφερειακών , εύκολη και φτηνή αναβάθμιση , μπόλικο δωρεάν λογισμικό ,γέρνουν την πλάστιγγα υπέρ των windows pc.
 
Last edited:

Μηνύματα
441
Reaction score
1.483
Να ρωτήσω εγώ κάτι που έχω χρόνια να ασχοληθώ με pc.

Αγοράζοντας ένα pc σήμερα παίρνεις στην τιμή του και το software για το λειτουργικό του και όλα τα προγράμματα που χρειάζεται κάποιος για να κάνει οποιαδήποτε δουλειά γραφείου μέχρι και σε μέσο επαγγελματικό επίπεδο. Από εφαρμογές γραφείου, τα αντίστοιχα word, excel, powerpoint, μέχρι browsing και email, ημερολόγιο, επικοινωνία (facetime), χάρτες, επεξεργασία φωτογραφίας και αρχειοθέτηση φωτογραφιών, δημιουργία-επεξεργασία βίντεο, αυτοματοποίηση στο σπίτι, για να αναφέρω μόνο μερικά, και για τα οποία έχεις διαρκή αναβάθμιση και υποστήριξη για πάρα πολλά χρόνια; και διαλειτουργικότητα σε άλλες συσκευές όπως κινητό, τάμπλετ, ρολόϊ;
Πολλα απο αυτα που αναφερατε υπαρχουν στο λειτουργικο αλλα δεν ειναι και τα κορυφαια προγραμματα στο ειδος τους. Δεν σου δινει το Photoshop αλλα μπορεις να κατεβασεις κατι αναλογο δωρεαν Gimp κλπ, δεν σου δινει to Final cut pro αλλα μπορεις να κατεβασεις δωρεαν το DaVinci της Blackmagic που εχει και δωρεαν εκδοση του και ειναι κατα πολυ ανωτερο απο το Final cut pro.

Διαλειτουργηκοτητα υπαρχει επισης αλλα το σημαντικο ειναι οτι μπορεις να κανεις ευκολα αναβαθμιση και να χτιζεις τον υπολογιστη σου αναλογα με τις αναγκες σου και να φτανεις σε επιπεδα ισχυος που η Apple δεν εχει φτασει.
 

D

Deleted member 35

Guest
Ωραία λογική. Φαντάζομαι και τα ηχεία των 200€ με των 800€ ακούγονται το ίδιο αφού ηχεία τα μεν ηχεία και τα δε.
Μα στην ίδια κατηγορία τιμής αναφερόμαστε. Αφήνω στην άκρη τα laptops που εκεί εδώ και χρόνια είναι ΜΑΚΡΑΝ μπροστά.

Στα σταθερά όμως δεν βλέπω το λόγο να μην κάνουμε σύγκριση. ΟΚ είναι γρήγορα αλλά όταν ο ανταγωνισμός σου δίνει επεκτασιμότητα και από την αρχή καλύτερα κάποια χαρακτηριστικά γιατί το αγνοείς;

Δηλαδή τα 16 της RAM δεν είναι διπλάσια; Ή τα 512 του χώρου; Και πάει στο καλό η RAM πες ότι είναι θέμα βελτιστοποίησης. Αλλά ο χώρος; Διπλάσιος και αυτό δεν αμφισβητείται. Θα το βλέπεις κάθε μέρα ότι είναι τόσος. Και δεν είναι λύση οι εξωτερικοί ούτε τα NAS. Στα 800€ που κοστίζει η βασική έκδοση και το κάθε €€€ μετράει.
 

Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
Να ρωτήσω εγώ κάτι που έχω χρόνια να ασχοληθώ με pc.

Αγοράζοντας ένα pc σήμερα παίρνεις στην τιμή του και το software για το λειτουργικό του και όλα τα προγράμματα που χρειάζεται κάποιος για να κάνει οποιαδήποτε δουλειά γραφείου μέχρι και σε μέσο επαγγελματικό επίπεδο. Από εφαρμογές γραφείου, τα αντίστοιχα word, excel, powerpoint, μέχρι browsing και email, ημερολόγιο, επικοινωνία (facetime), χάρτες, επεξεργασία φωτογραφίας και αρχειοθέτηση φωτογραφιών, δημιουργία-επεξεργασία βίντεο, αυτοματοποίηση στο σπίτι, για να αναφέρω μόνο μερικά, και για τα οποία έχεις διαρκή αναβάθμιση και υποστήριξη για πάρα πολλά χρόνια; και διαλειτουργικότητα σε άλλες συσκευές όπως κινητό, τάμπλετ, ρολόϊ;
browsing, ημερολόγιο και mail έχουν όλοι
χάρτες -> Google rules
εφερμογές γραφείου -> MS rules και άμα κάνεις δουλειά δεν ρισκάρεις ασυμβατότητες, αλλοιώς μια χαρά είναι και το LibreOffice
επεξεργασία φωτογραφιών -> υπάρχουν πολύ καλύτερα προγράμματα, ακόμη και δωρεάν πχ δωρεάν έκδοση του Capture One
οργάνωση φωτογραφιών -> η ενσωματωμένη εφαρμογή του OSX είναι από τις καλύτερες που υπάρχουν (ασχέτως που προσωπικά δεν τη χρησιμοποίησα καθώς προτιμούσα κάτι πιο ανοιχτό για να μπορώ να πάρω έυκολα τα δεδομένα μου και να τα μεταφέρω σε άλλο πρόγραμμα ή λειτουργικό)
βίντεο -> δεν έχω ασχοληθεί
 

Μηνύματα
19.355
Reaction score
13.561
Να προσθέσω επίσης ότι υπάρχουν εξαιρετικά προγράμματα, που δεν είναι μεν δωρεάν (που υπάρχουν άφθονα), αλλά αξίζουν και το τελευταιο ευρώ που δίνεις! Για παράδειγμα το Affinity Photo (στην έκδοση 2 τώρα) δεν έχει πάρα πολλά να ζηλέψει στην επεξεργασία εικόνας από το Photoshop, και το αγοράζεις μια φορά κι έχεις αναβαθμίσεις μέχρι την επόμενη μεγάλη έκδοση (από την 1 στην 2 έκανε σχεδόν 5 χρόνια που το είχα αγοράσει), και εννοείται η αναβάθμιση κοστίζει λιγότερο από την αγορά ως πρώτη φορά.
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.199
Νομίζω ότι εύκολα καταλήγουμε στο συμπέρασμα που λέει,

θέλεις να πάρεις ένα υπολογιστή να κάνεις τη δουλειά σου, στο σημερινό σύγχρονο περιβάλλον που όλα είναι παντού και πάντα, χωρίς να ασχοληθείς ποτέ με λεπτομέρειες του hardware και του software πέρα από τις αρχικές προδιαγραφές στη φάση της αγοράς του; παίρνεις mac και μπαίνεις όλο και πιο βαθιά στο οικοσύστημα της apple, με τις κινητές συσκευές και με το apple tv και το apple music και τελειώνεις.

Μεγάλωσα παράλληλα με τα pc, από τον καιρό που μπαινοβγάζαμε τα φλοπυντισκς στο ντραϊβ για να τρέξουν τα πρώτα γουίντοους μέχρι και σχετικά πρόσφατα, 7-8 χρόνια πριν.
Από τότε που μετακινήθηκα στην apple, στην αρχή με το iphone και μετά με το mac mini και σήμερα με το macbook air m1, δεν έχω ξανασχοληθεί με οτιδήποτε που να αφορά το τηλέφωνο ή τον υπολογιστή. Πέρασαν ανεπιστρεπτί οι μέρες που έτρωγα τις ώρες μου να καθαρίζω το samsung από εφαρμογές και αρχεία μπας και χαλαρώει το lagging μέχρι τα ξενύχτια με τα φορματ και άντε βρες όλους τους ντραιβερ να ξαναστήσεις το ρημαδοπισι κάθε 5-6 μήνες γιατί όλο και κάποια μαλακία θα είχε συμβεί.

Γουστάρεις να ασχολείσαι με τα εξαρτήματα, να βγάζεις και να βάζεις μνήμες, σκληρούς, κάρτες, να πειράζεις ρυθμίσεις, να κατεβάζεις προγράμματα, άλλο από δω άλλο από κει, είτε γιατί σου αρέσει per se η ασχολία αυτή είτε γιατί έτσι θεωρείς ότι θα κάνεις τη δουλειά σου καλύτερα; τότε παραμένεις στο pc και στα λινουξ και στα ουμπουντου και στα γουιντοους και στο αντροιντ και με κείνα και με τ' άλλα η ζωή κάπως συνεχίζεται.
 

Μηνύματα
19.355
Reaction score
13.561
Καλά φόρματ και τέτοια καθαρίσματα (πέρα από το να σβήσω κάμποσα βίντεο από τις ποδηλατικές εξορμήσεις που γεμίζουν τους δίσκους μου... ) έχω να κάνω χρόνια! Το τωρινό PC το έφτιαξα Σεπτέμβριο του 2020 (AMD 3700X, κάρτα γρ. nvidia rtx 2070Super, 32GΒ, δύο nvme του 1TB, ένα ακόμα SSD επίσης 1TB, κι ένα σκληρό 3TB - θέλει αλλαγή γιατί γέμισε σχεδόν) και τέτοια πράγματα ούτε τα έχω σκεφτεί από τότε!
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.922
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top